Tadbirkorlik faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash kengaymoqda
Joriy yilning 11-fevral kuni Toshkent shahrining Yunusobod tumani hokimligida tadbirkorlik faoliyatini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash va ularga kredit resurslarini ajaratishni kengaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarni tushuntirishga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi.
Tadbirda tadbirkorlik subyektlari, Iqtisodiyot vazirligi, Toshkent shahar va tumanlar hokimliklari, Toshkent shahar Markaziy bank boshqarmasi, tijorat banklari mas’ul xodimlari, shuningdek Savdo-sanoat palatasining hududiy bo‘linmalari vakillari ishtirok etdi.
Seminarda ta’kidlandiki, bank tizimining jami kapitalini oshirish, iqtisodiyotning real sektorini kreditlash hajmini kengaytirish, banklarning foiz stavkalarini kamaytirish bo‘yicha so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijasida bank sohasi tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlashning ishonchli tayanchiga aylandi.
Xususan, so‘nggi besh yil davomida kichik biznesni kreditlash hajmi qariyb 5 barobarga ortdi. 2014-yilda tijorat banklari tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlariga umumiy miqdori 9,2 trln. so‘m yoki o‘tgan yilga nisbatan 1,3 marta ko‘p kreditlar, shu jumladan 2 trln. so‘mga yaqin yoki 2013-yilga nisbatan 39 foizga ko‘p mikrokreditlar ajratildi. Xalqaro moliya institutlari tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish uchun yo‘naltirilgan kredit liniyalarini o‘zlashtirish summasi 1,2 martaga ortib, 157,8 mln. dollarni tashkil etdi.
O‘zbekiston Banklar uyushmasi huzuridagi Investitsiya loyihalari bo‘yicha loyiha hujjatlarini tayyorlashni moliyalashtirish jamg‘armasi tomonidan ham kichik biznes subyektlarining kredit resurslarini olishiga ko‘maklashish bo‘yicha faol ishlar olib borilmoqda. O‘tgan yilda jamg‘arma tomonidan umumiy qiymati 36,2 mlrd. so‘mlik 63 ta loyihani moliyalashtirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
So‘nggi to‘rt yil ichida tadbirkorlik subyektlarining bank muassasalari bilan o‘zaro munosabatlaridagi tartibotlar soddalashtirilgani alohida qayd etib o‘tildi. Jumladan, kichik biznes subyektlaridan tijorat banklarida milliy valyutada hisob raqami ochganlik uchun to‘lov undirish, shuningdek kichik tadbirkorlik subyektlari tomonidan ularning hisobvaraqlaridan soliqlarni va boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lashda banklar xizmatlari uchun to‘lovlar undirish amaliyoti bekor qilindi, xo‘jalik subyektlari tomonidan savdo va servis sohasida xarid qilinadigan tovar (ish, xizmat)lar uchun korporativ plastik kartalardan foydalangan holda to‘lovlarni amalga oshirishda to‘lov terminallari cheklari birlamchi buxgalterlik hujjatlariga tenglashtirildi.
Bugungi kunda tadbirkorlik subyektlari o‘z xohishlariga ko‘ra bank hisobvaraqlariga masofadan turib xizmat ko‘rsatish tizimi, shu jumladan, “Internet-banking” tizimi orqali soliqlarni va boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lash imkoniga egadirlar. Ayni paytda to‘lovlarni elektron shaklda amalga oshiruvchi kichik tadbirkorlik subyektlarining hisobvaraqlariga xizmat ko‘rsatganlik uchun undiriladigan to‘lov miqdori 20 foizga kamaytirildi.
Seminar davomida Iqtisodiyot vazirligi tomonidan “Jahon bankining “Doing Business” hisobotida O‘zbekiston Respublikasining reytingini yaxshilash: kreditlash” mavzusida prezentatsiya o‘tkazilib, unda kreditlash va garov reyestri bilan bog‘liq masalalarni tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlarni amaliyotga joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berildi.
Seminar ishtirokchilari garov ta’minoti talablarini pasaytirish, shuningdek kredit rasmiylashtirishda zaruriy hujjatlarni (birinchi navbatda, davlat va mahalliy boshqaruv organlari tomonidan beriladigan) notarial tartibda tasdiqlatish tartibotlarini soddalashtirish orqali kichik biznes subyektlariga kredit ajratish shartlarini yanada takomillashtirish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdilar.

Расширяется финансовая поддержка предпринимательской деятельности
11 февраля т.г. в хокимияте Юнусободского района г. Ташкента проведен семинар по разъяснению субъектам предпринимательства о принимаемых мерах по финансовой поддержке деятельности субъектов предпринимательства и улучшению их доступа к кредитным ресурсам.
В мероприятии приняли участие субъекты предпринимательства, ответственные сотрудники Министерства экономики, хокимиятов г. Ташкента и районов, управления Центрального банка по г. Ташкенту, коммерческих банков, а также территориальных подразделений Торгово-промышленной палаты.
В ходе семинара отмечено, что в результате проводимой в последние годы работы по увеличению совокупного капитала банковской системы, расширению кредитования реального сектора, снижению процентных ставок и расширению доступа субъектов малого бизнеса к кредитным ресурсам банковская сфера стала надежной опорой поддержки предпринимательской деятельности.
В частности, только за последние пять лет объем кредитования малого бизнеса увеличился почти в 5 раз. В 2014 году коммерческими банками выделено субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства кредитов на сумму 9,2 трлн. сумов, или в 1,3 раза больше, чем в предыдущем году, в том числе около 2 трлн. сумов микрокредитов с ростом на 39 процентов. Объемы освоенных кредитных линий международных финансовых институтов, предоставленных для развития предпринимательства, возросли в 1,2 раза и составили 157,8 млн. долл.
Активно осуществляется работа по содействию субъектам малого бизнеса в доступе к кредитным ресурсам со стороны специально созданного Фонда финансирования подготовки проектной документации по инвестиционным проектам при Ассоциации банков Узбекистана. В истекшем году Фондом принято решение о финансировании 63 проектов на сумму 36,2 млрд. сум.
Особо было отмечено, что за последние 4 года упрощены процедуры взаимодействия субъектов предпринимательства с банковскими учреждениями, в том числе за счет отмены взимания с субъектов малого бизнеса платы за открытие счетов в национальной валюте в коммерческих банках, а также за услуги банков при уплате субъектами малого предпринимательства с их расчетных счетов налогов и других обязательных платежей, приравнивания к первичным бухгалтерским документам чеков платежных терминалов при оплате с использованием корпоративных пластиковых карт товаров (работ, услуг), приобретаемых хозяйствующими субъектами в сфере торговли и сервиса.
В настоящее время субъекты предпринимательства по своему выбору имеют право осуществлять уплату налогов и других обязательных платежей через систему дистанционного обслуживания банковских счетов, в том числе системы «Интернет-банкинг». Одновременно с этим, до 20 процентов снижен размер платы, взимаемой за обслуживание счетов субъектов малого предпринимательства, осуществляющих платежи в электронной форме.
В ходе семинара Министерством экономики проведена презентация на тему «Улучшение рейтинга Республики Узбекистан в отчете Всемирного банка «Doing Business»: кредитование», в котором разъяснены принимаемые меры по практическому внедрению нормативно-правовых актов, регулирующих вопросы кредитования и залогового реестра.
Участники семинара высказали свои предложения по дальнейшему упрощению условий кредитования малого бизнеса путем снижения требований по залоговому обеспечению, а также упрощению процедур нотариального удостоверения необходимых документов (в первую очередь, выдаваемых органами государственного управления и государственной власти на местах) при оформлении кредитов.