Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish - iqtisodiy o‘sish va iqtisodiyotni tarkibiy jihatdan o‘zgartirishning eng muhim omillari
25/02/2016 - 14:38 20494
2016-yil 25-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligida «Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish - iqtisodiy o‘sish va iqtisodiyotni tarkibiy jihatdan o‘zgartirishning eng muhim omillari» mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Matbuot anjumanida ta'kidlanishicha, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish zaminimizdagi boy mineral xomashyo va o‘simlik dunyosi resurslarini chuqur qayta ishlashni bosqichma-bosqich oshirib borish, shuningdek, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi va turini kengaytirishdagi ichki imkoniyat va zaxiralarimizni ishga solishning eng muhim yo‘nalishlaridan biridir.
Mahalliylashtirish dasturi, O‘zbekiston Respublikasida 15 yil mobaynida amalga oshirilib kelinmoqda va 2000-yildan buyon mahalliy loyihalar hisobiga ishlab chiqarilgan import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar hajmi 220 barobardan ortiq oshgan.
Faqatgina 2015-yil davomida 696 mahalliylashtirish loyihalari doirasida ishlab chiqarish hajmi 4 trln.so‘mni, import o‘rnini qoplash samaradorligi esa 1,5 mlrd.dollarni tashkil etgan. O‘tgan yil mobaynida, neft va kimyo asbob uskunalari, transformator podstansiyalari, shaxta uskunalari, kompressor agregatlari ehtiyot qismlari, gidravlik uskunalar uchun suyuqliklar, svetodiod yoritgichlar, sport trenajyor anjomlari va boshqa turdagi ichki va tashqi bozorda yuqori talabga ega bo‘lgan 820 xil turdagi mahsulotlar o‘zlashtirilgan.
Mahalliylashtirilgan mahsulotlar narxi import qilinayotgan o‘xshash mahsulotlar narxidan sezilarli darajada arzon. Bu, o‘z navbatida, ichki talabni rag‘batlantirmoqda va bozorni sifatli mahalliy mahsulotlar bilan to‘ldirilishiga zamin yaratmoqda.
Mahalliylashtirish dasturi loyihalari mahalliylashtirish darajasini bosqichma-bosqich chuqurlashtirib borish tamoyili asosida amalga oshirilmoqda. Misol uchun, agar 2014-yilgacha suyuq kristalli televizorlarni ishlab chiqarish yirik bloklarni yig‘ish asosida ishlab chiqarilib, mahalliylashtirish darajasi 35 foizgacha bo‘lgan bo‘lsa, 2015 yilda integral plata, ustki korpus va ehtiyot qismlari, simlar, distansion boshqarish pultlari va boshqa komponentlarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish hisobiga mahalliylashtirish darajasi 40 foizga yetkazilgan. Keyingi yilda suyuq kristall panellarni mahalliy quvvatlarni o‘zlashtirish hisobiga zamonaviy televizorlar ishlab chiqarishda mahalliylashtirish darajasi 50 foizgacha yetkaziladi.
Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hisobiga so‘nggi 2 yilda jami 97 ta tovar guruhlari bo‘yicha import umuman to‘xtatilgan (shaxta vagonetkalari, vakkum nasoslar, ko‘tarma kranlar, payvandlash elektrodlari, olovga va kislotaga chidamli materiallarning ba'zi turlari, sendvich panellar, sun'iy sintetik gazonlar, shisha ilish va bankalar, kraxmal, non maxsulotlari uchun achitqilar va boshqalar). Bundan tashqari, 306 ta pozitsiya bo‘yicha import hajmi 2 barobardan ortiq qisqartirilgan. Shu jumladan, televizorlar, konditsionerlar, muzlatgichlar, changyutgichlar, avtomobil filtrlari, radiatorlar va hokazo.
Iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlarida ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish hisobiga mahalliy ichki bozordan sotib olish hajmlari kengaytirmoqda. Buning natijasida, 2015-yilda iqtisodiyotning asosiy tarmoq korxonalarining ishlab chiqarish faoliyati uchun import hajmining 9,5 foizga yoki 440,6 mln.dollarga qisqartirilishi ta'minlangan.
Ichki talabni rag‘batlantirish, tarmoqlararo va tarmoqlar ichida sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, hamda qo‘shimcha tender o‘tkazmasdan mahalliy mahsulotlarni sotib olish imkoniyati ushbu yo‘nalishning rivojlanishiga zamin yaratmoqda. O‘tgan yilgi Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi natijasiga ko‘ra, 2016-yilda umumiy hisobda 11,9 trln.so‘mlik mahsulot yetkazib berish yuzasidan 13,3 mingta shartnomalar tuzilgan, bu esa undan oldingi yarmarkaga nisbatan 38 foizga o‘sganligini ko‘rsatadi. Shundan, 2,1 trln.so‘mi avval import qilingan tovarlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish va yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar bo‘lib, 2016-yilda iqtisodiyotning asosiy tarmoq korxonalarining ishlab-chiqarish faoliyati uchun import hajmini 637,5 mln.dollarga qisqartirilishini ta'minlaydi.
So‘nggi yillarda ichki bozorni mahsulotlar bilan boyitish qatorida, mahalliylashtirilgan mahsulotlarni tashqi bozorga yetkazish nomenklaturasi xajmi va tendensiyalari sezilarli darajada oshmoqda. Xususan 2015-yilda 52 turdagi yangi mahsulotlar 25,1 mln.dollarga eksport qilingan. Jumladan, bir va ikki kamerali kir yuvish mashinalari, energiyani tejovchi svetodiodli lampalar, meditsina oynasi trubkalari, ishlov berilgan rezina profillar, kosmetik vositlar va boshqalar.
Sanoat kooperatsiyasini taraqqiy ettirish va ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbollari
Iqtisodiyot vazirligi va boshqa mutasaddi tashkilotlar bilan birgalikda ichki va tashqi bozorda yuqori talabga ega bo‘lgan mahsulotlar ro‘yxatini shakllantirish hamda vazirlikning rasmiy veb-saytida (www.mineconomy.uz/local) chop etish amaliyoti tashkil etgan. Tadbirkorlarga ushbu ro‘yxat asosida, o‘zlashtirishga taklif etilgan va import o‘rnini bosuvchi yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish tavsiya etilmoqda.
Mahalliy mahsulotlarni ishlab chiqarishni o‘zlashtirgan korxonalarga yagona soliq to‘lovi, mulk va foyda solig‘i hamda bojxona to‘lovlaridan ozod etish bo‘yicha imtiyozlar taqdim etiladi.
O‘rta va uzoq muddatli istiqbolda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturlari mahalliy xomashyoni 3-4 bosqichli tizimida, ya'ni birinchi bosqichda xomashyoni dastlabki qayta ishlash, va yarim fabrikatlar tayyorlash, keyingi bosqichda sanoat asosida ishlab chiqarish uchun tayyor materiallarga aylantirish, uchinchi, yakuniy bosqichda esa iste'mol uchun tayyor mahsulot ishlab chiqarish orqali jahon bozorida talab katta bo‘lgan mahsulotga aylantirish yo‘nalishida iqtisodiyotning tarmoqlari salohiyatini safarbar etishning samarali instrumenti sifatida amalga oshiriladi.

25/02/2016 - 14:47 20751
В Министерстве экономики Республики Узбекистан 25 февраля 2016 года проведена пресс-конференция на тему «Локализация производства и расширение межотраслевой промышленной кооперации - важнейшие резервы и факторы экономического роста и структурных преобразований экономики».
На пресс-конференции отмечено, что Программа локализации производства является одним из важных направлений вовлечения внутренних резервов и возможностей дальнейшего укрепления промышленного потенциала страны за счет более глубокой переработки отечественных сырьевых ресурсов и расширения на этой основе объемов и номенклатуры производимой в республике продукции с высокой добавленной стоимостью.
Результаты реализации Программы локализации производства
Программы локализации производства на системной основе реализуется в Узбекистане на протяжении уже более 15 лет, и с 2000 года за счет проектов локализации производство импортозамещающей продукции возросло более чем в 220 раз.
Только в 2015 году по 696 проектам объем производства локализованной продукции составил 4 трлн. сум, увеличившись за год в 1,3 раза, расчетный эффект импортозамещения превысил 1,5 млрд.долл. В течение прошлого года освоено производство свыше 820 новых видов промышленной продукции, таких как сложное нефтехимическое оборудование, высоковольтные трансформаторные подстанции, шахтное оборудование, запасные части и узлы компрессорных агрегатов, жидкости для гидравлического оборудования, светодиодные светильники, композитные материалы, спортивные тренажеры и множество других видов востребованных на внутреннем и внешнем рынках готовой продукции.
Важное значение в реализации Программы уделяется тому, что локализованные отечественными предприятиями товары должны стать значительно доступнее в цене, чем импортируемые аналоги. Это позволяет стимулировать внутренний спрос и заместить внутренний рынок качественной отечественной продукцией.
Проекты Программы локализации реализуются по принципу последовательного углубления уровня локализации. К примеру, если до 2014 года производство жидкокристалических телевизоров осуществлялась на основе крупноблочной сборки с уровнем локализации до 35%, то в 2015 году в результате освоения производства интегральной печатной платы, корпусных и комплектующих деталей, проводов, пультов дистанционного управления и других компонентов уровень локализации доведен до 40%. Уже к следующему году за счет освоения на отечественных мощностях производства жидкокристаллической панели уровень локализации производства телевизоров будет доведен до 50%.
За счет локализации производства за последние два года полностью прекращен импорт по 97 товарным группам (вагонетки шахтные, насосы вакуумные, поковки, башенные краны, сварочные электроды, отдельные виды огнеупоров и кислотоупорных материалов, стеновые материалы, сэндвич-панели, ковролан, синтетический искусственный газон, аудиосистемы для автомобилей, стеклобанки, бутылки, крахмал, хлебопекарные дрожжи и др.), а также более чем в 2 раза сокращен импорт по 306 позициям, включая телевизоры, кондиционеры, холодильники и морозильники, пылесосы, светильники бытовые, автомобильные фильтры и радиаторы, цельнометаллические баллоны, спиральношовные и прямошовные стальные трубы, медные трубы, керамическая плитка, линолеум, отдельные виды тканей из синтетических волокон, ампулы медицинские, полиграфические краски, детские игрушки, спортивный инвентарь и др.
Ведущие отрасли экономики увеличивают долю местных закупок за счет локализации производства и развития промышленной кооперации. За счет реализации этих инициатив в 2015 году обеспечено сокращение импорта для производственной деятельности предприятий базовых отраслей на 9,5% или на 444,6 млн.долл.
Стимулированию внутреннего спроса, развитию внутриотраслевой и межотраслевой промышленной кооперации также способствует создание преференциального режима в контрактной системе при размещении заказов на приобретение отечественной продукции в рамках ежегодно проводимых Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи. Так, в ходе проведенной в 2015 году ярмарки заключено более 13,3 тыс. договоров на поставку в текущем году продукции на общую сумму 11,9 трлн.сум, что на 38% превышает показатели предыдущей ярмарки. Из них, свыше 2,1 трлн.сум – контракты на приобретение ранее импортированной продукции, что обеспечит сокращение в 2016 году импорта отраслей промышленности для основного производства расчетно на 637,5 млн. долл.
В последние годы, наряду с насыщением внутреннего рынка отечественными товарами, стало заметно ощущаться тенденция расширения объемов и номенклатуры поставок на внешние рынки локализованной продукции. Только за 2015 год налажен экспорт 52 новых видов на сумму 25,1 млн.долл. таких как, однокамерные и двухкамерные стиральные машины, промышленные энергосберегающие светодиодные лампы, трубки из медицинского стекла, профили фасонные из вулканизированной резины, косметические средства и др.
Министерством экономики совместно с другими заинтересованными органами на системной основе разрабатывается перечень пользующихся стабильным спросом в республике и за рубежом товаров, который публикуется на сайте министерства (www.mineconomy.uz/local). Отечественным предприятиям, готовым инвестировать в производство, рекомендуется изучить вышеуказанный перечень и наладить производство рекомендованной к освоению востребованной импортозамещающей продукции.
Для предприятий, осваивающих производство локализованной продукции, установлены льготы по освобождению от уплаты таможенных платежей, единого налогового платежа, налога на прибыль и налога на имущество.
В среднесрочной и долгосрочной перспективе Программа локализации производства и расширения межотраслевой промышленной кооперации будет оставаться важнейшим инструментом реализации промышленной политики по максимально эффективному задействованию потенциала отраслей экономики для расширения материально-сырьевой на основе последовательной организации переработки сырья в востребованную на мировом рынке продукцию по 3-х – 4-х стадийной схеме: базовое сырье – первичная переработка (полуфабрикаты) – готовые материалы для промышленного производства – готовая продукция для конечного потребления.