Shahar bilan bo‘ylashayotgan qishloqlar
Prezidentimizning 2009-yil 3-avgustdagi “Qishloq joylarda uy-joy qurilishi ko‘lamini kengaytirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida qad rostlayotgan zamonaviy massivlar qishloqlarimiz qiyofasini o‘zgartirish bilan birga, yurtdoshlarimizning turmush madaniyatini yuksaltirishga xizmat qilmoqda.
“Qishloqqurilishinvest” injiniring kompaniyasi Surxondaryo viloyati filialidan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, 2009-2015-yillarda viloyatda namunaviy loyiha asosida 4 ming 700 dan ortiq uy-joy foydalanishga topshirilgan. Zamonaviy massivlarda ijtimoiy infratuzilma obyektlari barpo etish, toza ichimlik suvi, tabiiy gaz va elektr energiyasi bilan ta’minlashga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘tgan davrda 100 dan ortiq ijtimoiy bozor infratuzilmasi obyekti, yuzlab savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalari qurilib, foydalanishga topshirildi.
2015-yilda viloyatda qurilgan 14 massivda yuzdan ziyod qurilish tashkiloti ishtirok etgan bo‘lsa, bu yil 130 tashkilot jalb etilgan.
– O‘tgan yili zamonaviy massivlar qurilishida uch mingdan ortiq quruvchi mehnat qilgan edi. Bu yil to‘rt mingga yaqin ishchi ishlamoqda, – deydi “Qishloqqurilishinvest” injiniring kompaniyasi Surxondaryo viloyati filiali direktori o‘rinbosari Qudrat Qurbonniyozov. – Qurilish madaniyati va sifati yildan-yilga takomillashib, yangi uylarga buyurtma berayotganlar safi kengayib borayotgani quvonarlidir.
Termiz tumanidagi Navro‘z, Guliston, Manguzar va Limonzor massivlarida 312 zamonaviy uy-joy barpo etilmoqda. Navro‘z massivida qad rostlayotgan namunaviy loyihalar asosidagi 214 yangi uy qurilishida o‘ttizga yaqin qurilish tashkiloti ishchilari mehnat qilmoqda. Bu yerda “Tallashqon invest” mas’uliyati cheklangan jamiyati quruvchilari tomonidan 1 milliard 278 million so‘mlikdan ortiq bunyodkorlik ishlari amalga oshiriladi.
Guliston massivida namunaviy loyiha asosida 44 uy bunyod etilmoqda. Bu yerda qurilayotgan to‘rt xonali zamonaviy uylardan biri termizlik O‘ktam Xudoyqulov buyurtmasi asosida qad rostlayotir.
– O‘tgan yili qurilgan uylarni ko‘rib, havasim keldi, – deydi O‘ktam aka. – Oila a’zolarimiz bilan maslahatlashib, yangi yilning dastlabki kunlarida “Qishloqqurilishinvest” injiniring kompaniyasi Surxondaryo viloyati filialiga murojaat qilib, zamonaviy massivdagi to‘rt xonali uyga buyurtma berdim. Shartnoma tuzib, boshlang‘ich badalni to‘ladik. Uyimizning asosiy qurilish ishlari tijorat bankining uzoq yillik imtiyozli kredit mablag‘i hisobidan qoplanadi. Xalqimizning farovon turmush kechirishi uchun shaharnikidan qolishmaydigan sharoitlar yaratib berayotgan Prezidentimizdan minnatdormiz.
Sherobod, Qumqo‘rg‘on, Uzun, Sho‘rchi tumanlarida ham zamonaviy massivlar qurilishi davom etmoqda. Obod va osoyishta yurtimiz qiyofasini o‘zgartirishga, yurtdoshlarimizning turmush madaniyatini yanada yuksaltirishga xizmat qilayotgan ushbu zamonaviy uylarni Vatanimiz mustaqilligining 25-yillik bayrami arafasida foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.

Условия, не уступающие городским
В текущем году в Сурхандарьинской области намечено строительство 1048 новых домов по типовым проектам.
Современные массивы, строящиеся в соответствии с постановлением Президента нашей страны "О дополнительных мерах по расширению масштабов строительства жилья в сельской местности" от 3 августа 2009 года, наряду с изменением облика сел способствуют повышению уровня жизни наших соотечественников.
По данным Сурхандарьинского областного филиала инжиниринговой компании "Кишлоккурилишинвест", в период 2009-2015 годов в области на основе типовых проектов было возведено и сдано в эксплуатацию более 4,7 тысячи домов. При этом особое внимание уделяется строительству объектов социальной инфраструктуры, сетей питьевого водоснабжения, газо- и электроснабжения. За минувший период было сдано в эксплуатацию более 100 социальных объектов, сотни пунктов торговли и обслуживания.
Если в 2015 году в застройке 14 массивов участвовало более ста строительных организаций, то в нынешнем году задействовано 130.
- В минувшем году в процессе строительства современных домов трудились более 3 тысяч строителей. В нынешнем году к работам привлечены около 4 тысяч строителей, - говорит заместитель директора Сурхандарьинского областного филиала инжиниринговой компании "Кишлоккурилишинвест" Кудрат Курбонниёзов. - Культура и качество строительства повышаются из года в год, радует растущее число людей, заказывающих новые дома.
В Термезском районе на массивах Навруз, Гулистон, Мангузар и Лимонзор строятся 312 современных домов. В строительстве 214 новых домов на массиве Навруз участвуют работники около 30 строительных организаций. Строителями общества с ограниченной ответственностью "Таллашкон инвест" здесь будут выполнены работы более чем на 1 миллиард 278 миллионов сумов.
На массиве Гулистон возводятся 44 дома по типовым проектам. В их числе и современный четырехкомнатный дом, заказанный Уктамом Худойкуловым из Термезского района.
- Увидев построенные в прошлом году дома, решили приобрести такой же, - говорит Уктам Худойкулов. - В начале текущего года обратился в Сурхандарьинский областной филиал инжиниринговой компании "Кишлокурилишинвест" и оформил заказ на четырехкомнатный дом на современном жилом массиве. Расходы на основной объем работы по строительству нашего дома будут покрыты за счет долгосрочного льготного кредита коммерческого банка. Мы признательны Президенту нашей страны, под руководством которого в селах создаются условия, не уступающие городским.
Современные жилые массивы появляются и в Шерабадском, Кумкурганском, Узунском и Шурчинском районах. Современные дома, меняющие облик нашей свободной и благоустроенной страны, способствующие повышению уровня жизни народа, намечено сдать в эксплуатацию в преддверии 25-летия независимости нашей Родины.