28/03/2022 - 10:22 3337
Joriy yilning 24-mart kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov hamda Xalqaro moliya korporatsiyasi bosh vitse-prezidenti Stefani von Frideburg boshchiligidagi Xalqaro moliya korporatsiyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov, Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov va Markaziy bank raisining o‘rinbosari Behzod Xamrayev ishtirok etdi.
Mehmonlar tomonidan Markaziy Osiyo bo‘yicha Jahon banki mintaqaviy direktori Tatyana Proskuryakova, Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli, Xalqaro moliya korporatsiyasi Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha direktori Vibke Schlemer, Xalqaro moliya korporatsiyasi mintaqaviy menejeri Kassandra Kolbert va boshqalar ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida tomonlar bugungi kunda yuzaga kelgan geosiyosiy vaziyat va uning O‘zbekiston iqtisodiyotiga ta'siri, shuningdek, iqtisodiy islohotlarning olib borilishi yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuvda sog‘liqni saqlash, ta'lim, kimyo sektorini takomillashtirish, davlat korxonalari va banklarini xususiylashtirish kabi Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan hamkorlikning amaliy jihatlari, shuningdek, xotin-qizlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha istiqbolli loyihalar atroflicha muhokama qilindi.

28/03/2022 - 10:23 3642
On March 24 of this year, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction hosted a meeting of Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction Jamshid Kuchkarov with representatives of the International Finance Corporation headed by IFC Senior Vice President Stephanie von Friedeburg.
The meeting was attended by First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Bobur Abdinazarov, Deputy Minister of Finance Odilbek Isakov and Deputy Chairman of the Central Bank Behzod Khamraev.
The list of guests included the World Bank Regional Director for Central Asia Tatiana Proskuryakova, the World Bank Country Manager for Uzbekistan Marco Mantovanelli, IFC Director for Europe and Central Asia Wiebke Schloemer, IFC Regional Manager Cassandra Colbert and others.
At the beginning of the meeting, the Parties exchanged views on the current geopolitical situation and its impact on the economy of Uzbekistan, as well as on the progress of economic reforms.
During the meeting, operational aspects of cooperation with the IFC were discussed in detail, such as healthcare, education, transformation of the chemical sector, privatization of state-owned enterprises and banks, as well as prospective projects to support women's entrepreneurship.
IFC expressed its readiness to be a strategic partner, as well as to provide stand-by expert assistance in the implementation of priority socio-economic reforms.