17/06/2022 - 09:18 3392
Joriy yilning 16-iyun kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarovning Markaziy Osiyo bo‘yicha mamlakat dasturi koordinatori Sasha Jumena boshchiligidagi Jahon banki vakillari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Jahon banki Guruhi bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i Behzod Hamroyev, mehmonlar tomonidan Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli va Jahon bankining O‘zbekistondagi portfelini monitoring qilish bo‘yicha bosh mutaxassisi Raximjan Assangaziyev ham ishtirok etdilar.
Uchrashuvning asosiy mavzusi mintaqaviy elektr energiyasi bozorini yaratish va Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli va samarali hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollarini muhokama qilish edi.
Uchrashuv avvalida tomonlar bugungi kunda energetika sohasida amalga oshirilayotgan ishlar, kelgusi yillar uchun kutilayotgan natijalar va rejalar haqida fikr almashdilar. Shuningdek, davlat-xususiy sheriklik orqali energetika sohasini rivojlantirishning mumkin bo‘lgan yo‘llari muhokama qilindi.
Jahon banki vakillari texnik va moliyaviy qo‘llab-quvvatlash orqali loyihalarni amalga oshirishda yordam berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

17/06/2022 - 09:18 3875
On June 16 of this year, Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Bobur Abdinazarov met with representatives of the World Bank headed by Country Program Coordinator for Central Asia Sascha Djumena.
The meeting was also attended by Marco Mantovanelli, World Bank Country Manager for Uzbekistan and Rakhymzhan Assangaziyev, Senior WB Portfolio Monitoring Specialist in Uzbekistan. Behzod Hamroyev, Head of the Department for Cooperation with the World Bank Group also took part in the meeting.
The main topic of the meeting was to discuss the prospects of creating a regional energy market and further strengthening mutually beneficial and effective cooperation with the countries of Central Asia.
In the course of the meeting, the parties exchanged views on the work being carried out today in the energy sector, on the expected results and plans for the coming years. Possible ways of developing the energy industry through public-private partnership were also discussed.
Representatives of the World Bank expressed their readiness to support the implementation of projects through technical and financial assistance.
At the end of the meeting, the parties agreed to further expand mutually beneficial and effective cooperation.