Mustaqillik bergan imkoniyatlar samarasi
Vatanimiz mustaqilligining yigirma besh yillik shodiyonalariga qizg‘in hozirlik ko‘rilayotgan shu kunlarda xalqimiz bosib o‘tgan yo‘lga nazar tashlar ekanmiz, bugungi farovon kunlar, ulkan yutuq va marralar zamirida Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida xalqimiz manfaatlari yo‘lida uzoqni ko‘zlab amalga oshirilayotgan izchil islohotlar va xalqimizning fidokorona mehnati mujassam ekani namoyon bo‘ladi.
Prezidentimizning joriy yil 2-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining yigirma besh yillik bayramiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish to‘g‘risida”gi qarorida ta’kidlanganidek, oldin tasavvur qilish ham mushkul bo‘lgan bunday olamshumul natijalarning asosiy omilini, avvalambor, taraqqiyot yo‘limizda to‘siq bo‘lgan turli qiyinchilik, yetishmovchilik, og‘ir hamda mashaqqatli sinovlarni yengib o‘tishda odamlarimiz, butun xalqimizning dunyoqarashi, mehnatga, hayotga munosabati o‘zgarib, ularning siyosiy ongi, ijtimoiy faolligi, yon-atrofdagi voqealarga daxldorlik hissi tobora kuchayib borayotganida ko‘rish mumkin.
Mustabid tuzum davrida iqtisodiyoti bir yoqlama rivojlangan, asosan, xomashyo yetkazib beruvchi agrar respublika hisoblangan O‘zbekiston atigi chorak asrda barchaning havasu hayratiga sabab bo‘layotgan beqiyos o‘zgarish va yangilanishlarga erishdi. Chunonchi, mustaqillik yillarida mamlakatimiz iqtisodiyoti qariyb 6 barobar oshgani, unda sanoatning ulushi 34 foizga yetib, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan real daromadlar 12 barobardan ko‘proq ortgani, eksport tarkibida tayyor mahsulotlar hajmi 70 foizdan ziyodni tashkil etayotgani yo‘l boshidayoq Prezidentimiz rahnamoligida har tomonlama puxta o‘ylangan oqilona siyosat samarasidir.
Mamlakatimiz sanoatining bayroqdori
Mustaqillik sharofati va Prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar tufayli O‘zbekiston bugungi kunda izchil taraqqiy etib borayotgan zamonaviy industrial mamlakatga aylandi. Buni Navoiy kon-metallurgiya kombinati erishgan ulkan muvaffaqiyatlar misolida ham yaqqol ko‘rish mumkin.
Kon-metallurgiya ishlari – murakkab soha. Bu kasb kishidan katta iroda, bardosh talab etadi. Mustaqillikning dastlabki yillarida Prezidentimizning konchilarga ko‘rsatgan e’tibori va g‘amxo‘rligi soha fidoyilari oldiga qo‘yilgan vazifalarni yuqori darajada bajarishida doimo kuch va madad bo‘ldi. Ulkan ishlab chiqarish resurslariga ega kombinatda texnik va texnologik modernizatsiya jarayonlari jadal amalga oshirildi, natijada korxona jahon bozorida ham salmoqli o‘rin egalladi.
O‘zbekistonda aniqlangan qimmatbaho qazilma boyliklar zaxirasining 85 foizi Navoiy kon-metallurgiya kombinati hissasiga to‘g‘ri keladi. Shu bois kombinatni haqli ravishda mamlakatimiz iqtisodiyoti hamda yerosti boyliklari qazib olish sohasining bayroqdori, deyish mumkin.
Bugungi kombinat kechagi zavod emas
Ma’lumki, mustabid tuzum davrida Qizilqumdan qazib olingan barcha boyliklar markazga tashib ketilardi. O‘tgan asrning 80-yillari oxiri va 90-yillar boshiga kelib kombinat moliyaviy jihatdan og‘ir ahvolga tushib qolgan, texnika va asbob-uskunalar ma’nan eskirgan, konchilarning ertangi kunga ishonchi yo‘qolgan edi.
Prezidentimiz Islom Karimov 2015-yilda Navoiy viloyatiga tashrifi chog‘ida “Iqtisodiyotimiz lokomotivi bo‘lgan Navoiy kon-metallurgiya kombinatini el-yurtimiz manfaatlari yo‘lida ishlatish uchun mustaqillikning dastlabki yillarida – o‘ta og‘ir va murakkab davrda sizlar bilan birga qanday katta ishlarni amalga oshirganimizni, o‘ylaymanki, ko‘pchilik yaxshi biladi”, deb ta’kidladi.
Darhaqiqat, yurtimizda 90-yillar boshidagi turli iqtisodiy qiyinchiliklarga qaramasdan, davlatimiz rahbari kombinatning kelgusi istiqboli va rivojlanishiga alohida e’tibor qaratdi. Prezidentimiz tashabbusi bilan Navoiy kon-metallurgiya kombinatiga yirik subsidiyalar ajratildi. Bu ishlab chiqarish hajmini sezilarli darajada ko‘paytirish, barcha bo‘linmalarni ilg‘or texnika va texnologiyalar bilan jihozlash, yangi korxonalarni ishga tushirish imkoniyatini yaratdi.
Mustaqillikning dastlabki yillaridagi moliyaviy qiyinchiliklarga qaramasdan, hukumatimizning 1992-yilda qabul qilgan Zarafshon-Uchquduq mintaqasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va NKMK korxonalari ishlarini barqarorlashtirishga yo‘naltirilgan qarori kombinat tarixida yangi davrni boshlab berdi. Ushbu hujjat asosida 1995-yilda Uchquduqda 3-gidrometallurgiya zavodi barpo etilgani va Ko‘kpatas hamda Davgiztov konlari ishga tushirilgani konchilarga yanada kuch-g‘ayrat bag‘ishladi, ertangi kunga ishonchini oshirdi. Oltin ma’dan konlarining birlashgan xomashyo bazasida 2008-yildan boshlab investitsion loyihalar asosida bir necha zamonaviy obyektlar qurildi. 3-gidrometallurgiya zavodida sulfidli ma’danlarni bakterial oksidlash usulida qayta ishlash texnologiyasining muvaffaqiyatli joriy etilishi kombinat muhandis-texniklarining katta yutug‘i hisoblanadi.
Markaziy kon boshqarmasida oltinni uyumda eritmaga o‘tkazish majmuasi barpo etildi. Kombinat bo‘linmalarining portlovchi moddalarga bo‘lgan talabini qondirish uchun “Muruntov” koni yonida emulsion portlovchi moddalar zavodi qurildi. Kombinat muhandislari 1994-yildan uranni yer ostida eritmaga o‘tkazish usulida qazib olishning yangi texnologiyasini birinchi bo‘lib amalda qo‘lladi.
2002-yilda kombinatning Janubiy kon boshqarmasi tarkibiga “Zarmitan” va “Marjonbuloq” oltin qazib olish konlari kiritildi. 2010-yilda Samarqand viloyati Qo‘shrabot tumanida mustaqillik yillarida barpo etilgan ikkinchi yirik sanoat majmuasi – 4-gidrometallurgiya zavodi ishga tushirildi. Ushbu zavod qurilishi bilan Zarmitan hududi infratuzilmasida ham katta o‘zgarishlar ro‘y berdi. Yangi uy-joylar, madaniyat va sport inshootlari bunyod etildi.
Mustaqillikning dastlabki davridagi qiyinchiliklarga qaramasdan, Uchquduqda 3-, Qo‘shrabot tumanida 4-gidrometallurgiya zavodlari hamda Qizilqum fosforit majmualari barpo etilgani qator davlatlarning yuksak e’tirofiga szovor bo‘ldi. Istiqlol shunday imkoniyatlar yaratib berdiki, bugungi kombinat eng zamonaviy texnika va texnologiyalar bilan jihozlangan bo‘lib, tashkiliy, ishlab chiqarish va samaradorligiga ko‘ra oldingisidan mutlaqo farq qiladi.
2011-yilda “Muruntov” konida quvvati bo‘yicha jahonda yagona, unumdorligi soatiga 3000 tonna, qiyalik burchagi 37 gradus, ko‘tarish balandligi 270 metrni tashkil etadigan tik-qiya konveyyeri (“KNK-270”) ning ishga tushirilishi kombinat hayotida muhim voqea bo‘ldi. KNK-270 majmuasi barpo etilgani konning janubi-sharqiy va sharqiy bortlaridagi zaxiralarini ochish bo‘yicha kon ishlarini yanada jadallashtirishga xizmat qilmoqda. Amaldagi kon-texnikaviy vaziyat va konchilik ishlarining holatidan kelib chiqib, ochish sxemasining optimal varianti aniqlandi hamda “Muruntov – Mutenboy” birlashgan konining chegaralariga tuzatishlar kiritildi. Bu konda ishlashning beshinchi navbati loyihasining iqtisodiy jihatdan samaradorligi chuqurlikni 950 metrgacha yetkazish imkonini beradi.
Kombinatning kon-transport jihozlari va texnikalarini modernizatsiya qilishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. Mustaqillik yillarida “Muruntov” karerida yuk ko‘tarish quvvati 220 tonnagacha bo‘lgan avtoag‘dargichlar, konchilik ishlab chiqarishini avtomatlashtirilgan texnologik tayyorlashning komputer tizimi, massivning geologik tuzilmasini saqlagan holda ko‘p qatorli portlatishlar joriy etildi.
Mustaqillik yillarida O‘zbekiston oltin ishlab chiqaruvchi davlatlarning dastlabki o‘ntaligiga kirdi. Quvonarlisi, mamlakatimiz nafaqat qimmatbaho metallning ulkan konlariga ega, balki eng toza va yuqori sifatli oltin ishlab chiqarmoqda. 999.9 probali Qizilqum quymalari jahonning qimmatbaho metallar birjalarida O‘zbekistonning ishonch yorlig‘iga aylandi. Xususan, 1999-yilda nufuzli Tokio birjasi tomonidan Zarafshon oltiniga sifat sertifikati berilishi va dunyoning “Oltin etaloni” deb tan olinishi Prezidentimiz rahnamoligida sohaga qaratilayotgan alohida e’tibor samarasidir.
Modernizatsiya va yangilanishlar samaralari
Navoiy kon-metallurgiya kombinatini 2010-2015-yillarda zamonaviylashtirish, texnikaviy va texnologik qayta jihozlash dasturiga muvofiq, umumiy qiymati 1 milliard 68 million 200 dollarga teng 29 loyiha amalga oshirildi.
Kombinat nafaqat oltin, kumush, uran kabi nodir metallar, balki xalq xo‘jaligi uchun zarur mahsulotlar ham ishlab chiqarmoqda. Jumladan, 1998-yilda Qizilqum fosforit majmuasining foydalanishga topshirilishi bilan fosforit xomashyosini qazib olish va undan kimyo sohasida mineral o‘g‘itlarga qayta ishlanadigan fosfor konsentratini ishlab chiqarish o‘zlashtirildi. Prezidentimizning 2013-yil 23-maydagi “Fosforit xomashyosini ishlab chiqarishni kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, fosforit xomashyosini boyitish ishlari amalga oshirildi. Bu yuvilgan, pishirilgan fosforit konsentrati ishlab chiqarish quvvatini deyarli ikki barobar – yiliga 400 ming tonnadan 716 ming tonnagacha oshirish imkonini berdi. Natijada fosfor xomashyosi ishlab chiqarish 1998-yilga nisbatan qariyb 10 barobar ortdi.
Kombinat bo‘linmalarida polivinilxlorid va polietilen quvurlar, suyuq shisha, temir sulfati, temir kuporosi, sulfat kislotalari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Birgina “Navoiy mashinasozlik zavodi” ishlab chiqarish birlashmasi tomonidan mahalliylashtirish dasturi asosida yiliga 140 milliard so‘mlik turli mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Keyingi yillarda mazkur zavod kombinat ehtiyojlaridan tashqari mamlakatimizning qator yirik korxonalariga 60 dan ortiq turdagi import o‘rnini bosadigan yuqori ehtiyojli mahsulotlar yetkazib bermoqda.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati mahalliy ishlab chiqarish korxonalari bilan o‘zaro kooperatsiya aloqalarini yanada kengaytirmoqda. 1991-yilda mahalliy ishlab chiqaruvchilardan 6 milliard 300 million so‘mlik mahsulot xarid qilingan bo‘lsa, 2016-yilda Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi doirasida 686 milliard so‘mlikdan ortiq import o‘rnini bosadigan mahalliy mahsulotlar xarid qilish bo‘yicha shartnomalar tuzildi.
Innovatsiya istiqbollari
Prezidentimizning 2008-yil 15-iyuldagi “Innovatsion loyihalar va texnologiyalarni ishlab chiqarishga tatbiq etishni rag‘batlantirish borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ilm-fan yutuqlari va yangi texnologiyalarni amaliyotga joriy etishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda. Xususan, kombinatda keyingi yillarda ilmiy-tadqiqot ishlari va innovatsion loyihalar hajmi 2008-yildagi 1,3 milliard so‘mdan 20 milliard so‘mga yoki 15 barobar oshdi.
Kombinatda mahsulot tannarxini pasaytirish, sanoat xarajatlarini qisqartirish maqsadida samaradorligi yuqori va energiya tejamkor texnologiyalar bosqichma-bosqich joriy etilmoqda. 2001-yildan boshlab umumiy ishlab chiqarish quvvati yiliga 2537 Gkal bo‘lgan 1920 geliokollektor o‘rnatildi. Bu korxonada yiliga 2 million 900 kVt.soat elektr energiyasi tejalishini ta’minlamoqda. 2019-yilga qadar yana umumiy maydoni 1357 m2, quvvati 730 ming kVt.soat bo‘lgan 590 geliokollektor qurish ko‘zda tutilgan.
O‘tgan yili geologiya-qidiruv partiyalarini elektr energiyasi bilan ta’minlaydigan ikkita fotoelektr stansiyasi ishga tushirildi. Buning samarasida yiliga 40 ming kVt.soat elektr energiyasi ishlab chiqarilayotir. 2017-2019-yillarda umumiy quvvati 3 MVt. bo‘lgan fotoelektr stansiyalar joriy etish borasida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
Kombinatning “Do‘stlik” agrofirmasida 2013-yildan buyon biogaz qurilmalari ishlab chiqish va joriy etish yo‘lga qo‘yildi va bu yiliga 210 ming metr kub biogaz ishlab chiqarish imkonini berayotir.
Shimoliy kon boshqarmasida ikkilamchi pardan foydalangan holda elektr energiyasi ishlab chiqarish loyihasi doirasida quvvati 6 MVt.soat bo‘lgan bug‘ turbinasi ishga tushirilishi tufayli atmosferaga chiqarib yuborilgan ortiqcha issiqlik energiyasidan (pardan) foydalangan holda elektr energiyasi ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi va bu yiliga 6-7 milliard so‘mga yaqin foyda keltiradi.
Kombinat mamlakatimizdagi ko‘plab ilmiy-tadqiqot institutlari va oliy o‘quv yurtlari bilan yangi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qator loyihalarni amalga oshirmoqda. Germaniya, Shvetsiya, Rossiya va boshqa davlatlar bilan yaqin ilmiy hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Bu fundamental, amaliy, innovatsion tadqiqotlarni jadal olib borish, ularni amaliyotga joriy etish, pirovardida fan va ishlab chiqarishning o‘zaro uyg‘unligini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Kombinatning eng katta boyligi
Bugungi kunda kombinatda qariyb 60 ming ishchi-xizmatchi mehnat qilmoqda. Rahbar va mutaxassislarning 2 nafari fan doktori, 33 nafari fan nomzodidir. Barcha obyektlarni malakali yosh mutaxassislar va yuqori malakali ishchi-xodimlar bilan ta’minlash, kadrlar tayyorlash doimiy e’tiborda bo‘lib kelmoqda.
Prezidentimiz rahnamoligida oliy o‘quv yurtlarining ilmiy salohiyati va nufuzini oshirish, moddiy-texnik bazasini yanada mustahkamlash, ta’lim sifatini yuksak xalqaro talablar darajasiga ko‘tarish, talabalarning o‘zlari qiziqqan sohada o‘qib izlanishi uchun zamonaviy sharoitlar yaratishga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda. Navoiy davlat konchilik instituti ham konchilik, metallurgiya, elektr energetikasi, kon elektromexanikasi kabi yo‘nalishlar bo‘yicha kombinatga malakali kadrlar tayyorlab beradigan dargohlardan biridir. Institutning ikki ming o‘ringa ega zamonaviy yangi o‘quv binolari qurilishi yakunlandi. Ishonch bilan aytish mumkinki, yaqin kelajakda institutda nafaqat farzandlarimiz, balki xorijlik yoshlar ham tahsil oladi. Boshqacha aytganda, endi bizning yoshlarimiz ilm istab o‘zga yurtlarga bormaydi, aksincha, chet ellik yoshlar O‘zbekistonga o‘qish, o‘rganish uchun keladi.
Farovon hayot – yuksalishlar belgisi
Xalqimiz duoga qo‘l ochar ekan, avallo, tinchlik, salomatlik va farzandlari kamoli, baxtini tilaydi. Prezidentimiz rahnamoligida “Islohot islohot uchun emas, avvalo, inson uchun, uning manfaatlari uchun” degan tamoyil asosidagi mustaqil taraqqiyot yo‘limizning samarasi bugungi kunda hayotimizning har jabhasida o‘z ifodasini topmoqda.
Kombinat ishchi-xodimlarining yashash sharoitlarini yanada yaxshilash maqsadida Zarafshon shahrida 36, Uchquduq tumanida 12 ko‘p xonadonli, Zafarobodda 10 obodonlashtirilgan kottejlar va yosh mutaxassislar uchun yotoqxona, Zarkentda 8 ko‘p xonadonli uy hamda 4 yotoqxona qurildi. Qariyb 900 nafar ishchi-xodim qishloq joylarida namunaviy loyihadagi turar joylarga ega bo‘ldi. Zarafshon, Uchquduq, Nurobod va Marjonbuloq shaharlarida sport majmualari, madaniyat muassasalari qad rostladi.
“Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida hamda Vatanimiz mustaqilligining 25-yilligi arafasida kombinatga qarashli Qo‘shrabot tumanining Zarkent posyolkasida bolalar akvaparki va 44 xonadonli turar joy, “Metallurg” profilaktoriyasining davolash korpusi, Nuroboddagi balneologik profilaktoriya, “Farhod” madaniyat saroyining xoreografiya zallari foydalanishga topshiriladi. Joriy yilda Zarafshon shahridagi 3-tibbiy-sanitariya qismi bazasida zamonaviy jihozlangan “Ona va bola” mintaqaviy skring-markazini barpo etish rejalashtirilgan.
Mustaqillik yillarida “Chorvoq” suv ombori qirg‘og‘ida “Pahlavon” sport-sog‘lomlashtirish oromgohi foydalanishga topshirilgani kombinat ishchi-xizmatchilari farzandlarining sog‘lom ulg‘ayishiga xizmat qilmoqda. “Metallurg”, “Shaxtyor” sanatoriy-profilaktoriyalari, “Zarafshon” pansionati va “To‘dako‘l” dam olish bazasida zamonaviy sharoitlar yaratilgan.
Kombinat xodimlarini sifatli qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash uchun Karmana tumani hamda Zarafshon shahrida tuxum va go‘sht yo‘nalishidagi parrandachilik fabrikalari faoliyat ko‘rsatmoqda. Nurota tumanida 100 gektar maydonda intensiv bog‘ yaratildi. Jizzax viloyatining Zomin tumanida 1600 gektar yerda poliz va sabzavot mahsulotlari yetishtirilmoqda.
Ertangi kunga yuksak ishonch bilan
Istiqlol yillarida boy mineral-xomashyo bazasi, yuqori malakali mutaxassislar mavjudligi, murakkab sharoitda ham konlarni o‘zlashtirishda zamonaviy texnologiyalarni joriy etish Navoiy kon-metallurgiya kombinati faoliyati samaradorligini oshirish, uning o‘rni va ahamiyatini nafaqat O‘zbekiston iqtisodiyoti, balki jahonning yirik kon-metallurgiya kompaniyalari orasida ham yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati jamoasi bunday ulkan yutuqlarga Prezidentimiz Islom Karimovning doimiy e’tibori va har tomonlama qo‘llab-quvvatlashi tufayli erishmoqda. O‘tgan chorak asr davomida Navoiy kon-metallurgiya kombinatida ishlab chiqarishni rivojlantirish, eng ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, ishchi-xodimlar va ularning oila a’zolari tinch, farovon va ertangi kunga katta ishonch bilan yashashi, mehnat qilishi uchun barcha imkoniyatlar yaratilmoqda.

Результаты возможностей, предоставленных независимостью
В нашей стране идет подготовка к празднованию двадцатипятилетия независимости, подводятся итоги пройденного нашим народом за это время пути, и мы в очередной раз убеждаемся, что основой нынешней благоустроенной жизни, достигнутых успехов и рубежей являются проводимые под руководством Президента Ислама Каримова дальновидные реформы, направленные на обеспечение интересов населения, и самоотверженный труд нашего народа.
Как отмечено в постановлении Президента нашей страны "О подготовке и проведении празднования 25-летия государственной независимости Республики Узбекистан" от 2 июня 2016 года, основными факторами достижения таких колоссальных успехов, которые раньше даже трудно было себе представить, являются, прежде всего, способность наших людей достойно преодолевать все трудности и испытания на пути независимого развития Узбекистана, их меняющееся мировоззрение, отношение к труду, жизни, все большее укрепление политического сознания наших граждан, повышение социальной активности, чувства сопричастности к происходящим вокруг нас событиям.
Узбекистан, экономика которого в эпоху тоталитарного режима развивалась однобоко, бывший, в основном, сырьевой, аграрной республикой, всего за четверть века достиг вызывающих у всех чувство восхищения преобразований и обновлений. Шестикратный рост экономики страны в годы независимости, увеличение доли промышленности до 34 процентов и реального дохода на душу населения более чем в 12 раз, достижение 70-процентного объема готовой продукции в экспорте являются результатом всесторонне продуманной политики, осуществляемой под руководством Президента нашей страны.
Флагман промышленности нашей страны
Благодаря независимости и проводимым под руководством Президента нашей страны широкомасштабным реформам сегодня Узбекистан стал современной индустриальной страной. Это можно видеть на примере успехов Навоийского горно-металлургического комбината.
Горная металлургия – сложная сфера, требующая больших знаний и самоотверженности. Внимание и забота, уделяемые главой нашего государства с первых лет независимости горному делу, всегда придают сил и являются поддержкой для работников сферы в выполнении поставленных перед ними задач на самом высоком уровне. На комбинате, располагающем большими производственными ресурсами, осуществлена техническая и технологическая модернизация, в результате предприятие занимает весомое место на мировом рынке.
Переработка 85 процентов всех выявленных в Узбекистане запасов полезных ископаемых приходится на долю Навоийского горно-металлургического комбината, который по праву можно назвать флагманом сферы и всей экономики нашей страны.
Новые рубежи комбината
Известно, что в эпоху тоталитарного режима минеральные ресурсы, добытые в Кызылкумах, отправлялись в центр. В конце 80-х и начале 90-х годов прошлого столетия комбинат переживал финансовый кризис, оборудование было изношенным, горняки потеряли уверенность в завтрашнем дне.
В ходе визита в Навоийскую область в 2015 году Президент Ислам Каримов отметил, что многим известно, какая колоссальная работа была выполнена в первые годы независимости – в чрезвычайно тяжелый и сложный период для того, чтобы локомотив нашей экономики – Навоийский горно-металлургический комбинат – работал во имя интересов нашего народа.
Действительно, несмотря на экономические трудности в 90-х годах, глава нашего государства обратил внимание на перспективы развития комбината. По инициативе Президента нашей страны Навоийскому горно-металлургическому комбинату были выделены крупные субсидии. Это позволило в ощутимой степени увеличить объем производства, оснастить все подразделения передовой техникой и технологиями, создать новые предприятия.
Несмотря на финансовые трудности, в 1992 году было принято постановление правительства о социально-экономическом развитии региона Зарафшан – Учкудук и стабилизации деятельности НГМК, открывшее новую страницу в истории комбината. На основе этого документа в 1995 году в Учкудуке был построен 3-й гидрометаллургический завод, начали действовать рудники Кукпатас и Давгизтов, что придает силы горнякам и укрепляет их надежду на успешный завтрашний день. На объединенной сырьевой базе золотоносных рудников начиная с 2008 года на основе инвестиционных проектов был построен ряд современных объектов. Внедрение на 3-м гидрометаллургическом заводе технологии переработки сульфидных минералов методом окисления стало большим достижением коллектива комбината.
В Центральном горном управлении был создан современный комплекс по переработке золота. Для удовлетворения потребностей подразделений комбината во взрывчатых веществах рядом с месторождением Мурунтау построен завод эмульсионных взрывчатых веществ. Инженеры комбината с 1994 года первыми начали применять новую технологию добычи урана методом его подземного плавления.
В 2002 году в структуру Южного горного управления комбината были введены рудники по добыче золота Зармитан и Маржонбулок. В 2010 году в Кошрабадском районе Самаркандской области пущен в эксплуатацию построенный в годы независимости второй крупный промышленный комплекс – 4-й гидрометаллургический завод. Строительство этого завода стало основой больших преобразований в инфраструктуре территории Зармитан. Построены новые жилые дома, сооружения культуры и спорта.
Несмотря на трудности первых лет независимости, были построены в Учкудуке третий, в Кошрабадском районе четвертый гидрометаллургические заводы, а также Кызылкумский фосфоритный комплекс, что было удостоено признания на международном уровне. Независимость предоставила такие возможности, благодаря которым сегодня комбинат оснащен современными техникой, технологиями и кардинально отличается от прежнего предприятия.
В 2011 году на месторождении Мурунтау был построен и сдан в эксплуатацию вертикально-наклонный конвейер (КНК-270), единственный в мире подобной мощности, с эффективностью производства 3 тысячи тонн в час с углом наклона 30 градусов, высотой подъема 270 метров, что стало важным событием в жизни комбината. Строительство комплекса КНК-270 способствует повышению эффективности производства и работы по разведке запасов на юго-востоке и востоке месторождения. Исходя из горно-технической обстановки и состояния горной работы определен оптимальный вариант схемы открытия и внесены поправки в границы объединенного месторождения Мурунтау – Мутенбой. Экономическая эффективность проекта пятой очереди работы на этом месторождении позволит довести глубину до 950 метров.
Уделяется особое внимание модернизации горно-транспортного оборудования и техники комбината. В годы независимости в карьере Мурунтау были внедрены автопогрузчики грузоподъемностью до 220 тонн, компьютерная система технологической подготовки автоматизированного горного производства, многорядные взрыватели, не воздействующие на геологическую структуру массива.
В годы независимости Узбекистан занял место в первой десятке государств, добывающих золото. Отрадно, что наша страна не только располагает огромными запасами этого ценного металла, но и вырабатывает золото высшей пробы. Кызылкумские слитки пробы 999.9 стали символом Узбекистана на мировых биржах ценных металлов. В частности, в 1999 году зарафшанскому золоту был присужден сертификат качества престижной Токийской биржи, оно было признано мировым "Эталоном золота", что также является результатом уделяемого под руководством Президента нашей страны особого внимания сфере.
Результаты модернизации и обновления
В соответствии с программой модернизации, технического и технологического переоснащения Навоийского горно-металлургического комбината в 2010-2015 годах реализовано 29 проектов общей стоимостью более 1 миллиарда 68 миллионов долларов.
Комбинат не только перерабатывает такие редкие металлы, как золото, серебро, уран, но и производит необходимую для народного хозяйства продукцию. Так, в 1998 году с пуском в эксплуатацию Кызылкумского фосфоритного комплекса освоены добыча фосфоритного сырья и производство фосфорного концентрата для получения минеральных удобрений. В соответствии с постановлением Президента Ислама Каримова о мерах по расширению производства фосфоритного сырья от 23 мая 2013 года проведена работа по обогащению фосфоритного сырья. Это позволило увеличить мощность производства фосфоритного концентрата почти в два раза – с 400 тысяч до 716 тысяч тонн в год. В результате производство фосфорного сырья относительно 1998 года увеличилось почти в 10 раз.
В подразделениях комбината налажено производство поливинилхлоридных и полиэтиленовых труб, жидкого стекла, сульфата железа, железного купороса, сульфатных кислот. Только в производственном объединении “Навоий машинасозлик заводи” на основе программы локализации в год производится продукции на 140 миллиардов сумов. В последние годы помимо потребностей комбината завод обеспечивает крупные предприятия страны, поставляя необходимую для них импортозамещающую продукцию более 60 видов.
Навоийский горно-металлургический комбинат расширяет кооперационные связи с отечественными производственными предприятиями. В 1991 году отечественными производителями было закуплено продукции на 6 миллиардов 300 миллионов сумов, в 2016 году в рамках Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи подписаны договоры на закупку импортозамещающей отечественной продукции в объеме более 686 миллиардов сумов.
Перспективы инноваций
Постановление Президента нашей страны “О дополнительных мерах по стимулированию внедрения инновационных проектов и технологий в производство” от 15 июля 2008 года служит важным программным документом в практическом внедрении достижений науки и новых технологий. В частности, объем реализованных в последние годы на комбинате научно-исследовательских разработок и инновационных проектов увеличился в 15 раз и составил 20 миллиардов сумов относительно 1,3 миллиарда сумов в 2008 году.
В целях снижения себестоимости продукции и сокращения промышленных затрат на комбинате поэтапно внедряются высокоэффективные и энергосберегающие технологии. Начиная с 2001 года установлены 1920 гелиоколлекторов общей производительной мощностью 2537 Гкал в год. Это обеспечивает предприятию ежегодную экономию 2 миллиона 900 кВт/час электроэнергии. До 2019 года предусмотрена установка 590 гелиоколлекторов общей площадью 1357 квадратных метров и мощностью 730 тысяч кВт/час.
В прошлом году пущены в эксплуатацию две фотоэлектростанции, обеспечивающие электроэнергией геолого-поисковые партии. В результате в год производится 40 тысяч кВт/час электроэнергии. Планируется реализация перспективных проектов по внедрению в 2017-2019 годах фотоэлектростанций общей мощностью 3 МВт.
На агрофирме “Дустлик” комбината с 2013 года налажено производство и внедрение биогазовых установок, что позволяет в год производить 210 тысяч кубометров биогаза.
В Северном горном управлении в рамках проекта по производству электроэнергии при использовании вторичного пара пущена в эксплуатацию паровая турбина мощностью 6 МВт/час, в результате налажено производство электроэнергии при использовании выбрасываемой в атмосферу лишней теплоэнергии (пара), что в год приносит прибыль в объеме 6-7 миллиардов сумов.
Комбинат вместе со многими научно-исследовательскими институтами и вузами страны реализует ряд проектов по внедрению новых технологий. В этих целях налажено тесное научное сотрудничество с Германией, Швецией, Россией и другими странами. Это способствует активному ведению фундаментальных, практических, инновационных исследований, их практическому внедрению и обеспечению взаимосвязи науки и производства.
Самое большое богатство комбината
В настоящее время на комбинате работают более 60 тысяч рабочих и служащих. Среди руководителей и специалистов есть 2 доктора наук, 33 кандидата наук. Уделяется внимание обеспечению всех объектов высококвалифицированными молодыми специалистами и рабочими, подготовке кадров.
Под руководством Президента нашей страны приоритетное значение придается повышению научного потенциала и престижа вузов, укреплению их материально-технической базы, повышению качества образования до уровня международных требований, созданию условий студентам для научных поисков в избранной сфере. Навоийский государственный горный институт – одно из образовательных учреждений, подготавливающих для комбината квалифицированные кадры в направлениях горное дело, металлургия, электроэнергетика, горная электромеханика. Завершено строительство рассчитанных на две тысячи мест современных учебных зданий института. С уверенностью можно сказать, что в ближайшем будущем в институте будут учиться не только наши дети, но и студенты из-за рубежа. Иначе говоря, обучение в этом вузе будет весьма престижным делом.
Благоустроенная жизнь – фактор развития страны
Наш народ всегда желает, прежде всего, мира, здоровья и счастья детей. Результаты нашего независимого пути развития на основе выдвинутого Президентом Исламом Каримовым принципа "Реформы – не для реформ, а во имя человека, его интересов" сегодня можно видеть во всех сферах жизни страны.
В целях улучшения жилищных условий рабочих и служащих комбината построены: в Зарафшане – 36 и Учкудукском районе – 12 многоквартирных домов, Зафарабаде – 10 благоустроенных коттеджей и общежитие для молодых специалистов, Заркенте – 8 многоэтажных домов и 4 общежития. Почти 900 рабочих и служащих приобрели типовые дома в сельской местности. В Зарафшане, Учкудуке, Нурабаде и Маржонбулоке построены спортивные сооружения и учреждения культуры.
В рамках исполнения Государственной программы “Год здоровой матери и ребенка” и работы по подготовке к празднованию 25-летия независимости нашей страны в поселке Заркент Кошрабадского района построены относящиеся к комбинату детский аквапарк и 44-квартирный жилой дом, лечебный корпус профилактория “Металлург”, в Нурабаде – бальнеологический профилакторий, а также хореографический зал во Дворце культуры “Фарход” в городе Навои. В текущем году на базе Зарафшанской городской 3-й медико-санитарной части планируется строительство регионального современно оснащенного скрининг-центра "Мать и дитя".
В годы независимости на берегу водохранилища Чарвак был введен в эксплуатацию спортивно-оздоровительный лагерь “Пахлавон”, в котором отдыхают дети работников комбината. Созданы современные условия в санаториях-профилакториях “Металлург”, “Шахтер”, пансионате “Зарафшон”, базе отдыха “Тудакул”.
Для обеспечения работников комбината качественной сельскохозяйственной и продовольственной продукцией в Карманинском районе и Зарафшане действуют птицеводческие фабрики. В Нуратинском районе создан интенсивный сад на 100 гектарах. В Зааминском районе Джизакской области на 1 тысяче 600 гектарах выращиваются бахчевые культуры и овощи.
Крепнет уверенность в завтрашнем дне
В годы независимости богатая минерально-сырьевая база, наличие высококвалифицированных специалистов, внедрение современных технологий способствовали повышению эффективности деятельности Навоийского горно-металлургического комбината, укреплению его роли и значения не только для экономики Узбекистана, но и среди крупных горно-металлургических компаний мира.
Таких успехов коллектив Навоийского горно-металлургического комбината добивается благодаря постоянному вниманию и всесторонней поддержке Президента Ислама Каримова. За прошедшие четверть века на Навоийском горно-металлургическом комбинате создаются все условия для развития производства, внедрения современных технологий, благополучной и мирной жизни служащих и рабочих, членов их семей.