To‘qqiz oy yakunlari tahlil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Yoshlar siyosati, madaniyat, axborot tizimlari va telekommunikatsiyalar masalalari Kompleksining 2016-yil 9 oyida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish yakunlariga bag‘ishlangan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2015-yilda respublikani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlari va 2016-yil iqtisodiy dasturining eng muhim ustuvor vazifalariga bag‘ishlangan majlisida belgilab berilgan vazifalar ijrosini ta’minlash borasida Kompleks tarkibiga kiruvchi vazirlik va idoralarda amalga oshirilgan ishlar natijalari va kelgusidagi vazifalar muhokama qilindi.
Joriy yilning 9 oyida Kompleks bo‘yicha jami 4,6 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, xizmatlar ko‘rsatildi. O‘sish sur’ati 2015-yilning shu davriga nisbatan 127,6 foizni tashkil etdi. Aholiga 2,9 trillion so‘mlik
(122,7 foiz) pullik xizmatlar ko‘rsatildi.
Investitsiya dasturiga kiritilgan loyihalar bo‘yicha 247,3 million AQSh dollari miqdorida mablag‘ o‘zlashtirildi yoki rejaga nisbatan 115,5 foizga, eksport prognozi ko‘rsatkichlari ham ortig‘i bilan bajarilishiga erishildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasida yoshlarga oid davlat siyosatini amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar dasturining 9 oy davomidagi ijrosi atroflicha muhokama qilindi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda yoshlarning faol ishtirokini ta’minlash, yuksak ma’naviyatli, mustaqil va erkin fikrlaydigan, zamonaviy ilm-fan yutuqlarini puxta o‘zlashtirgan, har tomonlama sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazishga qaratilgan yoshlarga oid davlat siyosatini izchil amalga oshirish, joylarda uyushmagan yoshlarning qiziqish va ehtiyojlarini muntazam o‘rganib borgan holda ularni foydali mehnatga jalb etishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Majlisda madaniyat va san’at sohasini yanada keng rivojlantirish, bu masalani kompleks tarzda hal etish, insonlarni, ayniqsa, yoshlarni ma’naviy barkamol etib tarbiyalash, yoshlar ongiga Vatanga muhabbat tuyg‘usini yanada chuqurroq singdirish, muzeylar vositasida xalqimiz tarixining eng yorqin sahifalarini va hozirgi hayotini, mamlakatimizning erkin demokratik taraqqiyotini yoritib beradigan asarlar yaratishda ijod ahliga, ijodiy jamoalarga har tomonlama yordam ko‘rsatish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Yoshlarni teatr va muzeylarga kengroq jalb qilish, yoshlar talabiga javob beradigan asarlar yaratish, estrada yo‘nalishini tartibga solish, bunda yaratilayotgan qo‘shiqlarning badiiy-g‘oyaviy saviyasini oshirish, muzeylar, teatrlar va kinoteatrlarning moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlash, yoshlarning zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari asosida o‘zaro muloqotlari uchun qulay, ishonchli ma’lumotlarga boy bo‘lgan mahalliy ijtimoiy tarmoqlar yaratish kabi masalalar batafsil muhokama qilindi.
Kompleks yig‘ilishida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini izchil rivojlantirish, davlat va xo‘jalik boshqaruvi, mahalliy hokimlik organlarida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini yanada keng joriy etish yuzasidan amalga oshirilishi lozim bo‘lgan dolzarb vazifalarning borishi, xodimlarning komputer savodxonligi bo‘yicha bilim darajasini oshirish natijalari kabi masalalar tahlil qilindi.
Interaktiv davlat xizmatlarini ko‘rsatish orqali kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari hamda aholi uchun byurokratik to‘siq va g‘ovlarni bartaraf etish, ularni axborot bilan ta’minlash tizimini rivojlantirish maqsadida amalga oshirilgan ishlar atroflicha muhokama qilindi.
Yig‘ilishda “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan tahliliy maqolalarni, ko‘rsatuv va eshittirishlarni bosma va elektron ommaviy axborot vositalarida, xorijiy davlatlarda keng targ‘ib qilish yuzasidan belgilangan chora-tadbirlarni yanada kuchaytirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Yig‘ilishda Kompleks tarkibiga kiruvchi vazirlik va idoralarda 2016-yil uchun belgilangan ustuvor vazifalar ijrosini to‘la amalga oshirish yuzasidan qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilanib, tegishli qarorlar qabul qilindi.

Анализ итогов девяти месяцев
Состоялось заседание Комплекса Кабинета Министров Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики, культуры, информационных систем и телекоммуникаций, посвященное итогам социально-экономического развития за 9 месяцев 2016 года.
На нем обсуждались результаты проделанной министерствами и ведомствами, входящими в состав комплекса, работы по выполнению задач, намеченных Первым Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым на заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2015 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2016 год, а также предстоящие задачи.
За 9 месяцев текущего года по комплексу было произведено продукции и оказано услуг на 4,6 триллиона сумов, что по сравнению с аналогичным периодом 2015 года составило 127,6 процента. Населению оказано платных услуг на 2,9 триллиона сумов (122,7 процента).
По проектам, включенным в инвестиционную программу, освоены средства в размере 247,3 миллиона долларов США, или 115,5 процента по отношению к плану, достигнуто также перевыполнение показателей экспортного прогноза.
На заседании было подробно обсуждено исполнение программы мер, направленных на реализацию государственной молодежной политики в Республике Узбекистан, за 9 месяцев.
Особо отмечалось, что необходимо обеспечить активное участие молодежи в реализуемых в нашей стране широкомасштабных реформах, последовательно осуществлять государственную молодежную политику, направленную на воспитание высокодуховной, самостоятельно и свободно мыслящей молодежи, глубоко освоившей достижения современной науки, всесторонне здоровой и гармонично развитой, изучая на местах интересы и потребности неорганизованной молодежи, разработать меры, направленные на ее привлечение к общественно полезному труду.
На заседании также рассматривались вопросы по дальнейшему развитию сферы культуры и искусства, комплексному решению этого вопроса, воспитанию молодежи гармонично развитыми личностями, более эффективному формированию в молодежи любви к Родине, оказанию помощи творческим работникам и коллективам в создании произведений, освещающих лучшие страницы истории нашего народа и его нынешнюю жизнь, независимое демократическое развитие нашей страны.
Подробно были обсуждены вопросы расширения охвата молодежи театрами и музеями, создания произведений, отвечающих требованиям молодого поколения, повышения идейно-художественного уровня создаваемых песен, особенно эстрадных, дальнейшего укрепления материально-технической базы музеев, театров и кинотеатров, создания на основе современных информационно-коммуникационных технологий отечественных молодежных социальных сетей, насыщенных достоверной информацией.
На заседании комплекса были также проанализированы последовательное развитие информационно-коммуникационных технологий, ход выполнения актуальных задач по дальнейшему внедрению в органах государственного и хозяйственного управления, местных органах власти современных информационно-коммуникационных технологий, результаты повышения уровня компьютерной грамотности сотрудников.
Большое внимание было уделено работе по устранению бюрократических преград и препятствий на пути развития малого бизнеса и частного предпринимательства путем предоставления интерактивных услуг, улучшению их информационного обеспечения.
На заседании была подчеркнута необходимость дальнейшего усиления мер по широкой пропаганде в печатных и электронных средствах массовой информации, в зарубежных странах результатов и успехов в процессе решения задач, намеченных в Государственной программе “Год здоровой матери и ребенка”.
На заседании были намечены дополнительные меры по полному выполнению министерствами и ведомствами комплекса поставленных приоритетных задач, приняты соответствующие решения.