O‘zbekiston Respublikasi hududlarida “Bir mahalla-bir mahsulot” dasturini amalga oshirishni o‘rganish yuzasidan Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi
07/12/2022 - 17:39 2973
Joriy yilning 2-dekabr kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida vazirlikning Sanoat siyosatini yuritish departamenti va Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agetligiga JICA vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv doirasida JICA vakillari 2022-yilning 26–29-noyabr kunlari Samarqand, Farg‘ona va Namangan hududlardagi mahallalarda mahsulot ishlab chiqarishdagi ixtisoslashuvi bilan tanishishganini hamda katta ta’surot va tushunchalarga ega bo‘lishgani, shuningdek tashrifi yuqori saviyada tashkillashtirilgani uchun chuqur minnatdorchilik bildirishdi.
Uchrashuvda, JICA vakillari Kikuchi Shingo “Bir mahalla-bir mahsulot” tajribasi asosida juda ko‘p mamlakatlarda ya’ni, Yaponiya, Osiyo va O‘rta Osiyoning bir qator davlatlarida muvaffaqiyatli loyihalar amalga oshirilganligi bo‘yicha ma’lumotlar berib o‘tdi. Shuningdek, ushbu dastur doirasida Qirg‘iziston Respublikasida 2011-yildan buyon amalga oshirilayotgan ishlar misolida loyiha samarasini tanishtirildi.
Shundan so‘ng, vazirlik tomonidan “Bir mahalla-bir mahsulot” yo‘nalishida ishlar boshlanganligi va bunda har bir mahallaga biriktirilgan hokim yordamchilari faoliyati to‘g‘risda keng ma’lumot berildi.

В регионах Республики Узбекистан состоялись встречи с представителями Японского агентства международного сотрудничества (JICA) по изучению и дальнейшей реализации программы «Одна махалля – одна продукция»
07/12/2022 - 14:52 5722
2 декабря т.г. в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча делегации JICA с сотрудниками министерства Департамента промышленной политики, а также Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства. Представители JICA выразили глубокую благодарность за организованные поездки на высоком уровне
в период с 26 по 29 ноября т.г., позволившие им ознакомиться с махаллями в Самаркандской, Ферганской и Наманганской областях, специализированные на производственный процесс, в результате получив незабываемые впечатления и ценные знания.
Представитель JICA Кикучи Шинго проинформировал о реализации успешных проектов по программе «Одна махалля – одна продукция» во многих странах, включая Японию, а также государства Азии и Центральной Азии. Потенциал идеи продемонстрирован на примере Кыргызской Республики, где работу в этой сфере осуществляют с 2012 года.
Представители министерства, также предоставили подробную информацию о деятельности работы и задачах помощников хокимов, закрепленных за каждой махаллёй.
В завершении встречи было отмечено, что JICA изучит вопрос улучшения качества ремесленной и промышленной продукции, производимой в махаллях (получение местных и международных сертификатов), окажет техническое содействие в создании собственных торговых марок, а также