“THE FINANCIAL TIMES”: “O‘zbekiston: qayta ishlash sanoati yuqori texnologiyaga asoslangan iqtisodiyot yo‘lini tutmoqda”
05/12/2016 - 14:16 9382
Britaniyada nashr etiladigan “The Financial Times” gazetasida ana shunday sarlavha ostida Janubiy Koreyaning “Hyundai Engineering” kompaniyasi katta vitse-prezidenti Kim Chjun Xo qalamiga mansub maqola bosilib chiqdi.
Unda mamlakatimiz jahondagi oltin, kumush, mis, rux, temir, volfram, titan, uran, kaliy, fosfat, neft va gaz kondensati ishlab chiqaruvchilarining o‘nligidan joy olgani, mineral resurslarning ulkan zaxiralariga ega ekanligi qayd etilgan.
“O‘zbekiston tabiiy resurslarni mamlakat ichida qayta ishlashni va yuqori qo‘shimcha qiymaga ega eksportga mo‘ljallangan mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘zda tutadigan iqtisodiy siyosat yo‘nalishini o‘zgartirish borasida ulkan muvaffaqiyatlarga erishdi. «AVV» kompaniyasining ilg‘or texnologiyalari asosidagi Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining barpo etilishi bu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlarning birinchi natijalaridan bo‘ldi. U tabiiy gazning bahosini sezilarli darajada oshirgani holda uning qayta ishlanishini inqilobiy tarzda o‘zgartirdi. Bugungi kunda bu yerda 125 ming tonna polietilen va 100 ming tonna siqilgan tabiiy gaz ishlab chiqarilmoqda”, deb xabar beradi muallif.
Maqolada ma'lum qilinganidek, ishlab chiqarish quvvati nuqtai nazaridan qit'dagi eng yirik zavod bo‘lgan Ustyurt gaz-kimyo majmuasining foydalanishga topshirilishi natijasida 2015-yili O‘zbekistonda polimerlar ishlab chiqarish quvvati qariyb besh baravarga ko‘paydi. U har yili 400 ming tonna polietilen granulalari va 100 ming tonna polipropilen ishlab chiqarmoqda. Har ikki zavod mahsulotlari, deb yozadi gazeta, asosan jahon bozorlariga eksport qilinmoqda.
“O‘zbekiston, jumladan, «Metanol-olefinlar» texnologiyasi asosida bimodal polietilen va polipropilen, shuningdek, “GTL” texnologiyasi asosida polivinilxlorid va sintetik suyuq yoqilg‘i ishlab chiqarish bo‘yicha yirik zavodlar qurish loyihalarini amalga oshirish hisobidan uglevodorod xom ashyosini qayta ishlash bo‘yicha o‘z imkoniyatlarini mustahkamlashga intilmoqda”, deya qayd etiladi maqolada.
Ta'kidlanganidek, mustaqillik e'lon qilingunga qadar O‘zbekiston kimyo korxonalari asosan import qilingan xom ashyodan o‘g‘it ishlab chiqarar edi.
“O‘zining taraqqiyot strategiyasi tanlab olingani natijasida o‘tgan yillar davomida mamlakatda uchta yirik sanoat majmuasi qayta tashkil etildi va ishga tushirildi. Shuningdek, mavjud ichki resurslar asosida ammiak selitra, azot kislotasi, karbamid, ammiak, xlorat natriy va majmuaviy mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish bo‘yicha yangi quvvatlar barpo etildi. So‘nggi o‘n besh yil davomida o‘z ishlab chiqarish hajmlarini ikki barobarga oshirib, ham mahsulot hajmi, ham uning turlari bo‘yicha O‘zbekistonning kimyo sanoati Markaziy Osiyoda yetakchi o‘rinni egalladi”, deb yozadi gazeta.
Muallifning qayd etishicha, qayta ishlash sanoati yuqori texnologiyaga asoslangan iqtisodiyot yo‘liga o‘tish strategiyasi doirasida qurilish materiallari industriyasi mahalliy xom ashyoni qayta ishlashni sezilarli darajada ko‘paytirdi. Masalan, keyingi o‘n yillikda bu tarmoqdagi ishlab chiqarishning umumiy hajmi asosan O‘zbekiston qurilish materiallari bozori uchun yangi ishlab chiqarishlarning hisobidan to‘rt baravardan ko‘proqqa o‘sdi.
“Shu qayd etish muhimki, mahalliy xom ashyo asosidagi qayta ishlash sanoati mamlakat sanoat ishlab chiqarishi umumiy hajmining 62 foizdan ziyodini ta'minlamoqda. Mashinasozlik, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati bilan birga izchil iqtisodiy o‘sishning ta'minlanishida, shuningdek, yuqori malakali yosh kadrlar uchun yangi ish o‘rinlarini yaratishda bu jabha muhim o‘rin tutadi”, deya qayd etiladi maqolada.
Shuningdek, muallif yuqori texnologiyaga asoslangan iqtisodiyot maqomiga erishish yo‘lidagi ijobiy natijalar O‘zbekistonga o‘z mineral resurslarini qayta ishlash sohasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorij sarmoyasini jalb etish bo‘yicha faol siyosatni amalga oshirish imkonini berishini, yaqinda shu maqsadda neft, neft-kimyo va kimyo jabhalarida hamda rangli metallurgiya sohasida sanoat rivojlanishining dasturlari ma'qullanganini ta'kidlaydi.
“Ular ishlab chiqarish sohasiga 34 milliard AQSh dollarini jalb etishni, 93 ta yangi qayta ishlovchi zavodlar barpo etish hamda yetakchi xalqaro kompaniyalarning ilg‘or texnologiyalarini qo‘llash yo‘li bilan 38 ta amaldagi korxonani modernizatsiyalashni ko‘zda tutadi”, deb yozadi muallif.
Maqola intihosida mazkur keng qamrovli dasturlarning muvaffaqiyat bilan hayotga tadbiq etilishi O‘zbekistonning yuqori texnologiyaga asoslangan qayta ishlash sanoatiga ega bo‘lgan mamlakatga aylanishiga ko‘maklashishi, bundan ko‘zlangan asosiy maqsad esa o‘zbek xalqi farovonligining barqaror o‘sishini ta'minlash bilan izohlanishi ta'kidlanadi.

THE FINANCIAL TIMES: «Узбекистан: перерабатывающая промышленность берет курс на высокотехнологичную экономику»
05/12/2016 - 14:23 8915
Под таким заголовком в авторитетной британской газете The Financial Times опубликована статья старшего вице-президента южнокорейской компании Hyundai Engineering Ким Чжун Хо.
В материале отмечается, что наша страна входит в десятку мировых производителей золота, серебра, меди, цинка, железа, вольфрама, титана, урана, калия, фосфатов, нефти и газового конденсата, обладает огромными запасами минеральных ресурсов.
«Узбекистан добился огромных успехов в переориентировании экономической политики на внутреннюю переработку природных ресурсов и производство экспортной продукции с высокой добавленной стоимостью. Одним из первых результатов проводимой в этом направлении работы стало создание Шуртанского газохимического комплекса на основе передовых технологий компании «АВВ», которая революционно изменила переработку природного газа, существенно увеличив его стоимость. На сегодняшний день здесь производится 125 тысяч тонн полиэтилена и 100 тысяч тонн сжиженного природного газа», – информирует автор.
Сообщается, что в 2015 году мощности по производству полимеров в Узбекистане увеличились почти в пять раз в результате ввода в эксплуатацию Устюртского газохимического комплекса, который стал крупнейшим заводом в материке с точки зрения производственных мощностей. Ежегодно он производит 400 тысяч тонн полиэтиленовых гранул и 100 тысяч тонн полипропилена. Продукция обоих заводов, пишет газета, в основном экспортируется на мировые рынки.
«Узбекистан стремится укрепить свои возможности по переработке углеводородного сырья, в частности за счет реализации проектов по строительству крупных заводов по производству бимодального полиэтилена и полипропилена, на основе технологии «метанол в олефины», а также поливинилхлорида и синтетического жидкого топлива на основе технологии «GTL», – констатируется в статье.
Подчеркивается, что до провозглашения независимости химические предприятия в Узбекистане производили в основном удобрения из импортного сырья.
«В результате избрания собственной стратегии развития за минувшие годы в стране были трансформированы и введены в эксплуатацию три крупных промышленных комплекса. На основе имеющихся внутренних ресурсов также были созданы новые производственные мощности по выпуску аммиачной селитры, азотной кислоты, карбамида, аммиака, хлората натрия и комплексных минеральных удобрений. Удвоив объемы собственного производства в течение последних 15 лет, химическая промышленность Узбекистана заняла лидирующие позиции в Центральной Азии, как по объемам, так и по ассортименту продукции», – говорится в материале.
Как пишет автор, в рамках стратегии по переходу к экономике с высокотехнологичной перерабатывающей промышленностью, индустрия строительных материалов значительно увеличила переработку местного сырья. Так, за последнее десятилетие общий объем производства в этой отрасли вырос в более чем четыре раза, в основном за счет выпуска новых для рынка Узбекистана строительных материалов.
«Важно отметить, что перерабатывающая промышленность на основе отечественного сырья обеспечивает более 62% от общего объема промышленного производства страны. Наряду с машиностроением, текстильной и пищевой промышленностью, этот сектор играет важную роль в обеспечении динамичного экономического роста, а также создании рабочих мест для высококвалифицированных молодых кадров», – отмечается в публикации.
Автор также сообщает, что позитивные результаты на пути к достижению статуса высокотехнологичной экономики позволяют Узбекистану осуществлять проактивную политику по привлечению прямых иностранных инвестиций в сферу переработки собственных минеральных ресурсов. С этой целью недавно были одобрены программы промышленного развития в нефтяной, нефтехимической и химической отраслях, а также в отрасли цветной металлургии.
«Они предусматривают привлечение более 34 миллиардов долларов США в обрабатывающие сферы, создание 93 новых перерабатывающих заводов и модернизацию 38 существующих предприятий путем внедрения передовых технологий ведущих международных компаний», – отмечается в статье.
В завершение подчеркивается, что успешное осуществление этих крупномасштабных программ способствует трансформации Узбекистана в страну с высокотехнологичной перерабатывающей промышленностью, основной целью которой является дальнейшее обеспечение устойчивого роста благосостояния узбекского народа.