Tojikistonda O‘zbekiston milliy ko‘rgazmasi boshlandi
Mamlakatimiz barcha qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratmoqda. 17-aprel kuni Tojikiston poytaxtida O‘zbekiston Respublikasi sanoat korxonalari mahsulotlarining milliy ko‘rgazmasi ochildi.
Bu haqda 2016-yil 27-28-dekabr kunlari Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi bilan Tojikiston Respublikasi o‘rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning to‘rtinchi majlisi yakunlari bo‘yicha kelishuvga erishilgan edi.
O‘zbekiston Respublikasining iqtisodiy va eksport salohiyati, investitsiya siyosati bilan Tojikiston Respublikasi ishbilarmon doira vakillarini tanishtirish, xalqimizning boy madaniy-tarixiy merosi va turizm sohasi rivoji to‘g‘risida xabardor qilish maqsadida ushbu ko‘rgazmaga puxta hozirlik ko‘rildi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 7-apreldagi farmoyishiga muvofiq ko‘rgazmani tashkil etish uchun mahsulotlar, ekspozitsiya materiallari va zarur jihozlar yetkazib berildi.
Ko‘rgazmada 160 dan ziyod kompaniya mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan 1 ming 500 turdagi mahsulotni namoyish etmoqda.
Dushanbe shahridagi "Poytaxt – 90" savdo markazi hududidagi 2 ming kvadrat metr maydonda elektrotexnika, kabel, farmatsevtika, santexnika, to‘qimachilik, charm mahsulotlari, o‘quv-laboratoriya uskunalari, qurilish materiallari, oziq-ovqat mahsulotlari, chinni buyum va idishlar, parfyumeriya va boshqa mahsulotlar namoyish etilmoqda.
1000 kvadrat metr ochiq maydonda qishloq xo‘jaligi texnikasi va turli osma uskunalar, yengil va yuk avtomobillari, yo‘lovchi avtobuslari taqdim etilgan.
Tadbir doirasida tashkil qilinadigan biznes-forum va seminarlarda O‘zbekiston va Tojikiston ishbilarmon doiralarining 500 dan ortiq vakili qatnashib, o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama etadi. Bu ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni faollashtirish va tashqi savdo hajmini oshirishda muhim ahamiyatga egadir.
Ko‘rgazma-yarmarka ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mahsulotlar turlarini ko‘paytirish va o‘zaro serqirra hamkorlikni kengaytirishga xizmat qiladi.

Национальная выставка Узбекистана в Таджикистане
Наша страна уделяет особое внимание укреплению добрососедских отношений, развитию сотрудничества со всеми соседними государствами. В столице Таджикистана 17 апреля открылась Национальная выставка продукции промышленных предприятий Республики Узбекистан.
Об этом была достигнута договоренность по итогам четвертого заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан, проведенного 27-28 декабря 2016 года в Душанбе.
В целях широкого ознакомления деловых кругов Республики Таджикистан с экономическим и экспортным потенциалом Республики Узбекистан, а также инвестиционной политикой нашей страны, информирования о богатейшем культурно-историческом наследии и развитии туристической отрасли проведена тщательная подготовка к этой выставке. В соответствии с распоряжением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 апреля 2017 года организована поставка продукции, презентационных материалов для оформления ее экспозиции.
В выставке участвует более 160 компаний, которые представляют 1500 видов продукции отечественного производства.
На территории Торгового центра «Пойтахт-90» в Душанбе площадью 2000 квадратных метров экспонируются электротехническая и кабельно-проводниковая, фармацевтическая, сантехническая продукция, товары текстильной, кожевенной индустрии, учебно-лабораторное оборудование, строительные материалы, продукция пищевой промышленности, фарфоровые изделия и посуда, вино-водочная продукция и парфюмерия.
На открытой площадке в 1000 квадратных метров представлены сельскохозяйственная техника и различное навесное к ней оборудование, легковые и грузовые автомобили, пассажирские автобусы.
В рамках мероприятия будет организован ряд бизнес-форумов и семинаров, в которых примут участие порядка 500 представителей деловых кругов с узбекской и таджикской стороны. Они смогут обсудить вопросы расширения взаимовыгодного партнерства. В этом контексте имеются перспективы активизировать двустороннее экономическое сотрудничество и увеличить объем внешнеторговых операций.
Выставка-ярмарка будет способствовать росту двустороннего товарооборота, расширению его номенклатуры и взаимному многоплановому сотрудничеству.