12/07/2016 - 17:48 9837
Bugun mamlakatimiz poytaxtida joylashgan «O‘zekspomarkaz» ko‘rgazmalar zalida  I Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasi ish boshladi.
Ushbu yarmarka joriy yilning 16-iyul kuniga qadar davom etadi.
Mazkur yarmarkada O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan barcha meva-sabzavot va poliz mahsulotlarining turlari namoyish etiladi.
Yarmarka ishida ko‘plab mahalliy hamda xorijiy qayta ishlash korxonalari va savdo kompaniyalari,  40 dan ortiq davlatdan xalqaro savdo tashkilotlari, savdo-sanoat palatalari, qishloq xo‘jalik sohasiga aloqador vazirlik va idoralar hamda logistika kompaniyalari vakillari ishtirok etishmoqda. Shuningdek, yarmarkaga jami 300 dan ortiq xorijiy mehmonlar tashrif buyurishi kutilmoqda.
Yarmarka doirasida meva-sabzavot mahsulotlari iste'molchilari va eksporterlar o‘rtasida davra suhbatlari, ikki tomonlama kelishuvlar tashkil qilinadi.
Bundan tashqari, yarmarka tashkilotchilari tomonidan mehmonlarni yurtimizning turli hududlarida samarali faoliyat yuritayotgan intensiv bog‘lar, meva-sabzavotni qayta ishlash korxonalari, sovutgich komplekslari kabi inshootlar bilan tanishtirish ham rejalashtirilgan.

Ташкент принимает гостей I Международной плодоовощной ярмарки
Сегодня в «Узэкспоцентре», расположенном в Ташкенте начала работу I Международная плодоовощная ярмарка, которая продлится до 16 июля.
В данной ярмарке представлены все виды свежих и сушенных овощей, плодов и бахчевых культур, производимых в Узбекистане.
На ярмарке принимают участие представители отечественных и зарубежных перерабатывающих и торговых компаний, из более чем 40 стран международные торговые организации, торгово-промышленные палаты, министерства и ведомства сектора сельского хозяйства, логистические компании. Ожидается также, что ярмарку посетят свыше 300 иностранных гостей.
В ходе ярмарки будут организованы «круглые столы» и двухсторонние переговоры между экспортерами и потребителями узбекской плодоовощной продукции.  Участники ярмарки также посетят интенсивные сады, предприятия по переработке плодоовощной продукции, холодильные комплексы и другие.