Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturining Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlari hududiy boshqaruv vakillari bilan muhokamasi
20/01/2022 - 18:45 3858
Joriy yilning 19-yanvar sanasida Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylarda muhokama qilish maqsadida Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli boshchiligidagi delegatsiya Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlari hududiy boshqaruv vakillari, ijtimoiy soha vakillari, tadbirkorlar hamda jamoatchilik vakillari bilan onlayn shaklda uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov va Jahon banki Guruhi bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i Behzod Hamroyev ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida Jahon banki Guruhining 2016–2021-yillardagi O‘zbekiston bilan amalga oshirilgan hamkorlik dasturi, ularning natijalari va erishilgan yutuqlar, Jahon bankining joriy loyihalari holati hamda kelgusida amalga oshiriladigan dasturlarni samarali tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan birgalikda, Marko Mantovanelli 2017-yildan keyin O‘zbekistonda amalga oshirilgan samarali islohotlar, keyingi davrda mamlakatni iqtisodiy-ijtimoiy jihatidan rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan maqsadlar, yangi hamkorlik Dasturi ustuvor yo‘nalishlari, xususan, inklyuziv iqtisodiy o‘sish va uni rivojlantirishda xususiy sektorning ishtiroki, inson kapitalini rivojlantirishga e’tiborni kuchaytirish, ekologik muhitni yaxshilash va iqlim o‘zgarishiga javob choralarini ko‘rish, yashil iqtisodiyotga o‘tish yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.
Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylardagi muhokamasi davom etmoqda, navbatda Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari vakillari bilan uchrashuvlar rejalashtirilgan.

Обсуждение с представителями территориальных управлений Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областей программы сотрудничества Всемирного банка на 2022-2026 годы
20/01/2022 - 18:46 6719
20 января текущего года в целях обсуждения программы сотрудничества Всемирного банка на 2022-2026 годы на местах делегация Всемирного банка во главе с руководителем Представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли провела онлайн-встречу с представителями регионального управления, представителями социальной сферы, предпринимателями и общественностью Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областей.
На встрече также приняли участие директор Департамента развития международного сотрудничества и протокольной службы Министерства экономического развития и сокращения бедности Шухрат Маткаримов и начальник Управления сотрудничества с Группой Всемирного банка Бехзод Хамроев.
В ходе встречи были обсуждены программа сотрудничества Группы Всемирного банка с Узбекистаном на 2016-2021 годы, их результаты и достигнутые успехи, состояние текущих проектов Всемирного банка, а также вопросы эффективной организации будущих программ.
Вместе с тем, Марко Мантованелли высказал свое мнение об эффективных реформах, осуществленных в Узбекистане после 2017 года, целях, необходимых для дальнейшего социально-экономического развития страны, в частности, инклюзивный экономический рост и участие частного сектора в его развитии, усилении внимания к развитию человеческого капитала, улучшению экологической среды и реагированию на изменение климата, переходе к зеленой экономике.
Идут обсуждения Программы сотрудничества Всемирного банка на 2022-2026 годы, в очереди запланированы встречи с представителями Андижанской, Наманганской и Ферганской областей.