Import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni yanada chuqurlashtirish va sanoat kooperatsiyasini jadal rivojlantirish bo‘yicha tahlillar, takliflar
14/10/2014 - 19:30 16221
Sanoat kooperatsiyasi asosida tayyor mahsulotlar, butlovchi qismlar va materiallarni ishlab chiqarishni Mahalliylashtirish dasturining amalga oshirilishi iqtisodiyotning tarkibiy o‘zgartirishda va jahon moliyaviy inqirozi oqibatlarini yengib o‘tishda muhim ahamiyatga ega.
Ushbu vazifani amalga oshirishda qonunchilik bazasining to‘laqonli yaratilganligi, jumladan dasturning shakllantirish va amalga oshirish mexanizmlarini takomillashtirish bo‘yicha Hukumat qarorlari, shuningdek, bu borada ma'sul vazirliklarning vazifalari va vakolatlari aniq belgilab berilgan yagona tizimning mavjudligi katta rol o‘ynaydi.
Amaldagi qonunchilikda quyidagi jihatlarga alohida e'tibor qaratilgan:
- korxonalarni eksportbop va import o‘rnini bosuvchi yangi mahsulotlarni ishlab chiqarishga jalb qilish;
- yangi turdagi mahsulotlarni ishlab chiqarishni rag‘batlantirish va amaldagi quvvatlarni modernizatsiya qilish va texnik yangilash;
- korxonalarning ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni chuqurlashtirishga qaratilgan tizimli ish olib borishga qiziqtirish.
Mahalliylashtirish dasturiga kirgan korxonalar soliq va bojxona to‘lovlari bo‘yicha bir qator imtiyozga egadirlar.
Mahalliylashtirish dasturiga kirgan korxonalar quyidagi to‘lovlardan ozod etiladi: - mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan, respublikamizda ishlab chiqarilmaydigan butlovchi qismlar, komponentlar va texnologik jihozlar uchun bojxona to‘lovlaridan (bojxona hujjatlarini rasmiylashtirish uchun to‘lovdan tashqari); - mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish faoliyati doirasida olingan daromad solig‘i, yagona soliq to‘lovidan (soddalashtirilgan soliq tizimida ishlaydigan korxonalar uchun); - mahalliylashtirilgan mahsulot ishlab chiqarish jarayonida ishtirok etayotgan asosiy fondlardan mol-mulk solig‘i to‘lashdan. |
Zamonaviy mahsulot turlarini ishlab chiqarish uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar tufayli so‘nggi yillarda respublikamizda sanoat mahsulotlari va xalq iste'mol mollarining ko‘plab yangi turlarini ishlab chiqarish keng yo‘lga qo‘yildi. Ushbu ro‘yxatga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlaydigan mini asbob-uskuna va jihozlar, nasoslar, kabel-o‘tkazgich maxsulotlari va yuqori kuchlanishli jihozlarning zamonaviy turlari, turli yengil avtomobillar va og‘ir texnikalar uchun radiator va filtrlar, televizor, konditsioner, sovutgich, uyali aloqa vositalari kabi mahalliy korxonalar tomonidan yangi o‘zlashtirilgan mahsulotlar turlarini misol sifatida keltirishimiz mumkin.
Shuni aytish joizki, Mahalliylashtirish dasturining muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga ta'sir etayotgan asosiy omillardan biri, bu ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish zarur bo‘lgan tayyor mahsulotlar, butlovchi qismlar va materiallar turlari ro‘yxatining mahalliy ishlab chiqaruvchilarga doimiy ravishda tavsiya qilinib borilishidir.
Agar oldin tadbirkorlar nima ishlab chiqarishni “o‘ylash va qidirishga” vaqtlarini sarflagan bo‘lsalar, hozirda vazirlik va idoralar respublikamiz uchun zarur bo‘lgan mahsulotlar turlarini aniqlab, tayyor loyiha takliflarni tadbirkorlarga taqdim etishmoqda.
Ishlab chiqilgan takliflar tadbirkorlik sub'yektlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yuboriladi hamda shu maqsadda maxsus tashkil etilgan internet saytlar (www.cooper.uz) hamda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi sayti (www.mineconomy.uz) da joylashtirib boriladi.
Ishlab chiqarishni yana bir rag‘batlantiruvchi omillardan biri, zarur materiallarni sotib olish va mahalliylashtirilgan mahsulotni sotish bo‘yicha buyurtmalar portfelini shakllantirish mexanizmini tadbiq qilinishi hisoblanadi.
Mahalliy korxonalar faoliyatini o‘rganish davomida yana shu narsa ayonlashdiki, korxonalar o‘rtasida kooperatsiya aloqalarining yetarli darajada rivojlanmagani va natijada xuddi shunday mahsulotlarning respublikamizga import qilinayotganining asosiy sababi, korxonalar va mahsulotlar to‘g‘risidagi ma'lumotning yetarli emasligi bo‘lib chiqmoqda.
Vaholanki, bir vaqtning o‘zida, qo‘shni va dunyoning rivojlangan davlatlarida ishlab chiqariladigan tovarlar haqidagi ma'lumotni internet tarmog‘idan, vakolatxonalardan, reklama va boshqa manbalardan osongina olish mumkin edi.
Ma'lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi tashkil etildi. Mana sakkiz yildan buyon mazkur yarmarka yurtimizda muntazam ravishda har yili o‘tkazib kelinmoqda. Unda ishlab chiqaruvchi korxonalar o‘z ehtiyojlari uchun zarur bo‘lgan butlovchi qismlar, xom ashyolar va materiallarni sotib olish hamda o‘zining tayyor mahsulotlarini ichki va tashqi bozorlarda sotish uchun bevosita shartnomalar tuzishlari mumkin. Bu esa ularning yaqin kelajakda yanayam barqaror ishlashlari uchun ulkan imkoniyat yaratadi.
Xulosa o‘rnida shuni aytish mumkinki, respublikamizda import o‘rnini bosuvchi va eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish uchun mamlakatimizda yaratilgan qulay sharoit yangi zamonaviy korxonalarning shakllantirishga yordam bermoqda, sanoatimizning barqaror rivojlanishiga asos bo‘lib xizmat qilmoqda.

Предложения по дальнейшему углублению локализации производства и устойчивому развитию производственной кооперации
14/10/2014 - 19:59 15103
Реализация программы локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов на основе промышленной кооперации играет важную роль в структурных преобразованиях экономики и преодолении последствий мирового финансового кризиса.
Большую роль в решении поставленной задачи играет наличие полноценной законодательной базы, в том числе правительственных решений по совершенствованию механизма формирования и реализации программы локализации производства, создания целостной системы с четким распределением функций и разграничением полномочий министерств ответственных за разработку программы локализации.
В действующем законодательстве увязаны вопросы:
- инициирования организации производства новых видов экспортоориентированной и импортозамещающей продукции;
- стимулирования освоения производства новых видов продукции и расширения и технического обновления действующих производств;
- повышения заинтересованности конкретных субъектов в проведении системной работы по углублению локализации производства.
Предприятия, входящие в программу локализации имеют ряд существенных таможенных  и налоговых льгот.
Благодаря созданным условиям для развития производства современных видов продукции, за последние годы в республике освоено производство широкой номенклатуры промышленных товаров и товаров народного потребления. В этот перечень входит и мини оборудования для переработки сельскохозяйственной продукции, насосное оборудование, новые современные виды кабельно-проводниковой продукции и силового оборудования, радиаторов и фильтров для различных автомобилей и тяжелой техники, моющие и чистящие средства, телевизоры, кондиционеры, холодильники, сотовые телефоны, вот неполный перечень вновь освоенной продукции отечественных предприятий.
При этом одним из основных факторов, способствующих успешному выполнению параметров Программы локализации, является определение перечня готовой продукции, материалов и комплектующих изделий, рекомендуемых к освоению отечественными производителями.
Если раньше предприниматели вынуждены были «искать» что бы производить, больше времени тратили на «поиск» рынка для работы, то в настоящее время министерства и ведомства проводят изучение и разрабатывают перечни необходимой республике продукции.
Разрабатываемые предложения направляются заинтересованным субъектам и публикуются в сети интернет на специально созданном для этих целей сайте, а также на сайте Министерства экономики Республики Узбекистан.
Стимулирующим фактором является и внедрение механизма формирования портфеля заказов на приобретение материальных ресурсов и поставку локализуемой продукции. Анализ состояния кооперации между отечественными предприятиями показал, что одним из основных причин неразвитости кооперационных связей между отечественными предприятиями и, как результат этого, импорт аналогичных производимым в республике товаров из-за рубежа, является отсутствие и недостаток информации.
В то же время, информация о товарах, производимых в отдельных соседних странах и развитых странах мира легко доступна через сеть интернет, представительства, широкой рекламы и другие средства информации.
В дополнение к предпринимаемым мерам, по инициативе Президента Республики Узбекистан организована Международная промышленная ярмарка и Кооперационная биржа, которая на протяжении уже восьми лет проводится осенью.
На ней предприятия-производители продукции уже могут заключать договоры на приобретение комплектующих изделий, сырья и материалов, а также на реализацию своей продукции, в том числе на экспорт в следующем году, что является стимулирующим условием для их стабильной работы в ближайшей перспективе.
Таким образом, созданные в нашей республике благоприятные условия для производства конкурентоспособной импортозамещающей и экспортоориентированной продукции способствует становлению новых современных предприятий, что создает основу для динамичного развития промышленности в целом.