Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar)lar hokimlarning birinchi o‘rinbosarlari uchun seminar-trening so‘nggi kuni bo‘lib o‘tdi
24/03/2022 - 11:03 4143
Joriy yilning 18-mart kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Davlat boshqaruvi akademiyasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tuman (shahar)lar hokimlarning birinchi o‘rinbosarlari uchun seminar-treningni so‘nggi kuni bo‘lib o‘tdi.
Seminar-trening bir qator vazirlik va idoralarning mas’ul vakillari, xususan, Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari Jaxongir Mamajonov, Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi kadrlar maʼmuriyatchiligi departamenti mudiri Ilhom Qurbonov, Davlat xizmatlari agentligi vakillari hamda Davlat boshqaruvi akademiyasi
professor-o‘qituvchilari tomonidan o‘tkazildi.
Seminar-trening davomida tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, ularga beriladigan imtiyozlar hamda aholini ishbilarmonlik sohasi bo‘yicha o‘qitish, davlat xizmati tiziminining ishlash mexanizmlari, bugungi kunda davlat xizmatini rivojlanish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlarning mazmun-mohiyati, xususan, KPI tizimni joriy etish, rivojlantirish va o‘ziga xos jihatlarini shakllantirish, ishlash mexanizmlari, sohaga zamonaviy texnologik yangiliklarni jalb qilish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik Palatasi Kengashining “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi QL-861-son O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasining mazmun-mohiyati, davlat fuqarolik xizmatchisining faoliyati samaradorligini baholash tizimi, asosiy yo‘nalishlari, belgilangan vazifalar, ishlab chiqilayotgan yangi mexanizmlardan samarali foydalanish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shu bilan birga, seminar-treningda Milliy kadrlar tayyorlash tizimi, Davlat xizmatini rivojlantirish agentligining - yagona ochiq portali, faoliyati, yo‘nalishlari, portal tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar muhokama qilindi.
Seminar davomida ishtirokchilar yuqorida qayd etilgan masalalar yuzasidan mutaxassislar bilan fikr almashdilar.
Seminar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Huzuridagi Davlat test markazi hamda Davlat boshqaruvi akademiyasi tomonidan ishtirokchilardan seminar-trening davomida olgan bilim va ko‘nikmalari test sinovidan o‘tkazildi.
Shuningdek, ishtirokchilar uchun kirib kelayotgan Navro‘z bayrami munosabati bilan ma’naviy-marifiy tadbir tashkil etildi hamda o‘tkazilgan seminar-treninglar yuzasidan sertifikatlar tadqim etildi.

Заключительный день семинара-тренинга для первых заместителей председателей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хакимов областей и города Ташкента, а также районов (городов)
24/03/2022 - 11:04 5619
18 марта текущего года состоялся заключительный день семинара-тренинга для первых заместителей председателей Совета Министров Республики Каракалпакстан, хакимов областей и города Ташкента, а также районов (городов).
В семинаре приняли участие представители ряда министерств и ведомств, в частности, заместитель Председателя Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Джахонгир Мамажонов, начальник Управления кадров Агентства по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан Ильхом Курбанов, представители Агентства государственной службы и профессора Академии государственного управления.
В ходе семинара-тренинга, поддержка предпринимателей, льготы и обучение населения в сфере предпринимательства, механизмы государственной службы, суть проводимой сегодня работы по развитию государственной службы, в частности внедрение Система КПЭ, разработка и формирование конкретных аспектов, механизмов работы, вопросы привлечения современных технологических инноваций в отрасль.
Кроме того, содержание проекта Закона Республики Узбекистан № ЗУ-861
«О государственной службе» Совета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, система служебной аттестации государственных служащих, основные направления, обозначенные задачи, вопросы эффективного использования разрабатываемых новых механизмов.
Кроме того, на семинаре обсуждались Национальная система обучения, единый открытый портал Агентства развития государственной службы, его деятельность, направления, услуги, предоставляемые порталом.
В ходе семинара участники обменялись мнениями с экспертами по вышеуказанным вопросам.
По окончании семинара Государственный центр тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Академия государственного управления проверили знания и навыки, полученные участниками в ходе тренинга.
Кроме того, для участников было организовано духовно-просветительское мероприятие по случаю приближающегося праздника Навруз, а также вручены сертификаты за проведенные семинары и тренинги.