O‘zbekiston gaz konlarini o‘zlashtirishning yangi bosqichi
Buxoro viloyatida Qandim gazni qayta ishlash majmuasi qurilishi boshlanishiga bag‘ishlangan marosim bo‘lib o‘tdi.
Neft-gaz sanoati O‘zbekiston iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan biri. Ushbu soha taraqqiyoti mamlakatimiz iqtisodiy barqarorligi, sanoatining yuksalishi va xalqimiz farovonligi yanada oshishida muhim omil bo‘ladi.
Prezidentimiz Islom Karimovning 2015-yil 4-martdagi «2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi to‘g‘risida»gi farmonida neft-gaz sanoatini rivojlantirishning yangi istiqbollari belgilab berilgan. Ushbu hujjatga muvofiq neft-gaz sanoatida tabiiy gaz va gaz kondensatini chuqur qayta ishlash asosida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirish va turini kengaytirish, eksportni ko‘paytirish, mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilish va yangilarini barpo etish ishlari amalga oshirilmoqda. Joriy yilda umumiy qiymati 20,6 milliard dollarlik 38 investitsiya loyihasini bajarish rejalashtirilgan. Buxoro viloyatida joylashgan Qandim gazkondensat konlari guruhini o‘zlashtirishdagi asosiy ishlab chiqarish obyekti hisoblangan Qandim gazni qayta ishlash majmuasi ulardan biridir.
“O‘zbekneftgaz” milliy xolding kompaniyasi Rossiyaning «LUKOYL» neft kompaniyasi bilan hamkorlikda “Qandim-Havzak-Shodi-Qo‘ng‘irot” mahsulotini taqsimlash to‘g‘risidagi bitim doirasida Qandim gazkondensat konlari guruhini o‘zlashtirish loyihasini amalga oshirmoqda. Ushbu guruhga Qandim, Quvachi-Olot, Oqqum, Parsanko‘l, Xo‘ja va G‘arbiy Xo‘ja kabi oltita gazkondensat koni kiradi.
Qandim gazni qayta ishlash majmuasi tarkibiga yiliga 8,1 milliard kub metr tabiiy gazni qayta ishlash quvvatiga ega zavod, shuningdek, 114 qazish qudug‘i, 11 maxsus maydon va 4 yig‘uv punktini o‘z ichiga olgan tabiiy gazni to‘plash tizimi kiradi. Bundan tashqari, 370 kilometr gaz quvuri, 160 kilometr avtomobil yo‘li qurish rejalashtirilgan. Majmua va infratuzilma obyektlarini barpo etishga 7 mingga yaqin kishi jalb etiladi.
– Bu kompaniyamizning O‘zbekistondagi eng yirik investitsiya loyihasidir, – dedi «LUKOYL» kompaniyasi prezidenti Vagit Alekperov. – Uskunalar yetkazib berish, gazni qayta ishlash majmuasini qurish va Qandim konlar guruhini jihozlash bo‘yicha shartnoma qiymati 2,7 milliard dollarni tashkil etadi. Dastlabki bosqichda ushbu loyihaga yo‘naltiriladigan jami investitsiya hajmi 3,3 milliard dollar miqdorida baholanmoqda. Bu yerga eng yaxshi mutaxassislar va zamonaviy texnologiyalar jalb etiladi, ishlab chiqarish xavfsizligi, mehnat va atrof-muhitni muhofaza qilishga doir barcha standartlarga rioya etiladi.
Muxtasar aytganda, Qandim gazni qayta ishlash majmuasining barpo etilishi O‘zbekiston gaz konlarini o‘zlashtirishni yangi bosqichga ko‘taradi. Markaziy Osiyodagi yirik ishlab chiqarish majmualaridan biri bo‘lgan ushbu zavodda 2 mingdan ziyod doimiy ish o‘rni yaratiladi.

Новый этап в освоении газовых месторождений Узбекистана
Новый этап в освоении газовых месторождений Узбекистана На промысле Кандым в Бухарской области состоялась торжественная церемония закладки первого камня в фундамент Кандымского газоперерабатывающего комплекса.
Нефтегазовая промышленность – одна из передовых отраслей экономики Узбекистана. Ее успехи – важный фактор экономической стабильности, индустриального подъема, повышения благосостояния нашего народа. Указ Президента Ислама Каримова «О Программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы» от 4 марта 2015 года наметил новые перспективы развития нефтегазовой сферы.
В соответствии с этим документом в нефтегазовой промышленности увеличиваются объемы производства и ассортимент продукции с высокой добавленной стоимостью на основе глубокой переработки природного газа и газового конденсата, расширяется география экспорта, создаются новые и модернизируются имеющиеся мощности. Только в текущем году планируется начать реализацию 38 инвестиционных проектов с общим объемом инвестиций в 20,6 миллиарда долларов. Среди них – строительство Кандымского газоперерабатывающего комплекса (ГПК) – ключевого производственного объекта в рамках обустройства Кандымской группы газоконденсатных месторождений, расположенных в Бухарской области.
Реализацией проекта по разработке Кандымской группы месторождений занимаются российская нефтяная компания “ЛУКОЙЛ” совместно с Национальной холдинговой компанией «Узбекнефтегаз» в рамках соглашения о разделе продукции «Кандым-Хаузак-Шады-Кунград». В Кандымскую группу входят 6 газоконденсатных месторождений – Кандым, Кувачи-Алат, Аккум, Парсанкуль, Ходжи и Западный Ходжи.
Возведение Кандымского ГПК включает в себя строительство газоперерабатывающего завода мощностью 8,1 миллиарда кубических метров газа в год, а также системы сбора природного газа, в которую на стадии полного развития войдут 114 добывающих скважин, 11 кустовых площадок и 4 сборных пункта. Также планируется построить 370 километров газопроводов, проложить 160 километров автодорог. В строительстве комплекса и объектов инфраструктуры будут задействованы около 7 тысяч человек.
– Это крупнейший инвестиционный проект нашей компании в Узбекистане, – сказал президент компании «ЛУКОЙЛ» Вагит Алекперов. – Стоимость контракта на поставку оборудования, строительство комплекса газоперерабатывающего завода и обустройство Кандымской группы месторождений составляет 2,7 миллиарда долларов. В целом инвестиции в этот проект на первой фазе оцениваются в 3,3 миллиарда долларов. Здесь будут сосредоточены лучшие специалисты и самые современные технологические решения, а также соблюдаться все стандарты безопасности производства, охраны труда и окружающей среды.
Словом, строительство Кандымского газоперерабатывающего комплекса ознаменует новый этап в освоении газовых месторождений Узбекистана. Он станет одним из крупнейших производственных комплексов в Центральной Азии, где будет создано более двух тысяч постоянных рабочих мест.