Kimyo sanoatida yangi g‘oyalar va texnologiyalar
Poytaxtimizda “Qizilqum fosforitlarini o‘zlashtirish va fosforli o‘g‘itlar hamda fosfor tuzlari ishlab chiqarishning resurstejamkor texnologiyalari” mavzuida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
“O‘zkimyosanoat” va “Ammofos-Maksam” aksiyadorlik jamiyatlari hamkorlikda tashkil etgan konferensiya fosfor sanoati sohasida faoliyat yurituvchi olimlar, mutaxassislar va korxona vakillari uchun muloqot maydoniga aylandi.
Birinchi Prezidentimiz istiqlolning ilk yillaridan boshlab mamlakatimizda kimyo sanoatini texnik va texnologik yangilash, uni mustahkam xomashyo bazasi bilan ta’minlashga alohida e’tibor qaratdi. 1992-yilda fosforit xomashyosi zaxiralarini o‘zlashtirishga doir qaror hamda Jer-Sardarin konini bosqichma-bosqich foydalanishga topshirish dasturi qabul qilindi. Natijada 1998-yil may oyida yiliga 400 ming tonna mahsulot ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘lgan Qizilqum fosforit kompleksi ishga tushirildi.
2005-yilda uning yiliga 716 ming tonna fosforit konsentrati tayyorlovchi ikkinchi navbati foydalanishga topshirilgach, mazkur mahsulotning xorijdan sotib olinishiga butunlay chek qo‘yildi. Bu yerda pishirish pechi va fosforit xomashyosini xlordan tozalash qurilmasi bunyod etilishi nafaqat Qizilqum fosforit kompleksida, balki “O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyatining boshqa korxonalarida ham tayyorlanadigan mineral o‘g‘itlar sifatini yanada oshirish barobarida, yangi turdagi fosforli o‘g‘itlar ishlab chiqarish imkonini berdi. Eksport hajmi ham sezilarli darajada ortdi.
“O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati raisi o‘rinbosari H.Bekbergenov, O‘zbekiston Fanlar akademiyasining Umumiy va noorganik kimyo instituti direktori B.Zokirov va boshqalar O‘zbekiston dunyodagi azot, fosfor va kaliy ishlab chiqaruvchi davlatlar qatoriga kirishini alohida ta’kidladi. Xususan, “O‘zkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyati azot hamda fosfor o‘g‘itlari tayyorlash bo‘yicha Markaziy Osiyoda haqli ravishda yetakchi o‘rinni egallashi bilan birga, chet mamlakatlarga ammiak, karbamid, ammiak selitrasi, sulfat ammoniy, ammofos va nitrofoska yetkazib beruvchi yirik tizim hisoblanadi. 2016-yilda jamiyat korxonalarida 2001-yildagiga nisbatan mineral o‘g‘itlar 1,9 barobar, jumladan, azotli o‘g‘itlar 1,7, fosforli o‘g‘itlar 1,3 barobar ko‘p ishlab chiqarilgani buning tasdig‘idir.
– Fosforit xomashyosini qayta ishlash va ular asosida mineral tuzlar olish bugungi kunda muhim ahamiyatga ega, – deydi Umumiy va noorganik kimyo instituti direktorining o‘rinbosari A.Reymov. – Bizda Qizilqum fosforitini qayta ishlash bo‘yicha innovatsion texnologiyalar ishlab chiqish doimiy e’tiborda. Misol uchun, fosforit xomashyosi 900 gradus haroratda kuydirilib boyitiladi. Bu jarayonning yanada iqtisodiy samarador usullari izlanib, fosforitni yuqori harorat sarflamasdan, kimyoviy usullar bilan boyitish borasida tadqiqot davom ettirilmoqda.
Konferensiya fosforitlarni qayta ishlash texnologiyalari doirasida erishilgan yutuqlar va uni rivojlantirish istiqbollarini yana bir bor dunyo hamjamiyatiga namoyish etish imkonini berdi. Unda olimlar, oliy o‘quv yurtlari vakillari hamda ishlab chiqaruvchilar o‘rtasida ilmiy va ilmiy-texnik masalalar muhokama qilindi. Korxonalar va ilmiy xodimlar o‘rtasidagi aloqalarni faollashtirish, dolzarb, amaliy ilmiy-texnik muammolar muhokamasida talabalar, magistrantlar va ilmiy xodimlarning ishtiroki uchun imkoniyat yaratildi.
– O‘n besh yildan buyon turli o‘g‘itlar ishlab chiqarish borasida “Ammofos-Maksam” jamiyati bilan yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yganmiz, – deydi O‘g‘itlar va insektofungitsid bo‘yicha ilmiy-tadqiqot instituti bo‘lim boshlig‘i, texnika fanlari doktori Andrey Malyavin (Rossiya). – Maqsadimiz zamonaviy texnologiyalarga asoslangan, energiya tejovchi asbob-uskunalarni qo‘llagan holda sifatli, eksportbop, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan va xalqaro bozorda raqobatdosh mahsulotlar tayyorlashdir.
Konferensiya sho‘balarida Qizilqum fosforitlarini mineral kislotalar bilan boyitish texnologiyasi, mineral kislotalar bilan qayta ishlash texnologiyasi, ekstraksion fosfor kislotasi va u asosida mahsulotlarni qayta ishlash, fosfogips va uni qayta ishlash istiqbollari, fosfat xomashyosini qayta ishlash va ishlab chiqarish tarmoqlarini texnik tartibga solish kabi mavzularda ma’ruzalar tinglandi.

Новые идеи и технологии в химической промышленности
В столице прошла международная конференция, посвященная освоению залежей фосфоритов в Кызылкумах и ресурсосберегающим технологиям производства фосфорных удобрений и фосфорных солей.
Конференция, организованная акционерными обществами "Узкимёсаноат" и "Аммофос-Максам", стала площадкой для диалога для ученых, специалистов сферы и представителей предприятий.
Первый Президент нашей страны с первых лет независимости особое внимание уделял техническому и технологическому обновлению химической промышленности, обеспечению ее прочной сырьевой базой. В 1992 году было решено начать освоение собственной базы фосфоритного сырья и принята программа поэтапного ввода в эксплуатацию Джерой-Сардаринского месторождения. В результате в мае 1998 года был задействован Кызылкумский фосфоритный комплекс мощностью производства 400 тысяч тонн.
После сдачи второй очереди линии по производству 716 тысяч тонн концентрата фосфорита в год не только полностью отпала необходимость закупки этой продукции за рубежом, но и увеличился ее экспорт.
Заместитель председателя акционерного общества "Узкимёсаноат" Х.Бекбергенов, директор Института общей и неорганической химии Академии наук Узбекистана Б.Зокиров и другие отметили, что Узбекистан входит в число государств, производящих азот, фосфор и калий. В частности, АО "Узкимёсаноат" занимает ведущее место по изготовлению азотных и фосфорных удобрений в Центральной Азии, а также является крупным поставщиком на внешний рынок аммиака, карбамида, аммиачной селитры, сульфата аммония, аммофоса и нитрофоска. В 2016 году на предприятиях общества производство минеральных удобрений по сравнению с 2001 годом увеличилось в 1,9 раза, в частности, азотных удобрений – в 1,7 раза, фосфорных удобрений – в 1,3 раза.
- Важное значение на сегодняшний день имеет переработка фосфоритного сырья и получение на его основе минеральных солей, - говорит заместитель директора Института общей и неорганической химии А.Реймов. - В центре нашего постоянного внимания находится разработка инновационных технологий по переработке кызылкумских фосфоритов.
Конференция дала возможность еще раз продемонстрировать мировому сообществу успехи, достигнутые отечественной химической промышленностью, наметить перспективы ее развития. Кроме того, были созданы условия для участия студентов, магистрантов и научных работников в активизации связей между предприятиями и научными работниками, обсуждении актуальных практических и научно-технических проблем.
- Вот уже 15 лет тесно сотрудничаем с обществом "Аммофос-Максам" в сфере производства различных удобрений, - говорит начальник отдела Научно-исследовательского института по удобрениям и инсектофунгицидам, доктор технических наук Андрей Малявин (Россия). - Наша цель – изготовление основанной на современных технологиях, с использованием энергосберегающего оборудования качественной, экспортоориентированной, обладающей высокой добавленной стоимостью и конкурентоспособной на международном рынке продукции.