Qo‘ng‘irot soda zavodining ikkinchi navbati ishga tushirildi
Mamlakatimiz Birinchi Prezidenti Islom Karimovning 2010-yil 15-dekabrdagi “2011-2015-yillarda O‘zbekiston Respublikasi sanoatini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida amalga oshirilgan mazkur loyihaga 104,4 million dollarlik investitsiya jalb etildi.
Iqtisodiy salohiyati yanada yuksalgan korxonada rangli metallurgiya, shisha, qog‘oz va selluloza, yuvish vositalari hamda yengil sanoatda keng qo‘llaniladigan kalsiylashtirilgan soda ishlab chiqarish hajmi ikki barobar oshdi.
– Zamonaviy texnologiya asosida jihozlangan korxonada qo‘l mehnatiga o‘rin qolmadi, – deydi “Qo‘ng‘irot soda zavodi” unitar korxonasi ishchisi Botir Muratboyev. – “Aqlli texnika”lar ishtirokidagi ishlab chiqarish jarayoni komputer markazidan turib boshqariladi. Bu xavfsiz va qulay mehnat sharoitini yaratib, ish unumini oshirishda muhim omil bo‘lmoqda.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida mahalliy xomashyolarni kompleks qayta ishlash, import o‘rnini bosuvchi kimyoviy mahsulot ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan alohida e’tibor samarasida 2006-yilda ish boshlagan korxona yiliga 100 ming tonna soda ishlab chiqarish quvvatiga ega. 2012-yilda korxonada 97 ming 800 tonnadan ortiq import o‘rnini bosuvchi, yuqori sifatli soda ishlab chiqarildi. Korxonaning ikkinchi navbati ishga tushirilishi tufayli dunyo bozorida xaridorgir bo‘lgan ushbu mahsulot ishlab chiqarish hajmi yanada oshadi.
Xalqaro talablarga to‘la javob beradigan korxona mahsulotlari ichki bozordan tashqari Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston kabi bir qator davlatlarga eksport qilinmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidentining 2005-yil 13-apreldagi “Qo‘ng‘irot soda zavodi uchun kadrlarni maqsadli tayyorlashni tashkil etish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Toshkent kimyo-texnologiya institutining maxsus sirtqi bo‘limi tashkil etilib, uning o‘quv-laboratoriya bazasi zavod hududida joylashtirilgani malakali mutaxassislar tayyorlashda keng imkoniyatlar yaratmoqda. Bu bilim maskanini bitirayotgan yoshlar korxonada mehnat faoliyatini davom ettirayotir.
Ishchi-xizmatchilarning samarali mehnat qilishi, ishdan keyin maroqli dam olishi, salomatligini mustahkamlashi, farzandlarining o‘qishi uchun barcha sharoit yaratilgan. Korxonaning 1 ming 400 kishilik mehnat jamoasida yoshlar ko‘pchilikni tashkil etadi.
– Qo‘ng‘irot kimyo sanoati kasb-hunar kollejini tamomlab, mazkur korxonada ishlamoqdaman, – deydi Gulparshin Nurumbetova. – Hozir mahsulot sifatini nazorat qiluvchi laboratoriyada ishlash bilan birga korxona huzuridagi Toshkent kimyo-texnologiya institutining sirtqi bo‘limida 3-bosqich bakalavr yo‘nalishi bo‘yicha tahsil olmoqdaman. Biz korxonamizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar jahon bozoriga eksport qilinayotganidan faxrlanamiz.

Возрастает производственная мощность
Введена в строй вторая очередь унитарного предприятия “Кунградский содовый завод”, мощность производства которого теперь доведена до 200 тысяч тонн экспортоориентированной продукции в год.
Для этого проекта, реализованного в рамках исполнения постановления Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова “О приоритетах развития промышленности Республики Узбекистан в 2011-2015 годах” от 15 декабря 2010 года, было привлечено 104,4 миллиона долларов инвестиций.
На предприятии, имеющем большой экономический потенциал, в два раза вырос объем производства продукции.
– На предприятии используются современные технологии, – говорит рабочий Ботир Муратбаев. – Производственный процесс с участием “умной техники” управляется из компьютерного центра. Это создает безопасные и оптимальные условия труда, способствует повышению его производительности.
Первым Президентом нашей страны Исламом Каримовым уделялось особое внимание вопросам комплексной переработки местного сырья, налаживанию выпуска импортозамещающей химической продукции. Начав свою деятельность в 2006 году, предприятие имело производственную мощность 100 тысяч тонн соды в год. Пуск второй очереди позволил увеличить объем производства этой востребованной на мировом рынке продукции, полностью соответствующей международным требованиям. Помимо отправки на внутренний рынок продукция предприятия экспортируется в Россию, Казахстан, Кыргызстан, Туркменистан.
В соответствии с постановлением Первого Президента Республики Узбекистан “Об организации целевой подготовки кадров для Кунградского содового завода” от 13 апреля 2005 года было создано специальное заочное отделение Ташкентского химико-технологического института. Его учебно-лабораторная база располагается на территории завода, что создает широкие возможности для подготовки квалифицированных специалистов. Многие выпускники этого образовательного учреждения продолжают свою трудовую деятельность на предприятии.
На заводе созданы все условия для плодотворного труда рабочих и служащих, их содержательного отдыха, укрепления здоровья, обучения детей. В коллективе предприятия 1400 человек, большинство из них – молодые люди.
– Я закончила Кунградский профессиональный колледж химической промышленности и работаю на этом предприятии в лаборатории по контролю за качеством, – говорит Гулпаршин Нурумбетова. – Параллельно учусь на 3-м курсе бакалавриата заочного отделения Ташкентского химико-технологического института. Мы гордимся тем, что производимая на нашем предприятии продукция экспортируется на мировые рынки.