Xalqimizning iqtisodiy va ma’naviy qudrati ifodasi
Chorak asr oldin qishloq desa paxta dalasi, ishchi desa paxtakor, mashinasozlik desa paxta teruv mashinasini tasavvur qilgan odamga bir necha yildan so‘ng O‘zbekiston dunyoda avtomobil ishlab chiqaradigan mamlakatlar qatorida bo‘ladi, desangiz qay ahvolga tushardi?! To‘g‘ri-da, bug‘doyni ham chetdan keltirishga majbur bo‘lgan agrar respublikada mustaqillikka erishganidan keyin atigi besh yil o‘tib eng murakkab, zamonaviy sanoat tarmog‘i – avtomobilsozlikka asos solinishi dunyoda kuzatilmagan voqelikdir.
O‘tayotgan har bir kun bizni mamlakatimiz tarixidagi eng ulug‘ sana – istiqlolning 25-yillik to‘yiga yaqinlashtirmoqda. Ana shunday shukuhli damlarda yurtdoshlarimizning har biri hayotiga yanada teranroq nazar tashlab, kim edigu kim bo‘ldik, degan savolga javob qidirishi tabiiy. Zero, Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida mamlakatimizda tarixan qisqa davrda amalga oshirilgan huquqiy demokratik davlat, kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etish, iqtisodiyotimizni tarkibiy o‘zgartirish va rivojlangan davlatlar qatoridan munosib joy olishga qaratilgan izchil islohotlar xalqimizning ulkan yaratuvchanlik va intellektual salohiyatini Vatanimiz ravnaqi, hech kimdan kam bo‘lmay yashashimiz, buyuk orzularimiz ro‘yobi yo‘lida safarbar etish imkonini berdi.
Dunyoning yetakchi tahlilchilari mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyoti sirini ochish ustida bosh qotirib kelmoqda. 90-yillarning boshidayoq bozor iqtisodiyotiga o‘tishning standart shakllaridan voz kechgan bo‘lsa-da, bir necha yil o‘tib sobiq ittifoq respublikalari o‘rtasida birinchilardan bo‘lib O‘zbekistonda yalpi ichki mahsulot o‘sishiga erishilishi, kam ta’minlangan aholi qatlamlarini kuchli ijtimoiy himoyalash tizimining joriy qilinishi, neft, g‘alla singari strategik ahamiyatga ega mahsulotlar bilan o‘zini o‘zi ta’minlay boshlashi – bularning barchasi xalqaro jamoatchilik uchun kutilmagan voqelik bo‘ldi.
Bundan yigirma yil avval Asaka avtomobil zavodi ishga tushdi. 1996-yil 19-iyul kuni Asakada «O‘zDEUavto» qo‘shma korxonasining rasmiy ochilish marosimi bo‘ldi.
Prezidentimiz Islom Karimov o‘sha tantanali marosimda bunday dedi: «O‘zimizning yurtimizda ham, uzoq va yaqin qo‘shnilarimiz ham yaxshi tushunadiki, bunday ulkan zavodni qurish uchun nafaqat iqtisodiy va moliyaviy imkoniyatlarga, balki katta ma’naviy qudratga, qolaversa, katta yurakka ham ega bo‘lish kerak».
Avtomobilsozlik dunyo sanoatining eng peshqadam tarmoqlaridan biri hisoblanadi. Ma’lumotlarga ko‘ra, jahon yalpi ichki mahsulotining qariyb o‘n foizini shakllantirayotgan ushbu tarmoq iqtisodiyotni chuqur tarkibiy o‘zgartirishga qodir. Binobarin, avtomobilsozlik ishlab chiqarishga eng ilg‘or va murakkab texnologiyalarning keng jalb etilishi, mahsulotlarning ulkan qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lishini ta’minlaydigan qayta ishlash tarmoqlarining vujudga kelishini rag‘batlantirish orqali iqtisodiyotning raqobatbardoshligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Tarmoqda yaratilayotgan har bir ish o‘rni boshqa tarmoqlarda yettidan o‘n beshtagacha ish joyi ochilishiga, mamlakatda yuqori malakali mutaxassislarga bo‘lgan talabning ortishiga zamin yaratadi.
Yuz xildan ko‘p
Mustaqillikka qadar yengil avtomobilga ega bo‘lish har kimga ham nasib etmasdi. Mutlaqo yangi texnologiyalar, eng ilg‘or talablar asosida ishlab chiqarilgan milliy avtomobilsozlikning ilk namunalari – «Damas», «Nexia» va «Tico» yurtimiz yo‘llarida paydo bo‘lishi avtomobillar haqidagi tasavvurlarimizda, ta’bir joiz bo‘lsa, inqilob yuz berishiga sabab bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari tomonidan sohaga alohida e’tibor qaratilib, ishlab chiqarishga zamonaviy texnologiyalar jalb qilinishi, modernizatsiyalash tadbirlarining izchil amalga oshirilishi samarasida milliy avtomobilsozlik jadal rivojlanayotgan sanoat tarmog‘iga aylandi. Binobarin, o‘tgan davr mobaynida Toshkent shahri, Andijon, Samarqand va Xorazm viloyatlarida zamonaviy korxonalar barpo etilib, yurtimizda ishlab chiqarilayotgan yengil va yuk avtomobillari, maxsus transport vositalarining turi yuztadan oshib ketdi!
Asaka avtomobil zavodi o‘z faoliyati ko‘lamini yil sayin kengaytirib bordi. Milliy avtomobilsozlikda yangi rusumlar paydo bo‘ldi. 2001-yilning avgust oyida «Matiz» xetchbeki, 2002-yilning sentabrida yangi rusumdagi «Nexia DOHC» sedani taqdim etildi.
Kompaniya deyarli har yili xaridorlarni yangiliklar bilan xushnud etib kelmoqda. 2003-yilda avtomobil sanoatimiz «Lacetti» rusumidagi avtomashina ishlab chiqarishni o‘zlashtirdi. 2004-yilning dekabr oyida bir litr hajmli dvigatel va avtomat uzatmalar qutisiga ega «Matiz Best», 2006-yilning fevral oyidan yangi «Damas II» avtomashinalari ishlab chiqarila boshlandi.
2008-yilda tarmoqdagi to‘ng‘ich korxona – Asaka avtomobil zavodi hayotida yangi davr boshlandi. Uning negizida «O‘zavtosanoat» aksiyadorlik kompaniyasi hamda «General Motors» kompaniyasi ta’sischiligida «GM Uzbekistan» qo‘shma korxonasi tashkil etildi. O‘zbek avtomobillari safi yangi, zamonaviy va sifatli avtomobillar hisobiga yanada kengaya boshladi. 2010-yilda ancha takomillashtirilgan va texnologik ixchamlashtirilgan «Chevrolet Spark», 2011-yilda modernizatsiya qilingan «Chevrolet Captiva», 2012-yilda «Chevrolet Malibu», 2013-yilda «Chevrolet Cobalt» avtomobili ishlab chiqarila boshlandi. So‘nggi yillarda milliy avtosanoatimiz avtomobillari qatoriga yangi rusumdagi mashinalar qo‘shildi. Xususan, yangilangan «Lacetti», 2014-yil boshida «Orlando» oilaviy avtomobili namoyish etildi.
– 2015-yilning iyul oyida «GM Uzbekistan» aksiyadorlik jamiyati yangi – «Labo» avtomobilini omma e’tiboriga havola qildi, – deydi «O‘zavtosanoat» aksiyadorlik kompaniyasi boshqarma boshlig‘i o‘rinbosari Alisher Komilov. – Compact LCV avtomobillar toifasiga kiradigan mazkur avtomobil kichik hajmli yuklarni tashishda juda qo‘l kelishi bilan ajralib turadi. Ushbu transport vositasi qisqa fursatda «Damas» va «Orlando» rusumidagi avtomobillarni ishlab chiqarishni o‘zlashtirgan «Xorazm avto» zavodining navbatdagi muvaffaqiyatli loyihasi bo‘ldi.
«Nexia»ni mamlakatimiz avtomobilsozligining eng muvaffaqiyatli loyihalaridan biri sifatida ko‘rsatish mumkin. Ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur rusumning birinchi va ikkinchi avlodidan mamlakatimizning o‘zida bir milliondan ziyodrog‘i sotilgan. Joriy yilning 27-may kuni mamlakatimiz avtomobilsozlari jamoatchilikka «Nexia»ning uchinchi avlodini taqdim etdi. Ushbu mashina nafaqat dizayni, balki dvigatel imkoniyatlari, xavfsizligi va qulayligi yanada oshirilgan butunlay yangi avtomobildir.
Mustaqilligimizning 25-yilligiga munosib tuhfa bo‘lgan mazkur avtomashina «GM Uzbekistan» zavodlaridan chiqayotgan o‘n birinchi model bo‘ldi.
Mamlakatimiz avtomobillari nafaqat mahalliy, balki xorijiy bozorlarda ham o‘z o‘rnini topdi. Zamonaviy dizayni va texnik imkoniyatlari bilan iste’molchilar ishonchini qozongan avtomobillarimizni bugungi kunda dunyoning ko‘plab mamlakatlarida uchratish mumkin.
Mahalliylashtirish dasturi samaralari
Mahalliylashtirish avtomobilsozlikni rivojlantirish va uning ishlab chiqarish salohiyatini oshirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Bu iqtisodiyotimizni izchil va barqaror rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari tashkil etish, ishlab chiqarishga zamonaviy, samarali texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish imkonini beradi. Eng muhimi, mahalliy xomashyo va ishlab chiqarish resurslaridan kengroq foydalanish, raqobatbardosh mahsulotlar tayyorlashni rag‘batlantirish va butlovchi qismlar importini qisqartirish hisobiga valyutani tejashga xizmat qiladi.
Bugun mamlakatimizda bamperlar, avtoemallar, germetiklar, sanoat bo‘yoqlari, tutun chiqargichlar, yonilg‘i baklari, yonilg‘i nasoslari, avtomobil oynalari va o‘rindiqlari, akkumulyatorlar, elektr o‘tkazgichlar uchun jgutlar, avtomobil salonining ichki qoplash qismlari, tashqi yoritish vositalari, yonilg‘i moyi va havo filtrlari, kapsulalangan oynalar, generatorlar hamda kompressorlar, g‘ildirak disklari, shuningdek, shassi uzellari va boshqa mahsulotlar ishlab chiqaruvchi ko‘plab korxonalar faoliyat ko‘rsatmoqda. Dastlabki yillarda «O‘z-DongJu», «O‘z-DongVon», «O‘z-TongXong», «O‘z-SeMyung» kabi o‘nga yaqin qo‘shma korxona tashkil etilgan bo‘lsa, hozirgi paytda «O‘zavtosanoat» AK tarkibida 35 dan ortiq yirik ishlab chiqarish subyektlari faoliyat ko‘rsatayapti.
2011-yilda «General Motors» kompaniyasi bilan hamkorlikda dvigatellar ishlab chiqarishga ixtisoslashtirilgan «General Motors Powertrain Uzbekistan» qo‘shma korxonasi faoliyati yo‘lga qo‘yilganini alohida ta’kidlash joiz. Mahalliylashtirish dasturi asosida tashkil qilingan mazkur korxona yiliga 225 mingdan ortiq dvigatel ishlab chiqarish quvvatiga ega. «Evro-5» xalqaro ekologik standartlari asosida tayyorlanayotgan dvigatellar Asaka avtomobil zavodiga yetkazib berilishi bilan birga eksport qilinayotgani ham e’tiborga loyiqdir.
Prezidentimiz Islom Karimovning 2015-yil 11-fevraldagi qarori bilan tasdiqlangan 2015-2019-yillarda tayyor mahsulotlar, butlovchi qismlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi soha korxonalari uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda. Dasturga muvofiq «O‘zavtosanoat» korxonalarida amortizator, spidometr, avtomobillar uchun rezinotexnik buyumlar, kichkina va statsionar batareya, radiator, konditsioner va shovqinni to‘suvchi materiallar kabi 30 turdan ziyod sanoat mahsulotlari mahalliylashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Mamlakatimiz avtomobilsozlik sohasi jamiyatning boshqa turdosh sohalarga ham ijobiy ta’sir o‘tkazib, bandlikni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etayotir. Hozirgi paytda kompaniya tizimida 27 mingdan ziyod kishi mehnat qilayotgani buning yaqqol dalilidir.
Kichik biznesga qanot bo‘lib
Mamlakatimizda ishlab chiqarish tarmoqlarining taraqqiy etishi transport xizmatlariga bo‘lgan talabning keskin oshishiga olib keldi. Bu yo‘l-transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish barobarida yuk avtomobillari parkini yangilash, turlarini ko‘paytirish zaruratini keltirib chiqardi.
90-yillarda aksariyat yuk transport vositalari butkul eskirgani, qolaversa, narx belgilashda ko‘proq avtomobilning yuk ko‘tarish qobiliyatidan kelib chiqilgani oqibatida tashish xarajatlari mahsulot raqobatbardoshligiga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi omillardan biriga aylangandi. Bu, ayniqsa, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik vakillari uchun qimmatga tushmoqda edi.
Mamlakatimiz avtomobilsozlik tarmog‘ini rivojlantirishda ushbu jihatlar alohida e’tiborga olingani 2007-yilda Samarqand avtomobil zavodida uch turdagi yuk mashinasi ishlab chiqarishning boshlanishida namoyon bo‘ldi.
Yaponiyaning “Isuzu Motors Ltd” va “Itochu Corporation” kompaniyalari bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur zavodda kichik, o‘rta, og‘ir yuk tashuvchi avtomobillar bilan bir qatorda, avtobuslar ishlab chiqarish ham o‘zlashtirilgan. Zavodning yosh muhandislari sa’y-harakati bilan yigirmadan ziyod kuzov modifikatsiyalari, xususan, bortli, yengil hamda izotermik furgonlar, refrijeratorlar, oziq-ovqat mahsulotlari tashishga mo‘ljallangan mashinalar, o‘ziag‘dargich (samosval) va o‘t o‘chirish avtomobillari, ko‘chma (mobil) qon quyish stansiyalari hamda dorixonalar, gaz-qutqaruv, maxsus transport vositalari yaratilib, seriyali ishlab chiqarilmoqda.
Tabiiy gazda harakatlanishga moslashtirilgan yuk avtomobillari ishlab chiqarishning yo‘lga qo‘yilgani mamlakatimizda transport ekspluatatsiyasi xarajatlarini qisqartirish, ekologik toza yoqilg‘i manbalaridan foydalanish ko‘lamining ortishiga xizmat qilmoqda.
Prezidentimizning 2011-yil 16-fevraldagi «Og‘ir yuk ko‘taradigan avtotransport vositalarini ishlab chiqarishni kelgusida rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq, mamlakatimizda og‘ir yuk tashuvchi «MAN» avtomobillari ishlab chiqarish va ularga xizmat ko‘rsatish majmuasi qurilishiga asos solindi.
Hozirgi kunda «JV MAN Auto Uzbekistan» O‘zbekiston – Germaniya qo‘shma korxonasida 15 tonnadan 40 tonnagacha yuk ko‘tarish quvvatiga ega 50 dan ortiq turdagi zamonaviy hamda ishonchli yuk avtomobillari ishlab chiqarilmoqda. Ularga «UzAuto Trailer» korxonasi tomonidan ishlab chiqarilayotgan tirkamalar o‘rnatilib, iste’molchilarga yetkazib berilmoqda.
Har bir xonadonda
Avtomobil aholining uzog‘ini yaqin qiladigan, hayot sifatini oshiradigan vositalardan biri. Mustaqillik yillarida xalqimiz turmush darajasi naqadar yuksalganini birgina shu jihat orqali ham anglash, his qilish mumkin. Bugun mamlakatimizda har 100 oilaning 42 tasi yengil avtomobilga ega.
– Avvallari hovli-joy deganda bir necha xonadan iborat uy tushunilardi, – deydi Baxmal tumanida yashovchi Bahriddin Tursunov. – Endilikda uy qurish mashina qo‘yiladigan joyni tiklashdan boshlanadigan bo‘ldi.
Muxtasar qilib aytganda, taraqqiyotning “o‘zbek modeli” yorqin in’ikosi bo‘lgan mamlakatimiz avtomobil sanoati yigirma yilda tez va barqaror sur’atlarda rivojlanib, mustaqillikning mustahkam sanoat tarmog‘iga aylandi. Ayni vaqtda 52 avtomobil ishlab chiqaruvchi davlatdan biri bo‘lgan mamlakatimiz ishlab chiqarish quvvatlari bo‘yicha birinchi o‘ttiztalikdan joy olgani milliy avtosanoatning xalqaro nufuzi tobora ortayotganidan dalolat beradi. Bularning barchasi istiqlolimizning ilk kunlarida Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan O‘zbekiston – kelajagi buyuk davlat, degan g‘oya – oliy orzuimizning ruyobga chiqayotganining amaliy tasdig‘idir.

Символ экономической и духовной мощи нашего народа
Поверил бы человек, который четверть века назад считал, что село - это хлопковое поле, работник - это хлопкороб, а машиностроение - это производство хлопкоуборочных комбайнов, словам о том, что через несколько лет Узбекистан войдет в ряд государств, занимающихся производством автомобилей? Конечно, не поверил бы. Потому что освоение автомобилестроения - самой сложной современной промышленной отрасли - всего через пять лет после достижения независимости в аграрной республике, которая в свое время была вынуждена ввозить зерно, было неожиданным событием для всего мира.
Каждый проходящий день приближает нас к самой великой дате в истории нашей страны - 25-летию независимости. И естественно, что в дни подготовки к празднику каждый наш соотечественник глубже осмысливает свою жизнь и ищет ответ на вопрос о том, кем мы были вчера и кем стали сегодня. Ведь осуществленные за исторически короткий срок под руководством Президента Ислама Каримова реформы по строительству демократически-правового государства, формированию сильного гражданского общества, коренному преобразованию экономики и занятию нашей страной достойного места в ряду развитых государств позволили мобилизовать огромный созидательный и интеллектуальный потенциал народа на путь развития страны, повышения уровня жизни людей и реализацию больших надежд.
Ведущие аналитики мира пытаются разгадать секрет экономического развития нашей страны. Для международной общественности неожиданными реалиями были и отказ в начале 90-х годов от стандартных форм перехода к рыночной экономике, и достижение всего через несколько лет в Узбекистане - первом среди государств СНГ - роста валового внутреннего продукта, и внедрение системы сильной социальной защиты малообеспеченных слоев населения, и самообеспечение продукцией стратегического значения - нефтепродуктами и зерном.
Двадцать лет назад пущен в эксплуатацию Асакинский автомобильный завод. 19 июля 1996 года в городе Асака состоялось торжественное открытие завода.
В те торжественные минуты Президент Ислам Каримов сказал: «Наши сограждане, дальние и близкие соседи хорошо понимают, что для строительства такого крупного современного завода нужны не только экономический и финансовый потенциал, но и большая нравственная сила, наконец, воля и смелость».
Автомобилестроение - одна из лидирующих отраслей мировой промышленности. Эта сфера, составляющая почти десять процентов всего мирового валового внутреннего продукта, способна воздействовать на глубокие структурные преобразования в экономике. Вместе с тем широкое внедрение самых передовых и сложных технологий в автомобилестроение, стимулирование формирования отраслей воспроизводства, обеспечивающих большую добавочную стоимость продукции служат обеспечению конкурентоспособности экономики.
Каждое организуемое в отрасли новое рабочее место обеспечивает создание в других отраслях от семи до пятнадцати рабочих мест, повышение востребованности в стране высококвалифицированных специалистов.
Более ста видов
До обретения нашей страной независимости не каждый гражданин мог иметь легковой автомобиль. Появление на дорогах нашей страны машин «Damas», «Nexia» и «Tico» - первых ласточек национального автомобилестроения, основанного на абсолютно новых технологиях и в соответствии с самыми передовыми требованиями, практически полностью изменили и даже, можно сказать, стали причиной революции в нашем представлении об автомобилях.
В результате уделяемого главой нашего государства особого внимания развитию сферы, процессам модернизации, внедрению в производство современных технологий национальное автомобилестроение стало динамично развивающейся отраслью промышленности. Так, за прошедший период в городе Ташкенте, Андижанской, Самаркандской и Хорезмской областях построены современные предприятия, и теперь в нашей стране выпускаются более ста видов легковых и грузовых автомобилей, специальных транспортных средств!
Из года в год расширяется масштаб деятельности Асакинского автомобильного завода. В национальном автомобилестроении разрабатываются новые модели. В августе 2001 года состоялась презентация хэтчбека «Matiz», в сентябре 2002 года - седана «Nexia DOHC» новой модификации.
Практически каждый год компания радует потребителей своими новшествами. В 2003 году было освоено производство автомашин марки «Lacetti». В декабре 2004 года было начато производство автомашины «Matiz Best» с двигателем объемом один литр и автоматической коробкой передач, в феврале 2006 года - новой автомашины «Damas II».
В 2008 году на первом предприятии отрасли ― Асакинском автомобильном заводе начался новый период. На его базе под учредительством акционерной компании «Узавтосаноат» и компании «General Motors» образовано совместное предприятие «GM Uzbekistаn». Парк узбекских автомобилей расширился за счет новых, современных, качественных автомобилей. Началось производство усовершенствованных и технологически компактных автомобилей, в 2010 году - «Chevrolet Spark», в 2011 году - модернизированных «Chevrolet Captiva», в 2012 году - «Chevrolet Malibu», в 2013 году - «Chevrolet Cobalt». В последние годы ряд автомобилей в национальном автомобилестроении пополнился машинами новых модификаций. В частности, это обновленная «Lacetti», а в начале 2014 года состоялась презентация семейного автомобиля «Orlando».
– В июле 2015 года АО «GM Uzbekistаn» представило населению новый автомобиль «Labo», - говорит заместитель начальника управления АК «Узавтосаноат» Алишер Комилов. – Этот автомобиль класса Compact LCV удобен для перевозки грузов малого объема. Это транспортное средство - результат успешного очередного проекта завода «Хоразм авто», в короткие сроки освоившего производство автомобилей «Damas» и «Orlando».
Безусловно, одним из успешных проектов нашего автомобилестроения является «Nexia». Только в нашей стране реализовано более одного миллиона автомобилей этой марки первого и второго поколений. 27 мая нынешнего года автомобилестроители страны представили общественности третье поколение автомобиля «Nexia». Эта машина не только по дизайну, но и по возможностям двигателя, безопасности и удобствам является практически новым автомобилем.
Этот автомобиль – тринадцатая по счету модель, сходящая с конвейеров завода «GM Uzbekistan» - стал достойным подарком к 25-летию независимости.
Автомобили нашей страны пользуются большим спросом не только на внутреннем, но и на зарубежном рынках. Эти машины, дизайном и техническими возможностями завоевавшие доверие потребителей, сегодня можно видеть во многих странах мира.
Результаты программы локализации
Локализация - приоритетное направление развития автомобилестроения и повышения его производственного потенциала. Она способствует последовательному и стабильному развитию экономики, созданию новых рабочих мест, активизации внедрения в производство современных эффективных технологий. Главное, локализация служит широкому использованию местного сырья и производственных ресурсов, экономии валюты за счет стимулирования производства конкурентоспособной продукции и сокращения импорта запасных частей.
Сегодня в нашей стране действует множество предприятий, на которых производят бамперы, автоэмали, герметики, промышленные краски, выхлопные трубы, баки для горючего, пожарные насосы, автомобильные стекла и сиденья, аккумуляторы, жгуты для электропроводки, чехлы для салона автомобилей, средства внешнего освещения, масляные и воздушные фильтры, капсулированные стекла, генераторы, компрессоры, диски для колес, узлы для шасси и другую продукцию. В первые годы образовано почти десять совместных предприятий, среди которых - «Уз-ДонгЖу», «Уз-ДонгВон», «Уз-ТонгХонг», «Уз-СэМюнг», в настоящее время в системе АК «Узавтосаноат» действует более 35 крупных субъектов производства.
Стоит особо отметить, что в 2011 году в сотрудничестве с компанией «General Motors» налажена деятельность совместного предприятия «General Motors Powertrain Uzbekistan», специализирующегося на выпуске двигателей. Это предприятие, созданное на основе программы локализации, располагает мощностью производства более 225 тысяч двигателей в год. Заслуживает внимания то, что двигатели, производимые на основе международного экологического стандарта «Евро-5», доставляются и на Асакинский автомобильный завод, и экспортируются.
Утвержденная постановлением Президента Ислама Каримова от 11 февраля 2015 года Программа локализации производства готовой продукции, комплектующих и материалов на 2015-2019 годы предоставляет широкие возможности для предприятий сферы. В соответствии с этой программой на предприятиях «Узавтосаноат» предусмотрена локализация производства амортизаторов, спидометров, резинотехнических изделий для автомобилей, малых и стационарных батарей, радиаторов, кондиционеров, звукоизоляционных материалов - в целом более 30 видов промышленной продукции.
Автомобилестроение нашей страны, оказывая позитивное воздействие на другие сферы общества, играет важную роль в обеспечении занятости населения. В настоящее время в системе компании трудятся более 27 тысяч человек.
В поддержку малого бизнеса
Развитие производственных отраслей в нашей стране способствовало резкому увеличению востребованности в транспортных услугах. Это, в свою очередь, наряду с развитием дорожно-транспортных коммуникаций вызвало необходимость обновления парка и увеличения видов грузовых автомобилей.
В 90-е годы из-за того, что большинство грузовых транспортных средств устарело, и в результате определения цен в зависимости от грузоподъемности автомобилей затраты на перевозку стали фактором, негативно воздействующим на конкурентоспособность продукции. Все это в материальном плане было невыгодно для представителей малого бизнеса и частного предпринимательства.
Этим аспектам было уделено особое внимание в процессе развития автомобильной отрасли нашей страны, что было отражено в начале производства трех видов грузовых машин в 2007 году на Самаркандском автомобильном заводе.
На заводе, образованном совместно с японскими компаниями «Isuzu Motors Ltd» и «Itochu Corporation», освоено производство малых, средних и тяжелогрузных автомобилей и автобусов. Здесь производят кузовы более двадцати модификаций, в частности, бортовые, легковые и изотермические фургоны, рефрижераторы, машины для перевозки продовольствия, самосвалы, автомобили, мобильные станции переливания крови, серийные передвижные аптеки, газоспасательные, специальные транспортные средства.
Налаживание производства грузовых автомобилей, работающих на сжиженном газе, способствует сокращению затрат на эксплуатацию транспорта, расширению масштаба использования экологически чистого топлива.
В соответствии с постановлением Президента Ислама Каримова о мерах по развитию в перспективе производства большегрузных автотранспортных средств от 16 февраля 2011 года в нашей стране заложена основа строительства комплекса производства большегрузных автомобилей «MAN» и их обслуживания.
В настоящее время на узбекско-германском совместном предприятии «JV MAN Auto Uzbekistan» выпускают более 50 видов современных, надежных грузовых автомобилей мощностью подъема от 15 до 40 тонн груза. Вместе с прицепами, производимыми на предприятии «UzAuto Trailer», они доставляются потребителям.
В каждом доме
Автомобиль - средство передвижения, позволяющее экономить время, повышать качество жизни. Один лишь этот аспект свидетельствует о повышении уровня жизни народа в годы независимости. Сегодня 42 из каждых 100 семей в нашей стране владеют автомобилем.
- Ранее под понятием "жилье" подразумевался дом с несколькими комнатами, - говорит житель Бахмальского района Бахриддин Турсунов. - Теперь строительство дома начинается с определения места под гараж для автомобилей.
В целом автомобильная сфера нашей страны, являющаяся ярким отражением «узбекской модели» развития, динамично развиваясь в течение двадцати лет, стала стабильной промышленной отраслью независимости. Сегодня наша страна, одна из 52 автомобильных держав, по мощности производства занимает место в ряду тридцати лидирующих стран, что свидетельствует о возрастающем международном престиже национальной автомобильной промышленности. Все это является практическим подтверждением реализации высшей цели - "Узбекистан - государство с великим будущим", выдвинутой Президентом нашей страны в первые годы независимости.