Yengil sanoat rivojlanish yo‘lida
Mustaqillik yillarida yengil sanoat mamlakatimiz makroiqtisodiy kompleksida mustahkam o‘rin egalladi.
Chet el investitsiyalari va zamonaviy texnologiyalarni keng jalb etish, ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik yangilash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan samarali loyihalar ishlab chiqarish sohasida yuqori ko‘rsatkichlarga erishishni ta’minlayotir.
Mustaqillik yillarida tarmoqqa 2,5 milliard dollardan ortiq sarmoya jalb etilib, 200 dan ziyod yirik investitsiya loyihasi hayotga tatbiq etildi. “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati korxonalari tomonidan qiymati 31 trillion so‘mlikdan ziyod sanoat mahsulotlari, 13 trillion so‘mlikdan ortiq xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarildi. Korxonalarda paxta kalava va gazlama, to‘qimachilik matolari, tikuvchilik va paypoq buyumlari, ip kalava, tayyor kiyimlar bilan birga tibbiyot uchun mo‘ljallangan mahsulotlar va maxsus kiyimlar ham ishlab chiqarilmoqda.
“O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyatida joriy yilning 9 oyida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 18,5 foiz, xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarish 23 foizga o‘sdi.
Bugungi kunda jamiyat tarkibiga zamonaviy texnika bilan ta’minlangan 380 dan ortiq to‘qimachilik, tikuvchilik va trikotaj, shuningdek, shoyi mahsulotlari ishlab chiqaradigan korxonalar kiradi. Ularning qariyb 360 tasi kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektidir.
Ushbu korxonalar ip kalavadan tortib tayyor buyumgacha bo‘lgan keng turdagi mahsulotlarni ichki va tashqi bozorga yetkazib bermoqda. Zamonaviy dizayn va yuqori sifat ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar raqobatbardoshligini ta’minlab, ularning xalqaro bozorda munosib o‘rin egallashi uchun imkoniyat bermoqda.
– Rivojlanishning asosiy omillaridan biri ishlab chiqariladigan mahsulotning jahon bozoriga eksport qilinishidir, deydi “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Avaz Muhiddinov. – Ayni paytda jamiyat korxonalari o‘z mahsulotlarini dunyoning 60 dan ziyod mamlakatiga eksport qilmoqda.
“O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, shu yilning o‘tgan uch choragida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 2,7 trillion so‘mdan ortgan, xalq iste’moli tovarlari ishlab chiqarish esa 1,2 trillion so‘mni tashkil qilgan. Ayni paytda ip va gazlama, trikotaj mato va undan tayyorlangan buyumlar, noto‘qima materiallar, xom ipak kabi asosiy turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi o‘sdi.
Bugungi kunda ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, texnik va texnologik yangilash, mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni xalqaro bozorlarga chiqarish, innovatsion loyihalarni amalga oshirish uchun xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va xorijiy sheriklarni jalb etish “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyatining muhim vazifalaridan biridir. Bularning barchasi mamlakatimiz yengil sanoatini sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarish imkonini beradi.
Mamlakatimizda bu sohani yanada rivojlantirish maqsadida sifat o‘zgarishlarini ta’minlashga qaratilgan islohotlar olib borilmoqda. Jumladan, to‘xtab qolgan eski ip-yigiruv kombinatlari o‘rniga zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan xorijiy va qo‘shma korxonalar tashkil etilmoqda. Ko‘plab tarmoq korxonalari modernizatsiya qilindi, ularda jahon andozalari darajasidagi raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yildi. Tarmoqda faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida berilgan imtiyoz va preferensiyalar ularning tashqi bozorda mustahkam o‘rin egallashiga imkon yaratmoqda.
“Asaka textile production” korxonasida bo‘yalgan ip kalava, “Indorama Kokand textile” qo‘shma korxonasida ip kalava ishlab chiqarishning to‘rtinchi bosqichi, “Jizzax grant textile” korxonasida paypoq mahsulotlari ishlab chiqarish kabi yangi quvvatlar foydalanishga topshirilgani buning yaqqol dalilidir. Shuningdek, “Uztex Toshkent” va “Humo to‘qimachi” korxonalarini modernizatsiya qilish ishlari yakuniga yetkazildi.
Tarmoqda sport mahsulotlari ishlab chiqarishga alohida e’tibor berilmoqda. Bugungi kunda 57 korxonada 60 dan ortiq turdagi sport buyumlari ishlab chiqarilayotir.
Chet el investitsiyalarini jalb etish, yangi qo‘shma korxonalar tashkil qilish va mavjud ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish mamlakatimiz yengil sanoatini rivojlantirish imkonini bermoqda. Joriy yilning o‘tgan davrida sohaga 153,7 million AQSh dollari jalb qilindi. Buning samarasida 25 investitsiyaviy loyiha amalga oshirilib, 2 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi.
Paxta tolasini chuqur qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish orqali yurtimizda yengil sanoat tarmog‘ini yanada rivojlantirish bo‘yicha tegishli dasturlar ishlab chiqilayotir. Jumladan, yurtimizda qabul qilingan 2015-2019 yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilish dasturi asosida to‘qimachilik sanoatida umumiy qiymati qariyb bir milliard dollarga teng bo‘lgan 77 muhim loyiha amalga oshirilmoqda.
Tarmoqni yanada rivojlantirish maqsadida 2017-2021yillarda to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatida umumiy qiymati 2,2 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 140 loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilmoqda.
Joriy yilda  qiymati 90 million dollarga teng 25 yangi sanoat korxonasi ishga tushirildi.
Engil sanoat korxonalari mahsulot eksportini kengaytirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Shu yilning o‘tgan 9 oyida eksport hajmi 767,3 million dollarni tashkil etdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17,9 foiz ko‘pdir. O‘tgan davrda eksport qiluvchi korxonalar soni 38 taga ko‘payib, 250 taga yetdi.

На пути развития легкой промышленности
Эффективные проекты по широкому привлечению иностранных инвестиций и современных технологий, модернизации производства, техническому и технологическому обновлению, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства обеспечивают достижение высоких показателей в этой сфере.
В годы независимости в отрасль было привлечено более 2,5 миллиарда долларов, внедрено в жизнь более 200 крупных инвестиционных проектов. Предприятиями акционерного общества "Узбекенгилсаноат" произведено промышленной продукции на сумму более 31 триллиона сумов, товаров народного потребления – более чем на 13 триллионов сумов.
В АО "Узбекенгилсаноат" за 9 месяцев нынешнего года объем производства продукции вырос на 18,5 процента, товаров народного потребления – на 23 процента.
На сегодняшний день в состав общества входят более 380 текстильных, швейных и трикотажных предприятий, а также по производству шелковой продукции. Почти 360 из них являются субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства.
- Одним из основных факторов развития является экспорт производимой продукции, - говорит заместитель начальника управления АО "Узбекенгилсаноат" Аваз Мухиддинов. - В настоящее время предприятия общества экспортируют свою продукцию в более чем 60 стран мира.
По сведениям акционерного общества "Узбекенгилсаноат", за прошедшие три квартала нынешнего года объем производства продукции превысил 2,7 триллиона сумов, товаров народного потребления – 1,2 триллиона сумов. На данный момент вырос объем производства ниток и тканей, трикотажной материи и изготовленных из нее изделий, нетканой материи, шелка.
На сегодняшний день одними из важных задач акционерного общества "Узбекенгилсаноат" являются модернизация, техническое и технологическое обновление производства, вывод на международный рынок произведенной в нашей стране продукции, укрепление международного сотрудничества и привлечение зарубежных партнеров для реализации инновационных проектов. Все это дает возможность поднять на качественно новый уровень легкую промышленность нашей страны.
В целях дальнейшего развития этой отрасли в нашей стране осуществляются реформы, направленные на обеспечение качественных изменений. В частности, на базе бездействующих прядильных комбинатов организуются зарубежные и совместные предприятия, оснащенные современными технологиями. Модернизировано множество предприятий, на которых налажено производство конкурентоспособной продукции на уровне мировых стандартов. Предоставленные в целях поддержки льготы и преференции создают возможность совершенствовать деятельность отрасли.
Ярким тому подтверждением служит сдача в эксплуатацию таких новых мощностей, как производство крашеной пряжи на предприятии «Asaka textile production», четвертый этап производства пряжи на СП «Indorama Kokand textile», производство носков на предприятии «Jizzax grant textile». Также завершается работа по модернизации предприятий «Uztex Toshkent» и «Хумо тукимачи».
В отрасли особое внимание уделяется производству спортивной продукции. На сегодняшний день на 57 предприятиях производится более 60 видов спортивных изделий.
Привлечение иностранных инвестиций, организация новых совместных предприятий и расширение действующих мощностей дает возможность развития отечественной легкой промышленности. За истекший период нынешнего года в сферу привлечено 153,7 миллиона долларов США. В результате этого реализовано 25 инвестиционных проектов, создано более 2 тысяч новых рабочих мест.
На основе налаживания глубокой переработки хлопкового волокна в нашей стране разрабатываются соответствующие программы по дальнейшему развитию отрасли. В частности, в рамках программы мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы в текстильной промышленности реализуются 77 проектов общей стоимостью около одного миллиарда долларов.
В целях дальнейшего развития отрасли в 2017-2021 годах запланирована реализация 140 проектов в текстильной и швейно-трикотажной промышленности общей стоимостью 2,2 миллиарда долларов.
Предприятия легкой промышленности особое внимание уделяют расширению экспорта продукции. За истекшие 9 месяцев нынешнего года объем экспорта составил 767,3 миллиона долларов, что по сравнению с этим же периодом прошлого года больше на 17,9 процента. За истекший период количество предприятий-экспортеров увеличилось на 38 и составило 250.
На сегодняшний день предприятия общества ведут активную работу по расширению экспорта готовой продукции. Принимая во внимание спрос на рынке, обновлены виды швейно-трикотажной продукции. На сегодняшний день доля продукции с высокой добавленной стоимостью в общем объеме экспорта составляет 42 процента.