Toshkentda agrosanoat va savdo anjumani o‘tkazildi
Poytaxtimizda «O‘zbekoziqovqatzaxira» uyushmasi, Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hamda Koreya Respublikasining Savdo va investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash agentligi hamkorligida agrosanoat va savdo anjumani o‘tkazildi.
Unda Koreya Respublikasining «KAFCO», «Korea Energy Technology Co.Ltd», «FNG International», «Myung Seong» kabi 10 dan ortiq kompaniyasi va «O‘zbekoziqovqatzaxira» uyushmasi tarkibidagi korxonalar, tadbirkorlar ishtirok etdi.
Mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi sohasida ulkan salohiyatga ega. Keyingi yillarda ekin maydonlari tarkibiy o‘zgartirilib, meva-sabzavot mahsulotlari yetishtirish ko‘payayotgani natijasida bu salohiyat yanada oshmoqda. Sifatli va sarxil meva-sabzavotlarimiz ko‘plab mamlakatlarga eksport qilinmoqda.
Masalan, «O‘zbekoziqovqatzaxira» uyushmasi tarkibida meva-sabzavot mahsulotlari xarid qilish va saqlashga ixtisoslashgan 48 korxona faoliyat yuritmoqda. Joriy yilning 1-oktabrigacha uyushma tomonidan Rossiya, Qozog‘iston, Ozarbayjon, Turkiya, Qirg‘iziston va Xitoy kabi davlatlarga qariyb 30 million dollar miqdorida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksport qilingan.
Joriy yilning noyabr oyida bo‘lib o‘tgan Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi doirasida yana ko‘plab kelishuvlarga erishildi. Bugungi kunda uyushma tomonidan meva-sabzavotlar va asalni qayta ishlash, kosmetika mahsulotlari ishlab chiqarish, muzlatilgan qovun va jem mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha qo‘shma korxonalar tashkil etilmoqda.
– O‘zbekistonda yetishtirilgan meva-sabzavotlar tabiiyligi, mazasi va sifati bilan butun dunyoda qadrlanadi, – dedi Koreya Respublikasining Savdo va investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash agentligi direktori An Song Jun. – Shu bois mamlakatingiz bilan hamkorlikdan manfaatdormiz. Bugungi anjumandan ko‘zlangan asosiy maqsad shu sohada faoliyat yuritayotgan korxona va tashkilotlar bilan yaqin hamkorlik o‘rnatish, o‘zaro talab va takliflarimizni o‘rganishdir.
Tadbirda «O‘zbekoziqovqatzaxira» uyushmasi raisi o‘rinbosari N.Ahmadjonov, Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ijrochi direktori o‘rinbosari K.Nurmatov va boshqalar mamlakatimizda meva-sabzavot yetishtirish, uni eksport qilish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, shuningdek, o‘z tashkilotlarining salohiyati haqida ma’ruza qildi. Janubiy Koreyaning agrosanoat uchun texnologiya va uskunalar ishlab chiqaruvchi korxonalari mamlakatimiz biznes subyektlari bilan hamkorlik imkoniyatlarini muhokama etdi.

В Ташкенте состоялась конференция, посвященная агропромышленности и торговле
В столице ассоциацией “Узбекозиковкатзахира”, Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства и Корейским агентством по содействию торговле и инвестициям проведена конференция, посвященная вопросам агропромышленности и торговли.
В ней приняли участие представители предприятий ассоциации “Узбекозиковкатзахира” и ряда южнокорейских компаний, таких как “KAFCO”, “Korea Energy Technology Co.Ltd.”, “FNG International”, “Myung Seong”, а также предприниматели.
Наша страна обладает огромным потенциалом в сфере сельского хозяйства. Проводимая в последние годы работа по изменению структуры посевных площадей, увеличению заготовки плодоовощной продукции способствует укреплению экспортного потенциала нашей страны.
В составе ассоциации “Узбекозиковкатзахира” действуют 48 предприятий, занимающихся закупкой и хранением плодоовощной продукции. До 1 октября текущего года ассоциация экспортировала в Россию, Казахстан, Азербайджан, Турцию, Кыргызстан, Китай и другие страны плодоовощную продукцию почти на 30 миллионов долларов.
На состояшейся в ноябре текущего года Международной плодоовощной ярмарке ассоциация заключила множество новых соглашений. В настоящее время организуются совместные предприятия по переработке фруктов, овощей и меда, выпуску косметической продукции, экспорту замороженных бахчевых, а также джема.
- Выращиваемые в Узбекистане плоды и овощи славятся в мире своими вкусом и качеством, - говорит директор Корейского агентства по содействию торговле и инвестициям Ан Сонг Жун. - Поэтому мы заинтересованы в сотрудничестве с вашей страной. Эта конференция нацелена на установление тесного партнерства с предприятиями и организациями, действующими в этой сфере, изучение спроса и предложения.
На мероприятии заместитель председателя ассоциации “Узбекозиковкатзахира” Н.Ахмаджонов, заместитель исполнительного директора Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства К.Нурматов и другие говорили о проводимой в нашей стране работе по заготовке и экспорту плодоовощной продукции, а также о потенциале своих организаций. Представители южнокорейских компаний, выпускающих технологии и оборудование для агропромышленности, обсудили возможности сотрудничества с субъектами бизнеса нашей страны.
В завершение конференции прошли переговоры в формате B2B, были достигнуты перспективные договоренности.