2022-yil 19—23-aprel kunlari O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasiyaning Xalqaro Valyuta Fondi va Jahon banki Guruhining “Bahorgi yig‘ilishlari”dagi ishtiroki
26/04/2022 - 09:38 3695
Bosh vazir o‘rinbosari - Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov va Markaziy bank Raisi Mamarizo Nurmuratov boshchiligidagi delegatsiyasiya bahorgi yig‘ilishlarning ikkita asosiy tadbirlari bo‘lgan Xalqaro Valyuta Jamg‘armasining (XVJ) Xalqaro valyuta va moliya qo‘mitasi Boshqaruv kengashining 45-yig‘ilishi hamda Jahon banki guruhining Taraqqiyot Qo‘mitasi Boshqaruv kengashining 105-yig‘ilishida ishtirok etdi.
Bundan tashqari, Jahon banki Rahbariyatining alohida taklifiga binoan Jamshid Qo‘chqorov “Oziq-ovqat xavfsizligi barqarorligini va bardoshliligini ta’minlash bo‘yicha harakatlarni jadallashtirish” mavzusidagi yuqori darajadagi yopiq tadbirda spiker sifatida ishtirok etdi.
Bahorgi yig‘ilishlar doirasida delegatsiya Jahon banki guruhi Prezidenti David Malpass, Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi ijrochi direktori Kristalina Georgiyeva, Jahon banki guruhining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse prezidenti Anna Berde, Xalqaro Moliya Korporatsiyasi direktori Maxtar Diop, Xalqaro investitsiyalarni kafolatlash agentligi direktori (MIGA) Xiroshi Matano bilan ikki tomonlama uchrashuvlarda ishtirok etdi.
Shu bilan birga, tashrif davomida:
• O‘zbekiston va OPЕK xalqaro jamg‘armasi o‘rtasida 100 mln dollar;
• O‘zbekiston va Fransiya rivojlanish agentligi o‘rtasida 150 mln yevro;
• Jahon banki bilan “O‘zbekistonda statistika tizimi salohiyatini mustahkamlash” loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha 50 mln dollar;
• Jahon banki bilan “Qishloq tadbirkorligini rivojlantirish (Faza-2)” loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha 200 mln dollar miqdoridagi imtiyozli mablag‘larni ajratish bo‘yicha qarz bitimlari imzolandi.
• Xalqaro Moliya Korporatsiyasi bilan respublikada shamol stansiyalarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha shartnoma imzolandi.
Bundan tashqari, mazkur yig‘ilishlar doirasida 20dan ortiq Xalqaro moliyaviy tashkilotlar, investitsion banklar va reyting agentliklari bilan muzokaralar o‘tkazildi.

Участие делегации Республики Узбекистан в “весенних совещаниях” группы Международного валютного фонда и Всемирного банка 19-23 апреля 2022 года
26/04/2022 - 09:38 6324
Заместитель Премьер-министра - министр экономического развития и сокращения бедности Джамшид Кучкаров и председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов приняли участие в двух основных мероприятиях весенних совещаний: 45-м заседании Совета управляющих Международного валютно-финансового комитета МВФ и 105-м заседании Совета управляющих Комитета по развитию Группы Всемирного банка.
Кроме того, по особому приглашению руководства Всемирного банка Джамшид Кучкаров принял участие в качестве спикера в закрытом мероприятии высокого уровня на тему “Активизация усилий по обеспечению устойчивости в области безопасности пищевых ”.
В рамках весенних встреч узбекская делегация приняла участие в двусторонних встречах с президентом Группы Всемирного банка Дэвидом Малпассом, исполнительным директором Международного Валютного Фонда Кристалиной Георгиевой, вице-президентом Группы Всемирного банка по Европе и Центральной Азии Анной Берде, директором Международной Финансовой Корпорации Махтаром Диопом, директором Многостороннего Агентства по гарантированию инвестиций (MIGA) Хироши Матано.
В то же время во время визита были подписаны:
• долговые соглашения на сумму 100 млн долларов между Узбекистаном и международным фондом ОПЕК;
• 150 млн евро между Узбекистаном и Французским агентством развития;
• 50 млн долларов по финансированию проекта Всемирного банка “Укрепление потенциала статистической системы в Узбекистане”;
• с Всемирным банком по выделению льготных средств в размере 200 млн долларов для финансирования проекта “Развитие сельского предпринимательства (Фаза 2)”.
• соглашение с Международной финансовой корпорацией о поддержке развития ветряных электростанций в Республике.
Также, в рамках весенних встреч были проведены переговоры с более чем 20 международными финансовыми организациями, инвестиционными банками и рейтинговыми агентствами.