20/05/2016 - 17:24 18928
Matbuot anjumani o‘tkaziladigan joy: Toshkent sh., “O‘zekspomarkaz” AJ Milliy ko‘rgazmalar majmuasi, Atrium zali 1 va 2-pavilonlar
Vaqti: soat 10-00, 2016-yil, 20 may
“Energiya samaradorligi va energiyaning qayta tiklanadigan manbalari - iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish asosi”
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi “O‘zbekistonning neft va gazlari - OGU 2016” va “Energetika, energiya tejamkorligi, elektrotexnika qurilmalari, axborot-o‘lchov texnikalari - Power Uzbekistan 2016” xalqaro ko‘rgazmalari davomida asosiy iqtisodiyot tarmoqlari, “O‘zbekistonning neft va gaz sektori: texnologiyalar, investitsiyalar va taraqqiyot” xalqaro anjuman qatnashchilari, “Yosh olimlar” seminari vakillari ishtirokida “Energiya samaradorligi va energiyaning qayta tiklanadigan manbalari - iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish asosi” deb nomlangan sayyor matbuot anjumanni tashkil etdi.
Mazkur axborot anjumanida iqtisodiyot asosiy tarmoqlari korxonalar rahbarlari va mutaxassislari, olimlar, xalqaro ekspertlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari qatnashdilar.
“O‘zbekistonning neft va gazlari - OGU 2016” va “Energetika, energiya tejamkorligi, elektrotexnika qurilmalari, axborot-o‘lchov texnikalari - Power Uzbekistan 2016” xalqaro ko‘rgazmalari iqtisodiyotimizning deyarli barcha tarmoqlarini qamrab olmoqda.
Ushbu ko‘rgazmada energiya resurslarini qazib olish va qayta ishlash, energiyadan samarali foydalanish va uni hisobga olishini tashkil etish, energiya samarador texnologiyalar va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini tatbiq etishga oid zamonaviy kashfiyotlar natijalari namoyish etildi.
Ma'lumki, O‘zbekiston so‘nggi yillarda iqtisodiy rivojlanishni ta'minlab, yalpi ichki mahsuloti 8 foiz darajadagi iqtisodiy o‘sishining barqaror sur'atlariga erishib kelmoqda.
Iqtisodiyotimiz yanada o‘sishi uchun ishlab chiqarishning energiya sig‘imini qisqartirish hamda zamonaviy energiyani tejovchi texnologiyalar va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini tadbiq etish orqali mahsulotning tannarxini kamaytirishni talab qilinadi.
Energiya samaradorligini oshirish masalalari nafaqat ishlab chiqarish, qayta ishlash va tashish jarayonlarining, balki iste'mol qilishda butunlay yangi vositalarni talab qiladi. Aynan ushbular matbuot anjumani davomida uning ishtirokchilari tomonidan muhokama qilindi.
Anjumanda ta'kidlanganidek, mazkur masalalarni yechish maqsadida respublikamizda qabul qilingan va amalga oshirilayotgan 2015-2019-yillarda iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada energiya sig‘imini qisqartirish, energiyani tejaydigan texnologiyalarni joriy etish chora-tadbirlari Dasturi energiya tejash va energiya samaradorligini oshirishga qaratilgan zarur choralar va yo‘nalishlarni aniqlaydi.
Xususan, quyidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish ko‘zda tutilgan:
sotilayotgan maishiy elektr texnikasi, yangi qurilayotgan bino va inshootlarni belgilash hamda sertifikatsiyalashtirish;
texnologik jarayonlarni muqobillashtirish asosida sanoat va ijtimoiy ob'yektlarni texnik va texnologik jihatdan jihozlash va modernizatsiyalash;
zamonaviy energiya samarador va energiyani tejovchi texnologiyalarga asoslangan yangi ishlab chiqarish ob'yektlarini yaratish;
yangi va mavjud bo‘lgan uylar va ma'muriy binolarni qurish va qayta ta'mirlash;
qayta tiklanuvchi energiya manbalarini bosqichma-bosqich joriy etish;
energiyani tejovchi asbob-uskunalar, o‘lchatgich va materiallarning zamonaviy turlarini mahalliy korxonalarda ishlab chiqarishni kengaytirish va ularni iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada keng joriy etish.
Ta'kidlab o‘tish joizki, iqtisodiyot tarmoqlarida modernizatsiyalash va energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha bir qator dasturlar ishlab chiqilib amalga oshirilmoqda.
Ishlab chiqarishda energiya sig‘imini qisqartirishga qaratilgan bunday chora-tadbirlar natijasida joriy yilda 500 million kVt/soat elektr energiyasi hamda 150 million kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinadi. Iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarida qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish tufayli esa yiliga 250,1 million kVt/soat elektr energiyasi, 3,0 million kub metr tabiiy gaz, hamda 20,1 Gkal issiqlik energiyasi tejaladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Jahon banki guruhining “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” qo‘shma loyihasi faoliyati texnologiya va asbob-uskunalarni yangilash hamda ularni zamonaviy energiya samarador turlarga almashtirish bo‘yicha ishlarni olib borayotgan sanoat korxonalari uchun yaratilgan kreditlash mexanizmni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Loyiha ko‘magida olingan mablag‘lar 30 dan ortiq elektroenergetika, neft va gaz, kon-metallurgiya, kimyo, qurilish, qayta ishlash tarmoqlari milliy sanoat korxonalariga yo‘naltirilgan. Ularda 80 dan ortiq subloyiha amalga oshirilmoqda. Mazkur subloyihalarning muvaffaqiyatli bajarilishi natijasida yiliga 540 million kVt/soat elektrenergiyasi va 252 million kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinadi.
2015 yil natijalariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisida ta'kidlaganidek, jahon iqtisodiyoti rivojlanish tendensiyalarining chuqur tahlili hamda mamlakatimizning resurs va imkoniyatlarini real baholashdan kelib chiqqan holda, O‘zbekistonda 2030-yilga borib, yalpi ichki mahsulot hajmini 2 barobarga oshirish, uning energiya sig‘imini esa 2 barobarga kamaytirish uchun barcha asoslarimiz mavjud.
Bu esa, shubhasiz, muhim tarkibiy o‘zgarish va iqtisodiyot tarmoqlarining jadal o‘sishni ta'minlash uchun imkoniyat yaratadi.

Энергоэффективность и возобновляемые источники энергии – залог устойчивого развития экономики
Пресс-релиз конференции «Энергоэффективность и возобновляемые источники энергии – залог устойчивого развития экономики»
Организатор: Министерство экономики Республики Узбекистан
Место проведения: АО НВК «Узэкспоцентр», зал Атриум, павильон №1, 2, г. Ташкент
Время начала пресс-конференции: 10-00 ч., 20 мая 2016 года
«Энергоэффективность и возобновляемые источники энергии – залог устойчивого развития экономики»
Министерством экономики Республики Узбекистан организована выездная пресс-конференция «Энергоэффективность и возобновляемые источники энергии – залог устойчивого развития экономики» с представителями базовых отраслей экономики, участниками международной конференции «Нефтегазовый сектор Узбекистана: технологии, инвестиции и развитие», а также семинара секции «Молодые ученые» в ходе проведения международных выставок «Нефть и Газ Узбекистана – OGU 2016» и «Энергетика, энергосбережение, электротехническое оборудование, информационно – измерительная техника – Power Uzbekistan 2016».
На пресс-конференции принимали участие руководители и специалисты предприятий базовых отраслей экономики, ученые, международные эксперты и представители СМИ.
Тематика международных выставок «Нефть и Газ Узбекистана – OGU 2016» и «Энергетика, энергосбережение, электротехническое оборудование, информационно – измерительная техника – Power Uzbekistan 2016» охватывает практически все отрасли экономики.
На выставках представлены современные разработки по технологии добычи и переработки энергоресурсов, организации эффективного использования и учета энергии, внедрению энергоэффективных технологий и возобновляемых источников энергии.
Как известно, Узбекистан на протяжении ряда лет демонстрирует устойчивые темпы экономического роста на уровне 8% роста ВВП, что обеспечивает развитие экономики.
Дальнейший рост экономики требует кардинального решения вопроса сокращения энергоемкости производства, снижения себестоимости продукции посредством внедрения современных энергосберегающих технологий и возобновляемых источников энергии.
Вопросы повышения энергоэффективности требуют применения качественно новых инструментов не только в части производства, переработки и транспортировки, но и в потреблении. Собственно эти вопросы и были рассмотрены участниками в ходе пресс-конференции.
Участниками отмечено, что для решения данных вопросов в республике принята и реализуется Программа мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы, где определены необходимые меры и основные направления по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
В частности предусмотрена реализация следующих мер:
внедрение энергетической маркировки и сертификации реализуемых бытовых электроприборов, вновь строящихся зданий и сооружений;
модернизация, техническое и технологическое перевооружение промышленных и социальных объектов на базе рационализации технологических процессов;
создание новых производств исключительно на основе современных энергоэффективных и энергосберегающих технологий;
обеспечение строительства новых и реконструкции действующих энергоэффективных жилых и административных зданий;
поэтапное внедрение возобновляемых источников энергии;
расширение производства на отечественных предприятиях современных видов энергосберегающего оборудования, приборов и материалов, с их повсеместным внедрением в отраслях экономики и социальном секторе.
При этом необходимо отметить, что в отраслях экономики разработан и реализуется ряд программ по модернизации и повышению энергоэффективности.
Это позволит в текущем году за счет разработанных мероприятий по снижению энергоемкости, обеспечить экономию более 500 млн.кВт.ч электроэнергии и 150 млн.куб.м природного газа. От реализации мер по внедрению возобновляемых источников энергии в базовых отраслях экономики общая экономия электрической энергии составит 250,1 млн.кВт.ч, природного газа 3,0 млн.куб.м и тепловой энергии 20,1 Гкал.
Также совместный проект Министерства экономики Республики Узбекистан и Группы Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий», предусматривает механизм кредитования промышленных предприятий, реализующих мероприятия по обновлению технологий и оборудования, их замене на современные энергоэффективные.
Поддержку проекта получили более 30 предприятий национальной промышленности из таких отраслей, как нефтегазовая, горно-металлургическая, химическая, строительная, перерабатывающая и электроэнергетика, где реализуются более 80 субпроектов. Их успешное завершение позволит ежегодно сэкономить до 540 млн. кВт/ч электроэнергии и до 252 млн. кубометров природного газа.
Как отмечено, на расширенном заседании Кабинета Министров по итогам 2015 года, в Узбекистане есть все основания, исходя из глубокого анализа тенденций развития мировой экономики, реальной оценки наших ресурсов и возможностей, поставить перед собой целевую задачу – увеличить к 2030 году объем валового внутреннего продукта в 2 раза, при снижении его энергоемкости, не менее чем в 2 раза.
Это, безусловно, обеспечит кардинальные структурные преобразования и ускоренный рост отраслей экономики.