Shartnoma qiymatining 40 foizi oldindan to‘lanadi
Bugungi kungacha “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi tizimidagi korxonalar bilan fermer xo‘jaliklari o‘rtasida 906 ming tonna meva, sabzavot, kartoshka, poliz va uzum mahsulotlarini xarid qilish bo‘yicha shartnomalar tuzildi. Yil oxiriga qadar bu ko‘rsatkich qariyb ikki million tonnaga yetishi kutilmoqda.
Bu haqda O‘zbekiston Milliy matbuot markazida o‘tkazilgan matbuot anjumanida ma’lum qilindi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 12-apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, qayta ishlash va eksport qilish kengaytirilmoqda.
Mazkur qarorda «O‘zbekoziqovqatxolding» xolding kompaniyasiga ho‘l meva-sabzavot, kartoshka, poliz mahsulotlari va uzumni sanoat asosida qayta ishlash uchun xarid qilish vazifasi yuklangan. Xolding kompaniyasi tarkibiga kiradigan xususiy mulk shaklidagi qayta ishlash korxonalari fermer va dehqon xo‘jaliklari bilan shartnoma tuzib, shartnoma qiymatining 40 foizidan kam bo‘lmagan miqdorida bo‘nak to‘laydi. Bu dehqon va fermerlarga keng qulaylik yaratadi. Tomonlarning o‘zaro kelishuvi asosida bo‘nak – urug‘lik, mevali daraxtlar ko‘chati, mineral o‘g‘itlar, yonilg‘i-moylash materiallari, ehtiyot qismlar yoki pul ko‘rinishida bo‘lishi mumkin.
– Tizimimizdagi har bir korxonaga davlat buyurtmasi asosida mahsulot yetkazib beradigan fermer va dehqon xo‘jaliklari biriktirilgan, – deydi kompaniya boshqarma boshlig‘ining o‘rinbosari Bahodir Yunusov. – Xomashyo bazasini rivojlantirish, oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish maqsadida 2016-2020-yillarda 180 investitsiyaviy loyiha amalga oshiriladi. Qo‘shimcha ravishda 70 sutni qayta ishlash, 50 go‘shtni qayta ishlash, 60 mevani qayta ishlash korxonasi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Anjumanda dunyo bozorida raqobat tobora kuchayib borayotgan hozirgi kunda sohaga zamonaviy texnologiyalarni tatbiq etish, yuqori unumli va tejamkor uskunalarni qo‘llash, elektr energiyasi va boshqa tabiiy resurslarni tejash, mahsulot tannarxini pasaytirish choralari ko‘rilayotgani ta’kidlandi.

Часть суммы контракта будет выплачиваться авансом
Между предприятиями холдинговой компании "Узбекозиковкатхолдинг" и фермерскими хозяйствами нашей страны уже заключены договоры на закупку 906 тысяч тонн плодоовощной продукции, картофеля, бахчевых и винограда. Ожидается, что до конца года этот показатель достигнет почти 2 миллионов тонн.
Об этом было сообщено на пресс-конференции, прошедшей в Национальном пресс-центре Узбекистана.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны "О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур" от 12 апреля текущего года расширяются масштабы заготовки, переработки и экспорта сельскохозяйственной продукции.
Этим документом на холдинговую компанию "Узбекозиковкатхолдинг" возложена задача по закупке свежей плодоовощной продукции, картофеля, бахчевых культур и винограда для последующей промышленной переработки. Перерабатывающие предприятия в форме частной собственности, входящие в холдинг, будут заключать договоры с фермерскими и дехканскими хозяйствами и выплачивать аванс в размере не менее 40 процентов от контрактной стоимости. По обоюдному соглашению сторон аванс может быть выплачен в виде семенного материала, саженцев фруктовых деревьев, минеральных удобрений, горюче-смазочных материалов, запасных частей или денег.
– Каждое предприятие нашей компании будет взаимодействовать с определенными фермерскими и дехканскими хозяйствами, которые будут поставлять продукцию на основе государственного заказа, – говорит заместитель начальника управления компании Баходир Юсупов. – В 2016-2020 годах будет реализовано 180 инвестиционных проектов, направленных на развитие сырьевой базы, увеличение объемов производства и экспорта продовольственной продукции. Дополнительно будут введены в строй 70 предприятий по переработке молока, 50 – по переработке мяса и 60 – по переработке фруктов.
На мероприятии отмечалось, что в условиях усиливающейся конкуренции на мировом рынке принимаются меры по внедрению современных технологий в отрасль, применению высокоэффективного и ресурсосберегающего оборудования, экономии электроэнергии, снижению себестоимости продукции.