Ispaniyaning “Gedepsa” promouter-konsalting kompaniyasi vakillari bilan uchraruv
Joriy yilning 3-fevral kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri o‘rinbosari Bobur Abdinazarov Ispaniyaning “GEDEPSA” promouterlik-konsalting kompaniyasi bosh direktori Alexandro Moleropo bilan uchrashib, qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirishda hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, xususan, yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan mis mahsulotlari ishlab chiqarishni tashkil etish, shuningdek, “AGMK” AJ sanoat korxonalari uchun suv tozalash inshootlarini qurish masalasini muhokama qildi.
Alexandro Moleropo yuqoridagi yo‘nalishlar bo‘yicha investisiya loyihalarini ko‘paytirish zarurligini ta’kidladi va hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni taklif qildi.
“Biz har bir tomchi suvni o‘ylashimiz kerak, – dedi kompaniya bosh direktori hamda mamlakatimiz iqtisodiyotining sanoat tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikka tayyorligi haqida ham ishtirokchilarga ma’lumot berdi.
Mehmonlarga so‘nggi 5 yilda mamlakatimizda mis ishlab chiqarish hajmi qariyb 1,5 barobar oshib, 2020-yilda 148 ming tonnaga yetgani haqida ma’lumot berildi. Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yaqin 5 yilda mis ishlab chiqarishni 400 ming tonnagacha kengaytirish bo‘yicha vazifasi qo‘yilganligi, bu esa mamlakatimiz daromadini 7-8 milliard dollargacha oshishiga olib kelishi bo‘yicha axborot berildi.
Shuningdek, davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish, “AGMK” AJ mis klasteri, suv ta’minoti va mis qazib olish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar ushbu sohalarda hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

Meeting with representatives of spain promouter-consulting company “Gedepsa”
On February 3, Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Bobur Abdinazarov met with the General Director of the Spanish advertising and consulting company “GEDEPSA” Alexandro Moleropo to discuss cooperation in the implementation of joint investment projects, in particular, they discussed the organization of the production of high value-added copper products, as well as construction of water treatment facilities for industrial enterprises of “AGMK” JSC.
A. Moleropo stressed the need to increase the number of investment projects in the above areas and suggested establishing cooperation.
“We need to think about every drop of water,” said the CEO of the company, and also informed the participants about the readiness for cooperation to develop the industrial sector of the country's economy.
The guests were informed that the volume of copper production in the country over the past 5 years has increased by almost 1.5 times and will reach 148 thousand tons in 2020. At the same time, it was reported that the President of the Republic of Uzbekistan set the task of expanding copper production to 400 thousand tons in the next 5 years, which would increase the country's income to 7-8 billion dollars.
The issues of developing public-private partnerships, the copper cluster of AGMK JSC, water supply and copper mining were also discussed.