Iqtisodiyot vaziri o‘rinbosari Sh.Fayzullayevning «Biznesni yuritish» tadqiqotida O‘zbekiston ko‘rsatkichlarini yaxshilashga qaratilgan islohotlar to‘g‘risidagi Memorandum» mavzusidagi «davra suhbati»dagi kirish so'zi
25/01/2016 - 18:59 23715
Hurmatli Fruman xonim,
Xalqaro tashkilotlarning vakillari, davra suhbati qatnashchilari!
Barchangizni Iqtisodiyot vazirligida ko‘rib turganimdan mamnunman.
Avvalo, Xalqaro moliya korporatsiyasi va Jahon banki guruhiga O‘zbekiston Respublikasida qulay ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaratishda yaqindan hamkorlik qilib, doimiy qo‘llab-quvvatlab kelayotganligi uchun o‘z minnatdorligimni bildiraman.
Mustaqillikning dastlabki yillaridan boshlab, Hukumat tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishga, tadbirkorlikka yanada keng erkinlik berishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Ayniqsa, so‘nggi 5-6 yil ichida ilg‘or xorijiy tajribani o‘zlashtirish sohasida xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik rivoj topdi. Bu esa sezilarli darajada tadbirkorlik sohasida keraksiz ruxsat berish tartibotlarini qisqartirish, ularni rasmiylashtirishga ketadigan vaqt va xarajatlarni kamaytirish imkonini berdi.
«Biznesni yuritish» jamoasi ekspertlari bilan video konferensiya aloqasi, fikr-mulohazalar almashinuvi, mutaxassislar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashuvlar orqali o‘zaro yaqin hamkorlikni yanada yaxshilash, mamlakatda ishbilarmonlik muhitini takomillashtirishga qaratilgan islohotlar bilan yanada chuqurroq tanishtirishga imkon yaratdi.
Shuni ta'kidlab o‘tmoqchimanki, so‘nggi 4 yilda respublikada Jahon banki hamda uning bo‘linmasi bo‘lgan Xalqaro moliya korporatsiyasi tomonidan qabul qilingan «Biznesni yuritish» hisobotini shakllantirish metodikasiga muvofiq ishbilarmonlik muhiti holatini omillar asosida mamlakat reytingini belgilab beradigan baholash mezonlari va ko‘rsatkichlarini tahlil qilish bo‘yicha katta ishlar amalga oshirildi.
Ushbu ishlarning asosida «Biznesni yuritish» reytingida baholanadigan asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha qonunchilikni tubdan takomillashtirish borasida islohotlar dasturi ishlab chiqilib, amalga oshirildi.
Natijada, Jahon bankining «Biznesni yuritish» so‘nggi hisobotida 189 ta davlat ichida O‘zbekiston faqat bir yilning o‘zida 16 pog‘onaga ko‘tarilib, 87-o‘rinni egalladi. Shu bilan birga, O‘zbekiston 2014-2015-yillarda biznes yuritishni yengillashtirish sohasida amalga oshirilgan islohotlar bo‘yicha yetakchi o‘nta mamlakat qatoridan joy oldi.
Mamlakatda «Biznesni yuritish» hisobotidagi O‘zbekiston Respublikasi ko‘rsatkichlarini yaxshilashga alohida e'tibor berilmoqda, chunki xorijiy xususiy sarmoyadorlarning ko‘pchiligi mamlakatga investitsiya jalb qilayotganda ushbu reytingga tayanib qaror qabul qiladilar.
Shu ma'noda, bizning hamkorligimiz tadbirkorlik faoliyatini yuritish uchun davlat hizmatlarini ko‘rsatish bilan bog‘liq bo‘lgan barcha jarayonlarni yanada takomillashtirish hamda muddatlarini qisqartirishga qaratilgan.
Shu bilan birga, «Biznesni yuritish» indikatorlarini tuzish uslublarini to‘liq tushunish Hukumatga tadbirkorlik faoliyatining muayyan sohasida samarali qaror chiqarish imkonini beradi.
Shu bois, O‘zbekiston Respublikasi Hukumati iltimosiga ko‘ra Xalqaro moliya korporatsiyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasining «Biznesni yuritish» hisobotidagi ko‘rsatkichlar bo‘yicha islohotlar to‘g‘risida Memorandum tayyorlangan.
Bugungi davra suhbati davomida, biz Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, shuningdek «Biznesni yuritish» tatqiqotlarida O‘zbekiston ko‘rsatkichlarini yaxshilashga qaratilgan islohotlar bo‘yicha tavsiyalarni muhokama qilmamiz, va mavjud bo‘lgan barcha savollarga batafsil tushuntirishlar va javoblar olishga umid qilamiz.
Shu bilan birga, o‘tkazilayotgan ushbu tadbir imkoniyatlaridan foydalanib va yuqori darajada samara olish maqsadida, shu yerdagi barcha qatnashuvchilarni savol va javoblar bilan faol ishtirok etishga chaqiraman.

Вступительное слово Заместителя министра экономики Файзуллаева Ш.Н. в «круглом столе» на тему «Меморандум о реформах в соответствии с показателями Узбекистана в исследовании «Doing Business»
25/01/2016 - 19:19 25964
Уважаемая г-жа Сесиль Фруман,
Представители международных организаций, участники круглого стола!
Позвольте искренне поприветствовать Вас всех в Министерстве экономики.
В первую очередь, хочу выразить слова признательности Международной финансовой корпорации и группе Всемирного банка в частности за постоянную поддержку и тесное сотрудничество в вопросах создания благоприятной деловой среды и инвестиционного климата в Республике Узбекистан.
С первых лет независимости Правительством уделяется особое внимание развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, предоставлению большей свободы предпринимательству.
Особенно, в последние 5-6 лет эта работа активизировалась совместно с международными организациями в части имплементации передового зарубежного опыта. Это позволило значительно сократить излишние разрешительные процедуры в сфере предпринимательской деятельности, сократить сроки и удешевить стоимость при их прохождении.
Тесное сотрудничество, налаженное путем проведения видеоконференций, обмена комментариями, организацией непосредственных встреч с экспертами команды «Doing business», позволило более глубже ознакомиться с проводимыми в стране реформами, направленными на улучшение деловой среды.
Хотел бы отметить, что за последние 4 года в республике в соответствии с принятой Всемирным банком и его подразделением Международной финансовой корпорацией методикой формирования отчета «Doing business» проведена большая работа по факторному анализу состояния деловой среды и введению оценочных критериев и показателей, определяющих страновой рейтинг.
На основе этой работы подготовлены и реализованы реформы по кардинальному совершенствованию законодательства в основных направлениях, оцениваемых в рейтинге «Doing business».
В результате, в нынешнем докладе Всемирного банка «Ведение бизнеса 2016» Узбекистан из 189 стран занял 87-место, улучшив свой рейтинг на 16 позиций. При этом Узбекистан отмечен среди топ-10 стран-реформаторов по созданию наиболее благоприятных условий для ведения бизнеса за 2014-2015 годы.
В стране уделяется особое внимание повышению показателей Республики Узбекистан в отчете «Doing business», так как, большинство иностранных частных инвесторов ориентируются на эти рейтинги в принятии решений для инвестирования в страну.
В этом контексте наша совместная работа заключается в дальнейшем совершенствовании всех процедур и оптимизацией сроков, связанных с оказанием государственных услуг для ведения предпринимательской деятельности.
При этом, глубокое понимание методологии составления индикаторов «Doing business» позволяет Правительству принимать эффективные решения в той или иной сфере предпринимательской деятельности
В этой связи по запросу Правительства Республики Узбекистан Международной финансовой корпорацией подготовлен Меморандум о реформах в соответствии с показателями Узбекистана в исследовании «Doing Business».
В ходе сегодняшнего круглого стола мы будем обсуждать основные направления сотрудничества с Международной финансовой корпорацией, а также рекомендации о реформах по улучшению показателей Узбекистана в исследовании «Ведение бизнеса», и надеемся получить и дать подробные разъяснения и ответы на все имеющиеся вопросы.
При этом, хотел бы призвать присутствующих здесь всех участников воспользоваться и максимально эффективно использовать возможности данного мероприятия путем активного участия с вопросами и ответами.