Poytaxtimizda biznes ombudsman faoliyatining huquqiy asoslariga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi bilan hamkorlikda Oliy Majlis huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining hukuqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil instituti (biznes ombudsman) faoliyatining huquqiy asoslariga bag‘ishlangan seminar o‘tkazdi.
Oliy Majlis Senatining Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi B.Matmurodov, Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi A.Saidov, Savdo-sanoat palatasi raisi A.Shayxov va boshqalar Oliy Majlis huzurida Tadbirkorlik subektlarining huquqlari va manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil instituti tashkil etilishi tadbirkorlarning huquqini qo‘llab-quvvatlash, normativ-huquqiy hujjatlardan foydalanish samaradorligini oshirish, amaldagi qonunchilik me’yorlariga to‘liq rioya etilishi yuzasidan ijro intizomini takomillashtirishda mustahkam kafolat bo‘lishini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni sohada yangi bosqichni boshlab berdi.
Farmonda 2017-yilning 1-yanvaridan boshlab tadbirkorlik subyektlari faoliyatini rejadan tashqari tekshirishlarning barcha turlari bekor qilingan. Yuridik shaxsning tugatilishi bilan bog‘liq tekshirishlar, jismoniy va yuridik shaxslarning qonun hujjatlari buzilishi holatlari to‘g‘risidagi murojaatlari asosida faqat Nazorat qiluvchi organlar faoliyatini muvofiqlashtiruvchi Respublika kengashining qaroriga muvofiq o‘tkaziladigan qisqa muddatli tekshiruvlar bundan mustasno.
Farmonga muvofiq tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish sohasidagi qonunlar ijrosi ustidan parlament nazorati shakllarini kuchaytirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzurida Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil instituti tashkil etiladi. Bu institut tadbirkorlik subyektlarini huquqiy himoya qilishni ta’minlashi, davlat tuzilmalari bilan munosabatlarda ularning manfaatlarini ifodalashi nazarda tutilgan.
Seminarda farmon qoidalarini amalga oshirish maqsadida tadbirkorlik faoliyatini izchil rivojlantirish, xususiy mulkchilikni har tomonlama himoya qilish va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatdan yaxshilash borasida beshta eng ustuvor soha bo‘yicha Kompleks chora-tadbirlar dasturi tasdiqlanib, xalqaro standartlar asosida bir qator qonunlarni qabul qilish nazarda tutilgani ta’kidlandi.
– Mamlakatimizda xususiy mulk har tomonlama himoyada, – deydi Toshkent viloyati Bekobod tumanidagi “Dovurjon Shodiyor” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Safaroy Berdiyeva. – Biznes ombudsman tashkil etilishi tadbirkor va ishbilarmonlarga, ayniqsa, kichik biznes vakillariga erkin va samarali ish yuritish, iqtisodiyotimiz rivojiga munosib hissa qo‘shishda yangi imkoniyatlar yaratadi.
Seminarda biznes ombudsmanning huquqlari, uning hududlardagi bo‘limlari va ularning moddiy-texnik ta’minoti, vakillarni tanlash yoki saylash jarayoni kabi masalalarga doir taklif va mulohazalar bildirildi.

В Ташкенте состоялся семинар, посвященный деятельности бизнес-Омбудсман
В столице Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан совместно с Торгово-промышленной палатой Узбекистана проведен семинар, посвященный правовым основам деятельности института Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Олий Мажлисе (бизнес-Омбудсмана).
Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам законодательства и судебно-правовым вопросам Б.Матмуродов, председатель Комитета Законодательной палаты по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан А.Саидов, председатель Торгово-промышленной палаты А.Шайхов и другие отметили, что формирование института Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Олий Мажлисе Республики Узбекистан станет надежной гарантией поддержки прав предпринимателей, совершенствования исполнительской дисциплины, неукоснительного соблюдения норм действующего законодательства.
Указ Президента нашей страны "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года ознаменовал начало нового этапа в сфере.
Согласно указу с 1 января 2017 года отменены все виды внеплановых проверок деятельности субъектов предпринимательства, кроме проверок в связи с ликвидацией юридического лица, а также проводимых исключительно по решению Республиканского совета по координации деятельности контролирующих органов краткосрочных проверок на основании обращений физических и юридических лиц о фактах нарушения законодательства.
В целях усиления форм парламентского контроля по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Олий Мажлисе Республики Узбекистан будет создан институт Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства. Предусматривается, что этот институт будет способствовать обеспечению правовой защиты субъектов предпринимательства, представлять их интересы в отношениях с государственными органами.
На семинаре в целях реализации положений данного указа была утверждена Комплексная программа мер по пяти приоритетным направлениям, в том числе – последовательному развитию предпринимательской деятельности, всесторонней защите частной собственности, качественному улучшению делового климата. Кроме того, было отмечено, что предусматривается принятие ряда соответствующих законов, отвечающих международным стандартам.
– В нашей стране частная собственность находится под всесторонней защитой государства, – говорит руководитель ООО “Довуржон Шодиёр” Бекабадского района Ташкентской области Сафарой Бердиева. – Создание института бизнес-Омбудсмана предоставит новые возможности предпринимателям и деловым людям для свободной и эффективной деятельности, внесения достойного вклада в развитие экономики.
На семинаре были высказаны мнения и предложения, касающиеся прав и обязанностей бизнес-Омбудсмана, его территориальных подразделений и их материально-технического обеспечения, процесса отбора и избрания уполномоченных.