Qurilish materiallari sanoati rivojlanishi
So‘nggi yillarda respublikamizda qurilishning yetakchi texnologiyalari talablariga va xalqaro andozalarga to‘liq javob beradigan zamonaviy qurilish hamda pardozlash materiallarining yangi turlarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Masalan, turli gipsokarton plitalari, quruq aralashmalar, zamonaviy tom usti materiallari, issiqlikka chidamli polimer quvurlari, keramika plitkalari, "sendvich" panellari, bazalt tolalari va armatura, issiqlik o‘tkazmaydigan materiallar va boshqalar shular jumlasidandir.
Tarkibiy o‘zgarishlarni chuqurlashtirish chora-tadbirlarini amalga oshirish, moddiy-texnik bazani mustahkamlash hamda yarim tayyor mahsulotlar va xomashyoni chuqur qayta ishlash asosida raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqaruvchi yuqori texnologiyali hamda zamonaviy ishlab chiqarishlarni ishga tushirishga qaratilgan faol investitsiya siyosatini yuritish evaziga, shu bilan birga, sohani modernizatsiyalash natijasida 2016 yil I-choragida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan qurilish materiallari sanoati mahsulotlarini ishlab chiqarish 10,9 foizga ortdi.
Mazkur davr mobaynida gipsokarton mahsulotlari ishlab chiqarish 19,8 foizga, sement tayyorlash - 6,8 foizga, qurilish uchun shisha buyumlari - 3,4 foizga, aktivlashtirilgan ohak - 10,2 martaga oshirildi. Shuningdek, boshqa turdagi qurilish materiallarini ishlab chiqarish ham ko‘paydi.
Birja savdosi orqali 1,5 mln tonnadan ziyod sement sotildi. Bu esa, qurilish majmuasi ehtiyojlarini to‘liq qondirishga imkon berdi.
Mahalliy xomashyo asosida qurilish materiallari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturi doirasida 2,27 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi.
Shuning barobarida, 10 mln AQSH dollari miqdorida mahsulot eksport qilindi, jumladan, qurilish materiallari va mahsulotlarining tabiiy toshdan yasalgan arxitektura buyumlari, aglomeratlardan yasalgan sun'iy plitalar, alyuminiy va PVX profillaridan yasalgan oyna va eshiklar uchun aksessuar va butlovchi qismlar, "sendvich" panellar kabi umumiy qiymati 500 ming doll.dan ziyod bo‘lgan 11 ta yangi turdagi mahsulot eksport qilindi.

Развитие промышленности строительных материалов
За последние годы в республике освоено производство новых видов современных строительных и отделочных материалов, отвечающих требованиям передовых технологий строительства и международным стандартам по энергоэффективности.
Это - гипсокартонные плиты, сухие смеси, современные кровельные материалы, термоустойчивые полимерные трубы, керамическая плитка, "сэндвич" панели, базальтовое волокно и арматура, теплоизоляционные материалы.
Реализация мер по углублению структурных преобразований, осуществление модернизации отрасли за счет активной инвестиционной политики, направленной на укрепление материально-технической базы и  ввод в строй высокотехнологичных и современных производств, выпускающих конкурентоспособную продукцию на основе глубокой переработки сырья и полуфабрикатов, способствовала увеличению в I квартале 2016 года производства продукции промышленности строительных материалов по сравнению с I кварталом 2015 года на 10,9%.
За данный период достигнут рост производства гипсокартонных изделий на 19,8%, цемента на 6,8%, стекла строительного 3,4%, активированной извести в 10,2 раза. Возрос также выпуск других видов строительных материалов.
Через биржевые торги реализовано более 1,5 млн.тонн цемента, что позволило стабильно обеспечить потребности строительного комплекса.
В рамках программы локализации производства строительных материалов на базе местных сырьевых ресурсов обеспечен выпуск продукции на 2,27 млрд.сум.
Осуществлены экспортные поставки на 10,0 млн.долл. Организован экспорт 11 новых видов строительных материалов и изделий, такие как архитектурные изделия из природного камня, искусственные плиты из агломератов, аксессуары и комплектующие для окон и дверей из алюминиевых и ПВХ профилей, "сэндвич" панели и другие на общую сумму более 500 тыс.долл.
Все это свидетельствует о дальнейшем расширении строительного рынка республики и улучшении качества производимой продукции.