Namangan va Andijon viloyatlarida sanoat korxonalarinig energiya samaradorligi oshirilmoqda
2015-yilning 7-aprel kuni O’zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, "O’zbekenergo" DAK, MOTIE (Koreya Respublikasining Savdo, sanoat va energiya vazirligi), KOPIA (Koreyadagi fotoelektr sanoati uyushmasi), va Koreya Respublikasining O'zbekistondagi elchixonasi hamkorligida Namangan viloyatidagi Pop tumanida 130 kW umumiy quvvatiga ega sinov quyosh fotoelektrik stantsiyaning ochilishi marosimini tashkil etdi. 8-aprel kuni esa, Andijon shahrida Iqtisodiyot vazirligi va Jahon banki hamkorligida amalga oshirilayotgan “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi guruhi Ommaviy axborot vositalari (OAV) vakillari uchun seminar uyushtirdi. Mazkur seminar doirasida, OAV vakillari “Andijonbiokimyo” AJ va Kichik GES YuFK-1-da energiya samaradorligini oshirish ishlari bilan tanishish uchun tashrif buyurdi. Iqtisodiyot vazirligi tomonidan uyushtirilgan tadbir-marosimlarda O’zbekiston va Koreyaning energiya samaradorligi mutaxassislar, tijorat banklar, "O’zbekenergo" DAKning expertlari va jurnalistlar qatnashdi.
Namangan viloyatidagi Pop tumanida bo’lib o’tgan quyosh fotoelektrik stantsiyaning ochilishi marosimi O'zbekiston va Koreya Respublikasi o'rtasidagi yaqin iqtisodiy hamkorlikning yorqin misollardan biri deb aytsa bo’ladi. Koreya delegatsiyasi vakillarining fikrlariga ko’ra, ijobiy iqlim sharoiti sababli O’zbekistonda mazkur stantsiyaga o’xshagan ob’yektlarni o’rnatishi milliy va xalqaro iqtisodiyotiga yuqori samarasini beradi. "O'zbekenergo"DAK ekspertlarining fikricha esa, Pop tumanida qurilgan stantsiyasi sinov ravishda taqdim etilgan bo’lsa ham, u yerda quyosh energiya ishlab chiqarish tajribasini olib, O'zbek mutaxassislar yuqori quvvatli quyosh energiya ishlab chiqaruvchi zavodlarni yaratish imkoniyatiga ega bo’ladi.
Andijon shahrida bo’lib o’tgan Ommaviy axborot vositalari vakillari uchun uyushtirilgan seminar mobainida Jahon bankining O'zbekistondagi faoliyati haqida qisqa ma’lumot berildi, hamda barqaror rivojlanish jarayonida energiya samaradorligi va energiya tejash siyosatining o’rni haqida batafsil so’zlab berildi. Bundan tashqari, Jahon banki va loyiha muvofiqlashtirish guruhi vakillari "Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" loyihasining asosiy maqsadlari, vazifalari va faoliyati haqida taqdimot namoyish etdi. Mazkur loyihada ishtirok etayotgan tijorat banklarining ahamiyatiga alohida e'tibor qaratildi. Ma’lumki, loyihada uchta bank - “Asaka” DATB, “O’zsanoatqurilishbank” ATB, “Hamkorbank” ATB - ishtirok etadi.
Loyiha haqida batafsil ma'lumot olib, OAV vakillari energiya samarali texnologiyalarni joriy etish zarurligini o’rganish uchun ushbu loyihada qatnashayhayotgan sanoat korxonalarga tashrif buyurdi. Jurnalistlar delegatsiyasiga AK "Andizhonbiokimyo" va Kichik GES YuFK-1 korxonalardagi o'zgarishlarni tasvirlab borishga imkoniyati berildi. Shunday qilib, Andijon zavodida yangi, samarali energiya uskunalar o'rnatishi bilan energiya iste'moli 1,5 barobardan ortiq kamayishi kutilmoqda.
Tashkilotchilarning ishonchi komilki, OAV vakillari tadbirlarda batafsil ma’lumotlarni olib, “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyiha doirasida erishgan yutuq va o’zgarishlar haqida o’z vaqtida va sifatli tarzda respublikamizning keng jamoatchiligiga yetkazib beradi.

В Наманганской и Андижанской областях повышается энергоэффективность промышленных предприятий
Начало апреля 2015 года ознаменовалось двойным событием в мире промышленности. Так, 7 апреля Министерством экономики Республики Узбекистан совместно с ГАК «Узбекэнерго», MOTIE (Министерство торговли, индустрии и энергии Республики Корея), KOPIA (Корейская ассоциация фотоэлектрической индустрии), а также Посольством Кореи в Узбекистане проведена церемония торжественного открытия тестовой станции в Папском районе Наманганской области (130 кВт). А 8 апреля, уже в городе Андижан, совместный Проект Министерства экономики и Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» организовал ознакомительный семинар для представителей СМИ. В рамках семинара, журналисты и корреспонденты посетили АО «Андижонбоикимё» и предприятие Малая ГЭС ЮФК-1 для ознакомления с реализуемой работой по энергоэффективности.
Координируемые Министерством экономики мероприятия, посетили национальные и корейские специалисты в области энергоэффективности, представители ГАК «Узбекэнерго», коммерческих банков, ряда предприятий, заинтересованных в эффективном использовании энергоресурсов, а также представители Средств массовой информации.
Очередным примером тесного экономического сотрудничества Узбекистана и Республики Корея стала торжественная церемония открытия Солнечной фотоэлектрической станции общей мощностью 130 кВт в Папском районе Наманганской области. Со стороны корейской делегации было отмечено, что установка подобных станций в Республике Узбекистан весьма эффективна в силу благоприятных климатических условий. По мнению специалистов ГАК «Узбекэнерго», в свою очередь, открытие солнечной станции в Папском районе несет также и экспериментальный характер. По опыту, полученному в ходе работы данной станции, специалисты Узбекистана смогут создавать солнечные станции более высоких мощностей.
В ходе семинара для СМИ в городе Андижан, журналисты, получив краткое резюме о деятельности Всемирного банка в Узбекистане, ознакомились с основными вопросами энергоэффективности и энергосбережения в контексте устойчивого развития. Кроме того, представители Всемирного банка и Группа координации Проекта провели ряд презентаций, раскрывающих основные цели, задачи и направления деятельности Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий». Особое внимание было уделено роли коммерческих банков в реализации данного Проекта. Напомним, что в Проекте участвуют три национальных банка - ГАКБ «Асака банк», АКБ «Узпромстройбанк», АКБ «Хамкорбанк».
Получив подробную информацию о Проекте, журналисты отправились на промышленные предприятия, участвующие в Проекте, для того, чтобы убедиться в необходимости внедрения энергоэффективных технологий в производстве на реальных примерах. Делегация журналистов получила возможность запечатлеть происходящие изменения на АО «Андижонбиокимё» и малой ГЭС ЮФК-1 (Шахрихан). Так, с установкой нового энергоэффективного оборудования на указанном заводе, ожидается снижение энергопотребления в более чем 1,5 раза.
Ожидается, что национальные журналисты, получив исчерпывающую информацию о деятельности Проекта, смогут эффективно освещать дальнейшие преобразования и достижения, получаемые в ходе реализации Проекта.