Hukumatlararo komissiya majlisi
Toshkentdagi Xalqaro hamkorlik markazida Savdo, transport va energetika bo‘yicha O‘zbekiston – Afg‘oniston hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, savdo-sanoat, sarmoya, energetika, neft-gaz, bojxona, transport va transport kommunikatsiyalari, temir yo‘l, aviatashuv, mashinasozlik, elektr texnikasi, qurilish, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika sohalarida faoliyat ko‘rsatayotgan vazirlik va idoralari rahbar va vakillari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vaziri, komissiya hamraisi Elyor G‘aniyev mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo, iqtisodiyot, transport va energetika sohalaridagi hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
O‘zbekiston Afg‘onistondagi qurilish, energetika, tog‘-kon sanoati va ta’lim sohalaridagi loyihalarda ishtirok etib kelmoqda. Mamlakatimizning yordami bilan Afg‘onistonda ko‘priklar, yuqori voltli elektr liniyalari, optik-tolali kabel liniyalari, suv ta’minoti tarmog‘i barpo etilgan. «O‘zbekiston temir yo‘llari» aksiyadorlik jamiyati tomonidan Hayratondan Mozori Sharifgacha temir yo‘l liniyasi qurilgan.
Mamlakatimizdan Afg‘onistonga elektr energiyasi, meva-sabzavotlar, neft mahsulotlari, mineral o‘g‘itlar eksport qilinmoqda. 2016-yilning yanvar-oktabr oylari yakunlariga ko‘ra o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 429 million dollarni tashkil etdi. O‘zbekistonda afg‘onistonlik sarmoyadorlar ishtirokida tuzilgan 70 korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Ular savdo, xizmat ko‘rsatish, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sohalarda ish yuritmoqda.
Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidentining infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha katta maslahatchisi, komissiya hamraisi Humoyun Qayumiy iqtisodiyotning turli sohalarida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha foydalanilmagan imkoniyatlar ko‘p ekanini ta’kidladi. Infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish orqali O‘zbekistonning Afg‘onistonda iqtisodiyotni yanada rivojlantirishga ulkan hissa qo‘shayotganini qayd etdi.
– O‘zbekistonda iqtisodiyotni diversifikatsiyalash va sanoatni modernizatsiyalashga yo‘naltirilgan keng ko‘lamli islohotlar e’tiborga molik, – dedi Humoyun Qayumiy. – Mazkur komissiya majlisi ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada faollashtirish, istiqbolli qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalarini muhokama etish uchun qulay imkoniyat bo‘ldi. O‘zbekiston bilan savdo, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport va transport kommunikatsiyalari kabi sohalardagi aloqalarni yanada rivojlantirishdan manfaatdormiz.
Afg‘oniston delegatsiyasi O‘zbekistonda olib borilayotgan iqtisodiy siyosat samaralari, mamlakatimiz iqtisodiyotiga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun yaratilayotgan sharoitlar, yurtimizning eksport salohiyati, industrial zonalardagi imkoniyatlar bilan tanishtirildi. O‘zaro hamkorlikni yanada faollashtirish uchun mavjud imkoniyatlarni to‘liq ishga solish lozimligi ta’kidlandi. O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini yanada oshirish, keng ko‘lamli savdo-iqtisodiy, transport va energetika sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekani qayd etildi.
Majlisda o‘zaro savdo hajmini yanada oshirish va nomenklaturasini kengaytirish masalalari haqida so‘z yuritildi. Savdo, energetika, transport va transport kommunikatsiyalari, tranzit, qishloq xo‘jaligi, temir yo‘l, mashinasozlik kabi sohalardagi aloqalarni rivojlantirish, Afg‘onistonga elektr, maishiy, qishloq xo‘jaligi texnikasi va uskunalarini eksport qilish, birgalikda o‘zaro foydali loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Afg‘oniston delegatsiyasi a’zolari mamlakatimizning qator vazirlik va idoralarida uchrashuvlar o‘tkazdi. Sanoat korxonalari faoliyati bilan tanishdi.

Заседание межправительственной комиссии
В Международном бизнес-центре в Ташкенте состоялось заседание Узбекско-афганской межправительственной комиссии по торговле, транспорту и энергетике.
В мероприятии приняли участие руководители и представители министерств и ведомств двух стран, ответственных за такие сферы, как внешнеэкономические связи, торговля, промышленность, инвестиции, энергетика, нефтегазовая, таможенная, транспорт и транспортные коммуникации, железные дороги, авиаперевозки, машиностроение, электротехника, строительство, сельское хозяйство, пищевая промышленность, фармацевтика.
Министр внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, сопредседатель комиссии Элёр Ганиев отметил последовательное развитие сотрудничества между нашими странами в сферах торговли, экономики, транспорта и энергетики.
Узбекистан участвует в реализуемых в Афганистане проектах в области строительства, энергетики, горно-металлургической промышленности и образования. При содействии нашей страны в Афганистане построены мосты, высоковольтные электролинии, проложены оптико-волоконные кабели, сети водоснабжения. Акционерным обществом «Узбекистон темир йуллари» проложена железнодорожная линия от Хайратона до Мазари Шарифа.
Из нашей страны в Афганистан экспортируются электроэнергия, фрукты и овощи, нефтепродукты, минеральные удобрения. По состоянию на октябрь 2016 года, объем взаимного товарооборота составил 429 миллионов долларов. В Узбекистане действуют 70 предприятий с участием афганских инвесторов. Они осуществляют деятельность в сферах торговли, услуг, производства строительных материалов.
Старший советник Президента Исламской Республики Афганистан по развитию инфраструктуры, сопредседатель комиссии Хумаюн Каюми отметил наличие значительных неиспользованных возможностей для развития сотрудничества в различных сферах экономики. Подчеркнул, что Узбекистан путем реализации инфраструктурных проектов вносит огромный вклад в дальнейшее развитие экономики Афганистана.
– Заслуживают внимания широкомасштабные реформы в Узбекистане, направленные на диверсификацию экономики и модернизацию промышленности, – говорит Хумаюн Каюми. – Данное заседание комиссии явилось благоприятной возможностью для обсуждения вопросов дальнейшей активизации сотрудничества между нашими странами, реализации перспективных совместных проектов. Мы заинтересованы в дальнейшем развитии взаимовыгодных отношений в сферах торговли, энергетики, сельского хозяйства, транспорта и транспортных коммуникаций.
Афганская делегация была ознакомлена с результатами проводимой в Узбекистане экономической политики, условиями, создаваемыми для привлечения иностранных инвестиций в экономику и экспортным потенциалом нашей страны, возможностями свободных экономических зон. Отмечалась необходимость полного задействования имеющихся возможностей для дальнейшей активизации взаимовыгодного сотрудничества. Подчеркивалась заинтересованность Узбекистана и Афганистана в дальнейшем повышении объемов взаимного товарооборота, расширении сотрудничества в торгово-экономической области, транспортной и энергетической отраслях.
На заседании говорилось о дальнейшем повышении объемов и расширении номенклатуры взаимной торговли. Обсуждены вопросы развития сотрудничества в таких сферах, как энергетика, транспорт и транспортные коммуникации, транзит, сельское хозяйство, железнодорожное сообщение, машиностроение, а также экспорта в Афганистан электробытовой, сельскохозяйственной техники и оборудования, разработки и реализации совместных проектов.
Члены делегации Афганистана провели встречи в ряде министерств и ведомств нашей страны. Ознакомились с деятельностью промышленных предприятий.