Meva-sabzavot mo‘l bo‘ladi
Prezidentimizning 2006-yil 9-yanvardagi “Meva-sabzavotchilik va uzumchilik sohasida iqtisodiy islohotlarni chuqurlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni mamlakatimizda meva-sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtirishni yanada ko‘paytirish, bog‘dorchilikni rivojlantirishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Ushbu hujjat ijrosi doirasida bog‘dorchilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklarini isloh qilish, yuqori hosildorlikka erishish, yangi bog‘lar yaratish, ko‘chatlarni turli kasalliklardan asrash, navlarni yangilash, meva va sabzavotning eksport hajmini oshirish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotir.
Andijon viloyatida bog‘dorchilik va uzumchilikka ixtisoslashgan 1 ming 969 fermer xo‘jaligi samarali faoliyat ko‘rsatmoqda.
Joriy yilda viloyatda 493,6 ming tonna meva, 71,4 ming tonna uzum yetishtirish rejalashtirilgan. Bog‘dorchilikning izchil rivojlantirilayotgani, xususan, yetishtirilayotgan meva-sabzavotni xorijga sotish viloyat eksport salohiyatining yuksalishida muhim ahamiyat kasb etmoqda. Bu yil 169,2 million dollarlik meva-sabzavot eksport qilish ko‘zda tutilgan.
Mavjud bog‘lardagi ko‘chatlarni yangilash, yangi bog‘lar yaratish va bog‘ qator oralaridan unumli foydalanishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilda viloyatda 968 gektar yangi, 3 ming gektar intensiv bog‘ barpo etilmoqda. Ularga pakana va yarim pakana mevali ko‘chatlar ekildi.
Bog‘dorchilik borasida o‘ziga xos tajriba maktabi yaratilgan viloyatda bog‘ parvarishida ilg‘or texnologiya va tajribalardan samarali foydalanilmoqda. Bog‘lar oralariga sabzavot va poliz ekinlari ekish, ulardan mo‘l hosil olish yaxshi samara berayotir.
Xo‘jaobod tumanidagi “Oq yo‘l”, “Obid xo‘ja”, Qo‘rg‘ontepa tumanidagi “Bog‘i Furqat”, Buloqboshi tumanidagi “Abdurashid”, Marhamat tumanidagi “Baland darvoza”, “Jaloliddin sara bog‘lari”, Jalaquduq tumanidagi “Tohirjon bog‘bon”, Baliqchi tumanidagi “Ergashali Usmon bog‘i”, Asaka tumanidagi “Qamchibek yeri”, “Sharxon jannat mevalari” singari ilg‘or bog‘dorchilik fermer xo‘jaliklarida ishlar namunali tashkil etilgan.
Qo‘rg‘ontepa tumanidagi “Bog‘i Furqat” fermer xo‘jaligida mutlaqo yangi yo‘nalishdagi bog‘dorchilik usuli joriy etilgan.
– Ilg‘or va samarali usullar asosida ish yuritish muvaffaqiyatlar omili bo‘lmoqda, – deydi Andijon viloyati qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Abdumutallib Sulaymonov. – Andijon qishloq xo‘jaligi instituti olimlari hamda mutaxassislarimiz tomonidan viloyat sharoitida intensiv bog‘lar yaratish, ko‘chatlarni joylashtirish, ekish texnologiyasi, umuman, ilg‘or usullarni joriy etish bo‘yicha tavsiya va uslubiy qo‘llanmalar tayyorlanib, soha xodimlariga yetkazib berildi. Uzum va mevali bog‘larni turli kasallik va zararkunandalardan asrash, bu borada bog‘bonlarga amaliy yordam ko‘rsatishga ham alohida e’tibor qaratilayotir. Ushbu yo‘nalishda ish olib borayotgan fermer xo‘jaliklari rahbarlari ishtirokida o‘quv seminarlar tashkil etilib, mutaxassislar tomonidan zarur tavsiya va maslahatlar berilmoqda.
Viloyatdagi bog‘larning asosiy qismi qir-adirda joylashgan. Bunday sharoitda suv tanqisligi, tuproqda namlikning uzoq saqlanmasligi hisobga olinib, sug‘orishda tejamkor va samarali usullardan foydalanilmoqda. Ayniqsa, tomchilatib sug‘orishning joriy etilishi suvni tejash imkonini bermoqda. Oddiy usulda bir gektar maydondagi bog‘ni sug‘orish uchun 500-600 metr kub suv sarflansa, tomchilatib sug‘orishda bu ko‘rsatkich 250-300 metr kubni tashkil etadi. Maydonni mineral o‘g‘itlar bilan oziqlantirishda ham bunday usulning qator afzalliklari mavjud. O‘g‘it suv bilan eritma holda aynan ko‘chat tuplarining o‘ziga beriladi. Bu hosildorlikning ortishi bilan birga, notekis yerlarda tuproq erroziyasining oldini olishga ham xizmat qilmoqda.
Ayni paytda meva-sabzavot va uzumni qayta ishlash ham doimiy e’tiborda. Xo‘jaobod tumanidagi “Navigul” korxonasi, Baliqchi tumanidagi “Andijon o‘zbegim” ochiq aksiyadorlik jamiyati, Marhamat tumanidagi ko‘p tarmoqli “Manzur” fermer xo‘jaligi bu borada yaxshi natijalarga erishmoqda.
– 2003-yilda mevani qayta ishlashni boshlagan edik, – deydi “Manzur” fermer xo‘jaligi rahbari Jamoliddin Umarov. – Keyinchalik konservalangan bodring, pomidor va tomat pastasi tayyorlashni yo‘lga qo‘ydik. O‘tgan yili 120 million so‘mlikdan ziyod qayta ishlangan mahsulot xaridorlarga yetkazib berildi. Prezidentimizning 2016-yil 12-apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarimizni yangi bosqichga ko‘tarish, faoliyatimizni yanada kengaytirish va eksport hajmini oshirishimizga xizmat qiladi.

Фруктов и овощей будет много
Указ Президента Ислама Каримова “О мерах по углублению экономических реформ в плодоовощеводстве и виноградарстве” от 9 января 2006 года служит важным программным документом в дальнейшем увеличении заготовок плодоовощной и бахчевой продукции и развитию садоводства в нашей стране.
В рамках исполнения этого документа проводится широкомасштабная работа по реформированию садоводческих фермерских хозяйств, достижению высокой урожайности, закладке новых садов, эффективному использованию междурядьев, защите саженцев от заболеваний, обновлению сортов, повышению объема экспорта фруктов и овощей.
В нынешнем году в Андижанской области закладывают 968 гектаров новых и 3 тысячи гектаров интенсивных садов. Посажены карликовые и полукарликовые сорта фруктовых деревьев.
В области эффективно действуют 1969 садоводческих и виноградарских фермерских хозяйств. Развитие садоводства, реализация за рубеж фруктов и овощей играют важную роль в повышении экспортного потенциала области. В текущем году намечено заготовить 493,6 тысячи тонн фруктов, 71,4 тысячи тонн винограда, экспортировать на 169,2 миллиона долларов.
В области, где накоплен опыт садоводства, эффективно используют передовые технологии и опыт. Положительный результат дает и посадка овощей и бахчевых культур в междурядьях деревьев.
Образцово налажена работа в садоводческих фермерских хозяйствах “Ок йул”, “Обид хужа” Ходжаабадского района, “Боги Фуркат” Кургантепинского района, “Абдурашид” Булакбошинского района, “Баланд дарвоза”, “Жалолиддин сара боглари” Мархаматского района, “Тохиржон богбон” Джалакудукского района, “Эргашали Усмон боги” Балыкчинского района, “Камчибек ери”, “Шархон жаннат мевалари” Асакинского района.
В фермерском хозяйстве “Боги Фуркат” Кургантепинского района внедрен новый метод садоводства.
– Использование эффективных передовых методов служит гарантом успеха, - говорит начальник отдела Андижанского областного управления сельского и водного хозяйства Абдумуталлиб Сулаймонов. – Учеными Андижанского сельскохозяйственного института и нашими специалистами подготовлены и доставлены работникам сферы рекомендации и методические пособия по закладке интенсивных садов в условиях области, размещению саженцев, технологии посадки, в целом - по внедрению передовых методов. Уделяется особое внимание защите виноградников и фруктовых деревьев от заболеваний и вредителей. В этом направлении садоводам предоставляется практическая помощь. Для руководителей фермерских хозяйств организовываются учебные семинары, на которых специалисты дают необходимые советы и консультации.
Основная часть садов в области размещена в предгорной местности. В таких условиях учитывается вододефицит, быстрое высыхание почвы, и в поливе используются экономичные методы, в частности, внедрение системы капельного орошения. Если при обычном поливе на один гектар площади требуется 500-600 кубометров воды, при капельном орошении этот показатель составляет 250-300 кубометров. Ряд преимуществ этого метода есть и при внесении в почву минеральных удобрений. Удобрения в виде раствора вносятся прямо под саженцы, что способствует повышению урожайности и предотвращению эрозии почвы неровных поверхностей.
Также уделяется серьезное внимание переработке плодоовощной продукции и винограда. Позитивные результаты в этом направлении достигаются на предприятии “Навигул” Ходжаабадского района, ОАО “Андижон узбегим” Балыкчинского района, многопрофильном фермерском хозяйстве “Манзур” Мархаматского района.
– В 2003 году приступили к переработке фруктов, - говорит руководитель фермерского хозяйства “Манзур” Жамолиддин Умаров. – Затем стали заниматься консервированием огурцов, помидоров, производством томатной пасты. В прошлом году реализовали переработанную продукцию на более чем 120 миллионов сумов. Постановление Президента нашей страны “О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур” от 12 апреля 2016 года способствует повышению работы на качественно новый уровень, расширению деятельности и увеличению объема экспорта.