Osiyo taraqqiyot banki vakillari bilan “Kichik va oʻrta biznes korxonalari faoliyatini rivojlantirish dasturi” loyihasini amalga oshirish yuzasidan uchrashuv
28/04/2022 - 09:20 3965
Joriy yilning 26-aprel sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Saidqahhor Xolxo‘jayev va Osiyo taraqqiyot bankining Moliyaviy sektor bo‘yicha bosh mutaxassisi Priyanka Sood o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Mirzoxid Ubaydullayev, Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi ijrochi direktori Abbosxon Maxamatov va Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Muxtor Shonazarov ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar jamg‘armaning kredit kafolati, uning faoliyatini yanada takomillashtirish, kichik biznes, ayollar tadbirkorligi hamda chakana savdoni rivojlantirish orqali iqtisodiy o‘sishni barqarorlashtirish yuzasidan muhokama qildilar.
Shuningdek, Jamg‘armaning kafillik va kompensatsiya moliyaviy yordam turlarini tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, xizmatlar va turizm sohalarini yanada rivojlantirish maqsadida tomonlar fikr almashdilar.
Bundan tashqari, mazkur Agentlik va Jamg‘arma faoliyatini yanada isloh qilish, davlat strategiyalari va loyihalarini hayotga tatbiq etish hamda Osiyo taraqqiyot bankining texnik ko‘magi asosida agentlik faoliyatida raqamlashtirish texnologiyalarini qo‘llashni takomillashtirish muhokama qilindi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar yuqorida keltirilgan masalalar boyicha Osiyo taraqqiyot banki mutaxassislari tomonidan xalqaro tajriba bo‘yicha taqdimotlar tashkil etilishi hamda hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan agentlik va jamg‘arma vakillaridan iborat ishchi guruh tashkil etgan holda hamkorlikni muvofiqlashtirishga kelishib oldilar.

Meeting with representatives of the Asian Development Bank on the implementation of the project "Program for the development of small and medium-sized businesses"
28/04/2022 - 09:21 3984
On April 26, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Saidkahkhor Kholkhodjaev met with Financial Director of the Asian Development Bank Priyanka Sood.
The meeting was also attended by Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Mirzokhid Ubaydullaev, Executive Director of the State Entrepreneurship Support Fund Abboskhon Makhamatov and First Deputy Director of the Agency for the Work of Mahallabay and Entrepreneurship Development Mukhtor Shonazarov.
During the meeting, the parties discussed the stabilization of economic growth due to the Fund's loan guarantees, further improvement of its activities, development of small business, women's entrepreneurship and retail trade.
The parties also exchanged views on the guarantee and compensatory financial assistance of the Fund in order to support entrepreneurship, further development of the service and tourism sectors.
In addition, they discussed further reform of the Agency and the Fund, the implementation of government strategies and projects, as well as improving the use of digital technologies in the activities of the Agency on the basis of technical assistance from the Asian Development Bank.
At the end of the meeting, the parties agreed to coordinate cooperation on the above issues by organizing presentations by Asian Development Bank experts on international experience and creating a working group consisting of representatives of agencies and funds.