20/01/2017 - 10:32 8322
Nukusda 2016-yil yakunlari va 2017-yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlariga bag‘ishlangan faollar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi M.Erniyazov boshqargan yig‘ilishda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning mamlakatimizni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2017-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi.
2016-yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, jumladan, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, yangi loyihalarni ishga tushirish, korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash yuzasidan olib borilgan ishlar samarasida iqtisodiyotning barcha sohalarida izchil o‘sish ta’minlandi. Xususan, energetika, qurilish, kimyo, yengil sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida tarkibiy o‘zgarishlarga erishildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi uchrashuvida bildirgan fikrlari asosida aholining turmush darajasini yanada yuksaltirishga qaratilgan Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish bo‘yicha maxsus dastur ishlab chiqilmoqda. Aholining salomatligini mustahkamlash va navqiron avlod tarbiyasini yanada yaxshilash maqsadida 168 mingga yaqin bolaga bepul darmondorilar tarqatilib, homilador ayollar va boquvchisini yo‘qotgan, ehtiyojmand fuqarolar uchun patronaj xizmati ko‘rsatilayotgani o‘z samarasini berayotir. Zamonaviy, arzon va ixcham turar joylar qurish, elektr energiyasi va tabiiy gaz ta’minotini yaxshilash masalasi doimiy e’tiborda.
2017-yilda Mo‘ynoq tumanida 101 kilometrlik ichimlik suvi tarmog‘i tortilishi ko‘zda tutilmoqda. 1 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ evaziga amalga oshirilishi rejalashtirilgan loyihalar asosida 15 ming yangi ish o‘rni yaratiladi.
Tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash va ularning huquqiy manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan ishlar samarasida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining yalpi hududiy mahsulotdagi ulushi 2016-yilda 57 foizni tashkil etdi. Aholi bandligini ta’minlash dasturiga muvofiq, 50 mingga yaqin ish o‘rni yaratildi. Joriy yilda 40 mingga yaqin yangi ish o‘rni tashkil etish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda ayrim sohalarda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli chora-tadbirlar belgilab olindi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi faollar yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari O.Ramatov so‘zga chiqdi.

Подведены итоги, намечены задачи
В Нукусе состоялось собрание актива, посвященное итогам 2016 года и основным направлениям социально-экономического развития Республики Каракалпакстан на 2017 год.
На собрании, которое вел Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов, было уделено особое внимание обеспечению исполнения задач, намеченных в докладе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год.
В результате проведенной в 2016 году работы по социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан, в том числе по поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, реализации новых проектов, модернизации, техническому и технологическому оснащению предприятий, обеспечен динамичный рост во всех отраслях экономики. В частности, достигнуты структурные преобразования в сфере энергетики, строительства, химической, легкой промышленности и сельского хозяйства.
На основе высказанных Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым в ходе предвыборных встреч мнений разрабатывается направленная на дальнейшее повышение уровня жизни населения специальная программа развития региона Приаралья. Результативна работа, осуществленная в целях укрепления здоровья населения и дальнейшего улучшения воспитания подрастающего поколения, по обеспечению около 168 тысяч детей бесплатными лекарствами, патронажу беременных женщин и потерявших кормильцев, нуждающихся граждан. В центре постоянного внимания находятся вопросы строительства современного, доступного и комфортного жилья, улучшения обеспечения электроэнергией и природным газом.
В 2017 году предусмотрена прокладка в Муйнакском районе водопроводной сети протяженностью 101 километр. На основе проектов, которые предстоит реализовать с привлечением более 1 триллиона сумов, будут созданы 15 тысяч новых рабочих мест.
В результате проводимой работы по поддержке субъектов предпринимательства и защите их прав, законных интересов доля малого бизнеса и частного предпринимательства в валовом региональном продукте в 2016 году составила 57 процентов. Согласно программе обеспечения занятости населения создано около 50 тысяч рабочих мест. В текущем году планируется организация почти 40 тысяч новых рабочих мест.
На мероприятии определены соответствующие меры по устранению допущенных в некоторых сферах недостатков.
На собрании актива Республики Каракалпакстан выступил первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан О.Раматов.