IFMR Green Hub – “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish uchun maydonchasi haqida
“Yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirish – dunyodagi barcha mamlakatlar uchun eng muhim ustuvor yo‘nalishlardan biri hisoblanadi. O‘zbekiston ham bu yo‘nalishni faol rivojlantirmoqda. “2019-2030 yillar davrida O‘zbekiston Respublikasining “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish strategiyasi” qabul qilingan, shuningdek, “2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi”dagi ustuvor yo‘nalishlardan biri ham “yashil iqtisodiyot”ga o‘tishdir.
Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti (PMTI) vaziyatni tahlil qilish va “yashil iqtisodiyot” tamoyillariga asoslangan barqaror iqtisodiy rivojlanishga erishish yo‘llarini ishlab chiqish maqsadida “Green Hub”ni tashkil qilmoqda. Bunda asosiy e’tibor quyidagilarga qaratiladi:
a) ekspertlar, tadqiqot muassasalari, xalqaro moliya institutlarini bitta joyga jalb qilish va birlashtirish hamda hamkorlikda ish olib borish;
b) “Yashil iqtisodiyot” sohasidagi ma’lumotlarni to‘plash va tizimga solish hamda uni jamoatchilikka bilimlar xabi (markazi) ko‘rinishida taqdim etish.
2022-yilning 29-aprelida PMTI binosida “Green Hub” ishga tushiriladi va «Stokgolm+50» maslahatlashuvlar seriyasi doirasida O‘zbekistondagi manfaatdor tomonlar bilan birgalikda ilk tadbir o‘tkaziladi.
Tadbir doirasida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, BMT TD, Jahon banki va shu kabi boshqa xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda 2030-yilgacha O‘zbekistonning “yashil iqtisodiyot”ga o‘tish rejasini amalga oshirishga qaratilgan “Yashil o‘sishning strategik asoslari” (Green Growth Strategic Framework - GGSF) loyihasini taqdim etadi hamda muhokama qiladi.
“Strategik asoslar”dagi ma’lumotlar O‘zbekistonga xalqaro tajriba hamda xalqaro tashkilotlarning takliflariga tayangan holda “yashil o‘sish”ning oltita blogi va tarmoqlardagi ustuvor yo‘nalishlarga oid muhim mavzular bo‘yicha iqtisodiy taraqqiyotning barqaror yo‘lini belgilash imkonini beradi.
“Yashil o‘sishning strategik asoslari” loyihasining taqdimotidan so‘ng tayyorlangan materialni yaxshilash maqsadida vazirliklar, muassasalar, xalqaro tashkilotlar va ilmiy jamoatchilik bilan munozara o‘tkaziladi.
Ishtirokchilarning Stokgolm+50 xalqaro kengashining “Umumiy taraqqiyot uchun sog‘lom sayyora – mas’uliyatimiz, imkoniyatimiz” konsepsiyasi bilan tanishuviga alohida e’tibor qaratiladi.
Tadbir so‘ngida PMTI vakillari ishtirokchilarga “IFMR Green Hub”ning oldiga qo‘yilgan maqsad va vazifalar, uning faoliyati yo‘nalishlari hamda tadqiqotlar haqida batafsil so‘zlab beradi.

Более подробно о площадке для развития зеленой экономики – IFMR Green Hub
Развитие зеленой экономики – один из важнейших приоритетов всех стран мира. Узбекистан, также активно развивает данное направление – принята «Стратегия по переходу на «зелёную» экономику на период 2019-2030 гг.». Также в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 гг. одним из приоритетных направлений является переход к «зеленой» экономике.
Институт прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ) с целью анализа ситуации и выработки путей по достижению устойчивого экономического прогресса, основанного на принципах зеленой экономики, создает Green Hub. Данная площадка нацелена на: а) привлечение и объединение экспертов, исследовательских организаций, международных финансовых институтов в одном месте и организацию совместной работы; б) сбор и систематизацию информации в области зеленой экономике и передачу ее обществу в виде хаба знаний.
29 апреля в здании ИПМИ состоится запуск IFMR Green Hub и проведение первого мероприятия, организованного в рамках серии консультаций «Стокгольм +50» с заинтересованными сторонами в Узбекистане.
В рамках мероприятий Министерство экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан совместно с такими Международными организациями как ПРООН, ВБ и др. будет презентовать и обсуждать «Стратегические рамки зеленого роста» (Green Growth Strategic Framework - GGSF), направленные на реализацию зеленого перехода Узбекистана до 2030 года.
Данные «Стратегические рамки» позволят Узбекистану, основываясь на международном опыте и предложениях международных организаций, наметить устойчивый путь экономического развития по шести блокам зеленого роста и ключевым сквозным темам с конкретными отраслевыми приоритетами.
После презентации «Стратегических рамок зеленого роста» будет проведена дискуссия с министерствами, ведомствами, международными организациями и научным сообществом с целью улучшения подготовленного материала.
Отдельное внимание будет посвящено ознакомлению участников с концепцией Международного совещания Стокгольм+50 «Здоровая планета для всеобщего процветания – наша ответственность, наша возможность».
В заключительной части представители ИПМИ более детально расскажут участникам мероприятия о целях и задачах IFMR Green Hub, направлениях его деятельности и исследований.