“O‘zbekiston qurilish sohasidagi shartnomalarni Xalqaro injener-konsultantlar Federatsiyasi “FIDIC” standartlariga o‘tish masalalari”ga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi
31/08/2022 - 21:30 3587
Joriy yilning 30-avgust kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Adiz Boboyev ishtirokida O‘zbekiston qurilish sohasidagi shartnomalarni Xalqaro injener-konsultantlar Federatsiyasi “FIDIC” standartlariga o‘tish masalalari”ga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish, Moliya, Bandlik va mehnat munosabatlari, Qurilish vazirliklari, Soliq qo‘mitasi, Savdo-sanoat palatasi va “FIDIC” xalqaro injener-konsultantlar Federatsiyasi vakillari ishtirok etdilar.
Ushbu seminarning asosiy maqsadi O‘zbekistonda “FIDIC” xalqaro shartnomalarini qo‘llash tajribasi bilan tanishish bo‘ldi.
Seminar davomida ishtirokchilar xalqaro shartnomalar bo‘yicha nizolarni hal qilishning muqobil usullari, Gruziya va Qozog‘iston kabi mamlakatlarda "FIDIC" xalqaro shartnomalarini qo‘llash tajribasi bilan batafsil tanishdilar.
Shuningdek, “FIDIC” kontrakt tizimining O‘zbekistondagi mavjud tizimlarga nisbatan asosiy afzalliklari va farqlari, shartnomalarni amaliyotga tatbiq etish jarayonida obyektlarni moliyalashtirish tartibi, “FIDIC” kontraktlari bo‘yicha o‘quv kurslarini oliy o‘quv yurtlarining ta’lim dasturlariga kiritish kabi masalalar ko‘rib chiqildi.

Состоялся семинар на тему «Возможности внедрения контрактов в сфере строительства Узбекистана на стандартные формы контрактов «FIDIC» Федерации Международных Инженеров-консультантов»
31/08/2022 - 21:31 4704
30 августа текущего года с участием заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Адиза Бобоева состоялся семинар на тему «Возможности внедрения контрактов в сфере строительства Узбекистана на стандартные формы контрактов «FIDIC» Федерации Международных Инженеров-консультантов».
На семинаре приняли участие представители министерств экономического развития и сокращения бедности, финансов, занятости и трудовых отношений, строительства, Налогового комитета, Торгово-промышленной палаты и Международной Федерации инженеров-консультантов «FIDIC».
Основной целью данного семинара было ознакомление с опытом применения международных контрактов «FIDIC» в Узбекистане.
В ходе семинара участники подробно ознакомились с альтернативными методами разрешения споров по международным контрактам, опыт применения международных контрактов «FIDIC» в таких странах как, Грузия и Казахстан.
Также были озвучены основные преимущества и разницы контрактной системы «FIDIC» по сравнению с существующими системами в Узбекистане, порядок финансирования объектов в процессе реализации контрактов, включение учебных курсов по контрактам «FIDIC» в образовательные программы высших учебных заведений и т.д.