Sanoatni rivojlantirish, texnik va texnologik yangilanish - davr talabi
“Yillar o‘tishi bilan, oldimizga qo‘ygan buyuk maqsadlar sari yurishimizda chuqur va atroflicha o‘ylangan, xalqaro maydonda “o‘zbek modeli” deb tan olingan demokratik islohotlar yo‘li naqadar to‘g‘ri ekanini hayotimizning o‘zi oqlab, isbotlab bermoqda va bu haqiqatga bizga xayrixoh bo‘lmagan mutaxassis va ekspertlar, tegishli xalqaro institutlar ham iqror bo‘lmoqda”.
Islom KARIMOV
Bugungi kunda O‘zbekiston jadal sur'atlar bilan rivojlanayotgan, ijtimoiy yo‘naltirilgan bozor iqtisodiyotiga ega mamlakatdir. Davlatimiz rahbariyati tomonidan tanlab olingan taraqqiyot strategiyasi raqobatdosh, eksportbop hamda import o‘rnini bosuvchi, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishga qaratilgan bo‘lib, u sanoatning barqaror va mutanosib ravishda o‘sishi hamda ishlab chiqarish quvvatlarini modernizatsiyalash, texnik va texnologik yangilash asosida uning yetakchi tarmoqlarini rivojlantirishni ko‘zda tutadi.
Yurtimizning yigirma besh yillik mustaqil taraqqiyoti davrida to‘plangan tajribaning tasdiqlashicha, har qanday davlat iqtisodiyotining negizi bo‘lgan sanoat integratsiya asosida hamda jahon hamjamiyati talablari darajasida ravnaq topishi darkor.
O‘zbekistonning sobiq tuzum davrida sust rivojlangan va deformatsiyalangan iqtisodiyoti oldida turgan murakkab vazifalarni oldindan ko‘ra olgan Islom Karimov 1989 yildayoq shunday degan edi: “Bu o‘rinda asosiy vazifa - ishlab chiqarilayotgan va qazib olinayotgan xom ashyoni kompleks qayta ishlashda, aytish mumkinki, chiqindisiz qayta ishlashda, respublikaning o‘zida uni tayyor mahsulotga aylantirishdadir. Boshqacha aytganda, respublikada zamonaviy texnika va texnologiya bilan jihozlangan qudratli qayta ishlash sanoatini bunyod etish va shunday qilib, uzluksiz o‘sib borayotgan mehnat resurslarini ish bilan ta'minlash, respublika milliy daromadining yuqori sur'atlarda o‘sishiga erishish hamda mamlakatimizdagi har jihatdan uyg‘un rivojlangan respublikalar darajasiga yetib olishdir”.
Shunday qilib, O‘zbekiston iqtisodiyotini jahonning tez rivojlanayotgan davlatlari iqtisodiyoti darajasiga ko‘tarishdek maqsadni oldiga qo‘ygan davlatimiz rahbari bosqichma-bosqich islohotlar o‘tkazishning besh tamoyiliga asoslangan, ijtimoiy yo‘naltirilgan erkin bozor iqtisodiyotiga o‘tishning o‘ziga xos modelini ishlab chiqdi. Ma'lumki, yosh mustaqil respublikaning iqtisodiy rivojlanishi bo‘yicha tanlangan ushbu model bugun jahon hamjamiyati tomonidan yuksak e'tirof etildi hamda “o‘zbek modeli” deya nom oldi.
Ko‘zda tutilgan islohotlarning izchil amalga oshirilishi natijasida iqtisodiy o‘sishning barqarorligi va mutanosibligi ta'minlandi. Keyingi o‘n yil davomida O‘zbekiston Respublikasi yalpi ichki mahsulotining yillik o‘sish darajasi 8 foizdan ziyodni tashkil qilmoqda. Umuman, mustaqillik yillarida O‘zbekiston iqtisodiyoti deyarli 6 baravar, aholining real daromadlari qariyb 9 baravar o‘sdi.
Yalpi ichki mahsulotni aholi jon boshiga nisbatan hisoblaganda esa, u 6,9 ming AQSH dollarigacha ortdi hamda O‘zbekistonning o‘rtacha darajali daromadga ega mamlakatlar qatoriga kirishiga imkon berdi.
O‘tish davrining murakkab sharoitida iqtisodiyotning bazaviy tarmoqlari – neft-gaz, oltin qazib chiqarish, rangli metallurgiya, kimyo va neft-kimyo sanoatini rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. Bu esa davlatimizning makroiqtisodiy barqarorligini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Mustaqillik davrida O‘zbekiston iqtisodiyotida amalga oshirilgan ijobiy o‘zgarishlar tufayli uning tuzilmasini sezilarli darajada diversifikatsiya qilishga erishildi. Avtomobilsozlik, shu jumladan, dvigatel hamda ehtiyot qismlar ishlab chiqarish, neft-gaz kimyosi, neft-gaz mashinasozligi, zamonaviy qishloq xo‘jaligi mashinasozligi, qurilish materiallari sanoati, temir yo‘l mashinasozligi, maishiy elektronika asboblari ishlab chiqarish, farmatsevtika va mikrobiologiya, oziq-ovqat, to‘qimachilik, charm-poyabzal sanoati hamda boshqa bir qator mutlaqo yangi tarmoqlarning yo‘lga qo‘yilishi bunga zamin yaratdi. Samarqand shahrida avtobus ishlab chiqaruvchi “Isuzu” (Yaponiya) va yuk avtomobillari ishlab chiqaruvchi “MAN” (Germaniya) zavodlari, Buxoro neftni qayta ishlash zavodi, Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasi hamda yaqindagina Ustyurt gaz-kimyo majmuasi foydalanishga topshirildi, Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi to‘liq rekonstruksiya qilindi.
Natijada O‘zbekiston sanoatining tarmoq tuzilmasida sezilarli sifat o‘zgarishlari ro‘y berdi. Buni quyidagi raqamlar ham tasdiqlaydi: iqtisodiy o‘sishning lokomotivi hisoblangan sanoatning ulushi 35 foizga yaqinni tashkil etadi, ayni paytda qishloq xo‘jaligining ulushi bosqichma-bosqich 18 foizgacha kamaydi, xizmatlar ulushi esa 33 foizdan 47 foizga ko‘tarildi. Bunday o‘zgarishlar jadal rivojlanuvchi iqtisodiyotlarga xosdir.
O‘zbekistonning sanoati diversifikatsiya qilinishi natijasida uning eksport tuzilmasi ham o‘zgarib bormoqda. Agar o‘tgan asrning 90-yillari boshida mamlakatimiz eksporti, asosan, paxtadan iborat bo‘lgan va uning ulushi eksport umumiy hajmining 60 foizini tashkil qilgan bo‘lsa, hozirgi paytda chetga chiqarilayotgan mahsulotlarning deyarli 80 foizi qishloq xo‘jaligi texnikasi, zamonaviy qurilish materiallari, tayyor to‘qimachilik buyumlari hamda poyabzal, kabel-o‘tkazgichlar singari qayta ishlashga asoslangan tarmoqlarning mahsulotlaridir.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekistonning industrial taraqqiyotida sanoat ishlab chiqarishini mahalliylashtirish muhim o‘rin egallaydi. Dastlab mahalliylashtirish dasturi 2000 yiliyoq qabul qilingan edi. O‘shandan buyon dastur doirasida qiymati 5,5 milliard AQSH dollaridan ortiq bo‘lgan 2600 dan ziyod loyihalar amalga oshirildi. Mahalliylashtirilgan korxonalarda 5 ming turdan ortiq sanoat mahsulotini ishlab chiqarish o‘zlashtirildi, bu esa yiliga 7 milliard AQSH dollarilik mahsulot importining o‘rnini bosdi, deganidir. Faqat keyingi ikki yil ichida ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hisobiga 97 guruh tovarlarni import qilish butunlay to‘xtatildi, shuningdek, 306 turdagi mahsulotni chetdan keltirish 2 baravardan ziyod kamaydi.
Tarmoq ichidagi va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish ham har yili o‘tkaziladigan Xalqaro sanoat yarmarkasi hamda Kooperatsiya birjasi doirasida mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni sotish bo‘yicha buyurtmalarni joylashtirishning shartnomaviy tizimini hamda undagi yengilliklar tartibini yaratishga olib keldi. Masalan, o‘tgan yilgi yarmarkada joriy yil davomida umumiy qiymati 1,9 trillion so‘mga teng bo‘lgan mahsulotni sotish bo‘yicha 13,3 mingdan ziyod yoki undan avvalgi yarmarkaning ko‘rsatkichlariga nisbatan 38 foizdan ortiq shartnomalar imzolandi. Shundan 2,1 trillion so‘mligi ilgari import qilingan mahsulotlarga tegishlidir. Hisob-kitoblarga ko‘ra, bu joriy yilda sanoat tarmoqlarini asosiy ishlab chiqarish uchun import qilishni 637,5 million AQSH dollariga qisqartirishni ta'minlaydi.
Agar mustaqillikning dastlabki yillarida respublikamizda asosiy maqsadlar qisqa muddatli istiqbolga qaratilgan bo‘lsa, ayni vaqtda iqtisodiy o‘sishning yuqori sur'atlari, makroiqtisodiy barqarorlik va faol tuzilmaviy yangilanishlar tufayli ustuvor vazifalarni o‘rta hamda uzoq muddatlarga belgilab olish va amalga oshirish imkoniyati yuzaga keldi.
Bugungi kunda uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan iqtisodiy siyosatning bosh maqsadi mavjud xom ashyo zaxiralarini qayta ishlashning davomli zanjirini shakllantirishda afzalliklarga ega bo‘lgan sanoat tarmoqlarini rivojlantirish, qo‘shimcha qiymatli mahsulotni ko‘paytirishga xizmat qiladigan yuqori texnologiyali qayta ishlovchi tarmoqlarni jadal taraqqiy ettirish uchun tejamkor hamda innovatsion omillarni kuchaytirish hisobiga raqobatdosh, barqaror, tuzilmaviy jihatdan mutanosib iqtisodiyotni yaratishdan iboratdir.
Ana shu yo‘nalishda keyingi yillarda mamlakatimiz sanoatida elektrotexnika jihozlari, polietilen, polipropilen, mashinasozlik va boshqa sohalar uchun ehtiyot qismlar hamda butlovchi buyumlar, maishiy elektrotexnika jihozlari – kir yuvish mashinalari, gaz plitalari, konditsionerlar, changyutkichlar, yana bir qator yuqori texnologiyali mahsulot turlarini tayyorlash o‘zlashtirildi. Natijada bugungi kunga kelib, mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan sanoat mahsulotining 60 foizdan ziyodi mustaqillik yillarida butunlay yangidan tashkil qilingan tarmoqlar hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda iqtisodiyotni yanada isloh etish, tarkibiy o‘zgartirishlarni chuqurlashtirish hamda diversifikatsiyalash bo‘yicha 2020 yilgacha mo‘ljallangan kompleks strategik dastur qabul qilingan. U bir-biri bilan uzviy bog‘liq sakkizta kompleks dasturni birlashtirgan: xususiy mulkni ishonchli muhofaza etish, iqtisodiyotda uning ulushi va ahamiyatini oshirish, zamonaviy korporativ boshqaruv usullarini joriy qilish, ishlab chiqarishni modernizatsiyalash hamda diversifikatsiyalash, tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, muhandislik-kommunikatsiya va yo‘l-transport infratuzilmasini rivojlantirish, iqtisodiyot tarmoqlari hamda ijtimoiy sohada energiya iste'moli hajmini kamaytirish va energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy etishni ta'minlash.
Shubhasiz, bunday faol sanoat hamda investitsiyaviy siyosat mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish va ishbilarmonlik muhitini takomillashtirish bo‘yicha doimiy ish olib borish orqali amalga oshiriladi.
Jahon bankining “Biznes yuritish” hisobotiga ko‘ra, O‘zbekiston 2014-2015 yillarda biznes yuritish uchun eng qulay sharoitlarni yaratgan islohotchi davlatlar o‘ntaligiga kiritildi. Jahon banki ekspertlarining e'tiroficha, O‘zbekistonda biznesni boshlash uchun sarflanadigan vaqt Yaponiyadagiga qaraganda 1,5 baravar, Germaniyadagiga nisbatan 1,6 baravar, Gretsiya va Isroildagiga qaraganda 2 baravar, Ispaniyadagiga nisbatan 2,2 baravar, Xitoydagiga qaraganda 4,8 baravar kamdir. Kichik biznesga soliq yukining darajasi esa bizning yurtimizda AQSH, Kanada, Germaniya, Avstriya, Fransiya, Italiya, Ispaniya, Gretsiya, Yaponiya, Xitoy, Hindiston, Belarus hamda boshqa davlatlardagiga nisbatan ancha past.
O‘zbekistonda yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti xorijiy tadbirkorlar va sarmoyalarni jalb etib kelmoqda. Bugungi kunda respublikamizda 90 dan ortiq mamlakatning xorijiy kapitali ishtirokidagi 4 mingdan ziyod korxona fao-liyat yuritmoqda. Mamlakatimiz iqtisodiyotida har yili o‘zlashtirilayotgan kapital qo‘yilmalarning 20 foizini xorijiy investitsiyalar hamda kreditlar tashkil qiladi. Yirik xorijiy hamkorlarimiz sirasiga “Boing”, “Honeywell”, “Airbus”, “MAN”, “Klaas”, “Knauf”, “Lemken”, “Nestle”, “Teknip”, ABB, “Maksam”, “Isuzu”, “Itochu”, “Mitsubishi”, “General motors”, “Hitachi”, “Marubeni”, “Hyundai”, “Samsung”, “El-Gi”, “Lotte chemical”, “Huawei”, ZTE, “CNPC”, “Citic” singari ko‘pdan-ko‘p kompaniyalarni kiritish mumkin.
2015-2019 yillarda iqtisodiyotni yanada isloh qilish, tarkibiy o‘zgartirish va diversifikatsiyalash bo‘yicha dasturi (Ishlab chiqarishda tarkibiy o‘zgarishlar, modernizatsiya va diversifikatsiyani ta'minlash bo‘yicha 2015 - 2019 yillarga mo‘ljallangan tadbirlar dasturi) umumiy qiymati 40 milliard AQSH dollaridan ortiq bo‘lgan 846 ta yangidan boshlanadigan investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirishni ko‘zda tutadi. Shu jumladan, 25 milliard dollarlik 70 ta loyiha neft-gaz kimyosi hamda kimyo sanoatiga, 9 milliard dollarlik 30 dan ortiq loyiha elektr energetikaga, 1 milliard dollarlik 150 ta loyiha to‘qimachilik va charm-poyabzal sanoatiga, 410 million dollarlik 300 dan ziyod loyiha oziq-ovqat sanoatiga, 270 million dollarlik 40 ga yaqin loyiha elektr texnika sanoatiga tegishli. Yana sanoatning turli tarmoqlarida boshqa bir qator loyihalarni hayotga tatbiq qilish rejalashtirilgan.
Bugungi kunda O‘zbekistonda iqtisodiyot tarmoqlarini 2030 yilgacha rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli dasturlar ishlab chiqilmoqda. Ular xom ashyo zaxiralarini 3-4 bosqichda chuqur qayta ishlashga qaratilgan investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish asosida tegishli tarmoqlarni jadal taraqqiy toptirish hamda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘zda tutadi.
To‘la ishonch bilan aytish mumkinki, yurtimizda ishlab chiqarishni chuqur diversifikatsiya qilish orqali neft-kimyo va kimyo sanoati mahsulotini 3 baravardan ortiqqa ko‘paytirish, murakkab polimerlar, olefinlar, sintetik kauchuk, sun'iy tola, xushbo‘y uglevodorodlar hamda boshqa turdagi yuqori texnologiyali mahsulotlar, murakkab mineral o‘g‘itlar, shuningdek, ko‘plab sohalarda talab etiladigan kimyo mahsulotlarining keng assortimentini ishlab chiqarishni o‘zlashtirish uchun zarur barcha imkoniyat mavjud.
Mashinasozlik hamda elektr texnika sanoatida ishlab chiqarish hajmini 3,7 baravar, farmatsevtika mahsulotlarini qariyb 10 baravar, oziq-ovqat sanoatini 5 baravar, qurilish materiallari sanoatini 4 baravar ko‘paytirish uchun real sharoitlarga egamiz.
Ushbu dasturlarni amalga oshirish qator investitsiyaviy loyihalarni hayotga tatbiq qilishda xorijiy davlatlar kompaniyalari bilan hamkorlikni yanada kengaytirish uchun ulkan imkoniyatlarni yaratadi.
Albatta, milliy iqtisodiyotimizni taraqqiy ettirishga turtki beruvchi sanoat tarmoqlarini yanada takomillashtirish masalalari bundan keyin ham diqqat-e'tiborda bo‘lishi tabiiy. Zero, bu – davlatimiz rahbari tomonidan belgilab berilgan, 2030 yilga borib mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti hajmini 2 baravar ko‘paytirish hamda tarkibiy o‘zgartishlar hisobiga sanoatni jadal sur'atlar bilan rivojlantirib, uning YAIMdagi ulushini 40 foizgacha yetkazishdek ustuvor maqsadga erishishda eng muhim omillardandir.
Otabek SHARIPOV,
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, bosh boshqarma boshlig‘i
E'TIROF
X. NAKAXARA, “Mitsubishi Corporation” korporatsiyasi boshqaruvi a'zosi:
- O‘zbekiston - dunyodagi iqtisodiyoti jadal ravnaq topayotgan mamlakatlardan biri. Jahon moliyaviy-iqtisodiy inqirozi davom etayotgan bir paytda mamlakat makroiqtisodiy o‘sishning yuqori sur'atlariga erishayotgani uzoq muddatga mo‘ljallangan taraqqiyot strategiyasi to‘g‘ri tanlanganining yana bir tasdig‘idir.
Respublikada biznes faoliyatni yo‘lga qo‘yish va yuritish uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan tizimli ishlar iqtisodiy rivojlanishning muhim omillari hisoblanadi. Pirovardida milliy iqtisodiyotga yo‘naltirilayotgan xorijiy kapital qo‘yilmalari hajmi yildan-yilga oshib borayapti, dunyo bozorida raqobatdosh bo‘lgan sifatli mahsulotlar ishlab chiqarayotgan korxonalar soni ko‘paymoqda.
O‘zbekistonda sanoatni modernizatsiya qilish, unga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar iqtisodiyotning barqaror o‘sishini uzoq istiqbolda ham ta'minlash imkonini beradi.
A. KOSTENK, Belgiyaning “Audiofocus” elektr jihozlari kompaniyasi savdo ishlari bo‘yicha direktori:
- Global moliyaviy-iqtisodiy inqiroz ta'sirida ko‘plab davlatlar iqtisodiyotida pasayish holati davom etayapti. Mana shunday sharoitda O‘zbekistonning makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari nafaqat u yerdagi iqtisodiy va moliya-bank tizimidagi barqarorlikdan dalolat beradi, balki mamlakatda so‘nggi yillarda qabul qilingan chora-tadbirlar to‘g‘riligi hamda hayotga o‘z vaqtida tatbiq etilganini ko‘rsatadi.
Respublikada bank tizimining muvaffaqiyatli isloh etilishi va liberallashtirilishi Jahon banki hamda Xalqaro moliya korporatsiyasining tadbirkorlik faoliyatini olib borish bo‘yicha “Biznes yuritish - 2016” (“Doing Business – 2016”) yillik hisobotida ham o‘z ifodasini topdi. Unga ko‘ra, oxirgi uch yilda O‘zbekiston reytingi kreditlash sharoitlari bo‘yicha birdaniga 113 pog‘ona ko‘tarildi. Ya'ni 154-o‘rindan 42-o‘ringa yuqoriladi.
Binobarin, mazkur mamlakat investitsiya kiritish uchun mintaqadagi eng qulay hudud, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega tayyor eksportbop mahsulotlarning ko‘plab turlarini hamkorlikda ishlab chiqarish bo‘yicha Markaziy Osiyodagi istiqbolli bozor hisoblanadi.
R. VASDEV, Hindistonning Xaryana shtati Savdo-sanoat palatasi prezidenti:
- Har qanday mamlakat ham milliy iqtisodiyotni rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekistondek hayratlanarli natijalarni qo‘lga kirita olmaydi. Fikrimni nufuzli Jahon iqtisodiy forumi reytingi ham tasdiqlaydi. Zero, unga muvofiq, 2014-2015 yillar yakunlari va 2016-2017 yillar prognozi bo‘yicha O‘zbekiston dunyodagi iqtisodiyoti eng tez rivojlanayotgan beshta davlat qatoridan joy oldi.
Kichik biznes hamda xususiy tadbirkorlik tarmoqlarida mahsulot ishlab chiqarish o‘sishi jadal sur'atlarda davom etmoqda. Uning YAIMni shakllantirishdagi ulushi esa Yevropadagi o‘rtacha darajaga deyarli yaqinlashib qoldi.
Yu. ABDULLAYEV, Ozarbayjon eksport va investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash fondi vitse-prezidenti:
- O‘zbekistonning istiqbolli bozori bilan ishlash bo‘yicha katta tajribaga ega inson sifatida aytishim mumkinki, respublikada chet ellik sarmoyadorlar uchun ajoyib imkoniyatlar yaratilgan. Yaqin va uzoq xorijga mahsulotlar eksport qilish uchun puxta infratuzilma yaratilgan. Mamlakat mintaqadagi boshqa davlatlarga nisbatan eng ko‘p diversifikatsiyalangan hamda gullab-yashnayotgan sanoatga ega. O‘zbekistonda boy xom ashyo bazasi va yuqori malakali kadrlar mavjud ekanligi bilan bir qatorda, siyosiy hamda makroiqtisodiy barqarorlik mustahkam qaror topgan. Bu esa davlatning yanada taraqqiy topishini ta'minlaydi. Quvonarlisi, respublika rahbariyati tomonidan o‘z vaqtida qabul qilingan Inqirozga qarshi choralar dasturi jahon moliyaviy-iqtisodiy inqirozining salbiy oqibatlarini minimallashtirish imkonini berdi.

Технологическое обновление — широкие перспективы
Сегодня, по прошествии времени, сама жизнь доказала, насколько правильным для достижения намеченных рубежей был избранный нами путь демократических реформ — глубоко и всесторонне продуманных, признанных мировым сообществом как «узбекская модель» развития.
Современный Узбекистан является динамично развивающимся государством с социально ориентированной быстрорастущей рыночной экономикой. Избранная руководством страны стратегия реформирования, нацеленная на производство конкурентоспособной экспортоориентированной и импортозамещающей продукции с высокой добавленной стоимостью, включает устойчивое, динамичное и сбалансированное развитие промышленности нашей республики, диверсификацию основных ее отраслей на основе модернизации, технического и технологического обновления производственных мощностей.
Полученный за 25 лет независимости нашей республики опыт еще раз подтверждает, что промышленность, которая является основой развития экономики любой страны, должна развиваться в интеграции и на уровне требований мирового сообщества.
Предвидя сложность стоящих перед слаборазвитой и деформированной экономикой Узбекистана задач, еще в 1989 году Ислам Каримов отмечал, что главное — это обеспечить комплексную безотходную переработку производимого и добываемого сырья, доведение его до стадии готовой продукции на территории республики. Другими словами, создать в республике мощную индустрию переработки, оснащенную современной техникой и технологией, и тем самым занять растущие опережающими темпами трудовые ресурсы, обеспечить население высокими заработками, увеличить рост национального дохода и выйти на уровень развитых стран.
Таким образом, поставив цель — вывести экономику Узбекистана на уровень быстроразвивающихся экономик мира, глава нашего государства выработал собственную модель перехода к социально ориентированной свободной рыночной экономике, базирующейся на пяти ключевых принципах поэтапного проведения реформ. Как известно, данная модель экономического развития молодой независимой республики была признана мировым сообществом и получила название «узбекской модели».
Результатами последовательной реализации данных реформ явились, прежде всего, устойчивость и сбалансированность экономического роста. За последние десять лет среднегодовые темпы роста валового внутреннего продукта Узбекистана превышают 8 процентов. В целом же за годы независимости экономика республики выросла почти в 6 раз, реальные доходы населения — почти в 9 раз. Валовый внутренний продукт на душу населения возрос до 6,9 тысячи долларов, что позволило Узбекистану войти в группу стран со средним уровнем доходов.
В сложных условиях переходного периода был взят курс на ускоренное развитие базовых отраслей экономики: нефтяной, газовой, золотодобывающей, цветной металлургии, химической и нефтехимической промышленности, что способствовало укреплению макроэкономической стабильности государства.
Благодаря позитивным структурным сдвигам в экономике Узбекистана за годы независимости удалось значительно диверсифицировать ее структуру. Этому способствовало создание абсолютно новых отраслей, таких, как автомобилестроение, включая производство двигателей и основных комплектующих деталей, нефтегазохимия, нефтегазовое машиностроение, современное сельскохозяйственное машиностроение, промышленность строительных материалов, железнодорожное машиностроение, производство бытовой электроники, фармацевтика и микробиология, обновленная пищевая, текстильная, кожевенно-обувная промышленность и ряд других отраслей.
Были введены в эксплуатацию новые заводы по производству автобусов с компанией «Исузу» (Япония), грузовых автомобилей с компанией «МАН» (Германия) в городе Самарканде, созданы Бухарский нефтеперерабатывающий завод, Шуртанский газохимический комплекс и Устюртский газохимический комплекс, полностью реконструирован Ферганский нефтеперерабатывающий завод.
В результате в отраслевой структуре промышленности Узбекистана произошли весомые качественные сдвиги. Сегодня это наглядно демонстрируют следующие цифры: доля промышленности, являющейся локомотивом экономического роста республики, в структуре экономики составляет около 35 процентов, в то время как доля сельского хозяйства поэтапно снизилась до 18 процентов, а доля услуг возросла с 33 до 47 процентов, что характерно для быстроразвивающихся экономик.
В результате диверсификации структуры промышленности значительно меняется и структура экспорта Узбекистана. Если в начале 90-х годов экспорт страны в основном зависел от хлопка, доля которого в структуре экспорта составляла 60 процентов, то в настоящее время почти 80 процентов экспорта страны составляет продукция обрабатывающих отраслей — это сельскохозяйственная техника, современные строительные и отделочные материалы, готовые текстильные и кожевенные изделия, современная кабельно-проводниковая продукция и другое.
Необходимо сказать, что важнейшей составляющей индустриального развития Узбекистана является локализация промышленного производства. Впервые программа локализации была принята еще в 2000 году, и с тех пор в ее рамках было реализовано более 2 600 проектов стоимостью свыше 5,5 миллиарда долларов. На предприятиях локализации освоено производство более пяти тысяч видов промышленной продукции, замещающей ежегодный импорт в объеме 7 миллиардов долларов. Только за последние два года за счет локализации производства полностью прекращен импорт по 97 товарным группам, а также более чем в два раза сокращен ввоз из-за пределов республики продукции по 306 позициям.
Развитие внутриотраслевой и межотраслевой промышленной кооперации также способствовало созданию преференциального режима в контрактной системе при размещении заказов на приобретение отечественной продукции в рамках ежегодно проводимой Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи. Например, в ходе проведенной в прошлом году ярмарки заключено более 13,3 тысячи договоров на поставку в текущем году продукции на общую сумму 11,9 триллиона сумов, что на 38 процентов превышает показатели предыдущей ярмарки. Из них свыше 2,1 триллиона сумов — контракты на приобретение ранее импортированной продукции, что, по расчетам, обеспечит сокращение в текущем году импорта отраслей промышленности для основного производства на 637,5 миллиона долларов.
Если в первые годы независимости в республике формировались основные цели на краткосрочную перспективу, то в настоящее время благодаря высоким темпам экономического роста, макроэкономической стабильности и активным структурным преобразованиям имеется возможность определять и реализовывать приоритеты на среднесрочный и долгосрочный периоды.
Главной задачей экономической политики в долгосрочной перспективе является создание конкурентоспособной, устойчивой, структурно сбалансированной экономики за счет развития прорывных отраслей промышленности, имеющих сравнительные преимущества в формировании продолжительной цепочки переработки имеющихся сырьевых ресурсов, усиления ресурсосберегающих и инновационных факторов для опережающего развития высокотехнологичных обрабатывающих отраслей, обеспечивающих прирост продукции с высокой добавленной стоимостью.
Следуя в этом направлении, за последние годы отечественная промышленность освоила производство таких новых высокотехнологичных видов продукции, как электротехническая продукция, полиэтилен, полипропилен, запасные части и комплектующие для машиностроения и других индустриальных отраслей, бытовой электротехники: стиральных машин, бытовых газовых плит, кондиционеров, электробытовых пылесосов и ряд других производств. В результате свыше 60 процентов производимой в стране промышленной продукции является продукцией созданных практически с нуля за годы независимости высокотехнологичных отраслей.
Наряду с этим в Узбекистане принята комплексная стратегическая Программа дальнейшего реформирования, структурных преобразований и диверсификации экономики на период до 2020 года, которая объединила восемь тесно взаимоувязанных между собой комплексных программ по увеличению доли и значения частной собственности в экономике, обеспечению ее надежной правовой защиты, коренному совершенствованию системы корпоративного управления, углублению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства, углублению процессов локализации, развитию и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры, сокращению энергоемкости экономики.
Несомненно, осуществление такой активной промышленной и инвестиционной политики было бы невозможно без постоянной работы по повышению инвестиционной привлекательности страны и совершенствованию деловой среды. Согласно докладу Всемирного банка «Ведение бизнеса», Узбекистан входит в первую десятку стран-реформаторов по созданию наиболее благоприятных условий для ведения бизнеса за 2014—2015 годы. По оценкам экспертов Всемирного банка, сегодня в Узбекистане на открытие бизнеса затрачивается меньше времени, чем,
к примеру, в Японии — в 1,5 раза, Германии — в 1,6 раза, Греции и Израиле — в 2 раза, Испании — в 2,2 раза, Китае — в 4,8 раза, а уровень налоговой нагрузки на малый бизнес в нашей стране значительно ниже, чем в США, Канаде, Германии, Австрии, Франции, Италии, Испании, Греции, Японии, Китае, Индии, Беларуси и ряде других стран.
Созданный в Узбекистане благоприятный деловой климат привлекает в республику зарубежный бизнес и капитал. Сегодня в стране осуществляют свою деятельность свыше четырех тысяч предприятий с участием иностранного капитала из более чем
90 стран мира. Свыше 20 процентов ежегодно осваиваемых капитальных вложений в экономику страны составляют иностранные инвестиции и кредиты. В числе основных иностранных партнеров можно привести такие, как «Боинг», «Хоневелл», «Эйрбас», «МАН», «Клаас», «Кнауф», «Лемкен», «Нестле», «Текнип», АББ, «Максам», «Исузу», «Иточу», «Мицубиси», «Дженерал моторс», «Хитачи», «Марубени», «Хёндай», «Самсунг», «Эл-Джи», «Лотте кемикал», «Хуавей», ЗТЕ, «Си-Эн-Пи-Си», «СИТИК» и многие другие компании.
Принятая Программа мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015—2019 годы предусматривает реализацию 846 новых инвестиционных проектов общей стоимостью свыше 40 миллиардов долларов, в том числе 70 стоимостью около 25 миллиардов долларов в нефтегазохимии и химической промышленности, более 30 — на
9 миллиардов долларов в электроэнергетике, 150 — на сумму свыше одного миллиарда долларов в текстильной и кожевенно-обувной промышленности, более 300 — на 410 миллионов в пищевой промышленности, порядка 40 проектов — на 270 миллионов долларов в электротехнической промышленности и ряд других в разных отраслях промышленности.
Сегодня в Узбекистане разрабатываются долгосрочные программы развития отраслей экономики до 2030 года, предусматривающие ускоренный подъем обрабатывающих отраслей на основе реализации инвестиционных проектов по углубленной 3—4-стадийной переработке сырьевых ресурсов и производству готовой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Можно с полной уверенностью сказать, что в республике имеются все необходимые предпосылки для того, чтобы на базе глубокой диверсификации производств увеличить более чем в три раза выпуск нефтехимической и химической продукции, освоить производство новых видов сложных полимеров, олефинов, синтетического каучука, искусственного волокна, ароматических углеводородов и другой высокотехнологичной продукции, сложных минеральных удобрений, а также широкой номенклатуры химической продукции, востребованной в других отраслях.
Существуют реальные возможности увеличить объем производства в машиностроении и электротехнике в 3,7 раза, фармацевтической продукции — почти в 10 раз, пищевой промышленности — в 5 раз, промышленности строительных материалов — в 4 раза.
Осуществление этих программ открывает широкие перспективы для совместного инвестиционного сотрудничества между компаниями из других стран в реализации целого ряда инвестиционных проектов. Несомненно, в центре внимания и дальше будут оставаться вопросы совершенствования тех отраслей промышленности, которые дают импульс благополучному развитию национальной экономики и достижению поставленной руководством республики целевой задачи — не менее чем в два раза увеличить к 2030 году объем валового внутреннего продукта нашей страны и за счет кардинальных структурных преобразований обеспечить ускоренный рост промышленности, доведя ее долю в ВВП до 40 процентов.
Отабек ШАРИПОВ, начальник главного управления Министерства экономики Республики Узбекистан
ПРИЗНАНИЕ
Член правления корпорации «Mitsubishi Corporation» Х. Накахара назвал Узбекистан одним из динамично растущих государств мира. По его словам, несмотря на продолжающийся мировой финансово-экономический кризис, республика демонстрирует высокие темпы макроэкономического роста, что еще раз свидетельствует о правильности и эффективности избранной стратегии долгосрочного развития.
В числе важных факторов поступательного экономического прогресса собеседник указал проводимую в стране системную работу по созданию благоприятных условий для открытия и ведения бизнеса. В результате с каждым годом наращиваются объемы зарубежных капиталовложений в национальную экономику, создается все больше предприятий, выпускающих конкурентоспособную на мировом рынке качественную продукцию.
По словам Хидето Накахара, осуществляемые в Узбекистане меры по модернизации производства, внедрению современных технологий в промышленность позволят сохранить поступательный рост экономики в долгосрочной перспективе.
Директор по продажам бельгийской компании электронного оборудования «Audiofocus» А. Костенк отметил, что в то время, как вследствие глобального финансово-экономического кризиса наблюдается спад темпов экономического роста в большинстве государств, макроэкономические показатели Узбекистана свидетельствуют не только об устойчивости экономики и банковско-финансовой системы, но и о правильности и своевременности тех мер, которые были приняты в стране в последние годы.
Успешное реформирование и либерализация банковской системы республики нашли свои отражение в ежегодном аналитическом обзоре Всемирного банка и Международной финансовой корпорации по условиям ведения предпринимательской деятельности «Doing Business-2016». По их отчету, за последние три года по условиям кредитования рейтинг Узбекистана продвинулся сразу на 113 ступеней, то есть переместился со 154-го места на 42-е.
Таким образом, Узбекистан сегодня является наиболее благоприятной страной в регионе для инвестирования, а также перспективным рынком в Центральной Азии для совместного производства широкой номенклатуры готовой экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Президент Торгово-промышленной палаты индийского штата Харьяна Рави Васдев считает, что далеко не каждая страна добивается таких впечатляющих результатов в развитии национальной экономики, как это происходит в Узбекистане. Об этом свидетельствует рейтинг авторитетного Всемирного экономического форума, согласно которому Узбекистан входит в пятерку стран с самой быстроразвивающейся экономикой в мире по итогам 2014—2015 годов и прогнозам на 2016—2017 годы.
Ускоренными темпами продолжается рост производства продукции малого бизнеса и частного предпринимательства, а его вклад в формирование ВВП практически приблизился к среднеевропейскому уровню.
Вице-президент Фонда поощрения экспорта и инвестиций Азербайджана Ю. Абдуллаев заявил, что, обладая большим опытом работы с перспективным рынком Узбекистана, может отметить, что в республике иностранным инвесторам предоставлены прекрасные возможности. Существует хорошо налаженная инфраструктура для экспорта производимой продукции в ближнее и дальнее зарубежье. Страна обладает самой диверсифицированной и быстрорастущей промышленностью среди других государств региона, а рост производства обеспечивается за счет повышения доли малого бизнеса. Помимо богатой сырьевой базы и наличия высококвалифицированных кадров, в Узбекистане наблюдается политическая и макроэкономическая стабильность, которые обеспечат дальнейшее процветание государства. Отрадно, что своевременные антикризисные меры, предпринятые руководством Узбекистана, позволили минимизировать негативные последствия мирового финансово-экономического кризиса.