Deputatlar Davlat byudjetining ijrosini ko‘rib chiqdi
1 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda deputatlar Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2015 yildagi va 2016 yilning birinchi choragidagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotni ko‘rib chiqdi.
Majlisda tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, soha ekspertlari, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Mamlakatimiz asosiy moliyaviy hujjatining hisobot davridagi ijrosi yaqinda qabul qilingan «Parlament nazorati to‘g‘risida»gi qonunga muvofiq oldindan barcha siyosiy partiyalar fraksiyalari va O‘zbekiston Ekologik harakati deputatlar guruhining majlislarida, quyi palataning bir qator qo‘mitalarida hukumat vakillari, Moliya vazirligi, boshqa manfaatdor idoralar rahbarlari ishtirokida muhokama etildi. Muhokama o‘tkazilishidan oldin qo‘shimcha materiallar va ma’lumotlar so‘rab olindi hamda mamlakatimiz asosiy moliyaviy hujjatining ijro etilishi mexanizmini yanada takomillashtirishga qaratilgan talay amaliy takliflar bildirildi.
Kunning birinchi yarmida deputatlar Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2015 yildagi ijrosini ko‘rib chiqdi. Mazkur masala yuzasidan moliya vaziri R.Azimov ma’ruza qildi, qo‘shimcha ma’ruza bilan Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Byudjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasi raisi A.Shodmonov so‘zga chiqdi.
Ta’kidlab o‘tildiki, hisobot davrida Davlat byudjeti mamlakatimiz parlamenti tomonidan ilgari tasdiqlangan parametrlarga muvofiq ijro etildi. Davlatimiz rahbari tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2015 yil yanvar oyidagi majlisida belgilab berilgan mamlakatimizni 2015 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim ustuvorliklari aniq maqsadni ko‘zlab amalga oshirilganligi iqtisodiyotning barqaror o‘sishini va makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minladi. Yalpi ichki mahsulotning o‘sish sur’atlari 8 foizni tashkil etdi, sanoat mahsuloti ishlab chiqarish hajmi – 8 foiz, qishloq xo‘jaligi mahsuloti ishlab chiqarish – 6,8 foiz, chakana tovar aylanishi 15 foizdan ziyod, pullik xizmatlar hajmi – 10,8 foiz o‘sdi. Mamlakat byudjeti hisobot davrida profitsit bilan ijro etildi. Inflyatsiya darajasi 5,6 foizni tashkil etdi, ya’ni prognoz parametrlari doirasida bo‘ldi.
Erishilgan natijalar, deputatlar fikricha, iqtisodiyotda ijobiy tarkibiy siljishlarga, sifat o‘zgarishlariga va ijobiy tendensiyalarga, shuningdek, samarali pul-kredit va soliq-byudjet siyosati o‘tkazilishiga xizmat qildi, bular aholi bandligi va daromadlari o‘sishiga yordam berdi.
O‘tgan yili ijtimoiy sohani yanada rivojlantirish, mamlakatimiz aholisining turmushi sifati va darajasini muttasil oshirish masalalariga hukumat tomonidan katta e’tibor qaratildi. Jumladan, 2015 yilda aholi jon boshiga real jami daromadlar 9,6 foiz ko‘paydi, byudjet tashkilotlari xodimlarining o‘rtacha oylik ish haqi, pensiyalar, ijtimoiy nafaqalar va stipendiyalar miqdori 21,9 foiz o‘sdi.
Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2015 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotni har tomonlama muhokama etish chog‘ida barcha siyosiy partiyalar fraksiyalari va O‘zbekiston Ekologik harakati deputatlar guruhining vakillari so‘zga chiqdi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan saylangan deputatlar o‘z saylovchilarining manfaatlaridan, partiya dasturining maqsad va vazifalaridan kelib chiqqan holda, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan bozor islohotlarining ustuvor yo‘nalishlari bo‘lgan kichik biznesning rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlik faoliyati erkinligini ta’minlash, davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish muhimligini ta’kidladi. Mazkur sohaning YaIMdagi ulushi 2000 yildagi 31 foizdan 56,7 foizga o‘sdi. Bugungi kunda sohada butun sanoat mahsulotining uchdan bir qismi va qishloq xo‘jaligi mahsulotining 98 foizi ishlab chiqarilmoqda. Sohada ishda band bo‘lgan aholining 77 foizidan ko‘prog‘i mehnat qilmoqda.
Keyingi besh yilda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash dasturi doirasida mikrofirmalar va kichik korxonalarning ishlab chiqarish hajmi ko‘payib, bu o‘z navbatida, yagona soliq to‘lovi tushumlarining o‘sishiga olib keldi. Soliq yukining muttasil kamaytirilishi, xususiy tadbirkorlik sub’ektlariga berilgan bank kreditlari ko‘paytirilishi kichik biznesning jadal rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi. Bu iqtisodiyotning ko‘pgina sohalari va tarmoqlarini rivojlantirishda muhim o‘rin tutdi.
So‘zga chiqqanlar iqtisodiy muhitni bozor talablari asosida tashkil etishga, hududlarning ishlab chiqarish va resurs salohiyatidan oqilona foydalanishga, qishloq xo‘jaligi mahsulotini qayta ishlash sohasida yuqori texnologiyali kichik sanoat korxonalarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi.
Fraksiya a’zolari ta’kidlab o‘tdilarki, meliorativ ob’ektlarni, shu jumladan, ochiq va yopiq gorizontal drenajlar, meliorativ nasos stansiyalari hamda boshqa muhim meliorativ va gidrotexnika inshootlarini qurish va rekonstruksiya qilish bo‘yicha yil davomida amalga oshirilgan chora-tadbirlar qishloq xo‘jaligi mahsulotini tayyorlash, sanoat miqyosida qayta ishlash hajmlarini ko‘paytirish, uni saqlash infratuzilmasini rivojlantirishga ko‘maklashdi.
«Milliy tiklanish» demokratik partiyasi fraksiyasining a’zolari partiyaning dasturiy maqsadlari va vazifalariga tayangan holda, Davlat byudjeti asosiy parametrlarining ijrosini ta’minlashda iqtisodiyotni rivojlantirish, diversifikatsiya qilish va tarkibiy jihatdan o‘zgartirishning «o‘zbek modeli» asosida bozor munosabatlarini bosqichma-bosqich rivojlantirishga, ishlab chiqarishga yangi, ilg‘or texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan izchil islohotlarga e’tibor qaratilganligini, bu esa jahon maydonida milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirishga ko‘maklashayotganligini alohida ta’kidladi. Bu mamlakatimiz Prezidenti tomonidan belgilab berilgan 2015 yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning ustuvor yo‘nalishlari va vazifalari tizimli ravishda amalga oshirilayotganligidan, iqtisodiyotning yuksak o‘sish sur’atlari ta’minlanayotganligidan dalolat beradi.
Mamlakatimizning tarixiy-me’moriy, gumanitar merosini asrash va saqlash uchun xarajatlarning hajmlari ko‘paytirildi. Ana shu maqsadlar uchun Davlat byudjetidan sarflangan mablag‘lar yurtimiz madaniy va arxeologik merosi ob’ektlarini ta’mirlash hamda konservatsiya qilish bo‘yicha dasturlar ijrosini ta’minlashga xizmat qiladi. Shu munosabat bilan fraksiya deputatlari mahalliy byudjetlardan ajratilayotgan mablag‘larning sarflanishi ustidan parlament nazoratini kuchaytirishga chaqirdi. «O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan» tamg‘asi ostidagi mahsulotni jahon bozoriga chiqarishga, shuningdek, import o‘rnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarayotgan mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga doir tizimli chora-tadbirlarni davom ettirish zarurligiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Deputatlar Byudjet kodeksining qoidalarini amalga oshirish, moliya intizomiga rioya etilishini ta’minlash, mazkur sohada byudjet tashkilotlari va byudjetdan mablag‘lar oluvchi tashkilotlar mansabdor shaxslarining javobgarligini oshirish masalalari yuzasidan ham amaliy takliflar bildirdi.
O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi fraksiyasidan so‘zga chiqqanlar o‘tgan yilda ijtimoiy sohani yanada rivojlantirish, mamlakatimiz aholisining daromadlari va turmush darajasini muttasil oshirib borish masalalari hukumatning diqqat markazida bo‘lganligini qayd etdi. Hisobot davrida ijtimoiy soha va aholini ijtimoiy muhofaza qilish xarajatlarini Davlat byudjetidan moliyalashtirish hajmi umumiy xarajatlar hajmining 58,8 foizini tashkil etdi.
Xalq demokratik partiyasi deputatlari o‘tgan yilda ijtimoiy sohaga va aholini ijtimoiy himoya qilish chora-tadbirlariga ajratilgan byudjet mablag‘laridan maqsadli va aniq yo‘naltirilgan holda foydalanilganligini, Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi daromadlari shakllanganligini hamda uning xarajatlaridan samarali foydalanilganligini ta’kidladi. 2015 yilda kadrlarni qayta tayyorlash, haq to‘lanadigan jamoatchilik ishlariga jalb qilish va ishsizlik nafaqalarini to‘lash yo‘li bilan jamg‘arma mablag‘lari hisobidan 4,4 milliard so‘m miqdorida moddiy yordam ko‘rsatilgan.
Ayrim byudjet tashkilotlarida va byudjetdan mablag‘ oluvchi tashkilotlarda byudjet mablag‘laridan maqsadsiz va samarasiz tarzda foydalanish holatlariga yo‘l qo‘yilayotganligidan kelib chiqqan holda, deputatlar markazda va joylarda byudjet mablag‘larining samarali hamda maqsadli sarflanishini ta’minlash borasida davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlarining mas’uliyatini oshirish, shuningdek, Byudjet kodeksi normalari va qoidalarining ijrosi ustidan nazoratni yanada kuchaytirish bo‘yicha bir qator tavsiyalar bildirdi.
O‘zbekiston «Adolat» sotsial-demokratik partiyasi fraksiyasi a’zolarining fikriga ko‘ra, 2015 yilda iqtisodiy dasturning tizimli ravishda ijro etilishi natijasida asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarning ijobiy o‘sishi ta’minlandi, iqtisodiyotning barcha sohalari va tarmoqlarini yanada muvozanatli rivojlantirish uchun mustahkam asos yaratildi. Bunda Davlat byudjeti profitsit bilan va Oliy Majlis palatalari tomonidan tasdiqlangan ko‘rsatkichlarga muvofiq ijro etildi.
Ilm-fanni rivojlantirishga katta e’tibor qaratilganligi, bu esa mamlakatimizda innovatsion iqtisodiyotni yaratish bo‘yicha aniq maqsadga yo‘naltirilgan ishlardan dalolat berishi alohida e’tirof etildi. Xususan, hisobot davrida ilm-fanni rivojlantirishga 2014 yilning xuddi shu davridagiga nisbatan 15,9 foiz ko‘p mablag‘ ajratildi. Bunda tarmoqlar bo‘yicha davlat ilmiy-texnika dasturlarining ustuvor yo‘nalishlarini moliyalashtirishga 137,4 milliard so‘m yo‘naltirildi.
Innovatsion ishlanmalar dasturlarini moliyalashtirishga, noyob ob’ektlarni va ilm-fanga xizmat ko‘rsatuvchi muassasalarni saqlash xarajatlariga, ilm-fanni rivojlantirish bilan bog‘liq boshqa xarajatlarga ham katta miqdorda mablag‘lar ajratildi. Bu partiyaning dasturiy maqsadlariga to‘liq mos kelib, partiya doimo ilm-fanga e’tiborni kuchaytirish, uning yutuqlarini ishlab chiqarishga va kundalik hayotga faol tatbiq etishni yoqlab chiqqan.
Fraksiya a’zolari davlat ilmiy-texnika dasturlarining, sohalar bo‘yicha fundamental va amaliy tadqiqotlarning, shuningdek, innovatsion ishlanmalar dasturlarining ustuvor yo‘nalishlarini moliyalashtirishni yanada maqbullashtirish yuzasidan takliflar bildirdi.
O‘zbekiston Ekologik harakati deputatlar guruhi a’zolari atrof- muhitni va aholi sog‘lig‘ini muhofaza qilish davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishlari qatoriga kiritilganligini ta’kidlab o‘tdi. Shu bois O‘zbekistonda mustaqillikning dastlabki yillaridan boshlab tabiiy resurslardan oqilona foydalanishga, xozirgi va kelgusi avlodlar uchun atrof-muhitni saqlashga qaratilgan yo‘l tanlab olingan edi.
Majlisda deputatlar guruhi a’zolari mamlakatimizda atrof-muhitni va aholi sog‘lig‘ini muhofaza qilish vazifalarini hal etish bo‘yicha qabul qilinayotgan chora-tadbirlarni ijobiy baholadi. Xususan, 2015 yilda atrof-muhitni muhofaza qilish uchun Davlat byudjeti xarajatlari 699,9 milliard so‘mni tashkil etdi. Shu jumladan, suv va yer resurslarini muhofaza qilishga 18,6 milliard so‘m, o‘simlik va hayvonot dunyosini muhofaza qilishga 7,1 milliard so‘m va bioxilma-xillikni saqlash uchun 7,3 milliard so‘m ajratilgan.
Muhokama davomida bildirilgan fikr-mulohazalar va takliflarni inobatga olgan holda, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Vazirlar Mahkamasining O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2015 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotini tasdiqlash haqida tegishli qaror qabul qildi.
Kunning ikkinchi yarmida deputatlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2016 yil birinchi choragidagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotni ko‘rib chiqdi. Ushbu masala yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi moliya vazirining o‘rinbosari M.Mirzayev ma’ruza bilan so‘zga chiqdi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 15 yanvarda Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida mamlakatimizda boshlangan tizimli demokratik islohotlarning va modernizatsiyalashning, iqtisodiyotdagi, birinchi navbatda, sanoat va qishloq xo‘jaligidagi chuqur tarkibiy o‘zgarishlarning so‘zsiz davom ettirilishi, xususiy mulk, tadbirkorlik va kichik biznesning ildam rivojlanishi va ushbu soha sub’ektlari manfaatlarining himoya qilinishi, makroiqtisodiy barqarorlikning ta’minlanishi 2016 yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvorligi bo‘lishi kerakligi qayd etib o‘tildi.
Majlisda Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining hisobot davridagi ijrosi O‘zbekiston Respublikasining Byudjet kodeksi asosida Oliy Majlis va davlatimiz rahbarining tegishli qarori bilan tasdiqlangan ko‘rsatkichlarga muvofiq amalga oshirilganligi ta’kidlandi. Davlat byudjeti profitsit bilan ijro etildi.
Iqtisodiyotning barqaror yuqori o‘sish sur’atlarini ta’minlovchi strategiyaning amalga oshirilishini davom ettirish va buning uchun iqtisodiyotning mavjud zaxiralari va imkoniyatlarini jalb etish mamlakatimiz YaIMining 7,5 foiz oshishini ta’minladi. Bunda inflyatsiyaning past darajasi makroiqtisodiy barqarorlikni yanada mustahkamladi.
Sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi – 7 foiz, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish – 6,7 foiz, xizmatlar hajmi – 12,1 foiz, chakana savdo aylanmasi hajmi – 12,8 foiz o‘sdi.
Yil boshidan buyon mintaqalarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish hududiy dasturlarini amalga oshirish doirasida qishloq joylarda namunaviy loyihalar bo‘yicha zarur muhandislik-kommunikatsiya va ijtimoiy infratuzilmaga ega bo‘lgan 13 mingta yakka tartibdagi yangi shinam uy-joylar qurilishi boshlangan.
Ko‘rilayotgan tizimli chora-tadbirlar faqat hisobot davrida 8,4 mingtadan ortiq yoki 2015 yilning shu davridagiga qaraganda 5,5 foiz ko‘p yangi kichik biznes sub’ektlarini tashkil etish imkonini berdi. Kichik biznes sub’ektlariga ajratilgan bank kreditlari hajmi 2015 yilning birinchi choragidagiga nisbatan 1,3 barobar oshdi.
Aniq maqsadga yo‘naltirilgan chora-tadbirlar kompleksini amalga oshirish natijasida 167,4 mingtadan ortiq yangi ish o‘rinlari tashkil etildi, ulardan 57,7 foizi qishloq joylarda tashkil etildi.
Oilani, onalik va bolalikni muhofaza qilish tizimini yanada mustahkamlashga, onalar va bolalarni tibbiy parvarish qilish darajasi va sifatini oshirishga yo‘naltirilgan «Sog‘lom ona va bola yili» Davlat dasturi tadbirlari faol amalga oshirilmoqda. Dastur tadbirlarini moliyalashtirish uchun joriy yilning birinchi choragida barcha manbalar hisobidan qariyb 1,3 trillion so‘m miqdorida mablag‘ ajratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2016 yil birinchi choragidagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotni har tomonlama muhokama qilish chog‘ida barcha siyosiy partiyalar fraksiyalari va O‘zbekiston Ekologik harakati deputatlar guruhining vakillari so‘zga chiqdi. Deputatlar joriy yilda Davlat byudjeti ko‘rsatkichlarining barcha davlat va xo‘jalik organlari tomonidan so‘zsiz va aniq ijro etilishi zaruratini ta’kidlab o‘tdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Davlat byudjetining va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2016 yil birinchi choragidagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotni tasdiqlash haqida qaror qabul qildi.

Депутаты рассмотрели исполнение Государственного бюджета
1 июня состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, на котором депутаты рассмотрели отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в 2015 году и первом квартале 2016 года.
В нем приняли участие руководители соответствующих министерств и ведомств, эксперты сферы, представители средств массовой информации.
Исполнение основного финансового документа страны в отчетный период в соответствии с недавно принятым Законом «О парламентском контроле» предварительно обсуждалось на заседаниях всех фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана, ряда комитетов нижней палаты с участием представителей правительства, руководителей Министерства финансов, других заинтересованных ведомств. До обсуждения были запрошены дополнительные материалы и сведения и высказано немало конструктивных предложений, направленных на дальнейшее совершенствование механизма исполнения главного финансового документа страны.
В первой половине дня депутаты рассмотрели исполнение Госбюджета и бюджетов государственных целевых фондов в 2015 году. С докладом по данному вопросу выступил министр финансов Р. Азимов, с содокладом — председатель Комитета по бюджету и экономическим реформам Законодательной палаты Олий Мажлиса А. Шадманов.
Отмечалось, что Государственный бюджет за отчетный период исполнен в соответствии с параметрами, ранее утвержденными парламентом страны. Целенаправленная реализация важнейших приоритетов Программы социально-экономического развития страны на 2015 год, определенных главой государства на заседании Кабинета Министров в январе 2015 года, способствовала устойчивому росту экономики и макроэкономической стабильности. Темпы прироста валового внутреннего продукта составили 8 процентов, объемов производства промышленной продукции — 8 процентов, сельского хозяйства — 6,8 процента, розничного товарооборота — более чем 15 процентов, объем платных услуг — 10,8 процента. Бюджет страны в отчетный период исполнен с профицитом. Уровень инфляции составил 5,6 процента, то есть в пределах прогнозных параметров.
Достигнутые результаты, по мнению избранников народа, послужили позитивным структурным сдвигам, качественным изменениям и положительной тенденции в экономике, а также проведению эффективной денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики, которые способствовали росту занятости и доходов населения.
Большое внимание в прошлом году правительством уделено вопросам дальнейшего развития социальной сферы, неуклонного повышения качества и уровня жизни населения страны. Так, в 2015 году реальные совокупные доходы на душу населения увеличились на 9,6 процента, среднемесячная заработная плата работников бюджетных организаций, размеры пенсий, социальных пособий и стипендий возросли на 21,9 процента.
В ходе всестороннего обсуждения отчета об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в 2015 году выступили представители всех фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана.
Депутаты от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана, исходя из интересов электората, целей и задач платформы партии, подчеркнули важность поддержки развития малого бизнеса, обеспечения свободы предпринимательской деятельности, сокращения уровня присутствия государства в экономике, что служит приоритетными направлениями осуществляемых в стране рыночных реформ. Доля данной сферы в ВВП выросла с 2000 года с 31 до 56,7 процента. На сегодняшний день в сфере производится треть всей промышленной и 98 процентов сельскохозяйственной продукции. В ней трудится более 77 процентов занятого населения.
В рамках программы поддержки малого бизнеса и частного предпринимательства за последние пять лет увеличился объем производства микрофирм и малых предприятий, что, в свою очередь, привело к росту поступлений единого налогового платежа. На интенсивном развитии малого бизнеса положительно сказалось систематическое снижение налоговой нагрузки, увеличение объема банковских кредитов, выданных субъектам частного предпринимательства. Это стало стимулом развития многих сфер и отраслей экономики.
Выступавшие особое внимание уделили организации экономической среды на основе рыночных требований, рациональному использованию производственного и ресурсного потенциала территорий, развитию высокотехнологичных малых промышленных предприятий в сфере переработки сельскохозяйственной продукции.
Члены фракции отметили, что реализованные в течение года меры по строительству и реконструкции мелиоративных объектов, в том числе открытых и закрытых горизонтальных дренажей, мелиоративных насосных станций и других важных мелиоративных и гидротехнических сооружений, способствовали увеличению объемов заготовки, глубокой промышленной переработки сельскохозяйственной продукции, развитию инфраструктуры ее хранения.
Члены фракции демократической партии «Миллий тикланиш», следуя программным целям и задачам партии, особо подчеркнули, что в обеспечении исполнения основных параметров Государственного бюджета уделено внимание последовательным реформам, направленным на поэтапное развитие рыночных отношений на основе «узбекской модели» развития, диверсификацию и структурное преобразование экономики, внедрение в производство новейших, передовых технологий, что способствует повышению конкурентоспособности национальной экономики на мировой арене. Это свидетельствует о системной реализации намеченных Президентом страны важнейших приоритетных направлений и задач экономической программы на 2015 год, обеспечении высоких темпов роста экономики.
Увеличены объемы расходов на сохранение и содержание историко-архитектурного, гуманитарного наследия нашей страны. Затраченные на эти цели из Государственного бюджета средства служат обеспечению исполнения программ по реставрации и консервации объектов культурного и археологического наследия страны. В связи с этим депутаты от фракции призвали усилить парламентский контроль за расходованием средств, выделяемых из местных бюджетов. Особый акцент также был сделан на необходимость продолжения системных мер по продвижению на мировой рынок продукции под маркой «Сделано в Узбекистане», а также по всемерной поддержке отечественных производителей, выпускающих импортозамещающую продукцию.
Также депутаты высказали конструктивные предложения в вопросах реализации положений Бюджетного кодекса, обеспечения соблюдения финансовой дисциплины, повышения ответственности должностных лиц бюджетных организаций и организаций-бюджетополучателей в данной сфере.
Выступившие от фракции Народно-демократической партии Узбекистана отметили, что в прошлом году в центре внимания правительства находились вопросы дальнейшего развития социальной сферы, непрерывного повышения доходов и уровня жизни населения страны. В отчетном периоде объем финансирования расходов социальной сферы и на социальную поддержку населения из Государственного бюджета составил 58,8 процента от общего объема расходов.
Депутаты от Народно-демократической партии отметили целевое и адресное использование бюджетных средств, выделенных в истекшем году на социальную сферу и меры социальной поддержки населения, формирование доходов Государственного фонда содействия занятости и целевое использование его расходов. В 2015 году за счет средств фонда путем переподготовки кадров, привлечения к общественной оплачиваемой работе и выплаты пособий по безработице была оказана материальная помощь в сумме 4,4 миллиарда сумов.
Исходя из того, что имеют место случаи нецелевого и неэффективного использования бюджетных средств в некоторых бюджетных организациях и организациях-бюджетополучателях, депутаты высказали ряд рекомендаций по повышению ответственности органов государственного и хозяйственного управления в центре и на местах за обеспечение целевого и рационального расходования бюджетных средств, а также дальнейшему усилению контроля за исполнением норм и положений Бюджетного кодекса.
По мнению членов фракции Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат», в 2015 году в результате системного исполнения экономической программы обеспечен положительный рост основных макроэкономических показателей, создана прочная основа для дальнейшего сбалансированного развития всех сфер и отраслей экономики. При этом Государственный бюджет исполнен с профицитом и в соответствии с параметрами, утвержденными палатами Олий Мажлиса.
Особо отмечалось, что уделяется большое внимание развитию науки, что свидетельствует о целенаправленной работе по созданию инновационной экономики в стране. В частности, в отчетный период на науку выделено на 15,9 процента больше по сравнению с аналогичным периодом 2014 года. При этом 137,4 миллиарда сумов было направлено на финансирование приоритетных направлений государственных научно-технических программ по отраслям.
Большие средства выделялись также на финансирование программ инновационных разработок, содержание учреждений и уникальных объектов, обслуживающих науку, другие расходы, связанные с ее развитием. Это полностью соответствует программным целям партии, которая всегда выступала за усиление внимания к науке, активное внедрение ее достижений в производство и повседневную жизнь.
Члены фракции высказали предложения по дальнейшей оптимизации финансирования приоритетных направлений государственных научно-технических программ, фундаментальных и прикладных исследований по отраслям, а также программ инновационных разработок.
Члены депутатской группы от Экологического движения Узбекистана подчеркнули, что охрана окружающей среды и здоровья населения входит в число приоритетных направлений государственной политики. Поэтому в Узбекистане с первых лет независимости был принят курс на рациональное использование природных ресурсов, сохранение окружающей среды для нынешних и будущих поколений.
На заседании члены депутатской группы положительно оценили принимаемые в стране меры по решению задач охраны окружающей среды и здоровья населения. Так, расходы Государственного бюджета на охрану окружающей среды в 2015 году составили 699,9 миллиарда сумов, в том числе на охрану водных и земельных ресурсов выделено 18,6 миллиарда сумов, на охрану животных и растений 7,1 миллиарда сумов и защиту биоразнообразия 7,3 миллиарда сумов.
С учетом высказанных в ходе обсуждения мнений и предложений Законодательная палата Олий Мажлиса приняла соответствующее постановление об утверждении отчета Кабинета Министров об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов Республики Узбекистан в 2015 году.
***
Во второй половине дня депутаты рассмотрели отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов Республики Узбекистан в первом квартале 2016 года. С докладом по этому вопросу выступил заместитель министра финансов Республики Узбекистан М. Мирзаев.
В докладе главы государства на расширенном заседании Кабинета Министров от 15 января текущего года было отмечено, что важнейшими приоритетами предусмотренной на 2016 год экономической программы должны стать безусловное продолжение начатых системных демократических реформ и модернизации страны, глубоких структурных преобразований в экономике, прежде всего в промышленности и сельском хозяйстве, опережающее развитие и защита интересов частной собственности, предпринимательства и малого бизнеса, обеспечение макроэкономической сбалансированности.
На заседании отмечалось, что исполнение Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за отчетный период осуществлялось в соответствии с параметрами, утвержденными Олий Мажлисом и соответствующим решением главы государства на основе Бюджетного кодекса Республики Узбекистан. Государственный бюджет исполнен с профицитом.
Подчеркивалось, что продолжение реализации принятой стратегии, обеспечивающей стабильно высокие темпы роста экономики, и мобилизации для этого имеющихся резервов и возможностей экономики обеспечило рост ВВП страны на 7,5 процента. При этом дальнейшее укрепление макроэкономической стабильности сопровождалось низким уровнем инфляции.
Объемы производства промышленной продукции выросли на 7 процентов, производства продукции сельского хозяйства — на 6,7 процента, услуг — на 12,1 процента, розничного товарооборота — на 12,8 процента.
С начала года в рамках реализации территориальных программ социально-экономического развития регионов начато строительство 13 тысяч новых комфортабельных индивидуальных домов по типовым проектам в сельской местности с необходимой инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктурой.
Принимаемые системные меры способствовали созданию только за отчетный период свыше 8,4 тысячи новых субъектов малого бизнеса, что на 5,5 процента больше, чем в аналогичном периоде 2015 года. Объем выделенных банковских кредитов субъектам малого бизнеса увеличился в 1,3 раза по сравнению с первым кварталом 2015 года.
В результате осуществления комплекса целенаправленных мер создано свыше 167,4 тысячи новых рабочих мест, из них 57,7 процента — в сельской местности.
Активно реализуются мероприятия Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка», направленные на дальнейшее укрепление системы охраны семьи, материнства и детства, повышение уровня и качества медицинского ухода за матерями и детьми, на финансирование которых в первом квартале текущего года за счет всех источников выделены средства в размере около 1,3 триллиона сумов.
В ходе всестороннего обсуждения отчета об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов Республики Узбекистан за первый квартал 2016 года выступили представители всех фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана. Депутаты подчеркнули необходимость безусловного и четкого исполнения всеми государственными и хозяйственными органами параметров Госбюджета в текущем году.
Законодательная палата Олий Мажлиса приняла постановление об утверждении отчета об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в первом квартале 2016 года.