Respublikada “mahallabay” ishlash, tadbirkorlikni rivojlantirish va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchilari faoliyatining 2022-yil I yarim yilligida erishilgan natijalari muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi
21/07/2022 - 16:09 2960
Joriy yilning 20-iyul kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri boshchiligida respublikada “mahallabay” ishlash, tadbirkorlikni rivojlantirish va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchilari faoliyatining 2022-yil I yarim yilligida erishilgan natijalari muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va Moliya vazirligi, Markaziy bank, tijorat banklari, Davlat soliq qo‘mitasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Davlat statistika qo‘mitasi va Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi, Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi mas’ul xodimlari ishtirok etdilar.
Yig‘ilishdan ko‘zlangan asosiy maqsad – aholiga uzoq yillik ijaraga berilgan ekin yerlari va tomorqadan samarali foydalanish bo‘yicha berilgan topshiriqlar ijrosi hamda joriy yilning yanvar-iyun oylarida hududlarda hokim yordamchilari faoliyatini tashkil etish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar, aniqlangan masalalar hamda mavjud muammolarni muhokama qilishdan iborat.
Yig‘ilishda bugungi kunga qadar biriktirilgan mahallasida samarali ishlarni tashkil etgan holda katta ijobiy natijalarga erishgan 21 nafar hokim yordamchilari yuqori lavozimlarga tayinlangani qayd etildi.
Shuningdek, hokim yordamchilarining faoliyatida I yarim yillikda bir qator ijobiy natijalarga erishildi.
Birinchidan, band bo‘lmagan aholini ish bilan ta’minlash va tadbirkorlikka jalb qilish orqali 1,4 mln nafar fuqarolarning bandligi ta’minlandi;
Xususan, 210 ming nafari doimiy ish joylariga joylashtirildi, 722 ming nafari o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatga olindi, 47 ming nafari yakka tartibdagi tadbirkorlikka va 108 ming nafari haq to‘lanadigan jamoat ishlariga jalb qilindi, 316 ming nafar fuqarolarga ijara asosida yer ajratildi.
Respublika bo‘yicha o‘tgan yilning mos davriga nisbatan doimiy ish joylariga joylashtirish 27 mingta (115 foiz)ga, o‘zini o‘zi band qilganlar soni 2,1 barobarga yoki 373 ming nafarga oshgan.
Ikkinchidan, hokim yordamchilari tavsiyanomalari asosida 177 mingta loyihaga jami 4,4 trln so‘m imtiyozli kredit va 24 mingdan ortiq ishsizlarga 60 mlrd so‘m subsidiyalar ajratildi, 128 ming nafar aholi kasb-hunar va tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitildi.
Natijada 49,9 mingta yuridik va 46,6 mingta yakka tartibdagi tadbirkorlik subyektlari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi, shuningdek, 4,2 mingta korxonalarning faoliyati kengaytirildi va kam quvvat bilan ishlayotgan 4,1 mingta korxonalarning quvvatlari tiklandi.
Hokim yordamchilari tomonidan shakllantirilgan 25 mingdan ortiq “mahallabay” mikroloyihalarning 9,5 mingtasi ishga tushirilib, 47 mingga yaqin ish o‘rinlari yaratildi.
Uchinchidan, hokim yordamchilari faoliyatini yarim yillik natijalariga ko‘ra eng muhim samaradorlik ko‘rsatkichlari (KPI) 7 ta yo‘nalishlar va 5 ta tashabbuskorlik xislatlari bo‘yicha onlayn tarzda baholandi.
Shuningdek uchrashuvda, o‘zini o‘zi band qilishni kengaytirish, mahallabay ishlash tizimini yanada takomillashtirish, kredit va subsidiyalarni to‘g‘ri ajratib ularni maqsadli ishlatilishini ta’minlash, mahallalarda tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha yuzaga kelayotgan muammo va kamchiliklarni xonadonbay o‘rganib, bartaraf etishga asosiy urg‘u berildi.
Mas’ul vazirlik va idoralar tomonidan hokim yordamchilari faoliyati samaradorligini yanada rivojlantirish hamda o‘zaro tajriba almashish maqsadida onlayn seminar-treninglar tashkil etish bo‘yicha kelishib oldilar.
Shu bilan birga, yig‘ilish yakunida, II yarim yillikda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan maqsad va vazifalar belgilab olindi. Jumladan, hududlarda fuqarolarga 10 yillik ijara asosida ajratilgan qishloq xo‘jaligi yer maydonlaridan foydalanish samaradorligini o‘rganish, mahallada bo‘sh turgan bino-inshoot va yer maydonlarini aniqlab, auksion savdolarga chiqarish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish, mahallada va mahallalararo xizmat ko‘rsatish obyektlarini tashkil etish bo‘yicha talabgorlarni aniqlash va loyihalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratish kabi vazifalar belgilab olindi.

Состоялось совещание по деятельности помощников хокима по итогам I полугодия 2022 года
20 июня текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялось совещание с участием заместителя Премьер–министра - министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова о деятельности помощников хокимов по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махаллях республики, результатах, достигнутых в первом полугодии 2022 года, а также повышении эффективности проводимой работы.
На совещании также приняли участие представители министерства Экономического развития и сокращения бедности, Занятости и трудовых отношений и Финансов, Центрального банка, Государственного налогового комитета, Агентства по управлению государственными активами, Государственного комитета по статистики, Государственного таможенного комитета, Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства, а также другие ответственные лица.
Основная цель совещания – проанализировать результаты по эффективному использованию долгосрочно арендованных приусадебных участков населения и деятельности помощников хокимов, за последние 6 месяцев, обеспечить правильную и эффективную организацию работы, обсудить вопросы устранения выявленных недостатков.
На совещании было отмечено, что на высокие должности назначены 21 помощников хокима, которые добились значительных положительных результатов, организовав эффективную работу в прикреплённых им махаллях.
В частности, в первом полугодии были достигнуты ряд положительных результатов по деятельности помощников хокима.
Во-первых, за счет трудоустройства безработного населения и вовлечения его в предпринимательскую деятельность обеспечена занятость 1,4 млн граждан;
В частности, 210 тысяч человек трудоустроены на постоянные рабочие места, 722 тысячи зарегистрированы в качестве самозанятых лиц, 47 тысяч вовлечены в индивидуальное предпринимательство и 108 тысяч в оплачиваемые общественные работы, 316 тысячам граждан выделена земля на арендной основе.
По сравнению с соответствующим периодом прошлого года трудоустройство на постоянные рабочие места в республике увеличилось на 27 тысяч (115 процентов), численность самозанятых увеличилась в 2,1 раза или на 373 тысячи человек.
Во-вторых, на основании рекомендаций помощников хокима в общей сложности выделено 4,4 трлн сумов льготных кредитов на 177 тыс. проектов и выделено 60 млрд. сумов субсидий более 24 тыс. безработным, а также 128 тысяч человек обучены профессиональным и предпринимательским навыкам.
В результате проведена государственная регистрация 49,9 тыс. юридических лиц и 46,6 тыс. субъектов индивидуального предпринимательства, а также расширена деятельность 4,2 тыс. предприятий и восстановлены мощности 4,1 тыс. предприятий, работающих на малой мощности.
За отчетный период помощниками хокима были успешно реализованы более 25 тысяч малых проектов по “маҳаллабай” и созданы 47 тысяч рабочих мест.
В-третьих, по итогам первого полугодия деятельности помощников хокима в онлайн режиме оценивались ключевые показатели эффективности (KPI) по 7 направлениям и 5 инициативным качествам.
Также на совещании были рассмотрены проблемы и недостатки, возникающие в сфере расширения самозанятости, дальнейшего совершенствования системы “хонадонбай”, обеспечения надлежащего распределения и использования кредитов и субсидий, развития предпринимательства в махаллях.
Ответственными министерствами и ведомствами достигнута договоренность об организации онлайн-семинаров-тренингов для дальнейшего повышения эффективности деятельности помощников хокима и обмена опытом.
В конце совещания были определены приоритетные направления,  цели и задачи  предстоящие реализовать во втором полугодии. В частности, определены такие задачи, как изучение эффективности использования в регионах сельскохозяйственных земельных участков, выделенных гражданам на основе 10-летней аренды, определение свободных зданий и сооружений и земельных участков в махалле, разработка конкретных мер по выставлению их на аукционные торги, определение претендентов на создание в махалле и межмахалле объектов обслуживания и уделение особого внимания реализации проектов.