Osiyo Taraqqiyot banki bilan hamkorlik to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi bilan Osiyo Taraqqiyot banki o‘rtasidagi hamkorlik 1995 yil avgust oyidan boshlab yo‘lga qo‘yilgan.
O‘zbekiston Respublikasining Osiyo Taraqqiyot banki bilan o‘zaro hamkorlik O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1998 yil 30 apreldagi “Osiyo rivojlanish banki bilan hamkorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 186-sonli qaroriga muvofiq yo‘lga qo‘yilgan.
1997 yildan buyon Toshkent shahrida Osiyo Taraqqiyot bankining vakolatxonasi faoliyat ko‘rsatib keladi. Unga ayni paytda janob Takeo Konishi rahbarlik qiladi.
Osiyo Taraqqiyot bankining O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan dasturlar va loyihalar yo‘nalishi, asosan qishloq xo‘jaligi, xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, transport va bojxona tranziti bo‘yicha hamkorlik, bolalarni asrash va boshlang‘ich ta'lim yo‘nalishi yuzasidan ijtimoiy xizmatlarni yaxshilashga qaratilgani bilan izohlanadi.

Сотрудничество с Азиатским банком развития
Азиатский банк развития (АБР) является партнёром развития Правительства Республики Узбекистан с 1995 года.
Взаимодействие Республики Узбекистан с АБР осуществляется в рамках постановления Кабинета Министров «О мерах по развитию сотрудничества с АБР» № 186 от 30 апреля 1998 года.
В городе Ташкенте функционирует Представительство АБР, возглавляемое в настоящее время г-ном Такео Кониши.
Реализуемые в Узбекистане совместные с АБР программы и проекты сфокусированы на таких сферах как сельское хозяйство, продвижение частного предпринимательства, региональное сотрудничество в транспорте и таможенном транзите и улучшение социальных услуг с акцентом на охрану детства и базового образования.