2015 yilda qurilish materiallari sanoatining rivojlanishi
Sement ishlab chiqarish bo‘yicha o‘sish sur'ati 110,6 foiz, qurilish oynasi - 125,6 foiz, zamonaviy texnologiyalar bo‘yicha koshinli (bezakli) pardozlash plitkalari - 149,8 foiz, ohak - 4,7 martaga o‘sdi. Shuningdek, boshqa turdagi qurilish materiallarini ishlab chiqarilishining o‘sganligi kuzatildi.
Avval amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida 35 ta yangi turdagi qurilish materiallari va undan tayyorlangan mahsulotlar, shu jumladan quruq pardozlash aralashmalarining maxsus turlari va gipsokarton materiallari, lak-bo‘yoq materiallari, kompozit, plastik va alyumin materiallardan oyna va eshik bloklari (romlari), polimer qatronlari va boshqalar asosida pardozlash panellari va buyumlari ishlab chiqarilishi o‘zlashtirildi.
Birja savdolari orqali 6231 ming tonna sement sotilishi va o‘sish sur'atining 116,5 foizga o‘sishi qurilish materiallariga bo‘lgan talabning barqaror ta'minlashga imkoniyat yaratdi.
2015 yilgi dastur doirasida mahalliy xomashyo resurslari asosida qurilish materiallari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha 87 ta loyiha amalga oshirilishi natijasida va 1519,1 mlrd. so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarilishi ta'minlandi. Sanoat kooperatsiyasining kengaytirilishi va avval import hisobiga olib kelinadigan materiallar va butlovchi qismlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirilishi, hisob-kitob bo‘yicha 533 mln. dollar hajmdagi qurilish materiallari importining qisqarishiga imkoniyat yaratdi.
Umumiy qiymati 13,4 mln.dollar bo‘lgan mahalliylashtirilgan qurilish materiallari va buyumlarining 8 ta yangi turi eksport qilindi.
“Grand Art Keramiks” MCHJ qo‘shma korxonasining yangi texnologik liniyasida 1,66 mlrd. so‘mlik 17,4 ming donani tashkil etgan zamonaviy koshinli santexnika buyumlari ishlab chiqarildi, ikkita korxonada armatura va profil kesimli buyumlar importini o‘rnini bosuvchi 2,3 mlrd. so‘mlik 1,7 mln.pog.m. bo‘lgan mineral tolalar asosida kompozit materiallar ishlab chiqarildi, 2,35 mlrd. so‘mlik 238 ming kv.m. bo‘lgan “Bikrom” kompozit tom yopish materiallari ishlab chiqarildi.
«Moderna Ceramic Industries Fergana» MCHJ qo‘shma korxonasida quvvati 3,5 mln.kv.m. bo‘lgan yangi texnologik liniyasida import o‘rnini bosuvchi sirlangan koshinli plitkalar ishlab chiqaruvchi korxonani foydalanishga topshirilishi Farg‘ona vodiysini yuqori sifatli mahalliy ishlab chiqarish materiallariga bo‘lgan talabini to‘liq ta'minlashga qulay sharoit yaratmoqda.

Развитие промышленности строительных материалов в 2015 году
Реализация мер по углублению структурных преобразований, осуществление модернизации отрасли за счет активной инвестиционной политики, направленной на укрепление материально-технической базы и  ввод в строй высокотехнологичных и современных производств, выпускающих конкурентоспособную продукцию на основе глубокой переработки сырья и полуфабрикатов, способствовала увеличению в 2015 году производства продукции промышленности строительных материалов по сравнению с 2014 годом на 14,1%.
Темпы роста по производству цемента составили 110,6%, стекла строительного – 125,6%, плиток керамических отделочных по современным технологиям  – 149,8%, активированной извести – в 4,7 раза.  Возрос также выпуск других видов строительных материалов.
В результате ранее осуществленных мероприятий освоено производство 35 новых видов  строительных материалов и изделий,  в том числе специальных марок сухих отделочных смесей и гипсокартонных изделий, лакокрасочных материалов, оконных и дверных блоков из композитных, пластиковых  и алюминиевых  материалов, отделочных панелей и плит на основе полимерных смол и других.
Через биржевые торги реализовано 6231 тыс.тонн цемента,  c темпом 116,5%, что позволило стабильно обеспечить потребности строительного комплекса.
В рамках программы 2015 года реализовано 87 проектов по локализации производства строительных материалов на базе местных сырьевых ресурсов и обеспечен выпуск локализованной продукции на 1519,1 млрд.сум. Расширение промышленной кооперации и локализации выпуска ранее ввозимых материалов и комплектующих  способствовало сокращению импорта строительных материалов в объеме расчетно 533 млн.долл.
Осуществлены экспортные поставки 8 новых видов локализованных строительных материалов и изделий на общую сумму 13,4 млн.долл.
Производство современных керамических сантехизделий на новой технологической линии в СП ООО «Гранд Арт Керамикс» составил 17,4 тыс.штук на 1,66 млрд.сум,  импортозамещающей арматуры и профильных изделий из композитных материалов на основе минеральных волокон на двух предприятиях -1,7 млн.пог.м на сумму  2,3 млрд.сум,  238 тыс.кв.м композитных кровельных материалов «Бикром» на  сумму  2,35 млрд.сум.
Ввод в  СП ООО  «Moderna Ceramic Industries Ferganа»   новой линии мощностью 3,5 млн.кв.м импортозамещающих глазурованных керамических плит создает условия для обеспечения потребностей строительного комплекса Ферганской долины в высококачественной продукции местного производства.