2022-yil 19—23-aprel kunlari O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasiyaning Xalqaro Valyuta Fondi va Jahon banki Guruhining “Bahorgi yig‘ilishlari”dagi ishtiroki
26/04/2022 - 09:38 3696
Bosh vazir o‘rinbosari - Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov va Markaziy bank Raisi Mamarizo Nurmuratov boshchiligidagi delegatsiyasiya bahorgi yig‘ilishlarning ikkita asosiy tadbirlari bo‘lgan Xalqaro Valyuta Jamg‘armasining (XVJ) Xalqaro valyuta va moliya qo‘mitasi Boshqaruv kengashining 45-yig‘ilishi hamda Jahon banki guruhining Taraqqiyot Qo‘mitasi Boshqaruv kengashining 105-yig‘ilishida ishtirok etdi.
Bundan tashqari, Jahon banki Rahbariyatining alohida taklifiga binoan Jamshid Qo‘chqorov “Oziq-ovqat xavfsizligi barqarorligini va bardoshliligini ta’minlash bo‘yicha harakatlarni jadallashtirish” mavzusidagi yuqori darajadagi yopiq tadbirda spiker sifatida ishtirok etdi.
Bahorgi yig‘ilishlar doirasida delegatsiya Jahon banki guruhi Prezidenti David Malpass, Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi ijrochi direktori Kristalina Georgiyeva, Jahon banki guruhining Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha vitse prezidenti Anna Berde, Xalqaro Moliya Korporatsiyasi direktori Maxtar Diop, Xalqaro investitsiyalarni kafolatlash agentligi direktori (MIGA) Xiroshi Matano bilan ikki tomonlama uchrashuvlarda ishtirok etdi.
Shu bilan birga, tashrif davomida:
• O‘zbekiston va OPЕK xalqaro jamg‘armasi o‘rtasida 100 mln dollar;
• O‘zbekiston va Fransiya rivojlanish agentligi o‘rtasida 150 mln yevro;
• Jahon banki bilan “O‘zbekistonda statistika tizimi salohiyatini mustahkamlash” loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha 50 mln dollar;
• Jahon banki bilan “Qishloq tadbirkorligini rivojlantirish (Faza-2)” loyihasini moliyalashtirish bo‘yicha 200 mln dollar miqdoridagi imtiyozli mablag‘larni ajratish bo‘yicha qarz bitimlari imzolandi.
• Xalqaro Moliya Korporatsiyasi bilan respublikada shamol stansiyalarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha shartnoma imzolandi.
Bundan tashqari, mazkur yig‘ilishlar doirasida 20dan ortiq Xalqaro moliyaviy tashkilotlar, investitsion banklar va reyting agentliklari bilan muzokaralar o‘tkazildi.

Participation of the delegation of the Republic of Uzbekistan in the "Spring Meetings" of the International Monetary Fund and the World Bank Group on April 19-23, 2022
26/04/2022 - 09:39 4152
The delegation led by Deputy Prime Minister Jamshid Kuchkarov and Chairman of the Central Bank Mamarizo Nurmuratov took part in two main events of the spring meetings: the 45th meeting of the Board of Governors of the International Monetary and Financial Committee of the IMF and the 105th meeting of the Board of Governors of the Development Committee of the World Bank Group.
In addition, at the special invitation of the World Bank management, Jamshid Kuchkarov took part as a speaker in a high-level closed event on the topic “Accelerating Actions to Achieve Food Security and Resilience of Agri-Food Sector”.
As part of the spring meetings, the delegation took part in bilateral meetings with the President of the World Bank Group David Malpass, Executive Director of the International Monetary Fund Kristina Georgieva, Vice President of the World Bank Group for Europe and Central Asia Anna Berde, Director of the International Finance Corporation Makhtar Diop, Director of the Agency for International Investment Guarantee (MIGA) Hiroshi Matano.
At the same time during the visit:
- An agreement worth $100 million was signed between Uzbekistan and the international OPEC fund;
- An agreement worth 150 million euros was signed between Uzbekistan and the French Development Agency;
- An agreement worth $50 million was signed to finance the World Bank project “Strengthening the Capacity of the Statistical System in Uzbekistan”;
- Debt agreements were signed with the World Bank to allocate concessional funds in the amount of 200 million US dollars to finance the project “Development of Rural Entrepreneurship (Phase 2)”.
- An agreement was signed with an international financial corporation to support the development of wind power stations in the republic.
In addition, within the framework of these meetings, negotiations were held with more than 20 international financial institutions, investment banks and rating agencies.