Global “yashil” o‘sish instituti vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 25-fevral sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Global “yashil” o‘sish instituti (Global Green Growth Institute – GGGI) xalqaro tashkiloti bosh direktori o‘rinbosari Helaen MakLeod bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda GGGIning O‘zbekistondagi vakili Aron Rassel, “yashil” o‘sish va investitsiyalar siyosati bo‘yicha bosh mutaxassis Azizjon Rasulov, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Obidxo‘jayev, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining “Yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish departamenti direktori Utkirjon Xolbadalov hamda boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirish va kambag‘allikni qisqartirish borasida olib borilayotgan ishlar, oziq-ovqat xavfsizligi, qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanish samaradorligini oshirish, mis klasterlari va elektromobillarni ishlab chiqarish imkoniyatlari, energiya samaradorligi loyihalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv davomida “yashil” o‘sish tamoyillarini davlat dasturlariga tatbiq qilish hamda iqlim o‘zgarishi jarayonlarini va issiqxona gazi tashlanmalari darajasini kamaytirishda tashkilotning tajribasi, shuningdek, mamlakatda qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishga o‘tishni jadallashtirish, aylanma iqtisodiyotni kengaytirishda innovatsion yondashuvlardan foydalanish, xususiy sektorning “yashil” loyihalarni amalga oshirish borasida istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Xususan, “yashil” iqtisodiyot tamoyillari asosida inklyusiv hududiy rivojlanishni rejalashtirish hamda bu borada pilot loyilahalarni amalga oshirish borasida hamkorlikdagi ishlarni yo‘lga qo‘yishga alohida urg‘u berildi.

Meeting with representatives of the Global Green Growth Institute
On February 25 this year, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov met with Deputy Director General of the International Organization Global Green Growth Institute (GGGI) Helaen McLeod.
The meeting was attended by GGGI Representative in Uzbekistan Aaron Russell, Chief Specialist on Green Growth and Investment Policy Azizjon Rasulov, Director of the Institute for Forecasting and Macroeconomic Research Umid Obidkhodjayev, Director of the Green Economy Development Department of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction Utkirjon Holbadalov and other responsible persons.
During the meeting, the parties exchanged views on the ongoing work in Uzbekistan to develop a “green” economy and poverty reduction, food security, improve the efficiency of the use of agricultural land, copper clusters, opportunities for the production of electric vehicles, and energy-efficient projects.
During the meeting, the experience of the organization in introducing the principles of "green" growth into government programs and reducing climate change and greenhouse gas emissions, as well as accelerating the transition to the use of renewable energy sources in the country, using innovative approaches in expanding the circular economy, promising areas of cooperation private sector in the implementation of "green" projects.
In particular, special attention was paid to the establishment of joint work on the planning of inclusive territorial development based on the principles of the "green" economy and the implementation of pilot projects in this direction.