Tadbirkorlik faoliyatini tiklash va biznesni tugatish bilan bog‘liq tartibotlarni soddalashtirish masalalari muhokama qilindi
13/02/2015 - 20:01 40997
Tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish, odatda, tadbirkorlik subyektlari tomonidan biznesni tashkil etish va rivojlantirishga investitsiya kiritish bilan bog‘liq. Bu jarayonda boshlanayotgan biznes muvaffaqiyatli bo‘ladimi yoki kuchli raqobat muhitida o‘z mavqeiga ega bo‘lish tadbirkorlar kutganidan ko‘ra murakkabroq yoki umuman imkonsiz bo‘ladimi – bu kabi noaniqlik holatlari va risklar to‘laligicha tadbirkorning zimmasiga tushadi. Risklar va bozor konyunkturasi tadbirkorlik subyektlarini o‘z faoliyatlari rentabelligini ta’minlash yoki biznesni tugatish bilan bog‘liq masalalarga duch kelishga majbur qiladi.
Joriy yilning 13-fevral kuni Yashnobod tumani hokimligida tashkillashtirilgan seminar aynan shu masalalarga bag‘ishlanib, unda tadbirkorlik subyektlari, Iqtisodiyot vazirligi, Toshkent shahri va tuman hokimliklarining rahbarlari va mutaxassislari, Toshkent shahar davlat soliq boshqarmasi, adliya boshqarmasi, Xususiylashtirish, monopoliyadan chiqarish va raqobatni rivojlantirish davlat qo’mitasining Toshkent shahar boshqarmasi, tuman soliq inspeksiyalari xodimlari, shuningdek Savdo-sanoat palatasining hududiy bo‘linmalari vakillari ishtirok etishdi.
Seminar davomida Iqtisodiyot vazirligi, davlat soliq boshqarmasi va Xususiylashtirish, monopoliyadan chiqarish va raqobatni rivojlantirish davlat qo’mitasining Toshkent shahar boshqarmasi mutaxassislari tomonidan Jahon bankining “Doing Business” hisobotida O‘zbekiston Respublikasining reytingini yaxshilash, shu jumladan faoliyat yuritmayotgan korxonalar faoliyatini tiklash, to‘lovga qobiliyatsizlikni bartaraf etish, shuningdek korxonani tugatish tartibotlarini amalga oshirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Ta’kidlash kerakki, so‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasining “Bankrotlik to‘g‘risida”gi qonuniga tugatishga doir ish yuritishning ayrim tartibotlaridan o‘tish muddatlarini tezlashtirish, bankrot korxonalar mol-mulklarini yangi ishlab chiqarish tashkil etish maqsadida ishbilarmon mulkdorlarga berishga qaratilgan qator o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi. Bundan tashqari, aholini ijtimoiy muhofaza qilish, yangi ish o‘rinlarini yaratishni ta’minlash maqsadida qonunda qarzdorning faoliyatini to‘xtatmasdan tugatishga doir ish yuritish o‘tkazilishini nazarda tutuvchi norma mustahkamlab qo‘yildi.
Shuningdek, kreditorlar tomonidan kiritilgan mablag‘larni qaytarish kafolatini kuchaytirish maqsadida korxona bankrot deb e’tirof etilganda kreditorlarning talablarini qondirish navbati tartibiga o‘zgartirish kiritish orqali budjet va budjetdan tashqari jamg‘armalar oldidagi talablar bilan kreditorlarning garov bilan ta’minlanmagan talablarini mutanosib ravishda qondirish ko‘zda tutildi.
Seminarda biznesni tugatish va kreditorlar talablarini qondirishda tadbirkorlik subyektlari duch keladigan muammolar batafsil muhokama qilindi, shuningdek ushbu masalalarni huquq doirasida hal etish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
O‘z navbatida, tadbirkorlar kreditorlar oldida qarzdorligi mavjud bo‘lmagan korxonalarni tugatish tartibotlarini soddalashtirishni nazarda tutgan holda moliya-xo‘jalik faoliyatini amalga oshirmayotgan va qonunchilikda belgilangan muddatlarda o‘zlarining ustav jamg‘armalarini shakllantirmagan korxonalarni tugatish sohasida qonunchilikni yanada takomillashtirish bo‘yicha o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar.

Обсуждены вопросы по упрощению процедур, связанных с восстановлением предпринимательской деятельности и ликвидацией бизнеса
13/02/2015 - 20:04 28936
Осуществление предпринимательской деятельности, как правило, связано с вложением субъектами предпринимательства инвестиций в создание и развитие бизнеса, принимая в полной мере на себя риски неопределенности – будет ли успешным их бизнес или же вопросы занятия своей ниши в конкурентной среде окажутся более сложными и непреодолимыми, чем они ожидали. Риски и конъюнктура рынка принуждают субъектов предпринимательства сталкиваться с проблемами, связанными с обеспечением рентабельности деятельности либо ликвидацией бизнеса.
Решению данных актуальных вопросов посвящен семинар, проведенный 13 февраля т.г. в хокимияте Яшнободского района г. Ташкента, в котором приняли участие субъекты предпринимательства, руководители и ответственные сотрудники Министерства экономики, хокимията г. Ташкента и районов, представители государственного налогового управления, управления юстиции, управления Госкомконкуренции по г. Ташкенту, налоговых инспекций районов, ликвидаторы, а также территориальных подразделений Торгово-промышленной палаты.
В ходе семинара сотрудниками Министерства экономики, государственного налогового управления и управления Госкомконкуренции по г. Ташкенту представлена подробная информация о принимаемых мерах по улучшению рейтинга Республики Узбекистан в отчете Всемирного банка «Doing Business», в том числе по восстановлению деятельности бездействующих предприятий, разрешению неплатежеспособности, а также осуществлению процедур ликвидации.
Следует отметить, что в последние годы в Закон Республики Узбекистан «О банкротстве» внесен ряд изменений и дополнений, направленных на ускорение сроков проведения отдельных процедур ликвидационного производства, реализацию имущества предприятий-банкротов новым эффективным собственникам для организации новых производств. Кроме того, в целях обеспечения социальной защиты населения, организации рабочих мест в законе закреплена норма, предусматривающая проведение ликвидационного производства должника без остановки его деятельности.
Также, усилены гарантии для кредиторов по возврату вложенных ими средств за счет внесения изменений в порядок очередности удовлетворения их требований в случае банкротства предприятия путем пропорционального удовлетворения требований по платежам в бюджет и внебюджетные фонды и требований кредиторов, не обеспеченных залогом.
На семинаре детально обсуждены вопросы, с которыми сталкиваются субъекты предпринимательства при ликвидации бизнеса и удовлетворении требований кредиторов, а также предоставлены рекомендации по решению этих вопросов в рамках правового поля.
В свою очередь, предприниматели также поделились своими мнениями относительно дальнейшего совершенствования законодательства в сфере ликвидации предприятий, не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность и не сформировавших свои уставные фонды в установленные законодательством сроки, предусмотрев упрощение процедур для предприятий, не имеющих задолженности перед кредиторами.