O‘zaro manfaatli hamkorlikning yuksak samaralari
Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyevning taklifiga binoan 22-23-mart kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
Tashrif doirasida Ostona shahrida O‘zbekiston Milliy sanoat ko‘rgazmasi va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokida biznes-forum bo‘lib o‘tdi. Biznes-forumda O‘zbekiston va Qozog‘istonning 500 dan ortiq ishbilarmonlari ishtirok etdi. Ularning yakunlari bo‘yicha umumiy qiymati qariyb 1 milliard dollar bo‘lgan savdo shartnomalari va investitsiyaviy bitimlar imzolandi.
O‘zA muxbirlari biznes-forum va ko‘rgazmada qatnashgan mamlakatimizning kompaniya va korxonalari rahbarlari, ishbilarmonlari bilan suhbatda bo‘lib, mazkur tadbirlarda erishilgan kelishuv va bitimlarning ahamiyati haqida so‘zlab berishini iltimos qildi.
Odilxon Rustamov, «O‘zbekoziqovqatxolding» xolding kompaniyasi raisi:
– Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 7-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi farmoni mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning yangi bosqichini boshlab berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 22-23-mart kunlari Qozog‘istonga davlat tashrifi bu boradagi vazifalar qanchalik muhimligining yana bir isbotidir. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik va yaqin hamkorlik munosabatlari mustahkamlanib bormoqda. 2016-yilda kompaniyamiz tomonidan Qozog‘istonga qariyb 500 ming tonna mahsulot eksport qilindi. Sabzavotlar, mevalar, uzum, poliz mahsulotlari, quritilgan meva-sabzavotlar shular sirasidandir.
Joriy yilda rejalarimiz bundan ham ulkan. Yanvar-fevral oylarida qariyb 16 million dollarlik mahsulot eksport qilingani ham hamkorligimizning ufqlari kengayib borayotganidan dalolatdir. Yil yakuniga qadar tizimdagi korxonalarda tayyorlangan 560 ming tonna mahsulotni Qozog‘iston bozoriga yetkazib berish niyatidamiz.
Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Milliy sanoat ko‘rgazmasida mamlakatimiz sanoat korxona va kompaniyalari o‘z mahsulot va xizmatlarini taqdim etdi. “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi tizimdagi 90 dan ziyod korxona va ularda ishlab chiqarilayotgan 300 ga yaqin turdagi meva-sabzavot, qandolatchilik, go‘sht-sut mahsulotlari, turli ichimliklar bilan ishtirok etdi. Ko‘rgazma yakunida 300 million dollarga yaqin shartnomalar imzolashga erishdik.
Iqtisodiyotimizga jalb qilinayotgan investitsiyalarning asosiy qismi ishlab chiqarish obyektlarini qurish, ularni eng ilg‘or uskunalar bilan jihozlashga yo‘naltirilmoqda. Natijada soha korxonalari Avstriya, Germaniya, Polsha, Janubiy Koreya, Xitoy kabi 20 dan ortiq xorijiy mamlakatlarning eng zamonaviy texnologik uskunalari bilan jihozlanmoqda. Bu yuqori sifatli, tashqi bozorlarda raqobatdosh mahsulot tayyorlashda qo‘l kelmoqda. “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” yorlig‘i tushirilgan mahsulotlarimizni dunyoning 80 dan ortiq davlatiga eksport qilamiz. Oxirgi 10-yilda meva sharbatlari eksporti 2, boshqa oziq-ovqat mahsulotlari eksporti o‘rtacha 1,5 barobar ko‘paydi, valyuta tushumi 6 marotaba ortdi.
Kompaniyamiz tizimida “O‘zagroeksport” korxonasi faoliyat yuritmoqda. Hozir mazkur korxona tomonidan Qozog‘istonda uchta savdo uyi ochilgan. Bugungi kunda savdo uylari bilan umumiy qiymati 40 million dollarlikdan ortiq meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar imzolandi.
Shu o‘rinda ta’kidlash joizki, savdo uylari chakana-ulgurji savdo faoliyati yuritish bilan bir vaqtda yangi qo‘shma loyihalar ishlab chiqish, mahsulot yetkazib berish, oziq-ovqat tovarlarini realizatsiya qilish, marketing siyosatini olib borish, birgalikdagi savdo tarmoqlari tashkil etish, o‘zaro manfaatli kelishuv hamda shartnomalarga erishish bo‘yicha xizmat ko‘rsatmoqda.
Alisher Sultonov, “O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi boshqaruvi raisi:
– Prezidentimizning Qozog‘istonga davlat tashrifi doirasida Ostonada bo‘lib o‘tgan biznes-forum ulkan ahamiyatga ega bo‘ldi. “O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi tomonidan “Kazmunaygaz”, “Kaztransgaz” va “Kaztransoyl” kompaniyalari bilan muzokaralar olib borildi.
Ushbu uchrashuvlar davomida erishilgan kelishuvlar orasida Omsk-Pavlodar-Chimkent neft quvuri tarmog‘i orqali neftni qayta ishlovchi zavodlarimizni xomashyo bilan ta’minlashga oid shartnomani alohida qayd etish zarur.
Bu kelishuv yaqin istiqbolda Rossiya yoki Qozog‘istonda ishlab chiqarilayotgan neftning bir million tonnasini O‘zbekistonga yetkazib berish imkonini beradi. Kelgusida ushbu ko‘rsatkichni yiliga besh million tonnagacha yetkazish ko‘zda tutilmoqda. Mazkur istiqbolli loyiha Jizzax viloyatida barpo etilayotgan neftni qayta ishlash zavodini zarur xomashyo bilan ta’minlashga xizmat qiladi. Bu obyektni 2020-yil oxirigacha foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Davron Akbarov, “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati huzuridagi to‘qimachilik mahsulotlari reklamasi va marketingi agentligi direktori:
– O‘zbekiston yengil sanoatchilari bilan dunyoning ko‘plab mamlakatlari, xususan, Qozog‘iston to‘qimachilik va savdo kompaniyalari o‘rtasidagi o‘zaro savdo-iqtisodiy va kooperatsion aloqalar izchil rivojlanayotir. Mamlakatimiz korxonalari Qozog‘istonning «Davtex», «RVS Company», «Jetisu Market», «Azala Textile» kabi kompaniyalari bilan faol hamkorlik qilib kelmoqda. 2015-2016-yillarda O‘zbekistondan Qozog‘istonga 18,5 million dollarlik ip-kalava, mato, trikotaj polotnosi, tayyor tikuv-trikotaj kabi to‘qimachilik mahsulotlari eksport qilindi. Joriy yilda ushbu ko‘rsatkich 20 million dollarga yetkaziladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘istonga davlat tashrifi doirasida o‘tkazilgan O‘zbekiston Milliy sanoat ko‘rgazmasida “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati tizimidagi 25 korxona 70 dan ziyod turdagi mahsulotlari bilan ishtirok etdi. «Uztex Group», «Istiqlol Tekstil Dizayn», «Urganch Bahmal», «Art Soft Tex», «Sedat Triko Tashkent», «Textile Mill Tashkent», «Mos Yan Teks», «Bofanda», «Jizzah Plasteks», «Favorit Textile», «Mini Max», «Shafak Textile», «Turan Tex», «SAG» kabi kompaniyalar tayyor trikotaj, turli paypoqlar, erkaklar kostyumi va ko‘ylaklari, paltolar, ip-kalava, bolalar kiyimlari, gilamlar va boshqa turdagi to‘qimachilik mahsulotlarini namoyish qildi. O‘zbekiston to‘qimachilik mahsulotlari qozog‘istonlik sheriklarimizda katta qiziqish uyg‘otdi.
Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari biznes-forumida “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati huzuridagi To‘qimachilik mahsulotlari reklamasi va marketingi agentligi bilan Qozog‘istonning «Retayl Investment Astana» kompaniyasi o‘rtasida yangi savdo uyini tashkil etish bo‘yicha bitim imzolandi. Ayni paytda ushbu mamlakatda “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati tizimidagi korxonalarning 7 savdo uyi va vakolatxonasi faoliyat yuritmoqda. Mamlakatimizning Qozog‘istondagi savdo uylari faoliyati o‘zaro savdo-iqtisodiy, kooperatsion aloqalarni yanada rivojlantirishga, O‘zbekiston to‘qimachilik mahsulotlari eksportini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Rumiya Abaydulina, «Unison Group» mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari:
– Ostona shahrida o‘tkazilgan O‘zbekiston Milliy sanoat ko‘rgazmasidagi ishtirokimiz g‘oyat samarali bo‘ldi. Unda biz Qozog‘istonning ko‘plab ishbilarmonlari bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazish, ikki tomon uchun ham manfaatli bo‘lgan kelishuvlarga erishishga muvaffaq bo‘ldik. Milliy bank huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ko‘magida kompaniyamiz Qozog‘istonning «Agro Max Astana», «Darjan Grupp» va boshqa qator savdo majmualari bilan konservalangan o‘zbek palovi yetkazib berish bo‘yicha qariyb 1 million dollarlik shartnoma imzoladi.
Mahsulotimizga Qozog‘istonning qator savdo korxonalari tomonidan talab tobora ortib bormoqda. Jamg‘arma mahsulotimiz reklamasini ta’minlash bilan bir qatorda uning eksportini amalga oshirish uchun 250 million so‘m miqdorida foizsiz moliyaviy ko‘mak ko‘rsatdi. Bu mahsulotlarimizni xorijiy hamkorlarimizga tez va sifatli yetkazib berishga hamda ular bilan hamkorligimizni yanada kuchaytirishga zamin yaratmoqda.

Высокие результаты взаимовыгодного сотрудничества
Как ранее сообщалось, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Нурсултана Назарбаева 22-23 марта посетил с государственным визитом эту страну.
В рамках визита в Астане прошли Национальная промышленная выставка Узбекистана и бизнес-форум деловых кругов двух стран. В бизнес-форуме приняли участие более 500 предпринимателей Узбекистана и Казахстана. По его итогам подписаны торговые контракты и инвестиционные соглашения на общую сумму около 1 миллиарда долларов.
Корреспонденты УзА побеседовали с участвовавшими в бизнес-форуме и выставке руководителями компаний и предприятий, предпринимателями о значении достигнутых на этих мероприятиях договоренностей и соглашений.
Одилхон Рустамов, председатель холдинговой компании «Узбекозиковкатхолдинг»:
– Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан" от 7 февраля текущего года ознаменовал собой начало нового этапа осуществляемых широкомасштабных реформ.
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Казахстан 22-23 марта текущего года является еще одним подтверждением важности задач в этом направлении. Между нашими странами укрепляются узы добрососедства и тесного партнерства. В 2016 году нашей компанией было экспортировано в Казахстан порядка 500 тысяч тонн овощей, фруктов, винограда, бахчевых, сухофруктов.
В текущем году мы наметили еще более высокие задачи. В январе-феврале осуществлен экспорт продукции почти на 16 миллионов долларов, что также свидетельствует о расширении горизонтов нашего сотрудничества. До конца года мы намерены поставить на рынок Казахстана 560 тысяч тонн продукции.
На прошедшей в Астане Национальной промышленной выставке Узбекистана холдинговая компания “Узбекозиковкатхолдинг” была представлена более чем 90 предприятиями и производимыми ими около 300 видами плодоовощной, кондитерской, мясо-молочной продукции, различных напитков. По итогам выставки мы подписали договоры почти на 300 миллионов долларов.
Основная часть привлекаемых в экономику нашей страны инвестиций направляется на строительство производственных объектов, оснащение их самым передовым оборудованием. В результате предприятия отрасли оснащаются современными технологиями из таких стран, как Австрия, Германия, Польша, Южная Корея, Китай. Это служит выпуску высококачественной, конкурентоспособной на внешних рынках продукции. Товары под брендом “Сделано в Узбекистане” мы экспортируем в более чем 80 государств мира. За последние десять лет экспорт фруктовых соков вырос в 2 раза, другой продовольственной продукции в среднем в 1,5 раза, валютные поступления увеличились в 6 раз.
Предприятием “Узагроэкспорт” в Казахстане открыты три торговых дома. Сегодня этими торговыми домами подписаны договоры по поставке плодоовощной продукции на общую сумму в более чем 40 миллионов долларов.
В этой связи следует отметить, что торговые дома параллельно с осуществлением рознично-оптовой торговли предоставляют услуги по разработке новых совместных проектов, поставке продукции, реализации продовольственных товаров, ведению маркетинговой политики, совместной организации торговых сетей, достижению взаимовыгодных сделок и договоров.
Алишер Султонов, председатель правления национальной холдинговой компании “Узбекнефтегаз”:
– Прошедший в Астане в рамках государственного визита Президента нашей страны в Казахстан бизнес-форум имеет огромное значение. Национальной холдинговой компанией “Узбекнефтегаз” проведены переговоры с компаниями “Казмунайгаз”, “Казтрансгаз” и “Казтрансойл”.
Среди достигнутых в ходе данных встреч договоренностей следует особо отметить договор по обеспечению наших нефтеперерабатывающих заводов сырьем по нефтепроводу Омск-Павлодар-Чимкент.
Это соглашение в ближайшей перспективе позволит поставить в Узбекистан миллион тонн нефти из России или Казахстана. В будущем предусмотрено довести этот показатель до пяти миллионов тонн в год. Данный перспективный проект послужит обеспечению необходимым сырьем возводимого в Джизакской области нефтеперерабатывающего завода, который намечено сдать в эксплуатацию до конца 2020 года.
Даврон Акбаров, директор агентства рекламы и маркетинга текстильной продукции при АО “Узбекенгилсаноат”:
– Между производителями Узбекистана и текстильными и торговыми компаниями многих стран мира, в частности, Казахстана, последовательно развиваются взаимовыгодные торгово-экономические и кооперационные связи. Предприятия нашей страны активно сотрудничают с такими компаниями Казахстана, как «Davtex», «RVS Company», «Жетису Маркет», «Azala Textile». В 2015-2016 годах из Узбекистана в Казахстан были экспортированы пряжа, ткани, трикотажное полотно, готовая текстильная продукция на 18,5 миллиона долларов. В текущем году этот показатель будет доведен до 20 миллионов долларов.
На проведенной в рамках государственного визита Президента нашей страны Шавката Мирзиёева в Казахстан Национальной промышленной выставке Узбекистана 25 предприятий в системе акционерного общества “Узбекенгилсаноат” участвовали с более чем 70 видами продукции. Такие компании, как «Uztex Group», «Истиклол Текстиль Дизайн», «Urganch Bahmal», «Art Soft Tex», «Sedat Triko Tashkent», «Textile Mill Tashkent», «Мос Ян Текс», «Bofanda», «Jizzah Plasteks», «Favorit Textile», «Mini Max», «Shafak Textile», «Turan Tex», «SAG», представляли готовый трикотаж, носки, мужские костюмы и рубашки, пальто, пряжу, детскую одежду, ковры и другую текстильную продукцию. Узбекский текстиль вызвал большой интерес у казахских партнеров.
На состоявшемся в Астане бизнес-форуме деловых кругов двух стран между агентством рекламы и маркетинга текстильной продукции при АО “Узбекенгилсаноат” и казахстанской компанией «Ретайл Инвестмент Астана» подписано соглашение об открытии нового Торгового дома. В настоящее время в этой стране функционируют 7 торговых домов и представительств предприятий системы акционерного общества “Узбекенгилсаноат”. Деятельность торговых домов нашей страны в Казахстане послужит дальнейшему развитию торгово-экономических, кооперационных связей, повышению экспорта текстильной продукции Узбекистана.
Румия Абайдулина, руководитель общества с ограниченной ответственностью «Unison Group»:
– Наше участие в прошедшей в Астане Национальной промышленной выставке Узбекистана было весьма эффективным и продуктивным. В ее рамках мы имели возможность провести переговоры о сотрудничестве со многими предпринимателями Казахстана, заключить взаимовыгодные сделки. При содействии Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке наша компания подписала договор почти на 1 миллион долларов с рядом торговых комплексов Казахстана, такими, как «Agro Max Astana», «Даржан Групп» и другие, о поставке консервированного узбекского плова.
Все больше возрастает спрос на нашу продукцию со стороны торговых предприятий Казахстана. Фонд наряду с обеспечением рекламы нашей продукции также оказал беспроцентное финансовое содействие в объеме 250 миллионов сумов для осуществления ее экспорта. Это создает возможность для быстрой и качественной поставки нашей продукции зарубежным партнерам, а также дальнейшего усиления сотрудничества с ними.