O‘zbekistonlik tadbirkorlar xalqaro yarmarkada 1,1 million dollarlik eksport shartnomalari imzoladi
Xitoy Xalq Respublikasining Chendu shahrida bo‘lib o‘tgan «Western China International Fair 2016» xalqaro yarmarkasida 98 mamlakatdan 60 mingdan ziyod qatnashchi qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, mebel, qurilish mahsulotlari, hunarmandlik va qo‘l mehnati buyumlarini taqdim etdi. O‘zbekiston tadbirkorlarining mahsulotlari barchaning e’tiborini tortdi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2013-yil 8-avgustdagi qaroriga muvofiq tashkil etilgan Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mamlakatimiz eksport salohiyatini yuksaltirishga munosib hissa qo‘shmoqda. Tadbirkorlarning chet mamlakatlarlarda o‘tkazilayotgan yirik xalqaro yarmarkalar, biznes-forum va kooperatsion birjalarda ishtirok etishi, xaridorlar topishi va shartnomalar tuzishiga ko‘maklashmoqda.
Joriy yilning o‘tgan oylarida jamg‘armaning moliyaviy, tashkiliy va huquqiy ko‘magi orqali tadbirkorlarimiz o‘nga yaqin xalqaro ko‘rgazmalarda qatnashdi. Xitoyda bo‘lib o‘tgan xalqaro yarmarka ana shulardan biri.
Milliy kolorit bilan bezatilgan O‘zbekiston pavilyoni o‘ziga xos dizayni va keng assortimenti bilan ko‘rgazma ishtirokchilarida qiziqish uyg‘otdi. Tadbirkorlarimiz taklif etgan mahsulot va xizmatlarning yuqori sifati, raqobatbardoshligi xaridorlarga ma’qul bo‘ldi.
«Western China International Fair 2016» xalqaro yarmarkasi mamlakatimiz tadbirkorlari uchun chet ellik ishbilarmonlar bilan yangi savdo-iqtisodiy hamkorlik o‘rnatish, mavjud aloqalarni yanada kengaytirish, mahsulot va xizmatlar eksporti hajmini oshirishga yangi imkoniyatlar yaratdi. Yarmarka doirasida umumiy qiymati 1,1 million AQSh dollariga teng eksport shartnomalari imzolandi. Qo‘shma loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha ko‘plab kelishuvlarga erishildi.

Предприниматели Узбекистана заключили на международной ярмарке экспортные контракты на 1,1 миллиона долларов США
25/11/2016 - 09:33 8004
На состоявшейся в китайском городе Чэнду международной ярмарке «Western China International Fair 2016» более 60 тысяч участников из 98 стран представили сельскохозяйственную, текстильную, мебельную, строительную продукцию, изделия ручного труда ремесленников. Внимание большинства привлекла продукция предпринимателей Узбекистана.
Образованный в соответствии с постановлением Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова от 8 августа 2013 года Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства вносит вклад в повышение экспортного потенциала нашей страны, содействует участию предпринимателей в проводимых за рубежом крупных международных ярмарках, бизнес-форумах и кооперационных биржах, поиску покупателей и составлению договоров.
За прошедшие месяцы нынешнего года при организационной и правовой помощи Фонда наши предприниматели приняли участие почти в десяти международных выставках, в том числе в состоявшейся в Китае международной ярмарке.
Оформленный с национальным колоритом павильон Узбекистана вызвал интерес у участников выставки своеобразным дизайном и широким ассортиментом представленной продукции и услуг. Посетители достойно оценили высокое качество и конкурентоспособность предлагаемых предпринимателями изделий.
Международная ярмарка «Western China International Fair 2016» предоставила нашим предпринимателям возможность для установления новых деловых отношений с зарубежными партнерами, увеличения объема экспорта продукции и услуг. В рамках ярмарки подписаны экспортные договоры в общей сложности на 1,1 миллиона долларов США. Достигнуты соглашения о разработке и реализации совместных проектов.