17/04/2017 - 10:49 9238
Mamlakatimizning barcha hududlarida sanoat korxonalarini tashkil etish, ularni qo‘llab-quvvatlash, mahsulotlarini eksportga yo‘naltirish va qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar iqtisodiyotning barqaror sur’atlar bilan o‘sishida muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Prezidentimiz tomonidan tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga oid qabul qilingan farmon va qarorlar kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari o‘z faoliyatini yanada kengaytirishi va ishlab chiqarishni samarali tashkil etishi yo‘lida keng imkoniyatlarni ochib bermoqda. Amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar natijasida mamlakatimizning eksport salohiyati izchil yuksalib bormoqda. “Made in Uzbekistan” yorlig‘i tushirilgan mahsulotlar jahon bozorida keng o‘rin egallamoqda. Xususiy tadbirkorlik subyektlarining mahsulotlarini eksport qilishni qo‘llab-quvvatlash, ularga har tomonlama ko‘mak berish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bugun kichik biznes korxonalari oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, kundalik ehtiyoj mollari, qurilish materiallari, kiyim-kechaklar kabi keng turdagi tovarlarni ishlab chiqarmoqda va tashqi bozorlarga eksport qilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ularning tovar va xizmatlarini tashqi bozorga chiqarishda yaqindan ko‘maklashmoqda.
Mazkur jamg‘arma joriy yilning birinchi choragi yakuni bo‘yicha 627 tadbirkorlik subyektiga mahsulot va xizmatlarni eksport qilishda tashkiliy, huquqiy va moliyaviy xizmatlar ko‘rsatdi. Amalga oshirilgan ishlar natijasida umumiy qiymati 642 million AQSh dollariga teng eksport shartnomalari imzolanib, ular doirasida 280 tadbirkor 270 million dollarlik mahsulotlarini eksport qildi. Jamg‘arma ko‘magida amalga oshirilgan eksport hajmi o‘tgan yilga nisbatan 8 foizga ko‘paydi.
Joriy yilning birinchi choragida ushbu jamg‘arma tomonidan ellikdan ortiq tadbirkorlik subyektlariga Germaniya, Rossiya va Qozog‘istonda bo‘lib o‘tgan xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalarda ishtirok etishda yordam ko‘rsatildi. Bu tadbirlarda 117,8 million dollarlik eksport kelishuvlari imzolandi. Ular doirasida qariyb 6 million dollarlik mahsulot eksport qilindi. Joriy yilning yanvar oyida Berlinda bo‘lib o‘tgan “Yashil hafta – 2017” xalqaro ko‘rgazmasida jamg‘arma yuzdan ortiq tadbirkorning tijorat takliflari bilan ishtirok etgan holda jami 16,8 million dollarlik eksport shartnomalarini imzolashda ko‘maklashdi. Moskvada fevral oyida o‘tkazilgan “Prodekspo – 2017” oziq-ovqat mahsulotlari xalqaro ko‘rgazmasida 75 million dollarlik eksport shartnomalari imzolandi.
Qozog‘istonning Ostona shahrida 22-23-mart kunlari tashkil etilgan O‘zbekiston milliy sanoat ko‘rgazmasida Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan yuzdan ortiq tadbirkor mahsulotlari namoyishi o‘tkazildi. Ko‘rgazma yakuni bo‘yicha Qozog‘iston bozoriga to‘qimachilik, meva-sabzavot, oziq-ovqat, mebel va qurilish materiallarini yetkazib berish bo‘yicha qiymati 24,4 million dollarlik 18 eksport kelishuvi imzolandi.
Germaniyaning Drezden shahrida joriy yilning 6-martida jamg‘armaning Germaniyadagi vakolatxonasi tomonidan Saksoniya iqtisodiyot vazirligi qoshidagi Iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi hamda Tyuringiya va Saksoniya Savdo-sanoat palatalari hamkorligida “O‘zbekistonda biznes yuritish uchun yaratilgan imkoniyatlar” mavzuida seminar tashkil etildi. Unda Germaniyaning O‘zbekiston bilan savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlik o‘rnatish istagida bo‘lgan qirqdan ziyod korxona vakillari ishtirok etdi.
– Germaniyalik ishbilarmonlarning O‘zbekiston bilan o‘zaro manfaatli aloqalarni o‘rnatishga bo‘lgan qiziqishi tobora ortib bormoqda, – dedi Saksoniyaning iqtisodiyotga ko‘maklashish boshqarmasi boshlig‘i Peter Notnagel. – O‘zbekiston ko‘plab sohalarda, ayniqsa, savdo va iqtisodiyotda ulkan salohiyatga ega mamlakat. Biz savdo, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, texnika va texnologiyalar sohasida uzoq muddatli aloqalarni o‘rnatishga tayyormiz. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining eksportoldi moliyalashtirish va ishonchli hamkor topish bo‘yicha xizmatlari bizda katta qiziqish uyg‘otdi. Mazkur jamg‘armaning Germaniyadagi vakolatxonasi bilan Germaniya bozoriga ho‘l meva va qayta ishlangan meva-sabzavot mahsulotlari yetkazish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatish istagidamiz.
Bugungi kunda jamg‘arma tomonidan joriy yilning 19-21-aprel kunlari Sankt-Peterburg shahrida o‘tkaziladigan “InterFood” xalqaro oziq-ovqat mahsulotlari ko‘rgazmasida tadbirkorlarimizning ishtirokini ta’minlash ishlari olib borilmoqda.
Mamlakatimizdagi har bir hududning ixtisoslashuvidan kelib chiqqan holda Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ta’sischiligida 85 agrofirma tashkil etilgan. O‘tgan davrda mazkur agrofirmalar tomonidan qariyb 130 million dollarlik eksport shartnomalari imzolandi.
O‘zbekistonda eksportbop mahsulotlarni ishlab chiqarish ko‘lamini kengaytirish maqsadida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlashga qaratilgan qator yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Jamg‘arma tomonidan 2017-yilda 374 million dollarlik 776 loyihani amalga oshirish maqsadida tadbirkorlarimizga biznes-reja va boshqa hujjatlarni tayyorlash va bankka topshirishda ko‘maklashish rejalashtirilgan. Yanvar-mart oylarida 12 million 642 ming dollarlik va 35 milliard 579 million so‘mlik 63 loyiha moliyalashtirildi.
O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni rivojlantirish maqsadida jamg‘arma tomonidan joriy yil 3-8-mart kunlari “Daejin Chemical” korxonasi vakillarining O‘zbekistonga tashrifi tashkil qilindi. “Daejin Chemical” va “Navoiy” erkin iqtisodiy zona direksiyasi o‘rtasida mazkur zonada kosmetika vositalari ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirish hamda bu mahsulotlarni MDH davlatlari bozorlariga eksport qilishni nazarda tutuvchi Anglashuv memorandumi imzolandi.
Birinchi Prezidentimizning 2016-yil 16-martdagi «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga asosan jamg‘arma Rossiya, Koreya Respublikasi, Italiya, Bolgariya, Shveytsariya, Germaniya va Ispaniyada o‘z vakolatxonalarini ochgan. Ularning asosiy vazifasi marketing tadqiqotlarini o‘tkazish, xaridorlar topish, mahalliy brendlarning ushbu mamlakatlarda reklamasini ta’minlash, ko‘rgazma, yarmarka, tender savdolari va boshqa tadbirlarda tadbirkorlarning ishtirokini tashkillashtirish, O‘zbekistonga xorijiy importyorlarning tashrifini tashkil etish, xorijiy mamlakatlarning qonunchiligiga muvofiq talab etiladigan sertifikat va litsenziyalarni olishda ko‘maklashishdan iboratdir.
Bir so‘z bilan aytganda, jamg‘arma tadbirkorlarni tashqi bozor xatarlaridan ishonchli himoyalash, mahsulot turlarini tahlil etish, ularning tashqi bozordagi raqobatbardoshlik darajasini aniqlash va oshirish, xorijdan ishonchli hamkorlar topish va boshqa xizmatlarni ko‘rsatishga kamarbastadir.

Повышается экспортный потенциал Узбекистана
Осуществляемые реформы по организации и поддержке промышленных предприятий во всех регионах нашей страны, налаживанию экспорта выпускаемой ими продукции и созданию дополнительных рабочих мест играют важную роль в обеспечении устойчивых темпов роста экономики.
Принятые Президентом нашей страны указы и постановления по поддержке предпринимательства открывают широкие возможности для дальнейшего развития деятельности субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. В результате осуществляемых экономических реформ последовательно повышается экспортный потенциал нашей страны, продукция под торговой маркой "Made in Uzbekistan" занимает все более прочные позиции на мировом рынке. Особое внимание уделяется поддержке экспорта продукции субъектов частного предпринимательства, оказанию им всесторонний помощи.
Сегодня действующие в нашей стране предприятия малого бизнеса производят и экспортируют широкий ассортимент продовольственной и сельскохозяйственной продукции, товаров ежедневного потребления, строительных материалов, одежды. Тесное содействие в продвижении их товаров и услуг на внешнем рынке оказывает Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан.
По итогам первого квартала текущего года фонд оказал организационные, правовые и финансовые услуги по экспорту продукции и услуг 627 субъектов предпринимательства. В результате заключены экспортные договоры общей стоимостью 642 миллиона долларов США, по которым 280 предпринимателей уже отправили на экспорт продукцию на 270 миллионов долларов. Общий объем экспорта, осуществленного при содействии фонда, по сравнению с прошлым годом вырос на 8 процентов.
В первом квартале текущего года фонд помог более 50 субъектам предпринимательства принять участие в международных выставках и ярмарках, организованных в Германии, России и Казахстане. В ходе этих мероприятий были подписаны экспортные соглашения на 117,8 миллиона долларов, в рамках которых была экспортирована продукция почти на 6 миллионов долларов. В прошедшей в январе этого года в Берлине международной выставке "Зеленая неделя - 2017" фонд участвовал с коммерческими предложениями от более чем ста предпринимателей и оказал содействие в заключении экспортных договоров на общую сумму 16,8 миллиона долларов. А на организованной в Москве в феврале этого года международной выставке продуктов питания "Продэкспо - 2017" были заключены экспортные договоры на 75 миллионов долларов.
На Национальной промышленной выставке Узбекистана, прошедшей в Астане (Казахстан) 22-23 марта, Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства была представлена продукция свыше ста предпринимателей. По итогам выставки были подписаны 18 экспортных соглашений по поставке на рынок Казахстана текстильной, плодоовощной, продовольственной, мебельной продукции и стройматериалов на 24,4 миллиона долларов.
6 марта этого года в Дрездене (Германия) представительством фонда в Германии в сотрудничестве с Агентством по развитию экономики при Министерстве экономики Саксонии и торгово-промышленными палатами земель Тюрингия и Саксония был организован семинар "Возможности, созданные в Узбекистане для ведения бизнеса". В нем приняли участие представители более сорока предприятий Германии, желающих установить с Узбекистаном торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество.
- Деловые круги Германии проявляют все больший интерес к установлению взаимовыгодных связей с Узбекистаном, - отметил руководитель Департамента содействия экономике Саксонии Петер Нотнагел. - Узбекистан - страна, обладающая большим потенциалом, в частности, в области торговли и экономики. Мы готовы установить долгосрочные связи в сферах торговли, сельского хозяйства, текстильной промышленности, техники и технологий. Нас заинтересовали услуги, предоставляемые Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства по предэкспортному финансированию и поиску надежных партнеров. Намерены установить сотрудничество с местным представительством данного фонда, чтобы поставлять на рынок Германии свежую и переработанную плодоовощную продукцию из Узбекистана.
На сегодняшний день фондом ведется работа по обеспечению участия предпринимателей нашей страны в международной выставке продуктов питания "InterFood", которая пройдет 19-21 апреля этого года в Санкт-Петербурге.
С учетом специализации каждого региона нашей страны при учредительстве Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства организованы 85 агрофирм. За прошедшее время данными агрофирмами были заключены экспортные договоры почти на 130 миллионов долларов.
В целях расширения масштабов производства в Узбекистане экспортоориентированной продукции реализуется ряд крупных проектов, направленных на глубокую переработку сельскохозяйственной продукции. В 2017 году в целях реализации 776 проектов общей стоимостью 374 миллиона долларов фондом будет оказана помощь предпринимателям в подготовке бизнес-планов и других документов. В январе-марте были профинансированы 63 проекта на сумму 12 миллионов 642 тысячи долларов и 35 миллиардов 579 миллионов сумов.
В целях дальнейшего развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея 3-8 марта этого года фондом был организован визит представителей предприятия "Daejin Chemical" в нашу страну. Между предприятием и дирекцией свободной экономической зоны "Навои" был подписан Меморандум о взаимопонимании, предусматривающий реализацию в этой зоне проекта по производству косметических средств, а также экспорт данной продукции в страны СНГ.
В соответствии с постановлением Первого Президента нашей страны "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства" от 16 марта 2016 года фонд открыл свои представительства в России, Южной Корее, Италии, Болгарии, Швейцарии, Германии и Испании. Их основная задача - проведение маркетинговых исследований, поиск покупателей, реклама отечественной продукции, организация участия предпринимателей нашей страны в ярмарках, тендерных торгах и других мероприятиях, организация визита в Узбекистан зарубежных импортеров, содействие в получении сертификатов и лицензий в соответствии с законодательством иностранных государств.
Словом, фонд всегда готов предоставить помощь в надежной защите предпринимателей от рисков, анализе ассортимента продукции, определении и повышении уровня их конкурентоспособности на внешнем рынке, поиске надежных зарубежных партнеров.