Ellikqal’a tumanida bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi o‘tkazildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ellikqal’a tumanida o‘tkazilgan mehnat yarmarkasida 132 korxona, tashkilot va muassasa 386 bo‘sh ish o‘rni bilan ishtirok etdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi mehnat vaziri U.Saburov, Ellikqal’a tumani hokimi N.Xudoyberganov va boshqalar aholi, ayniqsa, yoshlar bandligini ta’minlash, ularni jismonan sog‘lom, ma’nan yetuk insonlar etib tarbiyalash, iste’dod va salohiyatini keng namoyon etishi uchun zarur sharoit yaratish, kasb-hunarga yo‘naltirish mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning ustuvor yo‘nalishlaridan ekanini alohida ta’kidladi.
Mehnat yarmarkasida 50 ga yaqin kasb-hunar kolleji bitiruvchisiga mutaxassisligi bo‘yicha ishga yo‘llanma berildi.
– Joriy yilda Ellikqal’a tibbiyot kollejini tugataman, – deydi Nazokat Nuraddinova. – Yarmarkada egallayotgan mutaxassisligim bo‘yicha ishga joylashish uchun yo‘llanma oldim. Kelgusida tuman tibbiyot birlashmasida inson salomatligini mustahkamlashdek sharafli ishga hissa qo‘shishdan faxrlanaman.
Mehnat yarmarkasida tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagini bildirgan yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi. 15 nafar kollej bitiruvchisiga banklardan imtiyozli kredit olish uchun sertifikat topshirildi.

Занятости населения - постоянное внимание
На организованной в Элликкалинском районе Республики Каракалпакстан ярмарке вакансий 132 предприятиями, организациями и учреждениями было предложено 386 свободных рабочих мест.
Министр труда Республики Каракалпакстан У.Сабуров, хоким Элликкалинского района Н.Худойберганов и другие особо отметили, что обеспечение занятости населения, в первую очередь молодых людей, создание необходимых условий для их воспитания физически здоровыми, духовно зрелыми личностями, реализации их талантов и способностей, их профессиональная ориентация - в числе приоритетных направлений осуществляемых в нашей стране реформ.
На ярмарке труда около 50 выпускников профессиональных колледжей получили направления на работу по специальности.
- В этом году заканчиваю Элликкалинский медицинский колледж, - сказала Назокат Нураддинова. - Благодаря ярмарке получила направление на работу по своей специальности. Очень горжусь тем, что буду работать в районном медицинской объединении и вносить свой вклад в такое почетное дело, как укрепление здоровья людей.
На ярмарке вакансий уделялось особое внимание поддержке молодых людей, желающих заниматься предпринимательством. 15 выпускникам колледжей были вручены сертификаты на получение льготных кредитов.
В этом году на основе принятой в Элликкалинском районе программы занятости намечено создать около 3500 новых рабочих мест за счет развития промышленных предприятий, малого бизнеса и частного предпринимательства.