16/04/2016 - 13:04 8880
2016-yil 15-aprelda Vazirlar Mahkamasining joriy yilning I choragida respublikani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish yakunlarini muhokama qilishga va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Islom Karimov tomonidan joriy yilning 15-yanvarida respublika Hukumati majlisida belgilab berilgan 2016-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim yo‘nalishlari va ustuvor vazifalari amalga oshirilishini baholashga bag‘ishlangan majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan tasdiqlangan mamlakatni rivojlantirishning asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari hamda iqtisodiyotni va uning tarmoqlarini, eng avvalo, sanoat va qishloq xo‘jaligini yanada isloh qilish, tarkibiy qayta o‘zgartirish va modernizatsiyalash, muhandislik-kommunikatsiya va yo‘l-transport infratuzilmasini jadal rivojlantirish va yangilash, xususiy mulkni, tadbirkorlik va kichik biznesni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, shuningdek, aholi bandligi va farovonligi darajasini oshirishning o‘rtacha muddatli dasturlarini amalga oshirishning natijalari ko‘rib chiqildi va har tomonlama tahlil qilindi.
2016-yil uchun qabul qilingan iqtisodiy dasturning eng muhim vazifalari va ustuvor yo‘nalishlarini tizimli va izchil amalga oshirish tufayli global iqtisodiyotda davom etayotgan inqirozli hodisalarga va uning rivojlanishi sur’atlari sekinlashganligiga qaramay, O‘zbekistonda iqtisodiyot o‘sishining barqaror sur’atlari va makroiqtisodiy mutanosiblik ta’minlanayotganligi qayd etildi. Joriy yilning birinchi choragida mamlakatning yalpi ichki mahsuloti 7,5 foizga o‘sdi. Sanoat mahsuloti ishlab chiqarish hajmi 7 foizga, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish hajmi – 6,7 foizga, chakana tovar aylanmasi hajmi 12,8 foizga ko‘paydi. Davlat byudjeti yalpi ichki mahsulotga nisbatan 0,1 foiz miqdoridagi profitsit bilan ijro etildi. Inflatsiya darajasi prognoz parametrlardan oshmadi.
Xizmatlarning zamonaviy turlarini, eng avvalo, axborot-kommunikatsiya texnologiyalariga asoslangan turlarini jadal rivojlantirish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar xizmatlar hajmlarining 12,1 foizga o‘sishini va ularning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 2015-yilning birinchi choragidagi 59,3 foizdan 59,5 foizgacha ko‘payishini ta’minladi.
Kichik biznesni rag‘batlantirish, tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish va yuritish shart-sharoitlarini yanada yaxshilash chora-tadbirlarini amalga oshirishni davom ettirish joriy yilning birinchi choragida kichik biznesning 8,4 mingta yoki 2015-yilning shu davridagiga qaraganda 5,5 foiz ko‘p yangi subyekti tashkil etilishiga ko‘maklashdi. Yil boshidan boshlab kichik biznes subyektlariga 3,6 trillion so‘m bank kreditlari berildi, o‘sish 2015-yilning 1-choragidagiga qaraganda 1,3 baravarni tashkil etdi.
2016-yilda ish o‘rinlari tashkil etish va aholi bandligini oshirish dasturi doirasida 167,4 mingta yangi ish o‘rinlari tashkil etildi, ulardan 57,7 foizi qishloq joylarda tashkil etildi.
Oilani, onalik va bolalikni muhofaza qilish tizimini yanada mustahkamlashga, onalar va bolalarni tibbiy parvarish qilish darajasi va sifatini oshirishga yo‘naltirilgan “Sog‘lom ona va bola yili” Davlat dasturi tadbirlarini faol amalga oshirish boshlandi. Dastur tadbirlarini moliyalashtirishga joriy yilning birinchi choragida qariyb 1,3 trillion so‘m miqdoridagi mablag‘ yo‘naltirildi.
Majlis kun tartibidagi masalalarni muhokama qilish davomida tarkibiy qayta o‘zgartirishlarni yanada chuqurlashtirish, sanoat ishlab chiqarishini modernizatsiyalash va diversifikatsiyalash, shu jumladan, mahalliy xomashyo resurslarini chuqur qayta ishlashni bosqichma-bosqich ko‘paytirish, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish hajmlari va turlarini kengaytirish, respublika hududlarining sanoat salohiyatini jadal rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalarning amalga oshirilishi va natijadorligini batafsil tahlil qilishga alohida e’tibor berildi. Hozirgi vaqtda sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmlari o‘sishining qariyb 80 foizi iqtisodiyotning qayta ishlash tarmoqlari tomonidan ta’minlanayotganligi qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari, vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari rahbarlarining e’tibori xomashyoni jahon bozorida talab etilgan tayyor mahsulotga chuqur qayta ishlashning 3-4 bosqichli sikllariga o‘tishni nazarga tutuvchi 2020, 2025 va 2030-yillarga hisoblab chiqilgan sanoatning yetakchi tarmoqlarini rivojlantirish dasturlari loyihalarini ishlab chiqishni tugallashni jadallashtirish va tasdiqlash uchun kiritish zarurligiga qaratildi.
Respublikaning bir qancha xo‘jalik birlashmalari, yirik korxonalari, viloyatlari va tumanlari hokimliklari rahbarlari oldiga 2016-2020-yillarda meva-sabzavot, go‘sht-sut mahsulotlarini, rangli va nodir metallarni chuqur qayta ishlash tadbirlari o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishini so‘zsiz ta’minlash va qabul qilingan maqsadli parametrlarga erishish bo‘yicha aniq vazifalar qo‘yildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga hokimliklar huzurida yangidan tashkil etilgan hududlarni kompleks rivojlantirish bo‘yicha yig‘ma boshqarmalarning samarali ishlashini tashkil etish, shuningdek, tarmoq tuzilmalari bilan birgalikda mintaqalarning sanoat salohiyatini jadal rivojlantirish, joylarda yuqori qo‘shilgan qiymatli, shu jumladan, eksportga yetkazib beriladigan raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha yangi yuqori texnologik ishlab chiqarishlarni tashkil etishning dasturiy chora-tadbirlarini ishlab chiqish yuzasidan kompleks qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi.
Sanoat ishlab chiqarishini uzluksiz texnik va texnologik jihatdan yangilash, ishlab chiqarish va ijtimoiy infratuzilmani jadal rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan faol investitsiya siyosati o‘zlashtirilgan investitsiyalar hajmlari 8,5 foizga, shu jumladan, xorijiy investitsiyalar 14,4 foizga o‘sishiga ko‘maklashganligi qayd etildi. 2016-yilgi Investitsiya dasturi doirasida 368 ta yangi investitsiya loyihasini amalga oshirish boshlandi, ular bo‘yicha qurish va rekonstruksiya qilishga pudrat shartnomalari belgilangan tartibda tuzilgan. Mahalliylashtirilgan mahsulotlarning 37 ta yangi turini ishlab chiqarish o‘zlashtirildi.
Yo‘l-transport, muhandislik-kommunikatsiya va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish, qishloq joylarda namunaviy uy-joylar qurish loyihalari faol amalga oshirilmoqda. Farg‘ona vodiysi viloyatlarini respublikaning qolgan hududi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri temir yo‘l qatnovi bilan birlashtiradigan yangi elektrlashtirilgan Angren-Pop temir yo‘li qurilishi tugallanmoqda. Samarqand-Buxoro temir yo‘lini, yo‘lovchilar tashish poyezdlarining yuqori tezlikda harakatlanishini tashkil etgan holda, elektrlashtirish loyihasi jadal sur’atlarda amalga oshirilmoqda. Zamonaviy texnologiya bo‘yicha keng polosali foydalanishning 500 kilometrdan ortiq optik-tolali tarmoqlarini qurish va zaxiraga qo‘yish amalga oshirildi. Qishloq turar joy massivlarida 13 mingta yangi shinam uylar, ushbu massivlarda ijtimoiy va bozor infratuzilmasining zamonaviy obyektlarini qurish boshlandi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga iqtisodiyot tarmoqlari va sohalarida qurilish ishlariga o‘sib borayotgan talabni hisobga olgan holda 2016-yilda 400 tadan ortiq yangi, moliyaviy barqaror va zarur texnika bilan jihozlangan qurilish va montaj tashkilotlari tashkil etishni ta’minlash yuzasidan zarur chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi.
Majlisda mahsulot eksportining tuzilmasini diversifikatsiyalash va turlarini kengaytirish, yangi tashqi bozorlarni o‘zlashtirish, shu asosida 2016-yil uchun belgilangan eksportning prognoz parametrlariga erishishni ta’minlash yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlarning natijadorligini har tomonlama tahlil qilishga alohida e’tibor berildi. Jahon bozorlarida talabning keskin qisqarishiga, kuchayib borayotgan noaniqlikka va qattiq raqobatga qaramay, eksport qiluvchi korxonalarni rag‘batlantirish va mahsulotlarning tashqi bozorlarga kirib borishini zarur tarzda qo‘llab-quvvatlash yuzasidan O‘zbekistonda ko‘rilayotgan samarali chora-tadbirlar eksport hajmlari o‘sishi tendensiyalari va tashqi savdo aylanmasining ijobiy saldosini ta’minlayotganligi qayd etildi. Yil boshidan boshlab oldin o‘z mahsulotlarini eksport qilmagan 583 ta yangi korxona eksport faoliyatiga jalb etildi, shuningdek, mahsulotlarning 95 ta yangi turini eksport qilish o‘zlashtirildi.
Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirliklar, idoralar, xo‘jalik birlashmalari, yirik korxonalar va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlarining e’tibori eksportga yetkazib berishni ko‘paytirishning barcha mavjud zaxiralarini aniqlash va safarbar qilish, yangi bozorlarni o‘zlashtirish, eksport qiluvchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish, yangi ishlab chiqarish korxonalari, fermer xo‘jaliklari, kichik biznes va tadbirkorlik subyektlarining eksportdagi ishtirokini har tomonlama rag‘batlantirish bo‘yicha kompleks qo‘shimcha chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirishning zarurligiga qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi bilan yangidan tashkil etilgan “O‘zbekoziqovqatxolding” xolding kompaniyasi va unga idoraviy mansub ixtisoslashtirilgan “O‘zagroeksport” tashqi savdo kompaniyasi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi rahbarlari oldiga belgilangan maqsadli parametrlarga muvofiq yangi uzilgan va qayta ishlangan meva-sabzavot mahsulotlarini joriy yilda eksportga yetkazib berish hajmlari bo‘yicha o‘z vaqtida kontraktlar tuzilishini ta’minlash yuzasidan aniq vazifalar qo‘yildi.
Vazirlar Mahkamasi majlisida aksiyadorlik jamiyatlarining ustav kapitallariga xorijiy investorlarni jalb etish va korporativ boshqaruv, shuningdek, davlat ulushlari va aktivlarini, shu jumladan, “nul” sotish qiymati bilan sotish hisobiga davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini tubdan qisqartirish chora-tadbirlari amalga oshirilishi chuqur tahlil qilindi. Joriy yilning birinchi choragi mobaynida 178 ta davlat aktivi 216 milliard so‘mga yaqin investitsiya majburiyatlari qabul qilingan holda xususiy mulkka sotilganligi qayd etildi. Ustav fondlarida davlat ulushlari bo‘lgan aksiyadorlik jamiyatlari soni 2015-yilning shu davridagi 378 ta o‘rniga 209 tagacha kisqardi.
Xo‘jalik birlashmalari, aksiyadorlik jamiyatlari rahbarlariga Davlat raqobat qo‘mitasi bilan birgalikda 2015-yil noyabr oyida Toshkent shahrida o‘tkazilgan Xalqaro investitsiya forumida erishilgan ahdlashuvlarga muvofiq davlatning va xo‘jalik birlashmalarining aktivlarini xorijiy investorlarga sotishni tezlashtirish yuzasidan amaliy chora-tadbirlar ko‘rish topshirildi. Ular oldiga, shuningdek, aksiyadorlik jamiyatlarining ustav fondlarida xorijiy kapital ulushini kamida 15 foiz miqdorida ta’minlash maqsadida ularning ustav fondlariga potensial xorijiy investorlarni faol jalb etish yuzasidan aniq vazifalar qo‘yildi.
Kun tartibidagi masalalar bo‘yicha Vazirlar Mahkamasi komplekslari, respublika vazirliklari, idoralari, xo‘jalik birlashmalari, yirik korxonalari va viloyatlar hokimliklari rahbarlarining hisobotlari eshitildi. Respublika Hukumatining majlisiga kiritilgan masalalarni muhokama qilish yakunlari bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi, ularda 2016-yil mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturining eng muhim yo‘nalishlari va ustuvor vazifalari amalga oshirilishini so‘zsiz ta’minlash yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilandi.

16/04/2016 - 13:07 7890
15 апреля 2016 года состоялось заседание Кабинета Министров, посвященное обсуждению итогов социально-экономического развития республики за I квартал текущего года и оценке хода реализации важнейших направлений и приоритетов экономической программы на 2016 год, определенных Президентом Республики Узбекистан Исламом Каримовым на заседании правительства республики 15 января текущего года.
На заседании были всесторонне рассмотрены и глубоко проанализированы основные макроэкономические показатели развития страны и результаты реализации утвержденных Президентом Республики Узбекистан среднесрочных программ по дальнейшему реформированию, структурным преобразованиям и модернизации экономики и ее отраслей, прежде всего промышленности и сельского хозяйства, опережающему развитию и обновлению инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры, обеспечению надежной защиты частной собственности, предпринимательства и малого бизнеса, а также повышению уровня занятости и благосостояния населения.
Отмечено, что благодаря системной и последовательной реализации важнейших задач и приоритетов принятой экономической программы на 2016 год, несмотря на продолжающиеся кризисные явления в глобальной экономике и замедление темпов ее развития, в Узбекистане обеспечиваются устойчивые темпы роста экономики и макроэкономическая сбалансированность. За первый квартал текущего года валовой внутренний продукт страны возрос на 7,5 процента. Объемы производства промышленной продукции увеличились на 7 процентов, продукции сельского хозяйства – на 6,7 процента, розничного товарооборота – на 12,8 процента. Государственный бюджет исполнен с профицитом в размере 0,1 процента к ВВП. Уровень инфляции не превысил прогнозных параметров.
Принимаемые меры по опережающему развитию современных видов услуг, прежде всего, основанных на информационно-коммуникационных технологиях, обеспечили рост объемов услуг на 12,1 процента и увеличение их доли в ВВП до 59,5 процента по сравнению с 59,3 процента в первом квартале 2015 года.
Продолжение реализации мер по стимулированию развития малого бизнеса, дальнейшему улучшению условий для организации и ведения предпринимательской деятельности способствовало созданию в первом квартале текущего года 8,4 тысячи новых субъектов малого бизнеса, или на 5,5 процента больше, чем в аналогичном периоде 2015 года. С начала года субъектам малого бизнеса выданы банковские кредиты на сумму 3,6 триллиона сумов, с ростом в 1,3 раза к первому кварталу 2015 года.
В рамках Программы создания рабочих мест и повышения занятости населения на 2016 год создано 167,4 тысячи новых рабочих мест, из них 57,7 процента – в сельской местности.
Начата активная реализация мероприятий Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка», направленных на дальнейшее укрепление системы охраны семьи, материнства и детства, повышение уровня и качества медицинского ухода за матерями и детьми, на финансирование которых в первом квартале текущего года направлены средства в размере около 1,3 триллиона сумов.
В ходе обсуждения вопросов повестки дня заседания пристальное внимание было уделено детальному анализу хода и результативности реализации приоритетных задач по дальнейшему углублению структурных преобразований, модернизации и диверсификации промышленного производства, включая поэтапное увеличение глубины переработки отечественных сырьевых ресурсов, расширение объемов и номенклатуры производства продукции с высокой добавленной стоимостью, ускоренное развитие промышленного потенциала территорий республики. Отмечено, что в настоящее время около 80 процентов прироста объемов производства промышленной продукции обеспечивается обрабатывающими отраслями экономики.
Внимание заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан, руководителей министерств, ведомств, хозяйственных объединений было обращено на необходимость ускорения завершения разработки и внесения на утверждение проектов программ развития ведущих отраслей промышленности, рассчитанных на периоды до 2020, 2025 и 2030 годов, предусматривающих переход на 3-4-стадийные циклы глубокой переработки сырья в востребованную на мировом рынке готовую продукцию.
Перед руководителями ряда хозяйственных объединений, крупных предприятий, хокимиятов областей и районов республики поставлены конкретные задачи по безусловному обеспечению своевременной и качественной реализации мероприятий и достижения целевых параметров принятых программ по углублению переработки плодоовощной и мясо-молочной продукции, цветных и редких металлов на 2016-2020 годы.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента поручено принять комплекс дополнительных мер по организации эффективной работы вновь созданных при хокимиятах сводных управлений по комплексному развитию территорий, а также выработке совместно с отраслевыми структурами программных мер по ускоренному развитию промышленного потенциала регионов, созданию на местах новых высокотехнологичных производств по выпуску конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, в том числе поставляемой на экспорт.
Отмечено, что реализуемая активная инвестиционная политика по непрерывному технологическому и техническому обновлению промышленного производства, опережающему развитию производственной и социальной инфраструктуры обеспечила рост объемов освоенных инвестиций на 8,5 процента, в том числе иностранных инвестиций – на 14,4 процента. В рамках Инвестиционной программы на 2016 год начата реализация 368 новых инвестиционных проектов, по которым в установленном порядке заключены договоры подряда на строительство и реконструкцию. Освоено производство 37 новых видов локализованной продукции.
Активно реализуются проекты по развитию дорожно-транспортной, инженерно-коммуникационной и социальной инфраструктуры, сельского типового жилищного строительства. Завершается строительство новой электрифицированной железнодорожной линии Ангрен-Пап, соединяющей прямым железнодорожным сообщением области Ферганской долины с остальной территорией республики. Ускоренными темпами осуществляется проект по электрификации железнодорожной линии Самарканд-Бухара с организацией высокоскоростного движения пассажирских поездов. Построено и резервировано более 500 км волоконно-оптических сетей широкополосного доступа по современной технологии. Начато строительство 13 тысяч новых комфортабельных индивидуальных домов по типовым проектам на сельских жилых массивах, с обустройством этих массивов современными объектами социальной и рыночной инфраструктуры.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента поручено принять необходимые меры по обеспечению создания в 2016 году в регионах республики более 400 новых, финансово устойчивых и оснащенных необходимой техникой строительных и монтажных организаций, с учетом возрастающего спроса на строительные работы в отраслях и сферах экономики.
На заседании особое внимание было уделено всестороннему анализу результативности принимаемых мер по диверсификации структуры и расширению номенклатуры экспорта продукции, освоению новых внешних рынков сбыта, обеспечению на этой основе достижения определенных на 2016 год прогнозных параметров экспорта. Отмечено, что, несмотря на резкое сокращение спроса, усиливающиеся неопределенность и жесткую конкурентность на мировых рынках, принимаемые в Узбекистане эффективные меры по стимулированию предприятий-экспортеров и оказанию им необходимой поддержки в продвижении продукции на внешние рынки обеспечивают сохранение тенденций роста объемов экспорта и положительное сальдо внешнеторгового оборота. С начала года в экспортную деятельность вовлечены 583 предприятия, ранее не экспортировавшие свою продукцию, а также освоен экспорт 95 новых видов продукции.
Внимание руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств, ведомств, хозяйственных объединений, крупных предприятий и органов исполнительной власти на местах обращено на необходимость выработки и реализации комплекса дополнительных мер по выявлению и мобилизации всех имеющихся резервов увеличения экспортных поставок, освоению новых рынков сбыта, усилению поддержки предприятий-экспортеров, всестороннему стимулированию участия в экспорте новых производственных предприятий, фермерских хозяйств, субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
Перед руководителями вновь созданных по инициативе Президента Республики Узбекистан холдинговой компании «Узбекозиковкатхолдинг» и ее подведомственной специализированной внешнеторговой компании «Узагроэкспорт», Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, Министерства сельского и водного хозяйства поставлены конкретные задачи по обеспечению своевременной контрактации объемов поставки на экспорт в текущем году свежей и переработанной плодоовощной продукции в соответствии с установленными целевыми параметрами.
На заседании Кабинета Министров был глубоко проанализирован ход реализации мер по привлечению иностранных инвесторов в уставные капиталы акционерных обществ и корпоративное управление, а также по коренному сокращению присутствия государства в экономике за счет реализации государственных долей и активов, в том числе по «нулевой» выкупной стоимости. Отмечено, что в течение первого квартала текущего года в частную собственность реализовано 178 государственных активов, с принятием инвестиционных обязательств на сумму около 216 миллиардов сумов. Количество акционерных обществ с государственной долей в уставных фондах сократилось до 209 против 378 в аналогичном периоде 2015 года.
Руководителям хозяйственных объединений, акционерных обществ совместно с Госкомконкуренции поручено принять действенные меры по ускорению реализации иностранным инвесторам активов государства и хозяйственных объединений в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе Международного инвестиционного форума, проведенного в ноябре 2015 года в Ташкенте. Перед ними также поставлены конкретные задачи по активному привлечению потенциальных иностранных инвесторов к участию в уставных фондах акционерных обществ, обеспечив в них долю иностранного капитала в размере не менее 15 процентов.
По вопросам повестки дня заслушаны отчеты руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств, ведомств, хозяйственных объединений, крупных предприятий республики и хокимиятов областей. По итогам обсуждения внесенных на заседание правительства республики вопросов приняты соответствующие решения, в которых определены конкретные меры по безусловному обеспечению реализации важнейших направлений и приоритетов программы социально-экономического развития страны на 2016 год.