«Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta'minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Farmonning asosiy normalari
07/10/2016 - 17:57 16726
Mustaqillik yillarida O‘zbekiston Respublikasida boshqaruvning bozor tamoyillari va mexanizmlarini joriy etish, qulay ishbilarmonlik muhitini shakllantirish, xususiy mulk ustuvorligini ta'minlash, xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi turli xil byurokratik to‘siq va g‘ovlarni barataraf etish borasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Natijada o‘tgan davr mobaynida iqtisodiyotning tarkibi tubdan o‘zgardi. Shu o‘rinda, agar 25 yil avval O‘zbekistonda xususiy tadbirkorlik deyarli mavjud bo‘lmagan bo‘lsa, bugungi kunga kelib barcha xo‘jalik yurituvchi sub'yektlarning 90 foizdan ortig‘i - bu kichik biznes korxonalari ekanini ta'kidlash kifoya. 2000 yilda mamlakat yalpi ichki mahsulotining 31 foizi kichik biznes sohasida yaratilgan bo‘lsa, 2015 yilda mazkur ko‘rsatkich 56,5 foizni tashkil etdi.
Bugungi kunda sanoat mahsulotlarining 40 foizi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining 98 foizi aynan shu soha hissasiga to‘g‘ri kelayotir.
Shu o‘rinda, aholi bandligini ta'minlash va xalqimiz daromadlarining o‘sib borishida xususiy tadbirkorlikning tutgan salmog‘i naqadar yuqori ekanligini alohida qayd etish joiz. Ayni vaqtda band aholining qariyb 78 foizi shu sohada mehnat qilmoqda. Natijada, so‘nggi besh yil ichida aholi daromadlari ichida tadbirkorlik faoliyatidan olingan daromadlarning ulushi 47,1 foizdan 52 foizgacha o‘sgani aholi daromadlarining oshishi, odamlarning turmush darajasi va sifatini yaxshilash borasida muhim ahamiyat kasb etib borayotganidan dalolat beradi.
Oliy Majlis Qonunchilik Palatasi va Senatining joriy yil 8 sentyabridagi qo‘shma majlisida O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xususiy tadbirkorlik va kichik biznes sub'yektlari manfaatlarini mustahkam himoya qilish to‘g‘risidagi talab va topshiriqlari ijrosini izchil davom ettirish, turli byurokratik to‘siqlar va asossiz tekshiruvlarni bundan keyin ham qat'iyat bilan cheklash amalga oshirilayotgan islohotlarning ustuvor yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
Shu ma'noda, yaqinda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta'minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmon mamlakatimiz iqtisodiyotini barqaror rivojlantirish hamda aholi farovonligini oshirishda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikning erkin faoliyati uchun keng imkoniyat yaratish, ularning manfaatlarini davlat tomonidan himoya qilish va qo‘llab-quvvatlash borasida yangi sifat bosqichini boshlab berdi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Tadbirkorlik sub'yektlari faoliyatiga asossiz aralashuvdan himoya qiluvchi ishonchli huquqiy kafolatlarni ta'minlashga qaratilgan mutlaqo yangi bozor mexanizmlari va normalarining o‘rnatilishi Farmonning eng muhim o‘ziga xos jihatlaridan biridir.
Xususan, 2017 yilning 1 yanvaridan boshlab, rejadan tashqari tekshirishlar, shuningdek adbirkorlik sub'yektlari faoliyatini, shu jumladan, jinoyat ishlari doirasidagi muqobil tekshirishlarning barcha turlari bekor qilinishi kabi misli ko‘rilmagan chora-tadbirlar joriy etilmoqda.
Bundan buyon jinoyat ishlari bo‘yicha o‘tkaziladigan tekshirishlarni tayinlash va o‘tkazish tartibi aniq huquqiy normalar asosida qat'iy tartibga solinadi. Qolaversa, jinoyatlar sodir etilishi, shuningdek, tadbirkorlik sub'yektlari faoliyatiga noqonuniy aralishish natijasida yetkazilgan zararni aniqlashning yagona mezonlari va asoslari belgilab beriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzurida tadbirkorlik sub'yektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil institutini tashkil etish tashabbusi tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishning huquqiy kafolatlarini mustahkamlash va davlat, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat qiluvchi organlar bilan munosabatlarida biznes vakillarining manfaatlarini munosib himoya qilish yo‘lidi tashlangan yana bir dadil qadam bo‘ldi.
Farmonda asosiy e'tibor tadbirkorlik faoliyati bilan bog‘liq bo‘lgan ma'muriy va jinoyat qonunchiligini yanada erkinlashtirishga qaratilmoqda. Xususan, soliq yoki boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lashdan bo‘yin tovlash va tadbirkorlik faoliyatini davlat ro‘yxatidan o‘tkazmasdan amalga oshirish kabi birinchi marta huquqbuzarliklar sodir etgan tadbirkorlik sub'yektlari va ularning xodimlarini ular tomonidan yetkazilgan zararni qoplagan va huquqbuzilishi oqibatlarini belgilangan muddatlarda ixtiyoriy bartaraf etgan taqdirda javobgarlikning barcha turlaridan ozod qilish tartibi belgilanmoqda.
Mazkur chora huquqbuzarlikka yo‘l qo‘ygan tadbirkor tomonidan uning ishlab chiqarish faoliyatini pasayishiga yo‘l qo‘ymay, byudjetga to‘lovlar va ish o‘rinlarini saqlab qolgan holda huquqbuzarlik oqibatlarini ixtiyoriy ravishda bartaraf etish imkonini beradi.
Sir emaski, tadbirkorlik sub'yektlariga nisbatan tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish huquqidan mahrum qilish tarzidagi jinoiy jazo qo‘llanilishi oqibatida qonunbuzarlikka yo‘l qo‘ygan shaxslar, odatda, tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish yoki uni davom ettirish imkoniyatidan, eng yomoni, oilasining ehtimol yagona daromad manbaidan mahrum bo‘lar edilar. Shu munosabat bilan, 2017 yilning 1 yanvaridan boshlab mazkur jazo chorasining qo‘llanilishi bekor qilinadi.
Ta'kidlash joizki, Jahon bankining “Biznes yuritish” hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston, avvalambor, sud ishlari faoliyatiga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini izchil tatbiq etilishi tufayli xo‘jalik sudlarida tijorat ishlari bilan bog‘liq bahs-munozarlarni hal etishda eng kam vaqt sarflaydigan davlat sifatida dunyoda to‘rtinchi o‘rinni egallaydi. Chunonchi, birgina joriy yilning to‘qqiz oyida 4 mingdan ortiq sud majlislari videokonferensiya tarzida o‘tkazilgan bo‘lib, uning natijasida xo‘jalik yurituvchi sub'yektlarining 2 milliardga yaqin mablag‘i tejaldi.
Xo‘jalik sudlari faoliyatida sud majlislariga audio va video qayd etish mexanizmlarining joriy etilishi va qabul qilingan sud qarorlarining Internet tarmog‘idagi veb-saytda joylashtirilishi sud jarayonlarida shaffoflik va xolislikning oshishiga, ularning yanada takomillashuviga xizmat qiladi.
Farmon qoidalarini amalda ro‘yobga chiqarish maqsadida tadbirkorlik faoliyatini jadal rivojlantirish, xususiy mulkchilikni har tomonlama himoya qilish va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatdan yaxshilash borasida beshta eng ustuvor soha bo‘yicha 42 ta aniq chora-tadbir amalga oshirilishini nazarda tutuvchi Kompleks chora-tadbirlar dasturi tasdiqlandi.
Mazkur Kompleks chora-tadbirlar doirasida bojxona ishini takomillashtirish, soliq ma'murchiligi sifati va samaradorligini yanada yaxshilash, respublikaning eksport salohiyati o‘sishini, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni faol jalb etishni va mahalliy ishlab chiqaruvchilarning tashqi bozorda raqobatbardoshligini oshirishni rag‘batlantiradigan valyutani tartibga solishning va valyutalar kursi siyosatining ilg‘or bozor mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha aniq takliflar va normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari ishlab chiqiladi.
Shunday qilib, mazkur Farmon mamlakatimiz tanlagan yo‘lning bardavomligi va izchilligini ta'minlash, iqtisodiyotning barqaror rivojlanishining asosiy omili hisoblangan tadbirkorlik faoliyati rivojiga to‘siq bo‘ladigan barcha sun'iy g‘ov va rasmiyatchiliklarni batamom bartaraf etishga xizmat qiladi.
Xurshid Tursunov,
Iqtisodiyot vazirligi Xususiy mulk va tadbirkorlikni jadal rivojlantirish masalalari bo‘yicha boshqarma bosh mutaxassisi.

Основные нормы Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата»
07/10/2016 - 18:05 17644
За годы независимости в Республике Узбекистан осуществляются масштабные реформы по внедрению рыночных принципов и механизмов управления, формированию благоприятного делового климата, обеспечению приоритета частной собственности, устранению излишних бюрократических барьеров и препон на пути развития частного предпринимательства.
В результате существенно изменена структура экономики. Достаточно сказать, что если 25 лет назад в Узбекистане частного предпринимательства практически не существовало, то сегодня более 90 процентов всех хозяйствующих субъектов – это предприятия малого бизнеса. Если в 2000 году субъектами малого бизнеса было произведено около 31 процента валового внутреннего продукта страны, то в 2015 году этот показатель составил 56,5 процентов. На его долю приходится сегодня свыше 40 процентов производимой промышленной, 98 процентов сельскохозяйственной продукции.
При этом следует отметить важную роль частного предпринимательства в обеспечении занятости населения и повышении доходов людей. В настоящее время в этой сфере трудится около 78 процентов занятого населения. В результате, доля доходов от предпринимательской деятельности в общих доходах населения за последние пять лет увеличилась с 47,1 процента до 52 процентов, что свидетельствует о все более повышающейся значимости сферы в дальнейшем повышении доходов населения, уровня и качества жизни людей.
На совместном заседании Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, проведенном 8 сентября т.г., одним из приоритетных направлений проводимых реформ определено активное продолжение реализации установок и требований Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова по обеспечению надежной защиты интересов частного предпринимательства и субъектов малого бизнеса, решительное искоренение различных бюрократических преград и необоснованных проверок.
Новым этапом проводимых реформ в данном направлении стал Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата». Особой значимостью Указа является установление ряда принципиально новых рыночных механизмов и норм, направленных на обеспечение надежных правовых гарантий от необоснованного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства, что свидетельствует о переходе на качественно новый уровень государственной политики в данной сфере.
В частности, с 1 января 2017 года вводятся такие беспрецедентные меры, как отмена всех видов внеплановых проверок, а также встречных проверок деятельности субъектов предпринимательства, в том числе по уголовным делам.
Отныне будет обеспечена четкая правовая регламентация порядка назначения и проведения проверок по уголовным делам. Кроме того, будут установлены единые критерии и основания определения ущерба, нанесенного в результате совершения правонарушений, а также незаконного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства.
Инициирование создания при Олий Мажлисе Республики Узбекистан института Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства стало еще одним прорывным шагом в укреплении правовых гарантий для развития предпринимательской деятельности и представления интересов бизнес-структур в отношениях с государственными, правоохранительными и контролирующими органами.
Устанавливается порядок освобождения от всех видов ответственности субъектов предпринимательства и их работников, впервые совершивших правонарушения в виде уклонения от уплаты налогов или других обязательных платежей и осуществления предпринимательской деятельности без государственной регистрации, в случае возмещения ими причиненного ущерба государству и добровольного устранения последствий правонарушений в установленные сроки.
Предлагаемый порядок предоставит возможность правонарушителю – предпринимателю самостоятельно устранить последствия нарушений, при этом, не допустив снижение его деловой активности, денежных поступлений в бюджет, а также потерю рабочих мест.
Никому не секрет, что применение уголовного наказания в виде лишения права на осуществление предпринимательской деятельности за преступления, совершенные субъектами предпринимательства в сфере экономики, как правило, лишает их возможности занятия или возобновления предпринимательской деятельности и, возможно, единственного источника доходов его семьи. В этой связи, с 1 января 2017 года отменяется применение данного вида наказания.
Следует отметить, что согласно последнему отчету Всемирного банка «Ведение бизнеса» Узбекистан является 4-й страной мира, в которой меньше всего времени затрачивается на разрешение коммерческих споров в хозяйственных судах, прежде всего, благодаря активному внедрению в практику судопроизводства современных информационно-коммуникационных технологий. Так, только за 9 месяцев текущего года в режиме видеоконференции проведено более 4 тысяч судебных заседаний, в результате чего сэкономлены порядка 2 млрд. сумов средств хозяйствующих субъектов.
Использование в деятельности хозяйственных судов механизмов аудио- и видеофиксации судебных заседаний и публикация на веб-сайте принятых решений способствует дальнейшему совершенствованию, повышению прозрачности и открытости судебных разбирательств.
Указом также предусмотрены меры по усилению защиты прав иностранных инвесторов. Так, для укрепления доверия иностранных инвесторов и создания привлекательных условий для их эффективной работы устанавливается порядок, предоставляющий право вновь созданным производственным предприятиям с иностранными инвестициями, вне зависимости от суммы инвестированных средств, в течении пяти лет применять ставки налогов и других обязательных платежей, действовавшие на дату их регистрации.
Следует отметить, что Указом утверждена комплексная Программа комплексных мер, предусматривающая реализацию 42 конкретных мероприятий по пяти наиболее приоритетным направлениям поддержки развития предпринимательской деятельности.
В рамках реализации Программы комплексных мер будут разработаны конкретные предложения и нормативно-правовые акты, предусматривающие дальнейшее совершенствование таможенного дела, внедрение передовых рыночных механизмов валютного регулирования и курсовой политики, кардинальное улучшение качества и эффективности налогового администрирования.
Реализация Указа позволит обеспечить преемственность и последовательность курса, по решительному устранению административных барьеров и искусственных преград на пути осуществления предпринимательской деятельности, как ключевого фактора устойчивого развития экономики страны.
Хуршид Турсунов,
Главный специалист Управления по вопросам опережающего развития частной собственности и предпринимательства Министерства экономики.