Zamonaviy texnologiyalar, foydali kelishuvlar
“O‘zekspomarkaz”da agrosanoat kompleksi uchun zamonaviy asbob-uskunalar va texnologiyalarning “Uzbekistan Agrotech Expo – 2016” XI xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazma-savdosi hamda qishloq xo‘jaligi texnikasi va mashinalarining “Uzbekistan Agromash Expo – 2016” V xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmasi boshlandi.
O‘zbekiston Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi, Savdo-sanoat palatasi va Fermerlar kengashi hamkorligida tashkil etilgan tadbirlarning ochilishida Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar samarasida iqtisodiyotning barcha tarmoqlari, xususan, qishloq xo‘jaligi izchil rivojlanayotgani ta’kidlandi.
“Uzbekistan Agrotech Expo – 2016” va “Uzbekistan Agromash Expo – 2016” xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazmalarda Xitoy, Janubiy Koreya, Fransiya, Italiya, Germaniya, Niderlandiya, Belgiya, Avstriya, Belarus, Eron, Rossiya va dunyoning boshqa davlatlaridan bir yuz yetmishdan ortiq kompaniya ishtirok etmoqda.
Ushbu an’anaviy ko‘rgazmalar qishloq xo‘jaligi sohasiga zamonaviy mini-texnologiyalarni keng jalb qilish, mahsulotlar turini ko‘paytirish va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Ko‘rgazmalarda namoyish etilayotgan mahsulot va xizmatlar keng qamrovli bo‘lib, ixcham liniyalar, qadoqlash texnologiyalari, chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik va bog‘dorchilik uskunalari, chorva uchun yem tayyorlash uskunalari, o‘simliklar himoyasi uchun kimyoviy moddalar, qorako‘lchilik hamda terini qayta ishlash, issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etish kabi yuzga yaqin yo‘nalishni qamrab olgan.
Mamlakatimizda paxta va g‘allachilik bilan bir qatorda, meva-sabzavotchilik, chorvachilik, parrandachilik va baliqchilik sohalari ham izchil rivojlanib, mahsulotlar sifati o‘sib bormoqda. Davlatimiz rahbarining joriy yil 12-apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida sohani yanada rivojlantirishning istiqbollari belgilab berildi.
Bugun dehqonlarimiz yetishtirgan mahsulotlarini yuqori texnologiyalar yordamida nafaqat xomashyo, balki jahon bozorida ehtiyoj ortib borayotgan tayyor mahsulot sifatida sotmoqda. Bu mamlakatimizda qayta ishlash korxonalari tarmog‘ining rivojlanishi, qishloq xo‘jaligi sohasining eksport salohiyati o‘sishi va minglab yangi ish o‘rinlari yaratilishiga xizmat qilayotir.
– Ushbu ko‘rgazmalarda o‘zimiz uchun zarur texnikani tanlab xarid qilish imkoniyatiga ega bo‘layotirmiz, – deydi Xorazm viloyatidagi “Rustamboy Shohruxxon” fermer xo‘jaligi rahbari Rustam Abdullayev. – O‘zimdan qiyos: paxta va g‘alla yetishtirishga ixtisoslashgan xo‘jaligimiz qisqa fursatda o‘zining haydov traktor va buldozerlariga ega bo‘ldi. Endi esa yetishtirayotgan g‘allamizni qayta ishlashni yo‘lga qo‘ymoqchimiz. Shu maqsadda qandolat va non mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan zamonaviy uskunani xarid qilish bo‘yicha shartnoma imzoladik.
Ko‘rgazmalarda bir qator xorijiy kompaniyalarning stendlari ham e’tiborni tortmoqda. Bu yerda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash texnologiyalari, oziq-ovqat sanoati uskunalari, muzlatish qurilmalari va boshqa ko‘plab jihozlar namoyish etilmoqda. Xususan, Italiya va Xitoy ishlab chiqaruvchilarining meva-sabzavotni tozalaydigan uskunalari, poliz mahsulotlari sifatini aniqlaydigan moslamalari, turli muzlatgich agregatlari, vakuumli to‘ldirgichlari ko‘pchilikda qiziqish uyg‘otmoqda.
“Uzbekistan Agrotech Expo” xalqaro ixtisoslashtirilgan ko‘rgazma-savdosida qatnashayotgan xorijiy kompaniyalar safi yildan-yilga kengayib bormoqda. Fransiyaning “AgriCarb” kompaniyasi ulardan biri.
– O‘zbekistonda barcha sohani uyg‘un rivojlantirish borasida ulkan yutuqlar qo‘lga kiritilmoqda, – deydi mazkur kompaniya menejeri Jan Jak Anri. – Buni qishloq aholisi turmush farovonligini oshirishga qaratilayotgan ulkan e’tibor misolida ham ko‘rish mumkin. Biz mazkur ko‘rgazmada taklif etayotgan qishloq xo‘jaligi texnikalarining ehtiyot qismlari fermerlarga manzur bo‘lishiga ishonamiz. Zamonaviy texnologiyalarni O‘zbekiston fermerlariga taqdim etishimizda bu yerda yaratilgan turli imtiyozlar, xususan, bojxona va investitsiyaviy preferensiyalar qo‘l kelmoqda.
«Uzbekistan Agromash Expo – 2016» xalqaro ko‘rgazmasida o‘nta mamlakatdan qishloq xo‘jaligi texnika va asbob-uskunalari ishlab chiqaradigan yigirmadan ziyod yetakchi kompaniya, «Agregat zavodi» va «Chirchiqqishloqmash» aksiyadorlik jamiyatlari tarkibiga kiradigan korxonalar, tijorat banklari va lizing kompaniyalari ishtirok etmoqda.
Ko‘rgazmada «Doosan», «Daichi», «Deadong» (Janubiy Koreya), «Case», «New Holland» (AQSh), «Claas», «Lemken», «MAN» (Germaniya) va dunyoga mashhur boshqa yetakchi kompaniyalarning yetmishdan ortiq turdagi mahsuloti namoyish etilmoqda.
– Kompaniyamizning 900 modeldagi qishloq xo‘jaligi texnikalari Yevropada yetakchilar qatoriga kiradi, – deydi Polshaning “Unia” kompaniyasining MDH mamlakatlari bo‘yicha savdo direktori Sergey Sasunkevich. – O‘zbekiston bozorida besh yildan buyon faoliyat ko‘rsatmoqdamiz. Mamlakatingizda qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat sanoati jadal rivojlanib bormoqda. Fermerlar va tadbirkorlar o‘z faoliyatiga zamonaviy texnologiyalarni keng joriy qilmoqda. O‘zbekistonlik sheriklar bilan yaqin hamkorligimizni yanada rivojlantirish niyatidamiz.
An’anaviy tarzda o‘tkazilayotgan ushbu ko‘rgazmalar qishloq xo‘jaligi sohasiga zamonaviy minitexnologiyalarni keng jalb qilish, mahsulotlar turini ko‘paytirish va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga xizmat qilmoqda. Xususan, 2015-yilda o‘tkazilgan mazkur ko‘rgazma doirasida dehqon va fermer xo‘jaliklari, agrofirmalar, kichik korxonalar umumiy qiymati 174,8 milliard so‘m bo‘lgan qariyb 600 shartnoma va kelishuv imzolangan edi.
O‘tgan yilgidan ham ko‘proq shartnomalar imzolanishi kutilayotgan bu yilgi ko‘rgazmalarda mamlakatimizning barcha hududidan fermerlar, kichik biznes subyektlari taklif etilgan. Xaridlarni moliyalashtirish bo‘yicha tijorat banklari, lizing va sug‘urta kompaniyalari mutaxassislari tomonidan zarur maslahatlar berilmoqda. Shartnomalarni rasmiylashtirish, sotib olingan uskunalarni manzilga yetkazish bo‘yicha zarur yordam ko‘rsatiladi.
Xalqaro ko‘rgazmalar doirasida zamonaviy texnologiyalar taqdimoti, fermerlar uchun seminar-uchrashuvlar o‘tkazilayotir.
Ko‘rgazmalarning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari U.Rozuqulov so‘zga chiqdi.

Современные технологии, выгодные договоры
В Узэкспоцентре начались XI международная специализированная выставка-продажа современного оборудования и технологий для агропромышленного комплекса “Uzbekistan Agrotech Expo – 2016” и V международная специализированная выставка сельскохозяйственной техники и машин “Uzbekistan Agromash Expo – 2016”.
На открытии мероприятия, организованного совместно Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли, Торгово-промышленной палатой и Советом фермеров, отмечалось, что в результате реализуемых под руководством Президента Ислама Каримова масштабных реформ последовательно развиваются все отрасли экономики, в том числе сельское хозяйство.
В международных специализированных выставках “Uzbekistan Agrotech Expo – 2016” и “Uzbekistan Agromash Expo – 2016” участвуют более 170 компаний из Китая, Южной Кореи, Франции, Италии, Германии, Нидерландов, Бельгии, Австрии, Беларуси, Ирана, России и других стран.
Эти традиционные выставки служат широкому привлечению в сельскохозяйственную сферу современных мини-технологий, увеличению видов услуг и развитию предпринимательства.
Представленные на выставки продукция и услуги отличаются разнообразием и охватывают около ста таких направлений, как компактные линии, фасовочные технологии, оборудование для животноводства, птицеводства, пчеловодства и садоводства, по заготовке кормов для скота, химические средства для защиты растений, каракулеводство и обработка кожи, создание тепличных хозяйств.
В нашей стране наряду с хлопководством и зерноводством последовательно развиваются и такие отрасли, как плодоовощеводство, животноводство, птицеводство и рыбоводство. В постановлении главы нашего государства “О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур” от 12 апреля этого года намечены меры по дальнейшему развитию сельхозотрасли.
Сегодня наши дехкане реализуют свою продукцию не только как сырье, но и, благодаря современным технологиям, в качестве востребованной на мировом рынке готовой продукции. Это служит дальнейшему развитию в стране сети перерабатывающих предприятий, повышению экспортного потенциала сельскохозяйственной сферы и созданию тысяч новых рабочих мест.
– На этих выставках мы имеем возможность выбрать и приобрести необходимую технику, – говорит руководитель фермерского хозяйства “Рустамбой Шохруххон” Рустам Абдуллаев. – К примеру, наше хозяйство, специализирующееся на производстве хлопка и пшеницы, в короткие сроки смогло приобрести пропашной трактор и бульдозер. Теперь планируем наладить переработку. С этой целью мы подписали договор о приобретении современного оборудования по производству кондитерской и хлебной продукции.
На выставках привлекают внимание стенды ряда зарубежных компаний. Здесь демонстрируются технологии по переработке сельскохозяйственной продукции, оборудование для пищевой промышленности, холодильное оборудование и многое другое. В частности, итальянские и болгарские производители демонстрируют оборудование по очистке фруктов и овощей, приспособления по определению качества бахчевых, различное холодильное оборудование, вакуумные наполнители.
Из года в год ширится ряд иностранных компаний, участвующих в международной выставке-продаже “Uzbekistan Agrotech Expo”. Французская компания “AgriCarb” – из их числа.
– В Узбекистане динамично развиваются малый бизнес и частное предпринимательство, – говорит менеджер этой компании Жан Жак Анри. – Это можно увидеть на примере огромного внимания, уделяемого повышению уровня жизни сельского населения. Надеемся, что предлагаемые нами запасные части для сельскохозяйственной техники придутся по душе фермерам. Созданные в стране льготы, в частности, таможенные и инвестиционные преференции, помогли нам в представлении предпринимателям Узбекистана современных технологий.
В международной выставке «Uzbekistan Agromash Expo – 2016» участвует более двадцати ведущих компаний по производству сельскохозяйственной техники и оборудования из десяти стран, предприятия, входящие в структуру акционерных компаний «Агрегат заводи» и «Чирчиккишлокмаш», коммерческие банки и лизинговые компании.
На выставке демонстрируется более семидесяти видов продукции известных компаний «Doosan», «Daichi», «Deadong» (Южная Корея), «Case», «New Holland» (США), «Claas», «Lemken», «MAN» (Германия) и других.
– Мы производим сельскохозяйственную технику, – говорит торговый директор по странам СНГ польской компании “Unia” Сергей Сасункевич. – Уже пятый год работаем на рынке Узбекистана. В стране динамично развиваются сельское хозяйство, пищевая промышленность. Мы намерены укреплять и расширять сотрудничество с узбекскими партнерами.
Эти традиционные выставки способствуют широкому вовлечению современных технологий в сельскохозяйственную сферу, увеличению видов продукции и развитию частного предпринимательства. В частности, в рамках выставки 2015 года дехканские и фермерские хозяйства, агрофирмы, малые предприятия подписали около 600 договоров и соглашений на общую сумму около 174,8 миллиарда сумов.
На выставки приглашены фермеры, субъекты малого бизнеса со всех регионов нашей страны. Специалисты коммерческих банков, лизинговых и страховых компаний дают необходимые консультации по финансированию закупок. Предоставляется необходимая помощь по оформлению договоров, поставке приобретенного оборудования.
В рамках международных выставок организуются презентации современных технологий, семинары-встречи для фермеров.