Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasi chorlaydi
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovning 2016-yil 8-iyundagi “XII Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga ko‘ra joriy yilning 12-13-oktabr kunlari Toshkent shahrida XII Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasi bo‘lib o‘tadi.
Mazkur xalqaro tadbirni tashkil etishda mamlakatimiz bilan Xalqaro paxta assotsiatsiyasi, Paxta bo‘yicha xalqaro konsultativ qo‘mita, “Cotton Outlook” xalqaro agentligi va Xalqaro to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar federatsiyasi singari xalqaro tashkilotlar doimiy hamkorlik qilib kelayotir.
Bu yilgi yarmarka “O‘zpaxtasanoateksport” xolding kompaniyasi, “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik kompaniyasi, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, Tovar-xomashyo birjasi, “Sifat” markazi va boshqa tuzilmalar tomonidan o‘tkaziladi.
Birinchi Prezidentimiz tashabbusi bilan 2005-yilda ilk marta tashkil etilgan yarmarka dunyo paxta va to‘qimachilik sanoati mutaxassislari, olimlar, yengil sanoatning yirik korxonalari va savdo kompaniyalari vakillari kutadigan nufuzli forumlardan biriga aylandi. Davlatimiz rahbarining birinchi yarmarka ishtirokchilariga yo‘llagan tabrigida shunday deyilgan edi: “Ishonchim komilki, mazkur yarmarka o‘zbek paxtasini eksport qilish borasida O‘zbekistonning va hamkorlarimizning uzoq muddatli manfaatlariga mos keladigan yangi, samarali vositalarni rivojlantirishga, istiqbolda yanada ishonchli, barqaror iqtisodiy munosabatlar o‘rnatish uchun mustahkam asos yaratishga xizmat qiladi”.
Shu paytgacha bo‘lib o‘tgan yarmarkalar tarixiga nazar tashlasak, bu rejalarning barchasiga erishilgani ayon bo‘ladi. Yarmarka jahondagi yetakchi ishlab chiqaruvchilarni jalb qilmoqda. Paxta tolasi va to‘qimachilik mahsulotlarini sotish bo‘yicha bozor mexanizmlarini yanada rivojlantirish, O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari hamda ularning xorijlik hamkorlari o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
XII Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasining asosiy tadbirlari “O‘zekspomarkaz”ning ko‘rgazmalar zalida o‘tkaziladi. Yarmarka doirasidagi konferensiyalar hamda muloqotlarda jahon paxta va to‘qimachilik bozorining yetakchi vakillari tomonidan O‘zbekiston va dunyoda paxta tolasi ishlab chiqarish, savdo va investitsion hamkorlikni kengaytirish kabi ko‘plab masalalar muhokama qilinishi va o‘zaro manfaatli shartnomalar imzolanishi kutilmoqda.
Birinchi yarmarkaga jahonning 30 davlatidan 170 kompaniya va firma vakillari tashrif buyurgan bo‘lsa, bu yil 45 dan ortiq mamlakatning ikki mingga yaqin vakili kelishi kutilmoqda.
O‘zbekiston xalqaro bozorda nafaqat yuqori sifatli sanoatbop paxta tolasi yetishtiruvchi mamlakat, balki uni kafolatli yetkazib beruvchi ishonchli hamkor sifatida ham tanilgan. “O‘zpaxtasanoateksport” xolding kompaniyasidan ma’lum qilishlaricha, tizimdagi paxta tozalash korxonalari izchil modernizatsiya qilinmoqda, ishlab chiqarishga innovatsion ishlanmalar keng tatbiq etilmoqda. Bunda paxta xomashyosini qabul qilishdan boshlab, uni qayta ishlash, saqlash va sotishgacha bo‘lgan barcha jarayonda zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari asosida elektron hisobot va nazorat tizimini yaratish va joriy qilishga alohida ahamiyat berilmoqda. Bir qator paxta tozalash zavodlarida modernizatsiyalash loyihalari muvaffaqiyatli bajarildi, bu, o‘z navbatida, ishlab chiqarish quvvatlarini keskin oshirish, tola sifatini yanada yaxshilash imkonini berdi.
Zaminimizda yetishtirilgan xomashyoni chuqur qayta ishlash, qo‘shimcha qiymatga ega mahsulot ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirish tizimda olib borilayotgan islohotlarning ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Shu maqsadda sohaga chet el investitsiyalari jalb etilib, har yili ko‘plab zamonaviy korxonalar barpo qilinmoqda. Ayni paytda O‘zbekiston yetishtirilgan paxtaning 44 foizini qayta ishlash quvvatlariga ega.
Hozir ko‘plab yengil sanoat korxonalari “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik kompaniyasi tizimida birlashgan. Ularda ishlab chiqarilayotgan turfa xildagi tayyor kiyim-kechaklar “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” yorlig‘i bilan dunyoning 45 dan ortiq mamlakatiga eksport qilinmoqda. Bu jarayonda Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasi muhim bozor vazifasini o‘tayotir. Sohani yanada rivojlantirish maqsadida 2015-2020-yillarda modernizatsiya ishlarini bajarish uchun 1 milliard dollar mablag‘ ajratilmoqda.
Jahonning to‘qimachilik va yengil sanoati taraqqiy etgan davlatlari vakillari 12-13-oktabr kunlari Toshkentda yana jam bo‘ladi. Xalqaro o‘zbek paxta va to‘qimachilik yarmarkasi paxta tolasini eksport qilishning bozor mexanizmlarini rivojlantirish, O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari va xorijlik hamkorlar o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Приглашает международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка
В соответствии с постановлением Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова “О мерах по организации и проведению XII Международной узбекской хлопковой и текстильной ярмарки” от 8 июня 2016 года 12-13 октября текущего года в Ташкенте состоится XII Международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка.
В организации этого международного мероприятия с нашей страной регулярно сотрудничают Международная хлопковая ассоциация, Международный консультативный комитет по хлопку, Международное агентство “Cotton Outlook” и Международная федерация производителей текстильной продукции.
В этом году ярмарка будет организована холдинговой компанией “Узпахтасаноатэкспорт”, акционерной компанией “Узбекенгилсаноат”, Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Товарно-сырьевой биржей, Центром “Сифат” и другими структурами.
Впервые организованная по инициативе Первого Президента нашей страны в 2005 году ярмарка превратилась в авторитетный международный форум в сфере хлопковой и текстильной промышленности . Глава нашего государства в своем приветствии участникам первой ярмарки отмечал: “Убежден, эта ярмарка будет способствовать развитию новых эффективных инструментов экспорта узбекского хлопка, отвечающих долгосрочным интересам Узбекистана и наших партнеров, созданию прочной основы для надежных, устойчивых экономических связей на предстоящие годы”.
Обращаясь к итогам прошедших ярмарок, можно убедиться в том, что намеченные рубежи уже достигнуты. Ярмарка привлекает ведущих производителей в мире, способствует дальнейшему развитию рыночных механизмов по продаже хлопкового волокна и реализации текстильной продукции, укреплению связей между производителями Узбекистана и их зарубежными партнерами.
Основные мероприятия Международной узбекской хлопковой и текстильной ярмарки пройдут в выставочном зале Узэкспоцентра. Ожидается, что в ходе конференций и встреч ведущими представителями мирового хлопкового и текстильного рынка будут обсуждены вопросы производства хлопкового волокна в Узбекистане и мире, расширения торгового и инвестиционного сотрудничества и будет подписан ряд соглашений.
Если в первой ярмарке участвовали представители 170 компаний и фирм 30 государств мира, то в этом году ожидается прибытие около двух тысяч представителей из более чем 45 стран.
Узбекистан известен на мировом рынке не только как производитель высококачественного промышленного хлопкового волокна, но и как его надежный поставщик. Как сообщают из холдинговой компании “Узпахтасаноатэкспорт”, хлопкоочистительные предприятия отрасли последовательно модернизируются, в производство внедряются инновационные разработки. При этом уделяется особое внимание созданию системы электронной отчетности и контроля в течение всего процесса, начиная от приема хлопкового волокна, его переработки, хранения и до его реализации. На хлопкоочистительных предприятиях успешно реализованы проекты по модернизации, что позволило резко повысить производственные мощности, улучшить качество волокна.
Одним из приоритетных направлений реализуемых в отрасли реформ является налаживание глубокой переработки сырья, увеличение объемов продукции с высокой добавленной стоимостью. С этой целью в отрасль привлекаются иностранные инвестиции, ежегодно строится множество современных предприятий. В настоящее время Узбекистан располагает суммарной мощностью переработки 44 процента выращенного хлопка.
Сегодня многие предприятия легкой промышленности объединены в систему акционерной компании “Узбекенгилсаноат”. Производимая на них современная качественная одежда под маркой “Сделано в Узбекистане” экспортируется в 45 стран мира. И Международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка выполняет при этом роль важной деловой площадки. С целью дальнейшего развития отрасли для выполнения работы по модернизации в 2015-2020 годах выделяется 1 миллиард долларов.
Представители различных стран мира с развитой текстильной и легкой промышленностью 12-13 октября еще раз соберутся в Ташкенте. Международная узбекская хлопковая и текстильная ярмарка будет способствовать развитию рыночных механизмов экспорта хлопкового волокна, дальнейшему укреплению связей между производителями Узбекистана и зарубежными партнерами.