Osiyo taraqqiyot banki vakillari bilan “Kichik va oʻrta biznes korxonalari faoliyatini rivojlantirish dasturi” loyihasini amalga oshirish yuzasidan uchrashuv
28/04/2022 - 09:20 3965
Joriy yilning 26-aprel sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Saidqahhor Xolxo‘jayev va Osiyo taraqqiyot bankining Moliyaviy sektor bo‘yicha bosh mutaxassisi Priyanka Sood o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Mirzoxid Ubaydullayev, Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi ijrochi direktori Abbosxon Maxamatov va Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Muxtor Shonazarov ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar jamg‘armaning kredit kafolati, uning faoliyatini yanada takomillashtirish, kichik biznes, ayollar tadbirkorligi hamda chakana savdoni rivojlantirish orqali iqtisodiy o‘sishni barqarorlashtirish yuzasidan muhokama qildilar.
Shuningdek, Jamg‘armaning kafillik va kompensatsiya moliyaviy yordam turlarini tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, xizmatlar va turizm sohalarini yanada rivojlantirish maqsadida tomonlar fikr almashdilar.
Bundan tashqari, mazkur Agentlik va Jamg‘arma faoliyatini yanada isloh qilish, davlat strategiyalari va loyihalarini hayotga tatbiq etish hamda Osiyo taraqqiyot bankining texnik ko‘magi asosida agentlik faoliyatida raqamlashtirish texnologiyalarini qo‘llashni takomillashtirish muhokama qilindi.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar yuqorida keltirilgan masalalar boyicha Osiyo taraqqiyot banki mutaxassislari tomonidan xalqaro tajriba bo‘yicha taqdimotlar tashkil etilishi hamda hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan agentlik va jamg‘arma vakillaridan iborat ishchi guruh tashkil etgan holda hamkorlikni muvofiqlashtirishga kelishib oldilar.

Встреча с представителями Азиатского банка развития по реализации проекта «Программа развития малого и среднего предпринимательства»
28/04/2022 - 09:21 6324
26 апреля первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Саидкаххор Холходжаев встретился с финансовым директором Азиатского банка развития Приянкой Суд.
На встрече также приняли участие заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Мирзохид Убайдуллаев, исполнительный директор Государственного фонда поддержки предпринимательства Аббосхон Махаматов и первый заместитель директора Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства Мухтор Шоназаров.
В ходе встречи стороны обсудили стабилизацию экономического роста за счет кредитных гарантий Фонда, дальнейшее совершенствование его деятельности, развитие малого бизнеса, женского предпринимательства и розничной торговли.
Стороны также обменялись мнениями о гарантийной и компенсационной финансовой помощи Фонда в целях поддержки предпринимательства, дальнейшего развития сферы услуг и туризма.
Кроме того, обсудили дальнейшее реформирование Агентства и Фонда, реализацию государственных стратегий и проектов, а также улучшение использования цифровых технологий в деятельности Агентства на основе технической помощи Азиатского банка развития.
В завершение встречи стороны договорились координировать сотрудничество по вышеуказанным вопросам посредством организации презентаций экспертов Азиатского банка развития по международному опыту и создания рабочей группы в составе представителей агентств и фондов.