Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturining Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlari hududiy boshqaruv vakillari bilan muhokamasi
20/01/2022 - 18:45 3858
Joriy yilning 19-yanvar sanasida Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylarda muhokama qilish maqsadida Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli boshchiligidagi delegatsiya Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlari hududiy boshqaruv vakillari, ijtimoiy soha vakillari, tadbirkorlar hamda jamoatchilik vakillari bilan onlayn shaklda uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuhrat Matkarimov va Jahon banki Guruhi bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i Behzod Hamroyev ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida Jahon banki Guruhining 2016–2021-yillardagi O‘zbekiston bilan amalga oshirilgan hamkorlik dasturi, ularning natijalari va erishilgan yutuqlar, Jahon bankining joriy loyihalari holati hamda kelgusida amalga oshiriladigan dasturlarni samarali tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Shu bilan birgalikda, Marko Mantovanelli 2017-yildan keyin O‘zbekistonda amalga oshirilgan samarali islohotlar, keyingi davrda mamlakatni iqtisodiy-ijtimoiy jihatidan rivojlantirish uchun zarur bo‘lgan maqsadlar, yangi hamkorlik Dasturi ustuvor yo‘nalishlari, xususan, inklyuziv iqtisodiy o‘sish va uni rivojlantirishda xususiy sektorning ishtiroki, inson kapitalini rivojlantirishga e’tiborni kuchaytirish, ekologik muhitni yaxshilash va iqlim o‘zgarishiga javob choralarini ko‘rish, yashil iqtisodiyotga o‘tish yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.
Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylardagi muhokamasi davom etmoqda, navbatda Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari vakillari bilan uchrashuvlar rejalashtirilgan.

Discussion of the World Bank cooperation program for 2022-2026 with representatives of the territorial departments of the Syrdarya, Jizzakh and Samarkand regions
20/01/2022 - 18:47 3678
On January 20 this year, in order to discuss Cooperation Program of World Bank for 2022-2026 on the ground, the World Bank delegation led by the head of the World Bank Country Office in Uzbekistan Marco Mantovanelli held an online meeting with representatives of the regional government, representatives of the social sphere, entrepreneurs and the public of the Syrdarya, Jizzakh and Samarkand regions.
The meeting was also attended by the Director of the Department for the Development of International Cooperation and the Protocol Service of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction Shukhrat Matkarimov and the Head of the Department for Cooperation with the World Bank Group Behzod Khamroyev.
During the meeting, the program of cooperation of the World Bank Group with Uzbekistan for 2016-2021, their results and progress, the status of current World Bank projects, as well as issues of effective organization of future programs were discussed.
At the same time, Marco Mantovanelli expressed his opinion on the effective reforms implemented in Uzbekistan after 2017, the goals necessary for the further socio-economic development of the country, in particular, inclusive economic growth and participation of the private sector in its development, increasing attention to the development of human capital, improving environment and response to climate change, the transition to a green economy.
Discussions are underway on the World Bank Cooperation Program for 2022-2026, meetings with representatives of Andijan, Namangan and Ferghana regions are scheduled in line.